Alleen de gevels zijn overeind gebleven EN TERREINEN OG VERWERFT EN BEHEERT BEDRIJFSPANDEN zevenhonderd winkelpanden jarenlang onderhandelen omzetverwachting vyftien man AHSM UTRECHT OPEN OP 2 APRIL Onderhoud wordt uitbesteed Dienst Technische Projekten aan FLITSEN pagina 7 J De Dienst Technische Projekten werkt regelmatig nauw samen met de Dienst Onroerende Goederen, in de wandeling Ioneerbiedig DOG genoemd. Het zal daarom niemand verbazen dat de heer D. P. Zwart (waarnemend hoofd) al spoedig 'Brigadier Dog' werd genoemd. 1 Maar dit terzijde. Want bij de DOG hebben ze waarachtig wel ernstiger zaken aan het hoofd. Zoals bijvoorbeeld het verwerven en beheren van alle panden en terreinen ten behoeve van alle detailhandelsgroepen van het 1 concern. 1 Of om het wat anders te zeggen: de DOG koopt en verkoopt als het zo uit komt) of huurt winkelpanden en terrei nen, beheert koop- of huurkontrakten, onderhandelt met gemeentebesturen, projektontwikkelaars, planologische diensten, makelaars, partikulieren, bou wers Met andere woorden, de DOG zorgt voor panden en bouwgronden, de op de linker pagina beschreven D. T. P. maakt er filialen van. Op de kijkplaat wordt dat speels in beeld gebracht. "Wij hebben nu", zegt de heer Zwart, "zo'n zevenhonderd gehuurde of ge kochte winkelpanden en zo'n zeshon derd woningen in beheer. Ieder jaar huren of kopen wij er zo'n vijf tot tien panden voor supermarkten bij, 'n twin tigtal panden voor drogisterijen, even veel panden voor Alberto's, één Miro per jaar, enz. De verplichtingen voor het onderhoud van al die panden liggen dus bij de DOG die immers eigenaar en beheerder is. En daar heeft deze dienst al meteen zijn regelmatige kontakt met de D.T.P. aan wie dat onderhoud wordt uitbesteed. "Om ons werk goed te kunnen doen moeten wij niet alleen intern goede kon takten hebben, o.a. met de directies van de operationele eenheden, maar ook met autoriteiten in het land. Van hen moeten immers de bouwvergunningen komen", zegt de heer Zwart. "Voordat wij grond kopen om er een nieuwe Miro of supermarkt op te bou wen, gaan er vaak jarenlange onderhan delingen aan vooraf". Iedere transactie begint bij één van de zes 'prospektoren' die de DOG in dienst heeft: deskundigen die dag-in-dag-uit het land afreizen en onderhandelingen voeren. Als zo'n prospektor een pand of een stuk bouwgrond op de kop kan tikken, dan beoordeelt de DOG aller eerst of het zin heeft erop voort te borduren. Daarbij speelt ook de afdeling 'Vestigingsplaatsonderzoek' van de DOG een belangrijke rol. Deze afdeling, die zo'n 200 keer per jaar in bestaande filialen klantenenquêtes organiseert, ad viseert of het zinvol is het door de pros pektor aangebrachte projekt al of niet voor te leggen aan de direktie van één van de operationele eenheden. In het gunstigste geval komt het projekt daar inderdaad terecht en de DOG vraagt dan aan de betreffende direktie ten aanzien van de eventuele nieuwe vestiging een omzetverwachting op te stellen. Op dat ogenblik komt ook weer de sa menwerking met de D. T. P. om de hoek kijken, aan wie wordt gevraagd wat een eventuele nieuwbouw of verbouw moet gaan kosten. Het hele proces begint dan eigenlijk pas goed op gang te komen. De afdeling 'Controlling' wordt vervolgens ingescha keld die de uiteindelijke berekening produceert of het inderdaad economisch verantwoord is om een nieuwe vestiging te beginnen. Op basis van al die verzamelde infor matie maakt de DOG een rapport voor de direktie van de detailhandelsgroep en die stuurt het projektvoorstel met een advies door naar de Raad van Bestuur. Die neemt de uiteindelijke beslissing over wél of niet kopen. De Dienst Onroerend Goed bestaat on dermeer uit een afdeling 'Beheer en Ju ridische Zaken' (die onder leiding staat van de jurist mr P. Reeling Brouwer) en de afdeling 'Vestigingsplaatsonderzoek' onder leiding van drs R. J. Schreuder. Met zo'n vijftien man personeel- hoog geklasseerde mensen, variërend van economen tot makelaars en juristen - houdt de DOG zich dag in dag uit bezig met het verwerven van voor de detail handelsgroep belangrijke onroerende goederen, maar ook met het beheren ervan. Een karwei om 'U' tegen te zeg gen. NA GROTE VERBOUWING Acht weken lang wordt er in AH's supermart aan de Van Starkenborghhof in Urecht gesloopt, getimmerd, gesjouwd, geboord en geverfd. Op 2 april moet de zaak klaar zyn, dan wordt de winkel heropend en zal noch klant noch medewerker iets uit de oude zaak herkennen, zo ingrijpend is deze ver bouwing die eigenlek tegen nieuwbouw aanleunt. Bedrijfsleider A. I. Bak huizen zegt tenminste: "Alleen de buitengevels zijn overeind gebleven, de rest is allemaal veranderd". Deze supermart is dertien jaar oud, heeft een verkoopoppervlakte van dui zend vierkante meter, telt 45 vaste medewerkers en 90 parttimers en heet nu "een speciaal projekt". Driekwart jaar geleden werd er een werkgroep gevormd die de opdracht kreeg een supermart te creëren, waarvan duidelijk zou zijn dat er meerdere winkels onder één dak gevestigd zijn. De traditionele SM (en deze was er zo een) heeft houdbare artikelen en daarnaast verse artikelen als randgroepering; andere SM's hebben vooral in de laatste jaren wél een of meer aparte winkeltjes gekregen. Maar het traditionele houdbare assortiment bleef grotendeels gehandhaafd. De heer Bakhuizen, bijzonder enthousiast over de nieuwe winkel: "Van dat traditionele assortiment houden wij hier alleen bier, frisdranken, vruchten sappen, koffie, thee, zoutjes, wijnen, was- en afwasmiddelen en dierenvoeding over. Alle andere artikelen komen logischerwijze in de zeven winkels die gemaakt worden. Zo komen ijs en koffiemelk bij de zuivel, komen sausen, soepen en vleesconserven bij het vlees, komt zoet broodbeleg bij brood en banket". ander aanzien Een totaal ander aanzien krijgt deze SM. Er komen meerdere kleinere diep vriezers (vijf in totaal) en het gedeelte houdbaar komt smaller te staan, hetgeen inhoudt dat er minder neergezet kan worden en dat het aanvullen niet driemaal per week maar zesmaal per week moet gaan gebeuren. Behalve dat het assortiment is ingedeeld per winkel, is ook nieuw dat het vlees uit eigen slagerij in het vervolg niet alleen uit zélfbediening verkocht wordt maar ook uit bediening. Belangrijk ook is door de komst van een warme luchtsluis, die kou en tocht afsluit, de caissières nooit meer op de tocht zullen zitten. Acht weken verbouwen is een lange tijd, voor klant en voor medewerker. De heer Bakhuizen: "Toen vaststond dat het allemaal doorging, heb ik het de medewerkers verteld en nu we halverwege zijn, heb ik bewondering voor hun instelling. Want het is hier een uitermate stoffige en onoverzichtelijke boel geworden, alleen m'n wijnflessen zijn door dat laagje stof in waarde gestegen. Het is overigens helemaal niet leuk om iedere keer opnieuw hele assortiments- groepen te moeten verplaatsen; er zijn er die drie keer verhuisd moeten worden voordat ze op de plaats van bestemming zijn". informatie klant Dat dit alles voor de klant wemig aantrekkelijk is, ligt voor de hand. Temeer daar de winkel in die acht weken óók nog vier dagen dicht moet. De heer Bakhuizen daarover: "De klanten zijn schriftelijk geïnformeerd toen het gebeuren ging en worden nu op de hoogte gehouden van de dagen waarop we dicht moeten. Verder worden zij de weg gewezen in de winkel, omdat ze door al die verschuivingen langzamerhand niet meer kunnen weten waar alles staat. Ik moet zeggen dat de klant het allemaal positief beleeft. Er wordt me nogal eens gevraagd hoe het gaat worden en dan zeg ik maar: "Héél mooi en héél prettig". Waarom deze ingrijpende verbouwing moest gebeuren? Bedrijfsleider Bak huizen: "Waarom gebeuren verbouwingen, toch alleen maar om de zaak efficiënter te maken. Dit projekt is een model, wie weet komen er meer supermarts in deze uitvoering. In de loop van juni zullen we weten hoe het effekt is geweest. Dan zal ook blijken of er vanwege de meerdere bediening en hopelijk meer-omzet ook meer medewerkers aangetrokken moeten worden".

Personeelsbladen | 1976 | | pagina 7