AHZB WIL AMBITIEUS PUN WAARMAKEN figgSffi Alberto Alberto verwacht stijging buitenlands gedistilleerd 55Kleinere winkel kent voordeel van kontakt en sfeer "TV-MUIS KRIJGT HOPELIJK EEN LANG STAARTJE!" FLITSEN pagina 5 "De kleinere winkel heeft ten opzichte van de grotere zaak een aantal pluspunten, en die gaan we dit jaar verder benadrukken. Dat is een van de onderwerpen geweest op de bedrijfsleiders- dagen, die wjj hebben gehouden voor onze bedrijfsleiders en de lijn- en staffunctionarissen van onze organisatie". Dit vertelt de heer P. G. Zwarts, filialen- direkteur ZB van Albert Heijn Super- mart (AHSM). terugblik Er zijn drie van deze bedrijfsleiders- dagen geweest, te Utrecht (2) en Eind hoven. In de eerste plaats heeft men daar een korte 'evaluatie" gegeven van de ontwikkelingen in 1975 en deze terugblik is beslist positief uitgevallen. De heer Zwarts: "We kunnen tevreden zijn over het afgelopen jaar, al blijven verbeteringen natuurlijk altijd mogelijk. Maar zowel wat betreft omzetten, resultaten en kostenbeheersing zijn de doelstellingen gehaald. Wij zijn dus op de goede weg en dat kan niet genoeg worden gezegd - dat is te danken aan de inspanning van allen, die in onze organi satie werkzaam zijn, op welke plaats en in welke positie dan ook." Hij kan er met kennelijk genoegen aan toevoegen, dat de start in 1976 ook weer uitstekend was, gezien de uitkomsten van de eerste periode. kontakt en sfeer Belangrijker echter nog dan de nabe schouwingen over het verleden jaar was de blik in de naaste toekomst: hoe zal het in 1976 gaan en hoe zouden we willen dat het ging? De heer Zwarts: "Ik heb al gezegd, dat de in oppervlakte kleinere winkel on danks deze 'handicap' een aantal voor delen heeft in vergelijking met grotere zaken. In de eerste plaats geldt dit voor het persoonlijk kontakt met de klant, dat in de ZB-zaken toch nog in belang rijke mate aanwezig is. Het personeel heeft daardoor ook meer inzicht in de wensen van de klant en kan derhalve zijn adviserende taak goed vervullen. In de tweede plaats is het in een niet zo grote winkel vaak gemakkelijker om een bepaalde gezellige sfeer te doen ont staan. Dit kontakt en die sfeer, dat zijn punten die van ons extra aandacht krijgen in dit jaar." 'zware' delegatie In de bijeenkomsten werden de aan wezigen door een heel team op de hoogte gebracht van de plannen voor 1976: de heer Ahlqvist was er als topman van AHSM, verder verkoopdirekteur K. Dorsman, de verkoopleiders Velema, Balledux en Huizer, alsmede de heer Zwarts. Een 'zware' delegatie dus. Extra aandacht kregen uiteraard de problemen, die de ZB's en VZB's als kleinere winkels hebben bij het meedoen in de algemene akties van AHSM en die vaak in hoofdzaak zijn gericht op de gemiddelde supermarts. Filialendirekteur Zwarts: "Onze klei nere filialen zullen worden voorzien van het nodige materiaal om een gezellige sfeer in de winkel te creëren. Dit is belangrijk. De uitkomsten van 1975 hebben dit nog eens overduidelijk be wezen. Er zijn hierdoor in verschillende filialen omzetstijgingen behaald van 20 tot 50%. Dat waren echt wel cijfers die uitgingen boven de doelstelling. Voor 1976 zijn er uiteraard weer andere doel stellingen gekomen, maar die zijn toch beslist niet onhaalbaar. Wij zijn op dat punt echt wel reëel, al is het natuurlijk wel zo, dat er wat moet worden gedaan om een gesteld doel te bereiken. Niets gaat vanzelf." facelift Waar nodig zullen filialen een facelifting ondergaan, bijv. door toepassing van andere, frisse kleuren. Zeer belangrijk zal echter weer zijn de samenstelling van het assortiment van de kleinere winkel. De beschikbare ruimte is beperkt en men wil daar dan juist een 'sterk' assortiment brengen: artikelen die algemeen of juist in dat filiaal in de belangstelling staan. Dit kan zeer uiteenlopen: toevoegen vleesafde ling, grotere zuivelafdeling, plaatsing diepvrieskasten, aanbrengen verse kip vitrines, aanpassing groente-inventaris, toevoegen gekoelde opslag (cellen) enz. "In 1975 hebben we diverse voorbeelden gezien van uitstekende resultaten van dergelijke ingrepen, "aldus de heer Zwarts." Het is vaak het lokale aspekt van een zaak dat beslissend is over de vraag wat er precies moet gebeuren. Een nadeel is wel, dat de assortimenten van de winkels niet gelijk zijn. Dat geeft wel problemen met de publiciteit." de winkels (displays), die voor de gehele sektor zijn opgesteld. De margepolitiek is hiervan een belangrijk onderdeel. De heer Zwarts licht dit toe met te zeggen, dat niet op elk artikel de winstmarge even groot is. Het gaat om de marge op een totaal assortiment. In een kleine zaak is het assortiment anders, maar de gemiddelde marge moet, toch op peil blijven. Vandaar dat het extra aandacht vereist om ook in een relatief beperkt assortiment tot de gestelde totaalmarge te komen. Vooral bij akties is dit niet altijd even gemakkelijk. richtlijnen "Wij hebben onze algemene richtlijnen nu vertaald voor de mensen in de winkels en wij hebben er alle vertrouwen in, dat het de mensen duidelijk is ge worden hoe zij op de 'werkvloer' deze spelregels dienen toe te passen," meent de heer Zwarts. Voor de uitkomsten zijn niet alleen de omzetten en de brutomarges van belang, de kosten zijn het evenzeer. Zwarts: "De omzet per werkuur is in 1975 belangrijk verbeterd, met rond 20%. Hiervan was 6 tot 7% het gevolg van prijsstijging, maar ook dan blijft er nog een mooie reële verbetering over. Dit jaar willen wij daarin nog wat verder komen, waarvoor wij duidelijk op kleinere winkeltypen geënte normen hebben ontwikkeld, ook ten aanzien van arbeidsprogrammering (werkplanning)." inhaken Op de bedrijfsleidersdagen is daarom uiteengezet op welke wijze ook de kleinere winkel moet inhaken op de merchandisingtechnieken, de algemene promotie en de presentatie adviezen in voorraadverschillen Een grote kostenpost is ook: "Voorraad verschillen". Hier zit ook een gunstige ontwikkeling in, maar in sommige fili alen kan het nog wel wat beter. De heer Zwarts merkt op, dat ook in dit opzicht bedrijfsleiders elkaar kunnen steunen door uitwisseling van ervaringen. Een stimulans voor een goede gang van zaken in de filialen zal naar zijn mening ook uitgaan van verschillende in te voeren wijzigingen (en dat zijn uiteraard verbeteringen) in de aanlevering van de goederen vanuit de DC's. En juist ook omdat in de kleinere filialen het personeel zo'n direkte belangrijke rol speelt bij de gang van zaken, zal nog meer aandacht worden gegeven aan opleidingen, zo veel mogelijk 'decen traal', d.w.z. gebracht naar de winkels. Teletrip Een hoofdrol is hierbij toebedeeld aan de Teletrips, waarbij het personeel de theorie ook in de praktijk zal gaan toe passen en waarbij de BL hen moet hel pen. De goede ervaringen in 1975 opge daan met opleidingsdagen, zijn aanlei ding geweest ook in 1976 een cursus te brengen voor BL's, over commerciële, en merchandisings-technische aspekten hoewel ook het operationele werk niet zal worden vergeten. De heer Zwarts wil nog wel opmerken, dat men voor alle aktiviteiten steun nodig heeft en ook krijgt van andere sektoren van het concern. Met name de Verkoopafdeling houdt steeds meer rekening met de aanwezigheid van toch nog altijd een belangrijk aantal kleinere zaken met hun specifieke wensen en problemen. Samenvattend zegt h(j: "Wat we alle maal willen, klinkt erg ambitieus. Maar w\j geloven dat we het met elkaar, net als in 1975, kunnen waarmaken!" Ook Alberto blikte terug op 1975 respectievelijk vooruit naar 1976: op 26 januari jl. verzamelden zich behalve de leiding van de BV veertig filialen- beheerders in de filmzaal van het hoofdkantoor. Na een inleiding van de heer L. de Groof sprak de heer F. W. I. Lachotzki over Alberto "zoals het was, zoals het is, zoals het wordt", gaf de heer R. ten Brink een financiële beschou wing en vertelde de heer J. F. Froonhof het een en ander over de reclame- aanpak zoals Ahead deze heeft uitgedacht. Drie spots van de Alberto-muis in de TV-commercial revolutionair Het jaar 1975 zal in de slijterswereld de geschiedenis ingaan als het jaar van de bijna revolutionaire veran deringen in het totale vaderlandse drankgebeuren. Drie ingrijpende maatregelen waren van deze ver anderingen de belangrijkste oorzaak: a) het loslaten van de vertikale prijs binding van alle gerenommeerde merken; b) het van overheidswege bepalen van een minimumprijs voor gedis tilleerd, een poging van de over heid om de in grote moeilijkheden verkerende 'traditionele' slijter voor algehele ondergang te be hoeden; c) de sterke verhoging van de accijns op gedistilleerd. De grote vraag voor 1976 zal dan ook zijn welke invloed deze gebeurtenis sen zullen hebben op het drankver- bruik in Nederland. Alberto in 1975 Alberto is het moeilijke jaar 1975 zeer goed doorgekomen. Het fili- alenbestand verdubbelde van 20 tot 40, en omzet én winst waren dus danig dat de totale Alberto-groep met genoegen op dit jaar terugzag. Tijdens de presentatie werd duidelijk dat Alberto zijn marketingdoelstel ling, zijnde "Nederlands bekendste, snelstgroeiende discountslijterij die ook nog eens het nodige van wijnen weet" aan het waarmaken is. Niet alleen de omzet- maar ook de markt- onderzoekcijfers gaven dit aan. en in 1976 Het ligt in de bedoeling de strategie waarmee Alberto zijn marketing doelstelling aan het bereiken is, nog verder te volmaken. Behalve een verdere doorgroei (in ieder geval nog een keer 20 filialen extra) zal Alberto ook op prijs en assortimentsgebied weer voorop lopen. Goedkope partijen buiten lands gedistilleerd en wijnen zullen Nederland via Alberto binnenvloeien en ook aan het aspekt bekendheid zal het komende jaar weer het nodige gedaan worden. Om haar marketing strategie te communiceren, is een uitgebreid reklameplan opgesteld. media keuze Voor 1976 werden de volgende mediumtypen uitgekozen: 1. Dagbladen, zowel regionaal als landelijk, vanwege o.a. hun hoge communicatiewaarde en grote binding lezer/blad. 2. Televisiereklame, een uitstekend middel om het imago van Alberto als landelijke kwaliteitssüjter te vergroten. 3. Huis-aan-huis folders, vier pa gina's op dagbladformaat. 4. Winkelmateriaal, bestaande uit pijlhangers, schapkaarten, credo borden, wijnkaartjes, transfers, draagtassen en raambiljetten. 5. Sportsponsoring van de wielerclub Le Champion, meermalen in de redaktionele publiciteit betrokken teamverband Het Alberto filiaalpersoneel en de beperkte hoofdkantoor-staf hebben de afgelopen twee jaar als één team gefunktioneerd. Nu de groep groter wordt, moet worden voorkomen dat deze uit elkaar valt. In verband hiermee zal nog dit jaar een kontakt- commissie worden samengesteld. "Naar wij hopen en verwachten, zullen beide partijen hierdoor nog dichter bij elkaar kunnen komen", aldus de heer Lachotzki. Tenslotte complimenteerde de heer Stoelenga, direkteur van de Detail- handelsgroep Ahold BV, de filialen- beheerders als volgt: "Van oktober tot en met december 1975 is door u een enorme prestatie geleverd. Soms werden drie a vier keer de normale omzetten gerealiseerd. Hoewel het nu moeilijker zal zijn, komt de stijgende tendens er weer in. Graag wens ik u veel succes in het komende jaar! Moge Alberto's televisiemuis een héél lang staartje krijgen.."

Personeelsbladen | 1976 | | pagina 5