OPLEIDING AHSM IN BANEN GELEID PjJJL Van gunst tot recht AHSM-START VAN 1976 HOOPVOL Persoonlijke beoordeling vervangen door algemene richtlijn jgu jyvg Albert Heijn biedt groot assortiment tegen zo laag mogelijke Jaarlijkse dagtocht gepensioneerden FLITSEN pagina 3 'In de vier jaar die ik nu bij het bedrijf werk, heb ik me wel eens afgevraagd hoe ik eigenlijk vooruit kon komen. Als ik het aan m 'n chef vroeg, kreeg ik altijd de indruk dat die de zaak op de lange baan wilde schuiven. Maar het gekke is dat een collega van me, die pas sinds augustus bij ons werkt, door dezelfde chef is volgestopt met boekjes die hem kennelijk verder moeten helpen". Aan het woord een verkoper houdbaar in een Zaandamse SM. Zijn opmerking is een typisch voorbeeld van de willekeur waarmee medewerkers in het verleden konden worden behandeld. Afgezien van het feit of je nu wel of niet voor opleiding in aanmerking wilde komen, de beoordeling van de chef was doorslag gevend. "Opklimmen" was een gunst. KVI-formulier Die tijd is voorbij, nu elke medewerker bij AHSM sinds kort in het bezit is gesteld van een brochure die een uitge breid overzicht biedt van het totaal schema van opleidingsmogelijkheden en de manier waarop het kan worden gevolgd. Verder heeft ieder voortaan een "Kennis/ V aardigheidsinventarisatie" [KVT]-formulier, waarop precies wordt bijgehouden in welke assortimentsgroe- pen iemand onvoldoende, voldoende of goed inzetbaar is. Alle afdelingen zijn ingedeeld volgens een moeilijkheids graad [MG] die varieert van 1 tot en met 3. Zo heeft de afdeling vacuum vlees waren MG 3 behorend tot de minst PIET KOSTER moeilijke groep maar de afdeling delicatessen MG 1. Het werken op elke afdeling wordt afgerond met een "eind toets" een soort proeve van bekwaam heid die de weg open laat tot inzetbaar heid van een volgende afdeling. Heeft men uiteindelijk naar wens de diverse afdelingen doorlopen hetgeen zwart- op-wit op het KVI-formulier wordt aan gegeven dan kan men een stapje hogerop. bewijsstuk Het is duidelijk dat dit formulier voor iedere betrokkene een bewijsstuk vormt voor geleverde prestaties. "Opklimmen" is een récht geworden. Hoe komt deze verandering over op jonge medewerkers? Theo Bruns' eerste reaktie: "Nu begrijp ik er tenminste wat <13 \van. Ik heb nu een overzicht van mijn toekomstmogelijkheden en ik zal zeker niet nalaten naar mijn chef te stappen om voortaan alles op het KVI-formulier m te vullen". Hij krijgt bijval van Marian Dil, als cais sière sinds vier jaar werkzaam in dezelf de Zaandamse SM. Marian is nog via de praktijk opgeleid, terwijl in het nieuwe systeem net als voor verkopers voor caissières een aantoonbare promotie mogelijkheid is geschapen van categorie A, via B tot C. Marianne heeft het geluk gehad om op grond van een persoonlijke beoordeling van haar hoofdcaissière tot de categorie C te behoren en daarom heeft zij het plan om nu de cursus administratie te gaan volgen. hoge verwachting AHSM-opleidingsfunktionarissen Piet Koster en Ruud Gubbels glunderen. Zij zijn het afgelopen jaar nauw betrokken geweest bij het ontwerp van de oplei dingen nieuwe stijl. Hun verwachting omtrent het effekt is hooggespannen. Hun enige angst is dat de zaak onvol doende doordruppelt en daarom zijn beiden er van overtuigd dat in alle gele dingen van het bedrijf een stukje nieuws gierigheid moet worden ingebracht, wil het systeem kans van slagen hebben. mentoren Hier ligt een taak voor de ongeveer 900 man die in de diverse filialen zijn aan gewezen als mentor ofwel begeleider. Per filiaal zijn er vier bij wie men te rade kan gaan. Eén van hen is Tiny Elings, afdelings chef non food in een Bredase SM. Hij zegt grote waarde te hechten aan het na gestreefde systeem van algehele inzet baarheid. "Nog daargelaten dat die nu wordt beloond, is het verschil met vroeger dat iemand tot voorheen bijvoorbeeld in de 'groente' kon doorgroeien, zonder ooit een pak suiker in z'n handen te hebben gehad. Dat is natuurlijk volslagen onlo gisch in het supermartbedrijf". Mentor Theo Elemans, sektorchef vers in een SM te Oosterhout, vindt een groot voordeel van het nieuwe opleidingssys teem dat niemand zich van nu af meer kan verschuilen achter de faktor tijd gebrek. "Voor alle opleidingssektoren is een tijdsduur vastgesteld en de tijdstip pen waarop er aan wordt gewerkt, is men verplicht te noteren. Dat dit ook nauwkeurig wordt opgevolgd, zou alleen regelmatig moeten worden gecontro leerd. Je zou parttimers moeten inzetten op die tijden dat je bezig bent met op leiden". handleiding De mentoren bij AHSM, die vooral moeten fungeren als vertrouwensfiguur, kunnen op hun beurt terugvallen op een speciaal samengestelde handleiding. Daarin staat o.m. te lezen dat een mentor bij de uitvoering van zijn taak onderscheid moet maken in het aanleren van vakkennis en het begeleiden van de medewerkers. Ten aanzien van de vak kennis dient hij instruerend, controle rend en corrigerend op te treden, terwijl hij als begeleider moet motiveren, stimu leren en introduceren. Stap-voor-stap wel te verstaan. Omdat, zo staat er: "De nieuwe mede werker anders verdwaalt in een war winkel van regels en mensen". Een stelregel die vanzelfsprekend geldt voor iedere opleidingsfase waarin onge acht welke medewerker wegwijs moet worden gemaakt. MARIAN DIL Het beproefde systeem van opleiden bij Albert Hetfn Supermart BV is op de helling gezet. Na een periode van intensieve voorbereiding is nu een "nieuwe stgl" ontworpen die voor het grootwinkelbedrijf in ons land een unicum mag worden genoemd. Sinds 9 februari jl. wordt er officieel mee gewerkt. Het belangrijkste verschil met vroeger is wel, dat opleiding in het algemeen met ingang van die datum van een "gunst" een "recht" is geworden. Zodat theoretisch voor iedere medewerker bij AHSM een carrière open ligt volgens het volgende opleidingsschema: basisopleiding opleiding tot verkoper opleiding tot eerste verkoper opleiding tot sektorchef opleiding tot supermartbedr jjfsleider Voor dit jaar zijn op basis van dit schema maar liefst 300.000 opleidingsuren uitgetrokken ofwel ca. 2 procent van het totale aantal arbeidsuren. Hiermee is een investering van ongeveer 3 miljoen gemoeid. "De bedrijfsleiders met hun teams zijn de belangrijkste mensen om de strategie '76 uit te voeren, en om het hen mogelijk te maken dit zo goed mogelijk te doen, hebben wij hen "bijgepraat". Plannen voor een bedrijfsonderdeel als het onze kunnen alleen maar op een goede manier tot uitvoering worden gebracht, wanneer wij allemaal één taal spreken". Zo kenschetst de heer R. L. H. Beijers, filialendirekteur SM van AHSM de reden waarom ook deze sektor "bedrijfs- leidersdagen" heeft gehouden. Als "pre sentatoren" waren daarbij ook aanwezig de heer Ahlqvist als de voor deze sektor verantwoordelijke man, verkoopdirek- teur Dorsman en de areamanagers. succesvol Alvorens naar 1976 te kijken, werd een beeld gegeven van het bereikte in 1975. De heer Beijers: "Redelijk succesvol zou ik willen zeggen. De geplande omzet is gehaald en overschreden. Wij zijn bin nen de kostenbudgets gebleven. Daar naast is weer veel gedaan aan winkel verbetering door de remodeling. Deze heeft zoals bekend vooral betrekking op de winkel-in-de-winkel formule. Ook is er weer sterk op het prijzenfront gewerkt met merkartikelen. De assortimenten zijn kritisch bekeken, waarbij de nadruk heeft gelegen op een zo volledig mogelijk assortiment". De sektor supermarts heeft zichzelf samen met de verkoopafdeling aan een nauwgezet sterkte/zwakte-onderzoek onderworpen en hetzelfde gedaan met de concurrentie. Op basis daarvan zijn de eigen plannen bepaald ten aanzien van marketing-mix, assortiment, prij zen- en margepolitiek, promotie, publi citeit. ondergaan om knelpunten glad te strij ken". Voorts stelt de heer Beijers duidelijk, dat in hoog tempo zal worden voort gegaan met de aanpassing van het supermart-bestand aan de eisen van de tijd (en de toekomst). Dit jaar is weer ongeveer een derde van het aantal SM's aan de beurt voor een remodeling. Met name gezelligheid en levendigheid van de inrichting zullen daarbij veel aan dacht krijgen. opleidingsprogramma Ook staat er een uitgebreid opleidings programma op stapel met per funktie in de SM een taakomschrijving. In de filialen zullen voorts Teletrips over diverse onderwerpen worden vertoond, terwijl ook handzame boeken met vele illustraties zijn samengesteld als leid raad voor het vervullen van bepaalde taken. In de bijeenkomsten is een toe lichting gegeven op de diverse in de filialen aanwezige produktgroepen, de werkprogrammering en de beheersing van de loonkosten. De heer Beijers merkt ook op, dat aan de opmerkingen van de mensen uit de filialen veel aandacht is en wordt ge schonken, hetgeen met name heeft geleid tot enige veranderingen bij de wijze van bevoorrading vanuit de distri butiecentra. slotte dient een ieder zich bewust te zijn van hetgeen van hem wordt verwacht en van hetgeen hij van anderen mag ver wachten". op de goede weg De heer Beijers heeft duidelijk het gevoel, dat men op de goede weg is en dat iedereen met 'hetzelfde' werk bezig is. Dat men niet langs elkaar heenwerkt, maar dat men op dezelfde golflengte zit. Eli zegt: "Wty hebben straks aan het eind van dit jaar tussen de 60 en 70 pro cent van de supermarts aangepast aan de nieuwste inzichten. De mensen be schikken over 'het gereedschap' om ook van 1976 een goed jaar te maken. Even als in 1975 moet een stukje reële groei weer mogeUjk zijn. Daar mikken we dan ook duidelijk op en de start in 1976 is gelukkig hoopvol geweest". [zie ook de pagina 5j. voordelig "Punten die wij onder de aandacht willen brengen", zegt de heer Beijers, "zijn met name deze: Albert Heijn is een zaak voor one-stop-shopping (alles is aanwezig), een gezellig interieur gericht op de consument, voordelig. Dit laatste vooral moet men ook duidelijk kunnen waarnemen in de winkels: Albert Heijn met zo laag mogelijke prijzen en een groot assortiment. Sommige filialen en groepen van filialen zullen daarbij extra ondersteuning van publiciteit krijgen, terwijl ook de presentatie in de winkels zo mogelijk verder zal worden verbeterd. De aanvoer van de goederen vanuit de distributiecentra zal ook enige wijziging plaatselijke ondernemer "Eigenlijk", zo zegt hij, "begint het in ons toch gecentraliseerd bedrijf enigs zins een richting uit te gaan, waarbij de bedrijfsleider zich kan opstellen als een plaatselijke ondernemer. Dat vergroot de mogelijkheden tot een aktief beleid op de plaats waar dat nodig is, maar het vergroot ook de verantwoordelijkheid voor de bedrijfsleiders. Ik geloof dat we daarmee op de goede weg zijn, al zullen er diverse bijeenkomsten nodig zijn om iedereen van de nieuwe doelstellingen op de hoogte te stellen. Op het programma staan nog bijeenkomsten voor bedrijfs leiders met zonemanagers en voor be drijfsleiders met de sektorchefs. Ten- Het ligt in de bedoeling om ook dit jaar onze gepensioneerden uit te no digen tot deelname aan bovenge noemde dagtocht. In de maand april wotdt u hierover nader geïnformeerd. In verband echter met het maken van andere afspraken, het vaststellen van vakanties e.d., doen wij u hierbij vast opgave van de data der tochten: Dinsdag 11 mei: gepensioneerden Produktiebedrijven Zaandam, Distributiecentrum Zaandam en Hoofdkan toor. Dinsdag 18 mei: gepensioneerden Restaurants, Sterovita, Produk- tiebdrijven Zwanenburg, Simon de Wit en overigen. Dinsdag 25 mei: gepensioneerden Filialen AH. Voor nadere inlichtingen kunt u eventueel bellen no. 075-592857 [de heer J. Keijzer

Personeelsbladen | 1976 | | pagina 3