WEDLOOP FAKTUREN WEER VOORBIJ 'GOED OP JE TELLEN PASSEN ZODAT ER NIETS MIS GAAT" REKENING COURANT BRIEF NIET IN VERGEETBOEK Vijf miljard per jaar zonder één cent te zien J. van Brederode: FLITSEN pagina 7 HELAAS NOG WEINIG EENHEID TE VINDEN •..üitSUtt Op pag. 9 vertelt mevrouw M. Nagtegaal-Fatels over Prys Ver anderingen. blijken of bij het boeken niets is vergeten. Wanneer een boekingsfout is ge maakt, moet de betreffende regel worden overgeponst, hetgeen volgens mej. Van der Wol de een hele ver betering is, omdat voorheen de ge hele faktuur 'over' moest. nog weinig eenheid "Het is op onze afdeling wel eens wat rumoerig, en dat kan lastig zijn," vindt zij. "Maar voor de rest is het er gezellig. Je hebt soms ook kontakten buiten het bedrijf, bijvoorbeeld met de leveranciers wanneer je er niet helemaal uit kunt komen. Het is soms trouwens wel even zoeken om te weten hoe een ander zijn faktuur heeft opgebouwd. Daar is helaas nog weinig eenheid in te vinden." "Er zjjn filialen die ik nog nooit heb opgebeld. Er zijn er ook waar we wat meer kontakt mee hebben. In dat geval loopt het administratief niet zo als het zou moeten en dan gaan we extra aktie onder nemen om de gegevens te ver krijgen die we nodig hebben". Dit zegt de heer J. van Brederode, assi stent-chef afd. filialenboekhouding. Hij wil er geen 'klachtenverhaal' van maken, maar komt toch nog wel even met deze opmerking: "Ik erger me wel eens aan de slordigheid van sommige mensen. Het is wel voorgekomen dat we kaslijsten zonder filiaalnummer binnenkregen. Dan moet je gaan uitzoeken waar die vandaan zijn gekomen." Bij de filialen- boekhouding komen alle financiële ge gevens van de filialen binnen. "Dat kneden we zodanig, dat er uiteindelijk een financieel resultaat per filiaal in de boeken verschijnt. Maar dan is er in middels wel héél wat gebeurd." Eenvoudig voorgesteld is het schema: omzetmarge min kosten is het bruto- resultaat. De filialenboekhouding 'regis treert' de omzet en de brutowinstmarge en houdt derhalve de ontwikkeling van klantenomzet in de gaten, evenals zegelverkoop en de kosten van een filiaal, plus de bijzondere uitgaven: rente klan tenobligaties, PMCcheques, waarde bonnen leveranciers enz. vaste procedures Om alles in goede banen te leiden, werkt men met vaste administratieve proce dures. Van Brederode: "Maar gelukkig gaat er wel eens wat mis. Dat houdt het werk levendig. Anders zou het misschien gauw een sleur worden. Je moet steeds attent blijven: stortingen lopen niet goed, er komen ongedekte en onge tekende girokaarten binnen enz. Alle van de filialen binnenkomende gegevens worden 'verponst' voor de verwerking door de computer. De filialenboek houding is als het ware een zeef waar alles doorheen moet. Per vier weken worden de boeken afge sloten. "En dan moet het kloppen," zegt de heer Van Brederode. "Dat doet het niet altijd. Vooral als gevolg van onjuiste en onvolledige informatie zijn er toch vrij veel correctieboekingen nodig. Maar ik geloof niet dat het mogelijk is bij zo'n veelheid van formulieren en cijfers hele maal foutloos te werken." De filialen boekhouding heeft vrij veel kontakt met de filialen. De heer Van Brederode kent zo langzamerhand alle filiaalnummers uit zijn hoofd, waardoor hij meteen weet wie hij moet bellen wanneer de zaak op een bepaald punt niet goed zit. voortgangscon trole De meeste kontakten gaan via de tele foon; de grote 'problemen' lopen via de buitendienst. De heer Van Brederode: "We moeten wel zorgen, dat de computer regelmatig wordt gevoed. Er is daarom een voort gangscontrole op alles wat er moet ge beuren. De gegevens moeten bij de af delingen die ze nodig hebben tijdig op tafel komen. Dan kan men nog bijsturen. Zo hebben we nog een afzonderlijke om- zetregistratie, opdat meteen blijkt wan neer iets beneden de verwachtingen blijft of boven verwachting loopt. Dat is belangrijk voor degenen die het beleid in dit opzicht bepalen." En als hij de taak van de afdeling filialenboekhouding tenslotte in één zin samenvat, zegt hij: "Je moet goed op je tellen passen!" Mej. M. J. E. van der Wolde werkt op de afdeling RZ-administratie van de Detailhandelsgroep. Hier worden de fakturen nage keken van de Rechtstreekse Zendingen van leveranciers aan filialen. j "Je zit wel altijd naar cijfertjes te kijken, maar het is toch leuk werk," I meent mej. Van der Wolde, die bij Ahold nu al op haar vijfde plaats zit. Zij zegt: "Er wordt af en toe wel eens iets opnieuw opgezet en hup, dan ga je weer naar een andere verdieping." Wedloop van fakturen weer voorbij De decembermaand is ook voor de j faktuur RZ administratie een drukke maand geweest. Mej. Van der Wolde noemt het zelfs 'een wedloop' van fakturen die men achter de rug heeft. Dit zit 'm vooral in de omstandigheid, dat tijdens de feestdagen veel speciale seizoenartikelen worden verkocht en dan heeft men te maken met leveran ciers, die in de rest van het jaar niet zo veel met Ahold te maken hebben. De 'gewone' leveranciers zijn er natuurlijk ook bij, en dat maakt de laatste maand van het jaar en de start van het nieuwe jaar altijd tot een drukke periode. "Wij kijken na of alles op de faktuur klopt, "licht mej. Van der Wolde haar werkzaamheden toe. "Alle ge gevens die men nodig heeft om van de faktuur een ponsbandje te maken, moeten er op staan: artikelnummer, aantal, prijs, filiaalnummer enz. Meestal loopt het wel goed, maar er wordt soms toch ook wel eens iets vergeten. Ook de leveranciers maken wel fouten, bijvoorbeeld door een verkeerde prijs te vermelden. Of ze vergeten het aantal te noemen of er staat niet op aan welk filiaal de goederen zijn geleverd." Volgens mej. Van der Wolde worden de meeste fouten wel gemaakt bij de berekening van de BTW, vooral als er ook nog sprake is van kortingen e.d. nul controle De leveranciers dienen de fakturen per filiaal op te stellen, maar zij mogen wel alle leveranties aan dat filiaal in bijvoorbeeld één week bij elkaar vermelden. Wanneer het ponsen gereed is, volgt er door mej. Van der Wolde nog een zgn. 'nul-controle', waaruit moet automatisering Sinds een jaar is de crediteurenadmini stratie geautomatiseerd, hetgeen volgens de heer Vendel een hele verbetering is."Voorheen werd iedere mutatie per crediteur via een boekhoudmachine op de crediteuren kaart geboekt. Nu wordt er controle uitgeoefend op al het werk dat per computer is geboekt. De werkwijze van het geautomatiseerd crediteurensysteem is in grote lijnen als volgt: de afdelingen die de fakturen controleren, leveren deze fakturen in inkoopboeken aan bij de EGV (Elektro nische Gegevens Verwerking). Bij iedere faktuur is een ponsdocument gevoegd, waarop staat vermeld het leveranciers nummer, de faktuurdatum, de faktuur- ontvangstdatum en het faktuurbedrag. Deze gegevens worden via de ponskamer de computer ingebracht. Dagelijks ont vangen wij de fakturen plus een lijst met alle verwerkte gegevens van de afdeling EGV. Wij controleren dan of iedere faktuur op de juiste leverancier is geboekt en of het juiste faktuurbedrag is geboekt. Na deze controle gaan de fakturen naar de afdeling terug die ze heeft aangeleverd. In de computer zijn de vaste betalingsvoorwaarden van iedere crediteur ingebracht. De computer be rekent aan de hand van de faktuuront- vangstdatum plus de conditie op welk moment de faktuur betaald moet wor den". betaaltape "De afdeling Rekening Courant vraagt dagelijks aan de Computer op welke posten er die dag betaald moeten worden. Wij ontvangen dan een lijst waarop alle posten staan, die volgens de computer betaald kunnen worden. Deze lijst wordt door ons gecontroleerd op eventuele fouten. Uiteindelijk geven wij aan de computer opdracht welke posten wel en welke posten niet mogen worden betaald, en via welke bankrekening resp. rekeningen Ahold er betaald moet ten worden. De computer maakt een betaaltape op magneetband klaar. Deze tape wordt naar de bankgirocentrale gebracht, die voor verdere verwerking zorg draagt. Van de crediteurenadministratie is nu ongeveer 90% geautomatiseerd. Dit is nog niet het geval met de buitenlandse betalingen. Voor deze betalingen ge bruiken wij de zgn. A-Formulieren, die de vreemde valuta vermelden, waarin moet worden betaald. Van de bank komt later de afrekening in Nederlands geld binnen." De heer Vendel: "Hier zit in de boe- kingswijze een principieel verschil met de binnenlandse fakturen: deze worden eerst geboekt en dan betaald. Fakturen in vreemd geld worden eerst betaald en pas daarna wanneer de tegenwaarde in guldens vast staat - geboekt." dagelijks betaald Wekelijks produceert de compyter een rekening-courantoverzicht per crediteur. Hieruit is goed te zien wat er per cre diteur is betaald en wat er nog betaald moet worden. De automatisering heeft als groot ver schil met vroeger opgeleverd, dat toen eens per week alle geboekte fakturen werden betaald. Nu wordt er dagelijks betaald, maar dan we! op het moment dat de faktuur ook werkelijk vervalt. Anderhalfjaar geleden schreef mevrouw R. van Nugteren een brief aan de redaktie van Flit sen, waarin zy pleitte voor enige aandacht aan haar afde ling Rekening Courant Ahold. Omdat ook deze afdeling ver keerde in een fase van reorga nisatie en verdere opbouw, bleef de brief liggen, maar werd toch niet in het vergeet boek bijgeschreven. Eindelijk leek het moment gekomen om eens te gaan praten met de briefschrijfster. Maar helaas kon dat niet meer. Op grond van een plezierige omstandig heid [gezinsuitbreiding] bleek mevrouw Van Nugteren niet meer by het bedrijf in dienst te zijn. Dit betekende echter niet, dat aan haar suggestie geen gevolg kon worden ge geven. Gesprekspartner werd nu de heer P. Vendel, afdelingschef Rekening Cou rant. 5 miljard "Op de afdeling Rekening Courant werken dertien mensen, die gezamelijk de zorg dragen voor de crediteuren administratie, de debiteurenadmini stratie en de kas- bank- en giro-admini stratie van Ahold en de meeste dochter ondernemingen," zo vertelt hij. "Daar naast houden wij nog een aantal finan ciële rekeningen bij, zoals de collectieve ziektekostenverzekering, de intrest rekeningen, de kasgeldbeleggingen, de huurdebiteuren en de huurcrediteuren. Er gaat per jaar ongeveer 4,5 a 5 miljard gulden aan inkomsten en uitgaven door onze handen. In baar geld krijgen wij daar echter geen cent van te zien. Het loopt allemaal jia bank- en giroreke ningen. Ahold heeft rekeningen bij alle grote banken, zowel in binnenlandse als buitenlandse valuta en beschikt ook over een aantal giro-rekeningen. Dagelijks krijgen wij van de banken en de giro dienst de dagafschriften binnen, waarop alle mutaties staan vermeld, welke de dag tevoren zijn uitgevoerd. Al deze mutaties moeten boekhoudkundig ver werkt worden, hetgeen lang niet altijd eenvoudig is, omdat niet van iedere mu tatie de gegevens bekend zijn. Gelukkig hebben wij een paar dames die dit werk al enige jaren doen, en door hun enorme ervaring praktisch elke post kunnen thuis brengen, al vergt dit soms wel heel wat telefoontjes, of correspondentie."

Personeelsbladen | 1976 | | pagina 7