Collectieve verzekering automobielen personeelsleden AH niet mee Wettelijke regeling tegen naamvervalsing 'hard Aan mooie vleesbenamingen doet AH 'harde noodzaak' SIMON EN ALBERTO OP DE TV @1/ GA JE JE \f o "L. noü mos Ir? (fif\ 1/ekkle.pen frïi ■s^rÖópuffie W pagina 4 FLITSEN "Je zou kunnen spreken van inflatie in de vleesbenamingen. De aanduidingen worden steeds mooier. Soms maakt men zelfs reklame met vleessoorten die niet eens bestaan! Een wettelijke regeling van deze materie zou ons daarom zeer welkom zijn". Dit stelt de heer C.A.W.H.M. van den Broek, verkoopleider Vers Vlees bij AHSM. Aanleiding om hem aan het woord te laten, zijn recente berichten waarin met name supermarkt- en groot winkelbedrijven een veeg uit de pan krijgen met betrekking tot de manier, waarop zij het door hen in de verkoop gebrachte vlees plegen aan te prijzen. AH doet niet mee "In elk geval kunnen dergelijke uit latingen niét op Albert Heijn slaan," zegt de heer Van den Broek met nadruk. "Wij doen niet mee met de naamver- valsingen op het gebied van vlees. Soms spreekt men bijv. zelfs van 'hamlappen van de schouder.' Nu, u moet van mij aannemen dat die niet bestaan. Dat zijn schouderlappen of magere varkenslap pen. Maar met mooie benamingen pro beert men de consument tot kopen te verleiden." Volgens de heer Van den Broek is het grote probleem bij deze kwestie dat er geen wettelijke voorschriften bestaan op dit punt. Wanneer het gaat om vlees zonder meer (dus geen toevoegingen), mag een ieder er de mooiste namen aan geven die hem maar te binnen willen schieten. "EET" Pas wanneer het gaat om vlees met be paalde toevoegingen - dan wordt het dus meer een vleesprodukt - gelden bepaalde voorschriften. Daar heeft Albert Heijn bijvoorbeeld mee te maken bij het op de markt brengen van het nieuwe produkt "EET" (75 gehakt halfom en 25% soja). Met een sticker op de verpakking wordt deze samenstelling kenbaar ge maakt. De Keuringsdienst van Waren houdt hier nauwlettend toezicht op, naar de mening van de heer Van den Broek ook volkomen terecht. "Albert Heijn kan zich ook niet veroorloven vlees te verkopen onder aanduidingen die niet met de werkelijkheid overeenstemmen," vindt hij verder. "Je zou het risico lopen een klant te verliezen, en dat is altijd een slechte zaak!" voorschriften Het is overigens beslist een harde nood zaak dat ook in Nederland bepaalde voorschriften voor vleesbenamingen komen. In de Verenigde Staten kent men die al. In ons land zijn wel enkele bepalingen ten aanzien van varkens vlees, maar niet voor rundvlees. "Wij verkopen alleen de beste kwali teiten rundvlees." zegt de heer Van de Broek, "Maar in onze vleesnamen kun nen wij dat niet voldoende duidelijk maken. Enkele keren hebben wij daar bij hamlappen echt last van gehad. Wanneer wij daarin met een scherpe aanbieding kwamen, moest je ervaren dat een ander ook 'hamlappen' verkocht tegen een lagere prijs. Alleen, in onze ogen en volgens onze normen waren dat beslist géén hamlappen, maar vlees van een andere en lagere kwaliteit." vet De kwaliteit van het vlees wordt bepaald door de hoeveelheid vet die mee wordt verkocht. Vet is in feite bijna geen cent waard en wanneer je kans ziet om een hoeveelheid mee te verkopen als vlees, kun je behoorlijke winsten maken. De heer Van den Broek meent, dat men hier en daar af en toe wel eens misbruik maakt van het gemis aan voorschriften door op deze manier bepaalde vlees soorten aan te prijzen. Hij zegt: "De naamvervalsing past men meestal toe om een hogere winst te be halen. De consument krijgt dan geen waar voor zijn geld. Het is eigenlijk erg slim:Je verkoopt 'hamlappen van de schouder', maar het zijn magere var kenslappen. De huisvrouw merkt het echter niet gauw wanneer zij steeds hetzelfde produkt koopt. Zij went dan aan de kwaliteit die zij voor haar geld krijgt, en het komt niet bij haar op, dat zij elders wellicht voor eenzelfde bedrag een betere kwaliteit vlees kan krijgen." voorlichting Prijs en kwaliteit zijn bij vlees sterk verweven en de heer Van den Broek betreurt het in hoge mate, dat er "maar wat aan gerommeld" kan worden met de naamstelling. Men denkt dan een goede kwaliteit vlees te eten terwijl dat niet het geval is. Overigens benadrukt hy dat men by Al- bert Heyn op het standpunt staat, dat men de consument het beste dient door een goede voorlichting. Hij vindt het echter ongewenst wanneer men alleen bij AH zou overgaan tot het bekendmaken van bepaalde samenstel ling van het vlees van een bepaalde kwaliteit (bijv. doorregen lappen, zoveel procent vet bevattende). Zo lang er geen spelregels zijn. zouden anderen de in druk kunnen wekken dat het door hen verkochte vlees - van dezelfde kwaliteit - minder vet zou bevatten. Per einde 1975 heeft de Minister van Economische Zaken toestemming ver leend aan de gezamelijke motorrijtuig- verzekeraars in Nederland tot verhoging van de premies. Voor ons personeelscontract is deze ver hoging van kracht geworden met ingang van 19 januari 1976, d.w.z. nieuwe aan meldingen en mutaties van bestaande posten worden vanaf die datum op het nieuwe tarief berekend. Voor de overige posten gaat de verhoging in met het nieuwe verzekeringsjaar per 1 mei 1976. De verhoging bedraagt circa 30,- a 40,- per jaar voor All Risks-verzeke- ringen en circa 15,- a 20,- per jaar voor WA-verzekeringen. Ook de premies voor verzekering van motorrijwielen zijn verhoogd. Het uitgewerkte premietarief is op ver zoek verkrijgbaar bij de Afdeling Ver zekeringen, Hoofdkantoor Ankersmid- plein 2, Zaandam (kamer 1718). service Bij Albert Heijn legt men zijn oor echter wel te luisteren bij de consument. Zo wordt de verpakking van het voorver pakte vlees gewijzigd: niet langer schaal tjes van karton, maar van styropor. Ook zijn er kleinere biefstukjes gekomen dan die van plm. vier ons, die men aanvan kelijk in de verkoop had. Voorts komen er steeds meer ambachtelijke slagerijen in de filialen. Nu zijn het er tien, aan het eind van het jaar hoopt men er 25 te hebben. "Wy willen de service aan de klant zo hoog mogelyk opvoeren," aldus de heer Van den Broek. "Daarby willen wy hem van dienst zyn met de levering van vers vlees van de kwaliteit die hy wenst tegen een verantwoorde prys. En aan het bedenken van mooie vleesnamen doen we niet mee!" Door de spanningen die zyn ontstaan rond de nieuwe vorm van de onderne mingsraden zoals u allen in de afgelopen weken uit de kranten hebt kunnen ver nemen, heeft de redaktie van Flitsen het wenselyk geacht uitgebreid aandacht te besteden aan de Wet op de Onderne mingsraden. Daardoor moest de pagina Eigenwys helaas weer naar het volgend nummer worden verschoven. verbetering voorwaarden De bestaande mogelijkheid tot dekking van het Brand-Diefstal risico (uit sluitend in combinatie met WAdek king, tegen een premie van 8 0/00 van de dagwaarde met een minimumpremie van 20,- per jaar), is uitgebreid tot "beperkte casco-dekking', eveneens uit sluitend in combinatie met WAdek king. Aan de verzekerde risico's Brand en Diefstal zijn toegevoegd: ruitbreuk, storm, natuurrampen en botsing met wild en vogels. Het eigen risico op deze schades is nihil. De premie is 1% van de dagwaarde met een minimumpremie van 40,- per jaar. Naar aanleiding van de artike len over Simon en Alberto in het februarinummer van Flit sen bereikte ons het verzoek om datum en tijdstip van de TV-commercials te vermel den. Hierbij volgen deze ge gevens voor april en mei; in juni en juli zullen de Simon- en Alberto-spots niet worden uitgezonden. In het juli/ augustusnummer van Flitsen zullen wij de STER-uitzendin- gen van Simon en Alberto voor augustus en september opnemen. Datum/tijdstip/zender: April 7 - na 19.00 uur, Nederland 2 (Simon) 12 - voor 21.30 uur, Nederland 1 (Alberto) 13 - voor 21.30 uur, Nederland 1 (Simon) 20 - na 20.00 uur, Nederland 2 (Simon) 22 - voor 21.30 uur, Nederland 1 (Alberto) 26 - na 19.00 uur, Nederland 2 (Alberto) 29 - na 21.30 uur, Nederland 1 (Simon) Mei 3 - na 19.00 uur, Nederland 1 (Simon) 6 - na 20.00 uur, Nederland 2 (Alberto) 14 - na 19.00 uur, Nederland 1 (Simon) 18 - voor 20.00 uur, Nederland 2 (Simon) 26 - na 19.00 uur, Nederland 2 (Simon) MAAK PAT ZAL ME PIT JAAR NIET&£$EUREN... OP HET VORIGE CAR HA VAL Herkenden ze me no6... PIT JAAR GA IK AL S OF NIET,

Personeelsbladen | 1976 | | pagina 4