Lezers Schrijvei Opleiding sektorchefs: Eerste stap op de ladder PINDAKAASAFDELING AH-PB 'ALS HERBOREN' LEERZAME LANDDAG Hartelijk dank! Hardstikke bedankt Hartelijk dank! De Vermicelli-fabriek in het Produktiebedrijf in Zaandam blijft aktief pagina 10 FLITSEN Als echtgenote van een Simon-bedrijfs- leider heb ik geprobeerd een verslagje te maken van de Simon-landdag te Rotter dam (21 januari j.I.). Na een korte reis arriveerden wij om ongeveer half tien in de Doelen, waar wij welkom werden geheten in de foyer. Onder het genot van een heerlijk kopje koffie begroette men elkaar. De meeste bedrijfsleiders hadden de oproep: "Breng uw echtgenote mee!" niet in de wind geslagen. Nadat er veel handen waren geschud, werden we verzocht om de zaal te betre den, waar we werden toegesproken door een aantal sprekers. Als eerste door de heer Van Duimen, die ons heel voor zichtig liet weten dat er wel een paar sprekers te verwachten waren. Het bleek al heel gauw dat het natuurlijk wel interessant is om te horen hoe alles zou moeten gebeuren in het filiaal van je man, maar de dames vonden over het al gemeen dat het in de praktijk wel eens anders liep. In ieder geval kwam het er op neer dat het de bedoeling is, dat onze mannen van hun filiaal een soort van communi catiecentrum gaan maken. Of heb ik dat mis? Want mensen die komen winkelen, hebben ook problemen en zoeken dan kontakt om te kunnen praten. Ze komen dus niet alleen voor suiker en boter, maar ook voor een praatje. Maardat mijn man straks van velen zal moeten gaan houden, dat lijkt me wel wat ver gaan! De lunch na de toespraken was prima verzorgd en erg lekker, met gezellige achtergrondmuziek van een pianist. Na de lunch stond ons een verrassing te wachten: een show van een Mexicaans trio, Fred Kaps, Conny Vink, de Moun- ties en als gastvrouwe Judith Bos. Heel gezellig en nodig na vele uren sprekers aanhoren! Na de show werd ons koffie aangeboden in de foyer, en bij het afscheid kregen alle dames een doosje met vijf verschillende schattige flakon- netjes Franse parfum. Het was een soms traag verlopende, maar toch leerzame en gezellige dag. Want één ding is zeker: ook wij vrouwen houden van Simon! Mevrouw Hilberding Stadsbrink 379 Wageningen Mag ik het personeel van de AH-super- mart te Vught van harte bedanken voor hun belangstelling voor de operaties die mijn man heeft moeten ondergaan, zijn tweede oogoperatie en daarna een maag operatie. Deze belangstelling is voor mijn man en zeker voor mij persoonlijk een grote steun! Mevrouw Van Sijes Lankforst 21-30 Nijmegen voor het sturen van een felicitatie- kaart, beste familie AH! We dachten al dat jullie ons vergeten waren. Maar dat viel 'vies' tegen of liever gezegd méé. Germy en ik komen in de zomervakantie weer twee maanden werken (tenminste, als dat mag). We hebben spijt dat we weg zijn gegaan. Na schooltijd vervelen we ons stierlijk, en van huiswerk komt ook niets, evenmin als toen we bij jullie werkten. Tussen haakjes, jullie horloges lopen vijf minuten per dag voor. Maar we hebben altijd prettig bij jullie gewerkt! Groetjes, Germy en Ellen AH-filiaal 1011 SCHOLEN GINGEN 'BOODSCHAPPENDOEN' BIJ AH Mevrouw G. M. de Ree uit Waddinx- veen stuurde ons een knipsel uit het weekblad "Waddinxveen" van de vol gende inhoud: "Naar aanleiding van het projekt 'win kel' dat momenteel op de kleuterschool Pinkelotje ert in de eerste klas van de Klaas de Vries (basis-)school wordt be handeld, zijn de kinderen vorige week gaan 'boodschappendoen' bij Albert Heijn. Om kwart voor twee was iedereen aanwezig en in groepjes van drie kin deren per boodschappenwagen, elk be geleid door een onderwijzer of moeder, kon het winkelen beginnen. De leerlingen van de eerste klas hadden op school een boodschappenlijst ge maakt en weldra waren de wagentjes flink gevuld, terwijl in elk 'straatje' voor de kinderen een verrassing klaar stond, zoals een heerlijke sinaasappel, een glaasje limonade, een krentenbol en een stukje worst. Voor de begeleidsters stond in de kantine een heerlijk kopje koffie klaar om even op adem te komen. Nadat alle boodschappen in de wagens waren gestopt, werd alles afgerekend bij de kassa en kreeg ieder zijn kassabon mee, zodat deze aan-de boodschappen lijst kon worden bevestigd als herinne ring. Hierna werd door de kinderen alles keurig netjes teruggezet in de vakken en mochten ze het personeel helpen met het bijvullen van de vakken en mochten ze vrij door de winkel lopen om alles nog eens goed te bekijken. Ook het ritje door de winkel op de grote kar was voor de kinderen dolle pret. Om drie uur was het tijd om weer naar huis te gaan en kregen de begeleidsters een plak chocolade aangeboden. Het was voor de kinderen een erg leuke ervaring om nu eens zélf te kunnen 'kopen'. Vandaar de dank aan bedrijfs leiding en medewerkers van AH Wad dinxveen, die hun vrije middag voor dit leerzame en leuke projekt hebben opge offerd, als afsluiting waarvan de ouders in de gelegenheid zijn gesteld een op beide scholen door de kinderen zelf gebouwde en ingerichte winkel te be kijken". Een initiatief dat navolging verdient in andere filialen, en niet alleen die van Albert Heijn! Mede namens mijn vrouw, wil ik harte lijk bedanken voor de prachtige bloe men, de envelop met inhoud en de receptie, ter gelegenheid van mijn 40- jarig zakenjubileum. Het was een prettige ervaring verschil lende bekenden weer eens te ontmoeten Deze dag was voor ons een blijvende her innering. T. Kuyt Heijermansstraat 155 Zaandam Op 19 december reikte de produktielei- der, de heer J. P. Wagner ,in totaal 2690,- uit aan beloningen. De heren J. P. G. Meyer en K. Veldhuis ontvingen samen 1305,- voor een voorstel dat een aanmerkelijke verlaging opleverde aan produktafval. De heer Veldhuis ontving 1235,- voor een voorstel dat een aanzienlijke bespa ring opleverde op verpakkingskosten en een beloning van 50,-- voor een veilig- heidsvoorstel. De heer J. F. Hus diende twee veilig- heidsvoorstellen in die samen een belo ning opleverden van 100,-. Deze afdeling heeft voor 1975 het record behaald aan het aantal ingezonden voorstellen per man en aan uitgekeerde beloningen. Proficiat! U kunt dit ook De pindakaaslijn in volle aktie Pindakaas is een artikel waar 'muziek' in zit. De vraag ernaar is zó groot, dat maatregelen getroffen moesten worden om eraan te kunnen voldoen. Reden om de pindakaasafdeling van Albert Heijn Produktiebedrijven op één na de grootste pindakaasleverancier in ons land drastisch te vernieuwen. De aan dacht die deze afdeling heeft gekregen, is zij zeker waard; de gestroomlijnde produktie omvat achtereenvolgens het branden, malen, tappen, etiketteren en verpakken. Niet alleen pindakaas, maar ook hazelnootcrème wordt hier van A tot Z bereid. het proces De zorgvuldig ingekochte pinda's en andere noten om elk risico van moge lijk aflatoxinegevaar te vermijden, wor den de soorten die hiermee 'besmet' zijn niet ingekocht worden pneumatisch in een grote brander geblazen. Na op de vereiste temperatuur te zijn ge brand, worden de pinda's in een koeler opgevangen, vanwaar zij wederom pneumatisch naar de molen worden geblazen en op vooraf vastgestelde fijn heden worden gemalen. Intussen zijn de potten vanaf de glas fabriek aangevoerd en deze komen in keurig gerangschikte rijen aanglijden om te worden gevuld. Door middel van een vernuftig uitgedacht automatisch systeem worden de deksels precies boven de pot geplaatst en mechanisch erop ge schroefd. Tenslotte wordt een etiket op de pot geplakt^ en is het artikel gereed om in dozen te worden ingepakt. faseren Iedere wijziging en vernieuwing heeft direkt consequenties voor de ruimte waarin de produktielijn staat opgesteld. Het is daarom een goede gedachte ge weest de uiteindelijke capaciteitsvergro ting en de daaraan verbonden vervan ging van machines, te faseren. De lijn is nu zo gepland, dat vervanging van dek selmachine en etiketteermachine in een latere fase eveneens 'geruisloos' zal kunnen verlopen. Het is overigens niet vaak voorgekomen dat wijziging en vernieuwing binnen een produktielijn, met als doel capaciteits vermeerdering, zo soepel verliepen als binnen de pindakaaslijn. Op de dag dat de nieuwe vulmachine in gebruik werd genomen, verwachtten allen die betrok ken waren bij de opbouw van de nieuwe lijn een dag van bijstellen en corrigeren. Maar al na twee uur had de machine de beoogde snelheid bereikt, en tot op heden drqait zij zonder ook maar het geringste oponthoud. compliment Met een snelheid van drieduizend potten per uur verwerkt de pindakaasafdeling van AH-PB een onafzienbare 'stroom' van vele miljoenen potten per jaar. Een zeer prettige ervaring voor hen die deze lijn hebben helpen opzetten, maar in het bijzonder voor afdelingschef A. Broek en zijn ploeg, die met dezelfde bezetting als voorheen deze verhoogde capaciteit aankunnen. Dat op zichzelf is al een compliment waard! "Als een vent niet in staat is tegen schenen te schoppen, is hij niet geschikt om hier carrière te maken". Aldus Henryk Malag uit Valkenswaard, werkzaam als ZPOF [zóne personeels- en opleidings-funktionaris]. Het gaat niet over de profvoetballer die zich door dik en dun en ten koste van alles moet waarmaken om in 'de basis' opgesteld te blijven, maar over de sektorchef van wie een kritische instelling verwacht wordt, en niet die van een ja-knikker. Want van hem worden een duidelijke inbreng en zelfstandigheid verwacht in de be drijfsvoering van een moderne super markt: samen met zijn kollega's, samen met de bedrijfsleider. zestien Onlangs zijn zestien sektorchefs ge slaagd; ze voldoen aan de gestelde eisen, ze hebben de selektie en de opleiding glansrijk doorstaan. Nü moeten ze bewijzen dat ze ook in de praktijk geschikt zijn voor hun werk: eerst als le verkoper B. Al jaren hebben ze hun mavo-diplo ma op zak, aangevuld met een managementcursus van het IBW (Instituut Bedrijfswetenschappen) en twee vakdiploma's. Hun selektie geschiedde op voor dracht van hun bedrijfsleider, maar ze hadden ook zelf kunnen sollici teren. De eigenlijke cursus begon na hun selektietoets: negen kontakt- dagen in negen weken, van 's morgens half tien tot 's middags vijf uur. Vaak ver van huis, om te luisteren, te kijken, te notuleren en te discus siëren over vakken als maatschappij oriëntatie, gespreksvaardigheid, administratie, werkprogrammering, enzovoort. ambitieus Flitsen sprak met twee van de pas geslaagden: de heren L. Niemans en J. Senders, beiden uit Geldrop. Ambitieuze jonge kerels, die met plezier en bescheiden trots terug kijken op hun cursus. Ze hebben hun theorie niet voor niets geleerd, 's avonds en in de weekends. Ze hebben niet voor niets hun 'rol lenspel' gespeeld, geluisterd, gedis cussieerd - onder deskundige leiding van hun docenten. Ze hebben tijdens hun eindgesprek (te vergelijken met een eindexamen) bewezen voldoende kennis, intelli gentie en inzicht te hebben om goed te kunnen funktioneren in een mana gementteam. persoonlijke begeleiding Uiterst belangrijk vonden beide cur sisten dat ze tijdens deze studie weken speciale aandacht en persoon lijke begeleiding hebben gekregen van hun bedrijfsleiders, afgestemd op de behandelde onderwerpen. In de meeste gevallen gebeurde dit automatisch, in andere gevallen ont brak dit initiatief van de BL nog wel eens. "Wie goed is, krijgt bij Ahold echt wel de kans om door te stromen. Maar hij moet het zélf maken!" aldus sektorchef Niemans, die eraan toevoegt elke morgen met plezier naar zijn werk te gaan. Hij is bereid zijn handen uit de mouwen te steken en ziet deze stap op de ladder beslist niét als de laatste. Flitsen wenst beide heren en alle andere geslaagden een goede start bij Ahold!

Personeelsbladen | 1976 | | pagina 10