Lezers Schrijvej Hydrokultuur uitkomst voor plantenminnaars m Caissière competitie parallel met motto '76 'Nostalgische' Miro-primeur in Purmerend en Zutphen pagina 10 FLITSEN -A\V\ Als proef brengt Albert Hetfn in de bloemenshop van een aantal supermarts een sortering van planten [met bijbeho rende potten], die volgens het door bio logen en ontwerpers ontwikkelde nieuwe plantensysteem Hydrokultuur gekweekt zjjn. Een plant goed verzorgen vraagt tijd en regelmaat. Dit kan een probleem zijn, bijvoorbeeld voor de buitenshuis wer kende vrouw of voor het gezin op vakan tie. Immers, het gaat erom de plant de juiste hoeveelheid water te geven op het juiste tijdstip. Hydrokultuur ondervangt dit probleem. De plant wortelt niet in potgrond, maar de wortels zetten zich vast tussen lichte, poreuze kleikorrels die een warme wer king hebben. In de binnenpot zitten - openingen waardoor de worteleinden naar buiten komen; de fraaie buitenpot (in verschillende kleuren verkrijgbaar) vormt het waterreservoir. Is de pot tot 'maximum' gevuld, dan heeft de plant genoeg water voor ongeveer een maand. In het water wordt een voedingstablet gedaan. Hierdoor zuigt de plant op het juiste moment water op en neemt zij te- Voor het eerst zijn dit jaar alle Simon- en S-Discountfilialen in geschreven voor de landelijke caissièrecompetitie, die het vak blad Het Levensmiddelenbedrijf jaarlijks organiseert voor de le vensmiddelenbranche. Speciaal hiervoor aangezochte huisvrouwen beoordelen de win kels op o.a. beleefdheid en hulp vaardigheid van het personeel en op de behandeling van technische aspekten zoals bijvoorbeeld het kassagebeuren, waarna zij de re sultaten hiervan rapporteren aan de competieleider. Deze verzorgt naar aanleiding hiervan de tus senstanden en tenslotte na een finale tussen de tien beste teams filialen of particuliere bedrijven komt een eindstand uit de bus. Deze competitie past in het motto: 'Simon houdt van u", en zal worden ondersteund door de S- Wijzer, het informatieblad voor "alle medewerkers" van Simon, S-Discount en Toko, dat eind januari het kassagebeuren cen traal stelde. Hopelijk zal dit motto ook ten aanzien van de caissièrecompetitie zijn vruchten afwerpen! gelijk voedsel tot zich. De kleikorrels die bovenop liggen, blijven droog. Geen vervuiling, geen verzuring: de plant groeit beter en blijft ook langer gezond. Bij Albert Heijn variëren de prijzen per plant van 12,50 tot 30,-, compleet met pot. Er is o.a. keuze uit ananas, azalea, schefflera, dracena- en ficus soorten. Na het grandioze succes van de In- dia-week heeft men bij Miro het plan opgevat om ook eens een 'Nostalgi sche Week' te organiseren. Alle in kopers die maar even kans zagen een artikel-uit-de-oude-doos te bemach tigen, zorgden onder leiding van de heer C. P. Willemse voor een uitge breide collectie. De bedrijfsleiders en afdelingschefs konden zelf hun keus bepalen; maar die keuze was zo overweldigend groot dat besloten werd eerst een dergelijke week te or ganiseren in Purmerend en Zutphen, met een zo ruim mogelijk assorti ment. Drie weken later zouden de andere Miro-vestigingen volgen, waarbij rekening zou worden gehou den met de ervaringen in Purmerend en Zutphen. Purmerend maakte er in week zes iets heel bijzonders van: in de Miro verrees een welhaast complete oude boerderij, waarin artikelen als een echte degelijke oudmodel fiets in zwarte uitvoering, gelakte rotan meubelen en schemerlampen met bolle stofkappen uitgestald stonden. En het overbekende rode en grijsge- wolkte emaille, van bord tot koffie ketel; de oude houten hoepel en an der speelgoed van hout; rieten kof fertjes; maar ook boeken van Ot en Sien en de zo fraai geïllustreerde al bums van Rie Cramer. Bij het ter perse gaan van deze Flit sen waren de eerste resultaten nog niet bekend, maar ze moeten dave rend zijn geweest gezien de sortering en de prijzen. Overigens waren die prijzen niét nostalgisch - maar wel beduidend lager dan in de gebruike lijke boetiekjes. SOCIËTEITSAVOND VOOR ALLEENSTAANDEN Sinds april vorig jaar ben ik werkzaam als parttime verkoopster op de stoffen- afdeling van Miro Leeuwarden. Ik kom nogal eens in aanraking met alleen staanden, zoals weduwen, weduwnaars of gescheiden mensen. Over deze vaak vergeten groep wil ik het hier hebben, vooral over de laatsten. Men kijkt wel eens vreemd aan tegen gescheiden mensen. Ze hebben allemaal een eigen reden die de scheiding veroor zaakte, ze zijn als mens allemaal ver schillend, en toch leven ze ieder met één ding gemeenschappelijk: de mislukking in hun leven. Meestal hebben ze maar weinig kontakt met de 'buitenwereld', die immers zo gemakkelijk met kritiek klaar staat. Natuurlijk zullen ze fouten gemaakt hebben, wie maakt die niet? Maar het is grappig: zodra men bij een scheiding betrokken raakt,worden deze fouten je pas goed aangerekend! Daarom is het prettig en nuttig gebleken dat alleenstaanden een trefpunt hebben, waar ze direkt geaccepteerd worden zónder eerst tekst-en-uitleg over zichzelf te hoeven geven; een kring waar ze hun problemen van praktische of persoonlij ke aard kunnen bespreken met mensen, die willen luisteren, die deze problemen misschien zelf van heel nabij kennen. Om deze mensen zo'n ontmoetingspunt te geven, hebben we hier in Leeuwarden een woensdagavondsoos, waar 'zwaar wichtigheid' echt niet de boventoon voert. Bij tijd en wijle is het een avond met film of een programma dat betrek king heeft op de eenzaamheid en het isolement van bejaarden. Dan wordt er daarna over gediscussieerd. Ook is er een modeshow georganiseerd om deze kring van mensen wat uit te breiden. Hiervoor had de Miro de kleding en het schoeisel ter beschikking gesteld, terwijl een ladyspeakster, een pianist en drie mannequins door onszelf waren aange trokken. Al met al was het een heel gezellige avond. Er zullen nog meer van zulke avonden komen, o.a. zal iemand het hebben over het verzorgen van bloemen en het maken van eenvoudige bloem- stukjes. Ook zal een kinderrechter ko men spreken, bijvoorbeeld over de toe wijzing van eventuele kinderen na een scheiding. Misschien is het een idee om in andere plaatsen ook een vaste sociëteitsavond in te stellen voor alleenstaanden? Mevrouw S. S. van Leeuwen INGEZONDEN BRLEF OVER PLOEGENDIENST Naar aanleiding van het artikel 'Ploe gendienst' in Flitsen (december '75) zou ik graag de volgende reaktie geven. Het wekt bij mij steeds weer een lichte wrevel op dat men alle ongemakken zo gemakkelijk afdoet met geld. De reaktie van enkele direkt betrokkenen komt in eerste instantie een beetje oppervlakkig over. Maar als echtgenote van een direkt betrokkene weet ik dat de nadelen van ploegendienst dieper liggen, méér zijn dan het gemis van een verenigingsleven. De opvoeding van de kinderen komt grotendeels neer op de vrouw, terwijl het voor de man in deze tijd van toenemende criminaliteit wel eens moeilijk is om 's avonds en 's nachts van huis te zijn. In dit licht bezien is het - vooral voor bewo ners van het platteland - van het grootste belang dat de vrouw haar rijbewijs heeft; ook voor de man is het geruststellend te weten, dat vrouw en kinderen niet op de fiets langs lange, onverlichte wegen hoe ven te rijden naar en van hun sport- of gezelligheidsvereniging. De man-in-ploegendienst staat vrijwel geheel buiten het clubleven, maar ook de vrouw wordt erin beperkt, zij het in mindere mate. Door het ontbreken van een bepaalde vorm van clubleven dreigt het gevaar van vervlakking en van een afnemende belangstelling voor de akti- viteiten van de rest van het gezin. Men moet er steeds voor waken niet alleen in 'het werk' op te gaan. Een ander probleem kan zich voordoen bij hen, die overdag slecht slapen. Het direkte gevolg zal in veel gevallen zijn dat de man prikkelbaar is, met alle mo gelijke spanningen binnen het gezin van dien. Zomaar enkele nadelen van ploegen dienst, die je niet kunt afdoen met extra geld, al geef ik toe dat je iets gemakke lijker kunt profiteren van 'de welvaart'. Het is tot op zekere hoogte waar dat men er vrijwillig aan begint. Maar wat de proeftijd betreft, kan ik me niét inden ken dat iemand na acht weken kan be oordelen of hij nu wel of niet tegen ploe gendienst is opgewassen. De omschake ling is dermate groot, dat men daar wel een langere tijd voor nodig heeft. Intus sen zit men in een hogere loongroep plus nog de procenten en de twintig procent ploegentoeslag, zodat verandering uit financieel oogpunt bekeken dan wel moeilijk wordt. Voor de man-in-ploegendienst is het in hoge mate belangrijk onder welke om standigheden hij werkt. Voor velen zul len een goede collegialiteit, prettige werksfeer, inspraak en zoveel mogelijk betrokkenheid en ontplooiingsmogelijk heden van zeer groot belang zijn. Van deze gelegenheid wil ik graag ge bruik maken om voor te stellen de vrouw wat meer te betrekken bij het werk van de man. Is het niet mogelijk om voor de vrouwen enkele dagen te organiseren, tijdens welke zij in liefst kleine groepjes rondgeleid worden door het werkterrein van de mannen? Dit kan leiden tot meer belangstelling en begrip van de vrouw voor het werk van de man, waardoor het gevaar van vervlakking ten opzichte van elkaar aanzienlijk kleiner wordt. Hopend dat ik niet al te negatief over kom, verblijf ik met vriendelijke dank voor plaatsing, R. J. E. Koster-Snippe. In verband met ruimtegebrek werd deze brief enigszins bekort. Op de suggestie van mevrouw Koster komen wij later terug. In antwoord op uw vraag Behalve ingezonden brieven van Flitsen- lezers bereiken ons ook van tijd tot tijd verzoeken, waaraan wij helaas niet altijd kunnen voldoen. Zo vraagt de heer K. te B. om toezen ding van Flitsen onder postbusnummer. Al zouden we het graag willen doen, het is te kostbaar. Voor adressering van de bandjes wordt gebruik gemaakt van de adressen die in de computer zijn opge nomen; deze worden ook gebruikt voor uitbetaling van salarissen en dergelijke. Uw adres daar apart uithalen en een ander bandje laten maken voor Flitsen is theoretisch wel mogelijk, maar deze handeling is in de praktijk te kostbaar gebleken. Reden waarom wij dit verzoek niet kunnen inwilligen. 'ALLE HENS' AAN BOWLINGBAAN Na de vakantie kwam bij ons een bericht binnen over een soort wedstrijd die Al- bert Heijn wilde houden. Men had deze wedstrijd de naam 'Alle Hens' gegeven. Daar de personeelspot niet al te uitge breid meer was, voelden wij wel wat voor een extra zakcentje. Het was toch im mers voor een goed doel. Na gestadige arbeid hoopten wij op een goed resul taat. Dit bleek geen ijdele hoop, want na enkele weken kwam de uitslag welke nog hoger uitviel dan wij hadden durven ho pen. Wij hadden in de kassagroep en to tale winkelbeeld tweemaal de tweede prijs behaald, wat voor een jong filiaaltje als het onze zo gek nog niet was. Met deze twee tweede prijzen verdienden wij de somma van 2.500,—. Nu kwam echter de vraag wat met dit geld aan te vangen, zodat toch elk per soneelslid er van kon meegenieten. Om hier achter te komen, besloten wij om een kleine enquête te houden onder het personeel; immers iedereen had eraan meegewerkt. De uitslag van deze bin nenshuis-enquête was dat het een "Chi nese bowlingavond" moest worden. Dit idee werd aan de personeelraad voorge legd en verder door deze uitgewerkt. Het resultaat hiervan was een zeer geslaagde avond met overheerlijke spijzen en na tuurlijk niet te vergeten de zeer inspire rende spiritualiën. Omdat wij het zelf zo'n geslaagde avond hebben gevonden, hebben wij enkele van onze collega's naar hun mening over deze avond gevraagd. Hieruit bleek dat geen enkele reaktie te wensen overliet. Tot slot mogen wij daarom wel stellen dat de aktie Alle Hens voor ons uitste kend was, en we opperen hier graag het idee om deze aktie volgend jaar weer te houden. Wij zullen dan weer met veel enthousiasme deelnemen, want van een eerste prijs kunnen we dan misschien wel twéé feestavonden bouwen! Twee medewerkers AH-filiaal 1188, Orionstraat 149, Eindhoven Gaat u verhuizen? Leest u dan vooral goed wat op het adresbandje van Flitsen staat afgedrukt: "Geadresseerde, wijzigingen in uw naam of adres gaarne mededelen aan uw administrateur of bedrijfsleider. Wanneer u dat heeft gedaan, wordt een zgn. W-[wijzigingsformulier ingevuld en uw adres enz. op de computer bijge werkt. Het is dan niét nodig apart een verhuiskaart te zenden aan de redaktie van Flitsen! Daar gaat deze namelijk di rekt de prullebak in, dus bespaart u de kosten. redaktie

Personeelsbladen | 1976 | | pagina 10