Ahold gaat steeds meer "kleur bekennen" Centrale slagerij komt er gekleurd op te staan Simon-caissières krijgen nieuwe jasschorten Ahead-ontwerpers bevorderen verlevendiging concern Na 112 jaar "in t wit" klant kennen huisstijlen verpakkingen FLITSEN pagina 5 "Er is een groeiende belangstelling bij het personeel te bespeuren voor het gebruik van kleur - in de fiiiaien, op ver pakkingen, bij de uitvoering van displaymateriaal en zelfs voor de bedrijfskleding. De mensen komen tegenwoordig eerder bü je om advies". Dat stellen de heer E. Jonker, hoofd van de af deling Vormgeving Ahead en zijn medewerkers vast, nu kleur- toepassingen in het concern en bü de produktie steeds meer vanwijsbaar zijn. De heer Jonker noemt het een stukje verlevendiging wat de sfeer ten goede komt. Welke kleuren worden gebruikt, is trouwens een kwestie van zorgvuldig SUujCCticf afwegen tegen de veranderde mentaliteit van de klant, die nu eenmaal veel kriti scher is geworden. dit dan ook een goed kleurgebruik in verpakking. In bepaalde vakliteratuur op dit gebied valt zelfs te lezen dat, "pas wanneer men precies de kopers kent die men wil be reiken (m.a.w. de doelgroep, red.), men kan beginnen het kleurprobleem te on derzoeken". De heer Jonker: "Het geheel is steeds in beweging. Net als de mode. Een aantal jaren geleden waren de supermarts - om maar een voorbeeld te noemen - nog strakke, nagenoeg kleurloze ruimten, badend in heldere TL verlichting. De sindsdien veranderde smaak vraagt om meer gezelligheid en langzamerhand ziet men diezelfde ruimten opdelen in kleinere, intiem aandoende afdelingen - winkels in de winkel, met vooral warme re tinten". Hetzelfde beeld is terug te vinden in de opzet en de kleurstelling van de vijf versheidscampagnes die AH dit jaar heeft gevoerd. Die gezelligheidsfactor is overigens niet de aanleiding voor het toenemende ge bruik van kleur. Kijk maar naar Simon dat - qua kleur - een totaal ander bedrijl is geworden. Overeenkomstig de voor dit winkeltype gekozen formule die een winkelbeeld - zonder-franje voorschreeef zijn de primaire kleuren rood en blauw toegepast. Zo moet ook de huisstijl van een Alberto een andere zijn dan die van een Etos- filiaal. Bij drank denkt men voor de kleur al gauw aan groen, de kleur van de meeste flessen, terwijl men bijvoorbeeld voor de presentatie van kosmetika al snel geneigd is om het in de paarsen of de rosen te zoeken. Mede door het ge bruik van op de eigen huisstijl afgestem de tinten op stickers of op raambiljetten e.d. bereikt men bovendien het vereiste onderscheid tussen de diverse winkelty pen. Toch is kleurgebruik niet wetmatig - het is zuiver subjectief. Blauw voor een koffieverpakking is niet in te denken en evenmin zal men in een vitrine groen licht laten schijnen op rood vlees. Wel ligt het voor de hand om de verpakking van ei-shampoo geel te maken en die voor badschuim met een dennegeur, groen. Waaruit blijkt, dat men met kleur een verband kan leggen tot het produkt. Volgens de heer Jonker kan kleur daar om worden beschouwd als kommunika- tiemiddel bij uitstek. Hoe gevoelig mensen op dit punt zijn, blijkt uit het volgende voorbeeld, dat menig medewerker zich nog wel zal we ten te herinneren. - In 1969 kreeg de af deling vormgeving opdracht tot het laten ontwerpen van de gebruikelijke scheur kalender met de uitdrukkelijke vermel ding dat het een sobere en funktionele kalender moest worden. Het gevolg was, dat de traditionele datumaanduiding werd omrand met simpel zwart en een bescheiden, zilverkleurige omlijsting. De reacties bleven niet uit. Overal in het concern viel te beluisteren: "Wat moet die rouwrand voorstellen; dit moet wel een slecht jaar worden." - In veel geval len werden de zwarte randen er af ge knipt, of men maakte zelf een kleurige versiering. Over kleuren gesproken. Bij de bouw van de Centrale Slagerij in Zaandam heeft men helaas het gebruik van kleur bij de afwerking van het in terieur over het hoofd gezien. Alles werd kraakhelder ge houden: wit. Want wit is schoon. Zonder afbreuk te doen aan de juist hier bovenal vereiste hygiëne, is daarin langzamerhand verandering aan het ko men. Wit behoort in de eerste plaats tot het verleden in de kle ding van de medewerkers: de mannen dragen groen met daaronder een donkerbruine colltrui en de vrouwen zijn gekleed in gele werkjassen. - Onder aanvoering van het hoofd huishoudelijke dienst, de A. H. Uyttewaal is na dien een speciale "verfraaiingscommissie" met Ahead's afdeling Vormgeving gaan praten over verder kleurgebruik De heer E. Jonker maakt er geen geheim van, het te be treuren dat dit overleg pas in een - te laat - stadium plaats had. "Zoiets had beter al ten tijde van de bouw bekeken kunnen worden. Nu wordt het "lapwerk", vindt hij. Niettemin heeft men het er bij de CS-Zaandam niet bij la ten zitten. Wie er nu binnenstapt, wordt al bij de entree verrast door bruine, okergele en soms mosgroene kleur vlakken die althans de hal en de trappenhuizen een vrien delijk aanzien geven. In de gangen ioopt over de - om fi nanciële redenen - niet te vervangen witte tegelwanden een rood met geel gecombineerde baan die als het ware als een gekleurd lint de felgele deuren met elkaar verbindt. Door dat de brede, geplastificeerde hardboard strip op oog hoogte is aangebracht wordt zó'n suggestief effect bereikt dat het wit van de tegels nauwelijks meer hinderlijk is. Sommige afdelingen hebben bovendien van de verplichte tegelmuren totaan de plafonds eveneens een verfje gehad, meestal in gele tinten. Wat eigenlijk tonnen aan investering zou vergen om de be staande situatie drastisch te veranderen, wordt nu bena derd met vooral een dosis groot enthousiasme met kleur als troef. Ook al vanwege de steeds betere moge lijkheid tot produktafbeelding (denk eens aan de nieuwe verpakking van Zaanse koeken, red.) doordat de mo derne druktechnieken, de fotografie en de lithografie vrijwel onbegrensd zijn, krijgt ook de verpakking grotere aan dacht dan ooit. "Je probeert steeds ontwerpen te maken die hun tijd vooruit zijn, maar de cyclus wordt steeds korter", aldus de heer Jon ker. Tegenwoordig gebruiken we vrij veel heldere, sprekende kleuren, die vaak ook in contrast worden toegepast. Er is zelfs een theorie die zegt dat kleur slechts bestaat in combinatie met andere kleuren. Doordat de veelheid aan het geboden assortiment in de winkels steeds groter wordt, is het langzamer hand een vereiste om zoveel mogelijk at tentie te vragen voor de onderscheiden produkten. Welke indruk zoiets achterlaat bij het publiek heeft D.E. bijvoorbeeld overdui delijk bewezen met zijn "roodmerk", waarbij iedere Nederlander weet dat het over koffie gaat. De heer Jonker noemt "Reeds enige jaren hebben wij klachten over onze bedrijfs kleding. De hoofdklacht betreft het materiaal van de jassen, omdat het enorm afsluit en daarom zeer warm zit. De kwaliteit laat eveneens te wensen over. De jassen zijn snel vuil en gaan dan door het vele wassen rafelen en zien er dan on appetijtelijk uit. Wij zouden hiervoor in de plaats liefst ge kleurde, katoenen jasschorten willen zien". Aldus luidde - letterlijk - een gedeelte van een brief die in januari 1975 door 21 caissières van Simon werd gestuurd aan hun OR-vertegenwoordigster Ria Harte (21). Ria nu: "Iedere caissière kreeg hopelijk- in de loop van december twee nieuwe jasschorten: voor 40% bestaande uit katoen en turquoise van kleur, met donkergroen afgezet. Het is er dus dóór; de achterban heeft niet voor niets bij haar aangeklopt om hulp. Maar, hoewel Ria voldaan is over dit onmiskenbare OR-succes, uit zij tegen over "Flitsen" toch wel enige kritiek over de trage procedure die kennelijk doorlopen moet worden voordat het doel wordt bereikt. Ria wordt in haar woor den gesteund door haar mede OR-lid Ans Boendermaker (19). Beiden caissière van beroep - Ria aan de Nieuwmarkt in Amsterdam en Ans aan de Kinkerstraat - konden zij de klacht van de achterban delen, omdat zij dagelijks zelf aan den lijve ondervinden, welke gebreken de huidige witte, met blauw afgezette nylon jasschorten ver tonen. Ria herinnert aan het verleden: vier jaar geleden is er al tevergeefs een brief gestuurd naar PZ om het probleem voor te leggen. Daarna werd meermalen ge steld dat vervanging van de schorten te duur was. En nu, na bijna een jaar is het doel dan eindelijk bereikt. Een ware mijlpaal, als men weet dat ze bij Simon 112 jaar lang in 't wit hebben gelopen, van oudsher de grutterskleur. Nou ja, kleur... Waarom is nu de keus op turquoise gevallen? Ans en Ria: "De speciale commissie die was ingesteld om uiteindelijk de keuze te bepalen, mocht kiezen uit deze kleur en geel. Maar het was een rare gele kleur en dus is het turquoise geworden".

Personeelsbladen | 1976 | | pagina 5