Een gelukkig mens is een Miro waard! Als je wilt kun je bij Miro alles bereiken! MIRO LEEUWARDEN: 80 A 90 PROCENT OMZETSTIJGING IN VIER JAAR! 99 G. HENNING CHEF FOOD MIRO VLISSINGEN: 99 5MoedersHoogersteeger draait al vijf jaar mee FLITSEN pagina 3 Het succes van de Miro's is eigenlek te danken aan het feit, dat alles mogely'k is. Dat is van het allereerste begin zo geweest. Het personeel en de klanten hebben Miro gemaakt tot wat het nu is. Om te bewijzen dat hiermee geen onwaarheid wordt gesproken, haalt de heer G. Henning, verkoopchef 'food' van Miro Vlissingen een met veel foto's verluchtigd dagboek voor de dag. In dat boek staat de hele geschiedenis van de nu vyf jaar bestaande Vlissingse Miro opgetekend. inspraak "Bij ons. mag iedereen van hoog tot laag zijn ideeën spuien en het leuke van die inspraak vind ik wel, dat er ook terdege rekening mee wordt gehouden," zegt de heer Henning. "Tegenwoordig hoor je nog al eens over problemen met betrekking tot de onder nemingsraad. Daar hebben we hier helemaal geen last van. Alles loopt op rolletjes. Vorig jaar hebben we met ons hele kader (18 man) drie dagen in een hotel in Zoutelande gezeten. Daar heb ben we met diverse topmensen van het bedrijf gepraat over de opzet van het totale concern, over het funktioneren van de mens en de onderlinge verhou dingen binnen het bedrijf. Ik geloof niet dat er in Nederland één bedrijf is, dat op deze manier werkt." ondernemer Aanvankelijk werkte de heer Henning bij zijn vader in de textielzaak waarvoor hij alle benodigde diploma's haalde. Via het arbeidsbureau kreeg hij het advies om eens kontakt te zoeken met Albert Heijn, waar hij via de parfumerie in de kruidenierswaren terecht kwam. "Een beekje vreemde overstap, dat wel," geeft hy toe. "Maar ik zou voor geen geld meer terug willen in de textiel. Als verkoopchef food ben je in feite een zelf standige ondernemer, die onder een zekere druk moet staan, wil hy dit werk goed doen. Want denk niet dat alleen de 'eigen baas' zyn dag- en weekomzet met argusogen volgt! Ook wy staan altyd te rekenen en hebben seizoenpieken waar in van ons telkens opnieuw een kracht toer wordt geëist." me hier zeer verdienstelijk maken. Als ik met myn mensen deze afdeling kan uit bouwen tot een begrip voor de hele streek, dan zeg ik: ik ben een gelukkig mens met een gelukkig gezin en een baan in een fyn bedryf!" "Sinds 1972, in vier jaar dus, hebben we in de Miro te Leeuwarden een omzetstijging van 80 a 90 pet. De heer F. Andriesse kan daar om twee redenen heel tevreden mee zijn. Hij is algemeen bedrijfs leider van de succesvolle Miro- vestiging in de Friese hoofd stad en hij heeft vijf jaar geleden bovendien aan de wieg van het Nederlandse Miro- initiatief gestaan. "We had den een stuurgroep van enkele mensen. Binnen driekwart jaar hadden we de eerste vestiging uit de grond ge stampt". De vestiging waarvan de heer Andriesse in maart 1972 de leiding kreeg, was niet één van de grootste. "Leeuwarden is qua oppervlakte zelfs één van de kleinste: maar daarentegen qua omzet één van de hoogste." gemakkelijk bereikbaar De Leeuwarder Miro staat aan de Tijnjedijk, direkt aan de tien kilometer lange ringweg, die om het centrum van Leeuwarden loopt. Misschien is de keuze spanning En de heer Henning vervolgt: "Zonder die spanning zou ik niet kunnen leven. Iedere zaterdagavond komen de chefs op kantoor bij elkaar om de omzet van de weekte berekenen. Dat gebeurt overigens in een zeer ontspannen sfeer. Omdat we steeds beter en méér willen, wordt er ook veel van het personeel gevraagd. Ieder een die hier komt solliciteren, krijgt meteen te horen dat hij veel moet aankunnen wil hij in ons team passen. Hij moet de caissière kunnen vervangen, maar hij mag ook bij de groente niet met twee 'linkse' handen staan." "Daarom ook moet een chef tevens een goede begeleider zijn," laat hij er even later op volgen. "Hij moet een man zijn, waar je als het ware ook met je per soonlijke problemen terecht moet kun nen." keuze "Omdat dit werk je fascineert, steek je er ook meer tijd in. Voor mijn vrouw is dat wel eens wat moeilijk geweest. Zij kon aanvankelijk niet zo erg wennen in de Vlissingse nieuwbouw, en ze heeft toch ook recht op een deel van mijn tijd," zegt de heer Henning. "Toen ik tot dat besef kwam, heb ik een bewuste keuze gemaakt. Als je namelijk ambitieus bent, dan biedt dit bedrijf uitstekende kansen voor een glanzende carrière. Maar dat betekent wél dat er nog minder tijd overblijft voor je privé- leven. Je gaat op je tenen lopen, en dan moet je je afvragen; waar ben ik mee bezig!" gelukkig "Nou," besluit hy, "Ik heb voor mezelf uitgemaakt dat ik me gelukkig voel als verkoopchef food.Op myn terrein kan ik "Die vyfjaar by Miro zyn de leukste van myn leven geweest!" Dat zegt de door het personeel met 'Moeders' aangesproken mevrouw L. Hooger- steger ut West-Souburg. Ze is mede werkster van het eerste uur van de nu vyf jaar bestaande Miro in Vlissin gen. "Aanvankelijk zag ik zo'n enorm groot winkelbedrijf als de Miro niet zo zitten," zegt ze. "We dachten, dat wordt niets. De Zeeuwen zullen moeilijk van hun oude koopgewoonten af te brengen zijn. Achteraf is dat echter beslist niet waar gebleken," vertelt 'Moeders'. eigen winkel "Waarom ik als echte Zeeuwse toch bij de Miro ben gaan solliciteren, ligt in het feit dat ik tien jaar lang een eigen kruidenierswinkel heb gehad. Toen de kinderen nog klein waren, besloot ik mijn kruideniersdiploma te gaan halen. Halverwege die curcus kwam er een klein winkeltje leeg waar we introkken. In de loop der jaren bouwden we de zaak uit tot een forse supermarkt. Werkweken van 90 uur nam je op de koop toe. Maar omdat dat tempo me wat al te gortig werd en mijn man (die zelf al die jaren was blijven werken op de werf) dat meehelpen in de winkel niet meer zo zag zitten, hebben we de zaak over gedragen aan anderen. Maar die rust beviel me niets, en zo belandde ik tenslotte als caissière bij Miro." volop kansen "Omdat de vraag hoe Miro het best zou kunnen funktioneren eigenlijk door 'de praktijk' beantwoord zou moeten worden," vervolgt mevrouw Hoogersteger, "kregen wij als perso neel ontzettend veel inspraak. Dat is in die afgelopen vijf jaar ook zo gebleven." "Het leuke van dit bedrijf vind ik ook, dat als je hier écht wat wilt bereiken er volop kansen liggen. Neem mij nou bijvoorbeeld. Toen ik in dienst kwam, was ik 51 jaar. Na 2Vi maand aan de kassa te hebben gezeten, werd ik overgeplaatst naar de klantenservice. Dat was een heer lijke tijd," herinnert ze zich ver genoegd. Miro-reizen "Ik heb nog de periode meegemaakt dat wij als klantenservice Miro-reizen verkochten. Om te weten waar je het over had met je klanten, reisden we met personeelsleden van andere vestigingen naar Zweden, Londen en noem maar op. De reakties van de klanten waren altijd bijzonder leuk. Vorig jaar werd ik op kantoor ge roepen; of ik geen zin had om loon- administratrice te worden. Nou, daar heb ik wel even over na moeten denken. Maar het werd uiteindelijk ja." Na een korte opleiding had ze snel de personeelsadministratie onder de knie. Nu verzorgt mevrouw Hooger steger de hele loonadministratie van het 200 man tellende personeel, betaalt de salarissen uit en neemt nieuwe mensen aan. aanname beleid Dat aannemen doet ze overigens in samenwerking met de afdelingschef bij wie het nieuwe personeelslid inge zet wordt. "Dat is volgens mij de beste manier," zegt mevrouw Hoogersteger, "want ik kan iemand wel heel geschikt vinden, maar mis schien klikt het niet tussen hem en zijn nieuwe chef." De afdelingschefs waarderen dit sy steem bijzonder. Het personeelsver loop dat vyf jaar geleden nog enorm was, is vrijwel tot stilstand gekomen. Zelf werkt mevrouw Hoogersteger overigens graag met gehuwde werk ende vrouwen. Ze zyn honkvast, werken gemotiveerd en daardoor met plezier. geen probleem Het buitenshuis werken heeft voor haar man en kinderen nooit pro blemen opgeleverd. "Mijn man vond dat ook een getrouwde vrouw zichzelf moet kunnen ontplooien en onze kinderen zijn dezelfde mening toe gedaan," zegt ze. "Het is niet altijd even gemakkelijk, hebben ze me wel eens gezegd, maar wél een goede leerschool. Mij zien ze hier voorlopig dan ook niet vertrekken!" glundert 'Moeders' Hoogersteger tevreden. van deze plaats één van de redenen van het succes. Zowel vanuit de stad, de buitenwijken als uit de in de omgeving gelegen plaatsen is de Miro gemakkelijk te bereiken. "We zijn," zo zegt de heer Andriesse, "georiënteerd op klanten, die per auto komen. Ons parkeerterrein voor 600 auto's kan de klantenstroom goed op vangen, maar op vrijdag en zaterdag is het wel grotendeels vol." fifty-fifty Vrijdag is de Leeuwarder marktdag; dan komen niet alleen boeren en veehande laren, maar ook vele anderen die bij het zakenleven betrokken zijn uit alle delen van de provincie naar de Friese hoofd stad. Zeer veel vrouwen komen mee om boodschappen te doen. Het is dus duidelijk dat een groot deel van de klanten van buiten Leeuwarden komt. "Het ligt zo ongeveer fifty-fifty," aldus de heer Andriesse. "Een klantenonder- zoek heeft uitgewezen, dat 50% uit plaatsen, verder dan vier kilometer van Leeuwarden komt. Eén op de vijf klanten woont zelfs verder dan 20 kilo meter van Leeuwarden." versterking koopcentrum De vestiging van de Miro werd destijds door veel Leeuwarder middenstanders met vrees tegemoet gezien. Toch gelooft de heer Andriesse, niet dat de klap zo hard is aangekomen. Men mag niet vergeten dat wij de aan trekkelijkheid van Leeuwarden als koop stad hebben vergroot en dat andere zaken daarvan mééprofiteren. Onze for mule - alles onder één dak, verkoop tegen scherpe prijzen en een goed stuk service - is hier een succes geworden." In de loop van de vier jaar hebben zich enkele verschuivingen voorgedaan in het assortiment. Een verkoopoppervlakte van 5000 m2 is niet mis, maar toch moet elke vierkante meter er van zo econo misch mogelijk worden benut. Zo zijn enkele artikelengroepen ingekrompen en ander uitgebreid. Onlangs is men stoffen gaan verkopen, en gezien het voorlopige resultaat heeft men daarmee in een behoefte voorzien. nieuwe indeling Er gaat zich binnenkort trouwens een ingrijpende verandering voltrekken, wat de indeling van de verkoopoppervlakte betreft. "De hele opstelling gaat tegen de vlakte, er komt een nieuwe vloer en daarop een volkomen andere inrichting van onze verschillende afdelingen. Daarbij gaat het accent in de Non-Food naar het "shop-in-the-shop" systeem. Dat betekent dus dat we onder het ene grote dak allerlei winkeltjes krijgen: één voor goud, zilver en horlogerie, één voor radio en televisie, één voor foto benodigdheden, enz. Dat betekent een omvangrijke reorganisatie, maar het is niet noodzakelijk om onze vestiging in verband daarmee een poosje te sluiten. De reorganisatie zal in vier fasen worden uitgevoerd en we hopen er aan het eind van het jaar voor het grootste deel mee klaar te zijn." goed personeel Bij Miro Leeuwarden werken, de part timers inbegrepen, nu 260 personeels leden; er zijn ongeveer evenveel mannen als vrouwen bij. Het aantrekken van goed personeel levert vooral de laatste jaren geen moeilijkheden meer op. "En vertel me niét dat de Friezen stug zijn; ook in de omgang met de klanten is het personeel uit deze provincie bijzonder vlot!" De heer Andriesse is zelf afkomstig uit Gelderland. "Sinds ik getrouwd ben, zijn we zeven keer verhuisd. We woonden eerst in Leeuwarden en sinds korte tijd in Giekerk. We voelen ons in Friesland volkomen ingeburgerd." Iets wat ongetwijfeld ook van de Miro kan worden gezegd!.

Personeelsbladen | 1976 | | pagina 3