ADMINISTRATIE: VAN REGISTRATIE NAAR INFORMATIE FAKTUREN WEERSPIEGELEN AHOLD'S GROOTTE" CIJFERMATERIAAL IS BELEIDSGEREEDSCHAP Groepscoördinator D. J. van der Lugt: HOOFDBOEKHOUDING HEEFT CENTRALE FUNKTIE v Samenspel met andere bedrijfsdelen vereist discipline pagina 6 FLITSEN Bü Ahold komt jaarlijks voor miijoenen guldens aan goede ren binnen in de distributie centra, en al deze artikelen verlaten het concern weer via de filialen. Aan de 'ingaande' kant van deze goederenstroom zit o.m. de DC-administratie van de kruidenierswaren De- tailhandelsgroep, waarvan de heer D. J. van der Lugt groeps- coördinator is. "Bij ons komt van de DC's de informatie over de ontvangen goederen", zo zegt hij. "Die gegevens moeten wij afchecken en controleren met de fakturen die wij van de leveranciers krijgen. Als alles klopt, kan de betalingsprocedure begin nen. Die zit automatisch vast aan de ver werking van de faktuur. Van elke leve rancier zitten de betalingscondities al in de computer ingebouwd. We hebben eigenlijk alleen nog de vervaldag vast te stellen". 'groot gebeuren' De heer Van der Lugt noemt de goe derenstroom 'een heel groot gebeuren', die gepaard gaat met een bijna even grote stroom van administratieve gege vens die verwerkt moeten worden. "Als alles klopt, is het voor een groot deel routinewerk", verklaart hij. "Maar we komen pas goed in aktie als er afwij kingen zijn. Een belangrijk deel van de tijd is nodig voor het rechtbreien van verschillen. Wanneer we een verschil constateren, kunnen we aan de hand van de beschikbare gegevens meestal al vlug zeggen wie er gelijk heeft. Bijvoorbeeld door de hoeveelheden bestelde en ont vangen goederen en de faktuur te verge lijken". zelden te laag! Er wordt wel eens iets teveel aan Ahold in rekening gebracht, waarbij de heer Van der Lugt wel heeft opgemerkt dat een faktuur zelden te laég is Boekhoudkundig ontstaat er bij Ahold al een schuld als de goederen binnen komen, waarna deze schuld wordt ge promoveerd tot 'een te betalen bedrag' "De massaliteit veroorzaakt de problemen om deze organi satorisch in goede banen te lei den". Zo kenschetst drs H. J. Vink, hoofd administratie De- taiihandelsgroep Ahold, de administratieve 'moeiiyk- heden' waarmee men in zyn sektoren te kampen heeft. Hij stelt dit: "Administratief is het in principe niet zo moei lijk, maar dat wordt het wei door de grote hoeveelheden. In dit bedrijfsonderdeel wer ken ruim 200 mensen en daar mee zijn we wel de grootste sektor van de administratie binnen het concern". struktuurwijzigingen In de loop van 1975 is de organisatie van de administratie verder aangepast aan de struktuurwijzigingen bij Ahold, waarbij diverse werkmaatschappijen on der één groepsdirektie zijn geplaatst. In dit verband is nu ook Simon de Wit geïntegreerd in de administratieve pro cessen van Ahold. De heer Vink, zelf een oud SdW-er, is daar wel blij mee. "Als je een fusie aangaat, dan moet je het goéd doen", vindt hij. "Het moet niet zo zijn dat er dan bepaalde scheids als de faktuur op tafel ligt. Soms moet er inderdaad eerst nog iets worden 'recht- gebreid'. hetgeen via rechtstreekse kon takten met de leveranciers meestal wel lukt. buitenlandse betalingen Sinds kort behandelt deze afdeling ook de procedure voor de buitenlandse beta lingen voor het food-gedeelte. Deze over makingen lopen via de Nederlandse Bank. De administratieve procedures zijn iets anders dan voor goederen van binnenlandse leveranciers, omdat veel punten zich buiten de gezichtskring afspelen (verscheping, bevrachting, enz.). Pas wanneer de goederen in Ne derland zijn, krijgt men er zicht op. De heer Van der Lugt meent dat de ad ministratieve behandeling van de goe- lijnen blijven bestaan. We hebben nu één administratief proces voor de Detail- handelsgroep, waarin uiteraard wel de verschillende operationele eenheden te rug te vinden zijn naar de marktsegmen- tering in de afzet". ingewikkeld De ingewikkeldheid van de administra tieve processen is volgens de heer Vink voor een deel terug te voeren tot de ver scheidenheid aan werkmaatschappijen (een tiental) die men moet 'bedienen'. Bovendien wordt geadministreerd voor Distributiecentra, Transport en Centrale Slagerijen. De heer Vink onderkent het gevaar dat de administratie een eigen leven gaat leiden en zich tot een zelfstandige een heid ontwikkelt naast de eigenlijke ope rationele aktiviteiten. Hij stelt: "Je loopt dan het risico dat de administrateurs niets meer weten van het bedrijfsdeel waarvoor zij werken. Naar onze opvatting moet men in elke werkmaatschappij het gevoel hebben, dat de administratie Detailhandelsgroep hun 'eigen' boekhouding is: een afde ling waarop zij kunnen steunen en die hen van de gewenste gegevens voorziet". filosofie In feite ziet drs Vink graag, dat de ad ministratieve mensen dichter staan bij de operationele sectoren, waarvoor zij werken dan bij de leiding van de admini stratie zelf. Maar hoe bereik je dat? De heer Vink: deren die via de DC's lopen, goed in elkaar zit. Hij leidt dit af uit het feit, dat er betrekkelijk weinig fouten bij voor komen. Toch gebeuren er wel eens 'gekke' dingen. Van der Lugt: "We kregen onlangs het verzoek om een faktuur met enige voorrang te behandelen. Er kwam echter geen berichtje van het DC, dat de goederen waren aangekomen. Bij infor matie bleek dat de wagen er die dag wél was geweest. Hij stond al klaar voor lossing aan het perron. Maar toen de chauffeur de auto openmaakte, bleek de wagen leeg te zijn! De goederen stonden nog bij de leverancier en de man was met een lege wagen naar Zaandam gereden!" prfjzenbureau Intern heeft de heer Van der Lugt veel kontakt met het prijzenbureau om na te gaan of de in de computer opgenomen prijzen nog wel kloppen. Want anders zou men in de winkel misschien met verlies gaan verkopen, en dat is uiter aard niet de bedoeling. De heer Van der Lugt kan tenslotte nog vertellen, dat hij niet lang geleden toch wel even zijn ogen heeft uitgewreven toen hij een willekeurige faktuur onder ogen kreeg: "Er was niets fout, maar het eindbedrag was wél meer dan een miljoen gulden. Dan realiseer je je weer eventjes, dat Ahold toch wel een grote is!" "Daarover bestaan natuurlijk bepaalde ideeën, die van vele administrateurs een mentaliteitsverandering vraagt. Dat be tekent weer, dat voor de eigen mensen een stuk opleiding nodig is, om de achtergrond van het bedrijfsgebeuren te verruimen. Wij zijn daarmee begonnen en bespreken dan speciale onderwerpen, bijv. het handboek dat wordt samen gesteld van het grootboekschema (om te komen tot één 'administratieve taal') of een kortgeleden vastgelegd administra tief proces. Maar ook onderwerpen als leidinggeven komen aan de orde". van registratie naar informatie Duidelijk wil hij naar voren brengen dat de moderne administratie zich heeft omgebogen van registratie van gegevens naar het geven van informatie aan de 'bevelhebbers in het veld'. Die willen in formatie waar ze wat aan hebben, waar ze iets mee kunnen doén.Drs Vink hier over: "Aan die kwaliteitsverbetering ligt een heel programma ten grondslag. De administratie is zuiver dienstverlenend, De trechter waar alle be- langrijke rapportages uit komen". Zo karakteriseert de heer T. Roodenburg de hoofdboekhouding Detail handelsgroep, waarvan hij afdelingschef is. Met een twaalftal mensen verzorgt hij o.a. de periodieke resul- tatenoverzichten per werk maatschappij. "De afdelingen leveren ons de gegevens, welke wij op bepaalde wijze rubriceren en voegen daaraan nog en kele resultaten toe, welke wijzelf bepalen. Op deze wijze ontstaat het cijfer matige MIAC-verslag bege leid door een korte toe lichting". Een drukke afdeling, dat wel. Elke vier weken wordt per werkmaat- schappij een overzicht van de gang van zaken vervaardigd, terwijl de j balansoverzichten eens per kwartaal I worden opgesteld. zulks in samenspel met de gebruiker van de informatie. Wij willen weten wat, wannéér en hoé zij iets willen hebben. Daar is niet altijd aan te voldoen, maar we streven er wel naar". computer In het geheel van de verwerking van gegevens, binnen administratieve pro cessen speelt de samenwerking met de computerafdeling een belangrijke rol. De computer neemt steeds meer massale gelijksoortige werkzaamheden over. Dat betekent dat eenvoudig manuaal werk meer en meer verdwijnt. De computer vraagt een grotere kennis van de men sen. Gelukkig zijn er voor het verkrijgen van specifieke vakkennis uitstekende externe opleidingen. (Praktijkdiploma boekhouden, MBA, SPD). Daarnaast wordt gebruik gemaakt van interne op leiding en 'training on the job'. "Echter het grote probleem bij massale verwerking blijft: "hoe motiveer je de mensen steeds weer opnieuw en hoe breng je over, dat de kwaliteit van hun werk van het grootste belang is, omdat uit het totaal van de gegevens de infor matie wordt gevormd op grond waarvan op diverse plaatsen beslissingen worden genomen", aldus de heer Vink. discipline Hij gaat verder: "Een goede admini stratie kan niet buiten het samenspel met anderen bij ons o.m. het filialen- "Dat zijn dan ook wel de pieken in onze taken", vindt hij. We streven er altijd naar binnen 3 weken na afloop van een periode of kwartaal de resul taten op tafel te kunnen leggen. Dat betekent dat wij alle resultaten in één dag moeten verwerken, want onze "toeleveranciers" hebben ook hun tijd nodig. De hoofdboekhouding verzorgt bo- j vendien een aantal centrale admini stratieve werkzaamheden: BTW- administratie, investeringsboekhou- ding, afschrijvingen e.d., alsmede het bepalen van het resultaat van de "overhead" in relatie tot de vastge- stelde budgetten. centrale funktie "Eigenlijk hebben wij een centrale functie binnen de gehele admini stratie", aldus de heer Roodenburg. "We bepalen in eerste instantie de winsten en de verliezen. Daarnaast "J hebben we verschillende gespeciali- I seerde mensen op de afdeling. Van- Idaar dat wij vaak als vraagbaak die- nen voor andere administratieve sec toren". "De hoofdboekhouding zit", zo ver- j volgt hij, "als een spin in haar web. j Aan de ene kant komt informatie j binnen, aan de andere kant gaat die eruit. We hebben veel aanloop van andere afdelingen en de telefoon is veelal druk bezet". Als belangrijk punt noemt hij de j noodzaak van eenheid van opvatting over de wijze waarop ,,geboekhoud" j moet worden. Roodenburg: "We zijn j erg afhankelijk van de informatie die we krijgen, want die moet goed zijn. Immers wij verstrekken informatie, j die voor anderen een stuk gereed- schap is voor het uitstippelen van j hun beleid". op de goede weg De heer Roodenburg is van mening dat men op de goede weg is met de gehele opzet van de administratie. "Sommige procedures zou men nog eens nader kunnen bekijken, maar de organisatie in haar totaliteit func- j tioneert beter dan voorheen het geval was", stelt hij. En hij voegt eraan toe: "Operationele afdelingen moe ten misschien nog wel eens wat meer rekening houden met het feit, dat er een administratie is die bepaalde ge gevens nodig heeft. Niet om leuke cijferreeksen te kunnen opstellen, maar om die gegevens te kunnen leveren, die voor de totale gang van zaken verantwoordelijke mensen no dig hebben om daadwerkelijk te kunnen besturen. apparaat en leveranciers. Dat eist van beide kanten een grote mate van disci pline en ook een stuk bewustwording van het bedrijfsproces. Dat begint al in het filiaal, dat de gegevens op de juiste manier en op de juiste tijd moet aanleveren. De administratie is net een spoorboekje: je kunt niet om discipline en afspraken heen. Dat speelt ook extern bijvoorbeeld met leveranciers over de opstelling van hun fakturen". Wat dit laatste betreft, meent drs Vink dat er op nationaal niveau nog wel wat gestroomlijnd kan worden. Aan het slot van het gesprek vat hij zijn visie op de administratie nog eens samen. "Wy werken ten dienste van andere bedryfseenheden, die moeten weten dat wy de administratieve staf van hun eigen sektor vormen. Dat zy op ons kunnen steunen voor alles wat zy aan gegevens nodig menen te hebben om hun eigen werk tot een succes te maken!"

Personeelsbladen | 1976 | | pagina 6