Westerlingen uit AH-familie' bewezen te kunnen feesten! 'WIE IN DE TON STAAT MAG ZEGGEN WAT HIJ WIL En in '77 gaan we weer!" 'Buuttereedner' staat tussen toneelspeler en cabaretier 1373 Hossers vierden uitbundig carnaval in Ridderkerk pagina 5 Aldus een woordvoerder van zeker ze ventien Rotterdamse filialen van Albert Heijn, waarvan de medewerkers en hun aanhang 1373 feestvierders in totaal op 6 maart j.l. massaal naar sporthal De Fakkel in Ridderkerk togen om een late, maar daarom niet minder spontane carnaval mee te maken. uit alle windstreken Het bonte, kleurrijke volkje kwam uit alle windstreken naar de met manshoge poppen aangeklede sporthal: van Helle- Even uitrusten en na 'n pintske er weer tegenaan Tijdens het AH-carnaval in Ridderkerk traden twee z.g. 'buuttereedners' op, of vry vertaald: ton-redenaars. Eén van hen was de heer W. F. G. Systermans van Simon Hoensbroek, lid van de Lim burgse Carnavalsartiesten. wastobbe "De buut (voordracht) gebeurde oor spronkelijk in een wastobbe", zegt hij, "maar dat is allengs een ton geworden. Het is een ongeschreven wet dat hij, die in de ton staat, mag zeggen wat hij wil mits hij geen aanstoot geeft wat betreft menselijke gebreken of goede zeden. DC VIERDE CARNAVAL IN OISTERWIJK: Niet alleen In Ridderkerks sporthal De Fakkel werd een knallend carnaval gevierd. Op 7 februari jl. gaf het BRT- radiodansorkest The Sonny Boys klokke acht het startsein tot "Het DC Carnaval 1976" in de tot In de puntjes ver sierde grote zaal van Kieyn-Spejjck te Oisterwjjk. AI geruime tijd daarvóór arriveerde de ene bus na 'de andere uit het niet nukkige, maar narrige Noorden. Een bont uitgedoste menigte Zaankanters nam onmiddellijk bezit van het zonnige Zuiden en rap zat de stemming erin! Oude bekenden,begroetten elkaar uitbundig en vierden de 'verloren zoon' met een extra pintske Onder een oorverdovend gejuich verscheen om negen uur Prins Carnaval met zijn complete Raad van Elf, vooraf gegaan door het hoempa-orkest en vergezeld van een zeer lieftallige Camavalsprinses, die naar verluidt al heel wat mannenharten luider heeft doen bonken! Nadat de DC-direktie officieel was opgenomen in de Orde van de Kruikenzeïkers, bezegeld door een klinkende kus van de prinses, kon het feest echt beginnen en brak het geweld pa<» goed los. De "Willempies" en "De spijkers op munne kop'" scheurden de zaal in, afgewisseld door een optreden van de dansmariekes Les Gardes, de majoretten van Tilburg. Rond middernacht verschenen De Twee Pinten op het podium, die de zaal omtoverden in één hossende menigte, die ha afloop (óm 2 uur 's nachts) voldaan huiswaarts keerde. Vrolijke noot hierbij is, dat een feestganger bij het opruimen van de zaal nog net op tijd werd teruggevonden (hij dacht al terug te zijn ia öostzaan en dat twee dames zien niet meer konden herinneren onder welke vermomming hun echtgenoten waren gekomen Niettemin hoorde men alom zeggen: "Volgend jaar gaan we wéér!" Bossen en vrijen en drinken! "Het liefst treed ik op voor ouden-van-dagen of gehandicapten" Keulen "Een buuttereedner", vervolgt de heer Sijstermans, "geeft een humoristische voordracht, waarin hij óf een bepaald beroep óf speciale politieke situaties op de korrel neemt. Hij staat zogezegd tussen de toneelspeler en de cabaretier in". Zich schminkend als chauffeur, wiens beroep de heer Sijstermans kritisch onder de loep zou gaan nemen, gaat hij verder: "Het buuttereednerschap stamt af van het oude Keulse carnaval, waar van de oorsprong ligt in het zeggen van de waarheid". experiment Omdat de heer Sijstermans nooit noor delijker heeft opgetreden dan in Eind hoven en omdat "de humor van bóven de grote rivieren wel eens heel afwijkend kan blijken van de onze", beschouwt hij zijn optreden in Ridderkerk zuiver als een experiment. Hij laat er zo'n vijf honderd piek voor schieten die hij had kunnen verdienen met een optreden in België. "Toegegeven, eigenlijk is het carnaval voorbij en is de, vas tentijd begonnen. Maar het was voor ons een stuk voor deliger om na de officiële carnavalsdagen drie orkesten te kontrakteren". voetsluis tot Gorinchem, van Rozenburg tot Dordrecht, van Hoogvliet tot Hille- gersberg. Voor die laatste twee vestigin gen is carnaval al de gewoonste zaak van de wereld. In Hoogvliet is het clowneske feest al drie keer gevierd, en samen met Ridderkerk heeft Hillegersberg vorig jaar gehost in het Ridderkerkse St. Joris. Het werd een feest met onafgebroken muziek van drie orkesten: het in zuide lijke carnavalskringen bekende Pap- en Leutorkest uit Krabbegat (pardon, Ber gen op Zoom), de Leutige Krabben en het Papendrechts orkest. Een echte Prins met een Raad van Vijf i.p.v. Elf luisterde de avond op, evenals twee 'buuttereedners'. Qua woordkeus, uitspraak en mimiek mag hij vermomd alleen op fat soenlijke wijze zijn grieven spuien, het geen van oudsher eigenlijk de achter grond van carnaval is". budget Voor de hele organisatie kon de commis sie over een behoorlijk budget beschik ken. Elk filiaal dat deelnam aan het feest, droeg bij uit de personeelspot waaraan ook de direktie een bijdrage leverde. Kosten waren er voor de medewerkers van AH dan ook nauwelijks aan verbon den. Alleen voor de invité's moest tien gulden p.p. worden betaald, maar daar bij waren vijf consumpties en gratis bus vervoer "als je goéd wilt carnavallen, mag je de risico's verbonden aan eigen vervoer niet voor je verantwoording nemen" inbegrepen. Al met al een zeer geslaagd evenement, waarop de organisatoren met voldoening kunnen terugzien! "Al kan je er leuk aan verdienen, ik doe het niet voor geld", zegt hij. "Per buut een voordracht van elf minuten, die echter al gauw uitloopt tot een kwartier a 20 minuten kan je wel 125,- maken. Maar daar moet alles dan nog van af!" ouden-van-dagen "Het liefste treed ik 's avonds op voor ouden-van-dagen of gehandicapten. Hei is het mooist om juist deze wel eens teveel op de achtergrond geraakte groep aan het lachen te maken. En de mensen waarderen het altijd!" stelt de heer Sijstermans na zes jaar aktief buutte reednerschap vast. "Je bent al met optredens bezig vanaf de I elfde-van-de-elfde (11 november, red.) en dat gaat door tot en met het carnaval. Vaak treed je vijf of zes keer per avond op, en nu heb ik al 45 definitieve kon trakten voor volgend seizoen op zak. Ik verwacht dat dat er uiteindelijk 200 zullen worden", voegt hij er nog aan toe. En tot besluit zegt hij: "Er zijn ook vrouwen die een heel goed buuttereedner zijn, zoals bijv. Erna van Gerwen. Ove rigens is ook Toon Hermans zo met zijn carrière begonnen. Maar je moet wel van heel goeden huize komen, wil je dié ook maar enigszins benaderen!"

Personeelsbladen | 1976 | | pagina 5