BEAUTY^ BODY' WORDT SHOP-IN-DE-SHOP AHSM Drogmetika Groep uit vergetelheidontrukt MMfy Ift OVer handleiding groei ambiance campagne aanpak ft „Elke soldaat heeft een Maarschalkstaf in zijn ransel FLITSEN pagina 11 Er gaat iets ver e super- marts van Albert Heijn. Het betreft ee afdeling die noest erg spectaculair uit de aag wil verf kwam. Di®ot misver n verl«£stuk v beschouwd we de kruideniersffireimDie efeenliT»»*im ht had. per een eigen mg, of de drogist zegd:d het ho ringen en Hein en Miro eider nonfood keime me is de flf oe In de huii drogmetika èt de groeimarkt, De heer Bosma: "Denk hierbij niet alleen aan haarlakken en dergelijke, maar vooral aan de in de levensmiddelen- sektor nog niet zo ingeburgerde artike len uit het kosmetische assortiment. Die i door AH eerder ondergewaardeerd dan naar werkelijke waarde geschat, en kunnen voor AH nog een sterke expansie opleveren". "Dit kosmetische assortiment omvat géén diploma-gebonden artikelen zoals medicijnen hiervoor moet men naar de tradionele drogist maar decoratie ve en verzorgende, zoals bijvoorbeeld lipsticks, eyeshadows en qrèmes en lotions, die iets meer 'toegevoegde waar de' in zich hebben voor met name de "De ambiance of kosmetische 'sfeer' in de filialen moet hierop worden afge stamd", vervolgt de heer Bosma. "De shup-in-de-shop gedachte die in '75 zo'n opgang deed, is ook op dit terrein bij uitstek geschikt om de supermart uit zijn steriliteit te halen. We zullen dus een beeld moeten creëren zoals dat van de 'verse akties' In 't gezonde groen, In de-blauwe melkkan, In de vergulde korenaar enz. waarop de klant blij kens reakties erg positief heeft gerea geerd. Het geven van bijzondere aan dacht, in publiciteit en presentatie in de filialen, aan de hele groep dekoratieve en verzorgende kosmetika-artikelen is daarom van het grootste belang!" aldus de heer Bosma. ïrijzen lzijltv^^^iteai^^J^kende terwijT^^^^^^^feit van de Girl kosmetika buiten kijf goed Dit laatste is nog eens bevestigd door een vergelijkend onderzoek in de Consumentengids. De basis van de campagne vormt het geheel nieuw aan te kleden winkeltje-in- de-winkel, waarin het gehele dekoratieve en verzorgende assortiment smaakvol en duidelijk herkenbaar bij elkaar wordt gebracht, in een daarbij passende sfeer. "Er is gekozen voor een naam, die zonder veel omhaal weergeeft wat we bedoelen", zegt de heer Bosma, "name lijk 'Beauty Body Albert Heijn Fa- milyshop'. Gedurende de weken 12 t/m 20 zal de gehele supermart in het teken van deze nieuwe AH-aktiviteit staan, terwijl opvallende publiciteit de start van deze winkelaktie begeleidt. Hiervoor be schikken we over de volgende hulp middelen: a) speciale 8-pagina kleurenfolder, oplage 2,3 miljoen; b) grote full-colour themabiljetten op alle ramen; c) full-colour plafondhangers door de gehele winkel; d) sfeervol aangeklede afdeling Beauty Body; e) spannende consumentenwedstrijd met fijne prijzen". Het eigen gezicht van Beauty Body Ten behoeve van de medewerker/ster die per filiaal belast is met de dagelijkse organisatie binnen de Beauty Body op, is een uitgebreide handleiding igesteld. goed gebruik hiervan is zeer ngrijk!" benadrukt de heer Bosma. en moet het zien als een stuk 'gereed- voor het beheer van de afdeling, lee informatie gegeven wordt over Üukten, beprijzing en bestelsyste- !en. Met deze handleiding kan men ragen beantwoorden en adviezen geven, waarbij het belang van een frequente bezetting van de Beauty Body Shop op de uren die ter beschikking staan niet genoeg onderstreept kan worden. De afdeling krijgt dan immers een verhoog de atteiitie, hetgeen de omzet alleen maar kan doen toenemen", aldus de heer Bosma, die vurig hoopt dat zijn hand leiding niet op het bedrijfsleiderskan toortje zal blijven liggen, maar dat deze zeer intensief gebruikt gaat worden in de Beauty Body Shop. Exclusief voor AH en Miro: Cover Girl Vervolg van pag. 1 de hoogst mogelijke funktie, die zij kunnen en willen vervullen indien de mogelijkheid daartoe aanwezig is. Tegen de achtergrond van deze vier belangwekkende regels hadden wij een gesprek met de heren C. G. Sijbrandij, hoofddistriktsleider Simon-filialen, en F. J. Thijssen, opleidingscoördinator Simon/Miro. kneepjes van het vak Wanneer men spreekt van opleidingen, wordt in eerste instantie gedacht aan 'het volgen van een cursus'. In dat geval gaat men ten onrechte voorbij aan het grote belang van 'het leren in de praktijk'. "Dat begint al op de eerste dag dat men bij het bedrijf binnenstapt", zegt de heer Sijbrandij. "De aanwijzingen en het voordoen van een oudere collega of chef de correcties op gemaakte fouten, kort om de kneepjes van het vak leren. In deze situatie wordt de interesse geboren die bepalend is voor de verdere stappen naar de diverse bedrijfscursussen en eventuele funktiegerichte praktijkoplei dingen". "Vóór het zover is", vervolgt hij, "krij gen de nieuwe medewerkers van Si- mon/S-Discount een introduktie in het filiaal, hun toekomstige werkterrein, en op het hoofdkantoor waar zij tijdens een van de twaalf jaarlijkse voorlichtings dagen in vogelvlucht kennismaken met Ahold. Hiermee beginnen we in het najaar". 'de Ujn' leidt op In principe worden de opleidingen altijd gegeven door 'de lijn', bijvoorbeeld: bij een bijeenkomst voor bedrijfsleiders geeft hun baas, de distriktsleider, de les stof. In dat geval is de hoofddistrikts leider de cursusleider. Bij een bijeen komst voor de afdelingschefs geeft een bedrijfsleider de lesstof en is een dis triktsleider de cursusleider. "Waar nodig wordt hierbij specialisten kennis ingeschakeld", vult de heer Thijssen aan. "Zo kan het dus gebeuren dat ook iemand van afdeling Personeels zaken of afdeling Organisatie de cursus- stof geeft, waarin hij gespecialiseerd is". En hij voegt er aan toe: Belangrijk is tevens dat men parallel met het cursus- gebeuren in de praktijk begeleid wordt door de direkte chef: wat men op de cursus leert, moet men in de praktijk terugvinden!" de docent Een cursus leiden als docent is geen een voudige zaak. Niet iedereen is hiervoor geschikt of voelt zich daartoe geroepen. Zoals gezegd worden de lessen gegeven door distriktsleiders, bedrijfsleiders en vakspecialisten. De leerstof wordt verzameld vanuit de praktijk door de medewerkers van afde ling TOV (training, opleiding, vorming) in samenwerking met de docenten. Met elkaar wordt beoordeeld hoe be paalde cursusonderdelen het beste kun nen worden behandeld. Daarna beginnen de proeflessen, waarbij maar al te vaak blijkt dat kritiek geven gemakkelijker is dan deze te ontvangen. "Maar inmiddels beschikken we over een grote groep enthousiaste docenten, die zich ondanks hun drukke dagtaak graag beschikbaar stellen voor deze zo belangrijke opleidingen", zegt de heer Sijbrandij nadrukkelijk. de cursus In de tweede week dat een caissière bij Simon werkt, krijgt zij een vierdaagse kassatraining in een van de opleidings filialen, die beschikken over caissière- instruktrices. Deze kassatraining is ge richt op de technische kassabehande ling. Na ca. tien weken gaat ze naar de caissièrecursus van drie keer een dag. In deze cursus wordt de taak van de cais sière als gastvrouw ten opzichte van de klant uitgebreid toegelicht. Deze cursus wordt afgesloten met een examen, waar aan een diploma verbonden zit; prak tijkvorming in de vorm van stages com pleteren de cursus. "Verder werken we aan een vaktech nische assistentencursus", zegt de heer Thijssen. "Deze wordt twee keer een dag gegeven binnen de eerste drie maanden dat hij of zij in dienst is. We willen daar mee enig inzicht geven in het 'hoe' en 'waarom' van de werkwijze in de win kel". "Assistenten die na verloop van tijd in aanmerking komen om le assistent te worden", vervolgt hij, "kunnen deel nemen aan de le assistentencursus, die zes keer een dag omvat met tussen liggende perioden van ca. vier weken. Deze cursus begint in september en eindigt in april met als afsluiting een examen, waaraan een diploma verbon den is. Men moet algemeen inzetbaar zijn in de supermarkt, en in de zelf bediening moet men een bedrijfsleider kunnen vervangen", aldus de heer Thijssen. Naast deze drie cursussen zal eenmalig een groentecursus voor de groentechefs worden georganiseerd, twee keer een dag in maart en april. Met elkaar zal worden gesproken over de verkoop en het beheer van de afdeüng Groente en Fruit, terwijl bovendien de nieuwe bestelmethode aan de orde zal komen. gespreksdagen Voor de bedrijfsleiders worden meestal een keer per jaar twee gespreksdagen georganiseerd, waarbij telkens andere onderwerpen aan de orde komen. In 1976 zullen o.a. de beheersaspekten alle aandacht krijgen. Soortgelijke bijeenkomsten van de afde lingschefs bevatten in de regel dezelfde onderwerpen als de gespréksdagen van de BL's, omdat de afdelingschef vaak te maken krijgt met dezelfde problemen (zij het in een andere vorm) als de bedrijfsleider. Op het ogenblik volgt een aantal BL's op eigen initiatief een van twee tot één jaar teruggebrachte IBW-cursus 'manage ment voor het middenkader'. Dit initia tief is overgenomen door een afdelings chef, zodat een dergelijke cursus in sep tember ook voor de afdelingschefs van start gaat. "Zulke initiatieven worden natuurlijk door het bedrijf toegejuicht!" stelt de heer Thijssen vast. Het studiebijdrage- fonds van Ahold neemt dan ook graag de helft van de kosten voor haar rekening". waaróm opleidingen Op de vraag waaróm opleidingen, waar óm cursussen van zo groot belang zijn, antwoord de heer Sijbrandij tenslotte: "Je moet het opleiden van je medewer kers relateren aan de vier grondregels waar we van uit zijn gegaan. Daarbij moet je drie zaken goed voor ogen houden: a]het motiveren van de medewerkersi sters; b]de continuïteit van het bedrijf, dus permanent de juiste man op de juiste plaats; c]je moet dingen naar de gunst van de klant, die nu eenmaal altijd vakman schap zal verwachten. In de praktijk komt dit er op neer dat de z.g. vijf 'gouden regels' goed voor ogen gehouden moeten worden: 1] hygiëne; 2] aanbieding/presentatie; 3] beprijzing; 4] kwaliteitsverzorging; en 5] goed ge reedschap".

Personeelsbladen | 1976 | | pagina 11