Kerstpakket verschaft hele jaar werk AH0LD-HIST0RIE TOT OP HEDEN BOEKSTAVEN „Jouw gezicht vergeet ik nooit meer" GROOTVERBRUIK BV VERWACHT OPLEVING VAN OMZET klantenkontakt Ieder kan bijdragen aan doel Stichting Museumwinkel: pagina 12 FLITSEN Als alle kerstpakketten '75 achter elkaar op een rij zouden staan, zou het een rij van maar liefst twintig kilometer zijn geweest. Dit is voor de aardigheid uitgerekend bij AH Groot verbruik BV. Maar die 'aardigheid' geeft intussen welaan, dat er weer een indrukwekkend aantal december-pakketten is ver zonden, en dat er hard gewerkt moest worden om deze allemaal tijdig op de plaats van bestemming te krijgen. Voor de goede orde: het gaat hier niet om kerstpakketten voor de Ahold-mede- werkers, maar om de feestpakketten die Grootverbruik jaarlijks verzorgt voor zijn klanten. Dat zijn bedrijven die hun medewerkers rond de kerstdagen zo'n verrassingspakket aanbieden. grote afnemers Grootverbruik richt zich als werkmaat schappij van Ahold rechtstreeks op grote afnemers, zoals bejaardencentra, be drijfskantines, ziekenhuizen, horeca, vakantie-oorden enz. Hoofd Grootverbruik, de heer J. Pieters: "Het zijn afnemers die niet in de super- marts kopen, maar die de goederen van ons ontvangen in aangepaste verpakkin gen, speciaal voor verwerking in groot keukens. Zodra de consument geen zelf standig huishouden meer voert, dus bij opname in Bejaardencentra, Ziekenhui zen, in haar vakantie, etc., gaat zij ge bruik maken van de grootkeuken. Wij leveren dus aan alle instellingen waar voor de bewoners maaltijden worden be reid, of bedrijfskantines waar grootver pakkingen koffie, thee, etc. worden aangeboden." Zestig medewerkers, van wie tien in de buitendienst, zijn het hele jaar door be zig met dit werk. In het voorjaar begint het kerstpakket als een rode draad door de normale werkzaamheden heen te lo pen. De inkopers gaan naar beurzen en aan de hand van monsters begint de se- lektie van die artikelen, die voor het kerstpakket in aanmerking komen. nevenaktiviteit De heer Pieters: "Die kerstpakketten vormen een nevenaktiviteit van ons, voortgekomen uit wat Albert Heijn al vele jaren doet. Zo'n 25 jaar geleden was de pakkettenverkoop een onderdeel van de reklame-aktiviteiten. Vooropgesteld werd daarbij dat dit een unieke gelegen heid was om niet-klanten met onze arti kelen te laten kennismaken. Vandaar dat dikwijls de bus Zaanse koeken in het pakket zat: immers, voor de bus kreeg men in een filiaal 0,25 terug, en dat bracht nieuwe klanten in de zaken. Op den duur ontstond de behoefte aan een betere commerciële begeleiding en door de kontakten die Grootverbruik reeds had door levering aan bedrijfs kantines, leek deze organisatie hiervoor het best geoutilleerd. Vanuit Grootver bruik worden nieuwe afnemers opge spoord en deze kontakten onderhoudt mej. J. van Ruiten, commercieel mede werkster van Grootverbruik. Zij is al twaalf jaar bij het bedrijf, eerst bij marktonderzoek, de laatste drie jaar bij Grootverbruik; en vorig jaar heeft ze zich voor het eerst ingezet voor het kerstpakket. En hoe! Want ondanks de economische teruggang zijn er vorig jaar door Grootverbruik méér kerstpakket ten afgeleverd dan het jaar daarvoor, vooral omdat mej. Van Ruiten onver moeid bedrijven bleef aanschrijven. folder Als in het voorjaar de selektie van de ar tikelen achter de rug is, wordt een folder samengesteld waarin de pakketten staan afgebeeld. Vorig jaar acht in totaal, in prijs va riërend van vijftien tot bijna tachtig gul den. Er waren pakketten bij met een speelse inhoud, van koek tot noten, van sherry tot bonbons, van blikjes vruchten tot vis. Maar er was ook een pakket met alleen maar wijn. Keuze te over dus voor de bedrijven die de folder in de loop van september ontvingen. Terwijl in oktober de eerste orders bin nenkwamen, ging mej. Van Ruiten on verdroten door met het speuren naar andere bedrijven. Dat deed ze aan de hand van tijdschriften, van advertenties, maar het gebeurde ook wel dat bedrijven zelf opbelden. industrie De pakketten gaan voor circa tachtig procent naar industriële bedrijven. De heer Pieters: "Verschuivingen merken we duidelijk. De verminderde aktivitei- ten in textiel, de schoenenindustrie en bouw werken door, terwijl andere bedrij ven minder bestellen omdat er minder personeel is." En mej. Van Ruiten: "Er waren ook be drijven bij die zeiden: dit jaar niet." Commercieel runt zij alles ten aanzien van 'het pakket'. Alleen als het hard no dig is, maakt zij gebruik van de toch al overbezette buitendienst. Ze brengt ook veranderingen aan in gedane bestellin gen, en dat komt nogal eens voor: eerst een pakket eraf en twee dagen later toch weer drie pakketten erbij, hetgeen alle maal verwerkt moet worden. "Het kontakt met de klanten vind ik reuze leuk," zegt ze, "en ik hoop dan ook dat ik dit werk komend jaar weer mag doen." De heer Pieters: "Ik geloof niet dat het kerstpakket zal verdwijnen. De zorg die besteed wordt aan inhoud en uiterlijk blijkt bij verreweg de meeste ontvangers zéér positief over te komen. Het is een voudiger een bedrag aan geld te geven, maar de praktijk leert dat men het ont vangen van een pakket, waarin toch al tijd een verrassingselement zit, beslist waardeert." Hij verwacht dan ook dat het geven van pakketten zal gaan opleven en denkt daarbij aan bedrijven die jubileren en aan vakantiepakketten. Verschuivingen in de inhoud van het pakket zijn er ook. Er is meer vraag ge komen naar kleinere eenheden in de pakketten, dus kleine blikjes en in vrij wel ieder pakket is wel een flesje wijn te vinden. weer van start Nog even en het werk rond het kerst pakket gaat weer van start. Selektie van artikelen, prijsbepaling, foldersamen stelling, aanschrijven van klanten, kie zen van dozen waarin op instruktie van Grootverbruik BV een speciaal daartoe aangezochte firma de artikelen zodanig verpakt dat er geen speld meer tussen kan, ontvangen en verwerken van or ders, aanbrengen van wijzigingen en tenslotte het verzenden van de kant-en- klare pakketten, die door menig werk nemer wordt gezien als iets dat onver brekelijk bij Kerstmis hóórt. De heer Pieters: "Veel concreets over deze markt is er - nog - niet te zeggen, behalve dat zij nogal labiel is. Ik schat dat ongeveer 25 procent van de Neder landse bedrijven en instellingen het per soneel met kerst een pakket geeft. Maar ik hoop en verwacht wel dat dit percen tage in de toekomst hoger zal komen te liggen." Wie weet er tegenwoordig nog wat een 'vuurmaker' is? Hoe werden gedroogde pruimen vroeger behandeld? Waar is de laatste elektrische koffiemolen uit de AH-winkel gebleven? Welke verboden stonden er voor de oorlog in een arbeidscontract? Zomaar wat vragen die spontaan opkomen als men spreekt in de trant van de in '74 opgerichte 'Stichting Museum winkel Albert Heyn Anno 1887'. wetenschappelijke aanpak Hoewel er onnoemelijk veel voor het na geslacht bewaard is gebleven (kijk maar naar de trekpleister die de museumwin kel in de Zaanse Schans vormt!), dringt zich de laatste tijd de wens op tot uit bouw van de gedachte om inzicht te ge ven in de ontwikkeling van het kruide- niersbedrijf van Albert Heijn. In een samenspraak met stichtingsvoor zitter C. Kraaij en bestuurslid J. Leger stee wordt duidelijk dat men streeft naar een wetenschappelijke aanpak. De heer Kraaij: "Dat is noodzakelijk om in fasen te kunnen laten zien hoe AH is gegroeid van een eenvoudig winkeltje tot het concern dat nu Ahold heet. Hoe was het bijvoorbeeld in 1900, in 1920. Maar evengoed: hoe was het in 1970? Nu staat alles door elkaar." De heer Legerstee benadrukt: "Wij mo- Met het oog op de veelheid aan kopy waarvan wy zo weinig mo- geiyk wilden 'schrappen', meen den wy juist te handelen door de rubriek Eigen Wys voor één keer te laten vervallen. In maart komt zy echter weer ruimschoots aan haar trekken: zoals gebruikelyk op de achterpagina. gen beslist ook de nieuwere geschiedenis niet uit het oog verliezen, willen we een totaalbeeld geven dat representatief kan heten voor onze branche." tweeledige taak Inmiddels wordt al dankbaar gebruik gemaakt van advies door de museum consulent van de stichting Culturele Raad Noord-Holland, gevestigd in het oude en mooie Beeckestijn te Velsen. Van deze funktionaris, de heer J. G. Berkhout heeft men al geleerd dat de taak van een museum een tweeledige is: a) het treedt verzamelend en conserve rend op; b) het is een instrument ter voorlichting, vorming en ontwikkeling van de be volking. De heer Legerstee: "Tot nu toe hebben liefhebbers van 'het vak' uit man en macht geprobeerd alles zoveel mogelijk vast te leggen; met name de heer D. A. ter Wee heeft daarin een grote rol ge speeld. Van nu af aan gaan we doorden ken. Tot in werkelijk alle finesses zijn we nog incompleet en dus moeten we zien los te krijgen wat er nog is." zakeljjk En hij vervolgt: "Als bedrijf zijn we ge neigd steeds meer alleen naar de zakelij ke kant te kijken. Zo moeten we oppas sen niet te achteloos met bepaalde ar chiefstukken om te springen, die uit za kelijk oogpunt misschien als afgedaan mogen worden beschouwd, maar die voor ons van waarde blijven omdat er geschiedenis mee is geschreven." De heer Kraaij haakt hierop in als hij zegt: "We hebben nu nog mensen die wéten hoe het vroeger was. De moeilijk heid daarbij is alleen dat van die herin neringen niets in concrete vorm aanwe zig is. Het gaat er dus om vast te leggen wat nu bij velen in het geheugen staat gegrifd. Dié mensen zouden we moeten interviewen, of het nu gaat om een ge pensioneerd tekenaar van de bouwafde- ling, iemand die op de loonafdeling werkzaam is geweest of een koekjesbak ker van de oude stempel. Met hun (soms leuke) verhalen is tenslotte een beeld te schetsen van onze bedrijfsvoering door de jaren heen." uitbouw In dit verband meent de heer Legerstee dat het daarmee niet ophoudt: "We moeten ook kijken naar de reklame, de verpakking en wie weet straks bijvoor beeld naar hoe en wanneer we in het be drijf met public relations zijn begon nen!" Kortom, wij citeren een nota over de vu rig bepleite uitbouw van het museum: "Het streven is erop gericht om te ko men tot het zichtbaar maken van het winkelbedrijf van AH zoals het gedu rende bepaalde perioden was, qua uiter lijk, inrichting, artikelassortiment, re klame, administratie - kortom, de be drijfsvoering in de ruimste zin des woords. Gaat u eens na of u iets in uw bezit hebt, dat de stichting by de hierboven be schreven opzet kan helpen. Zo ja, dan graag een berichtje aan de secretaris, mevrouw T. Plooyer, Ankersmidpiein 2 [kamer 1719] te Zaandam. Winkeldiefstallen of pogingen daartoe zijn aan de orde van de dag. Het volgende, bekorte relaas speelde zich af in en rond het Haagse AH-filiaal aan het De Savornin Lohmanplein, op een najaarsdag van het vorige jaar het Jaar van de Vrouw. Hoofd rolspelers: Ton Salome. Yvon Dekker, Joke van der Starre, Els de Heijde, Margreet van der Starre en Woudi Storm. Het wiidwestgebeuren kwam pas goed op gang, toen de door Ton betrapte man met volle vaart een winkelwagentje tegen diens benen aanduwde. Na een enerverend gevecht wist de dief de benen te nemen, de frisse lucht in. Geen van Tons mannelijke collega's maakte aanstalten om met hem de achter volging in te zetten. Toén volgde een staaltje van emancipatie-in-de-praktijk. Yvon trommelde vijf vrouwen op en gezamenlijk volgden ze de dief, na een zogezegd "pittig gekruide" woordenwisseling. Onder leiding van Els het motormeisje met de Hondahobby, lees Flitsen oktober '75 werd verdachte door de moedige AH - dames in de sterke arm van de Haagse dienaren der Heilige Hermandad gedreven. Zijn laatste woorden voor hij de bak indraaide, waren voor Els: "Jouw gezicht vergeet ik'nooit meer!" Onze cartoonist Mario Wijnvoord interpreteerde het gebeurde op zijn geheel eigen, originele manier. Is iets "aparts" over komen? Schrijf ons, misschien dat ook uw verhaal in aanmerking komt voor een speciale cartoon! op ^POLITIE \BuREAU

Personeelsbladen | 1976 | | pagina 12