Teletrip "Ondernemingsraad" informeert filialen Na Ahold: wielrennen! Onder wakend oog van moeder de vrouw zich op moeilijk bereikbare doelgroep cassette flap-over doelgroep behoefte systeem communicatie aktiveren driepoot vredeskoers Hennie en André "doping' pagina 3 "Bü Albert Heün doet men veel moeite om de ondernemings raad te laten funktioneren. Men stelt er geld en tüd voor beschikbaar". De man die dit zegt, is de heer C. Ott, lid van de ondernemingsraad AH Supermart BV [Filialen] en van de Centrale Ondernemingsraad [COR]. De heer Ott is nauw betrokken geweest bü de opzet van een campagne om aan bet werk van de ondernemingsraad meer bekendheid te geven. Hiermee wordt in de loop van januari gestart. Het is de bedoeling dat de zonemanagers de cassette vertonen voor de bedrijfslei ders, en dat deze dit op hun beurt zullen doen voor het personeel in de filialen. Voor elke supermart is een cassette be schikbaar en ook één voor telkens vier ZB's. Dit laatste heeft een praktische reden: ook het aantal Teletrips in de zelfbedie ningszaken is "een op vier". "Het is nog veel te weinig bekend wat de doelstellingen en de funktie van een on- ^Tnemingsraad (OR) zijn," aldus de ieer Ott. "De heer F. I. Ahlqvist, directeur AHSM, meende daarom dat het zeer nuttig zou zijn een cassette over de OR te - laten - maken, die via de Teletrip aan de personeelsleden zou kunnen worden vertoond." De heer Ott, sektorchef houdbaar en groot nonfood van AHSM Heemskerk, werd aangewezen om de vervaardiging van deze cassette te begeleiden; de pro- duktie werd toevertrouwd aan Cha- nowski Audio-Visual Productions BV, die voor Ahold ook de eerder in gebruik genomen cassettes heeft gemaakt. ken. Om de mensen te aktiveren, zijn enkele "stops" ingelast, tijdens welke men bepaalde dingen moet opzoeken in een uit te reiken begeleidend boekje, aantekeningen moeten worden gemaakt, enzovoort. In totaal zijn rond 260 cassettes ge maakt, hetgeen de heer Ott de opmer king ontlokt: "Men heeft er "boven" in het concern veel voor over om de onder nemingsraad goed te laten funktioneren. Men heeft er kennelijk behoefte aan. Als OR-lid word je nergens in je aktiviteiten geremd: je krijgt alle informatie die je wilt hebben. Ik heb nooit de indruk ge had dat er iets wordt achtergehouden." Ook Ahead Advertis is in aktie geko men om de geboorte van de cassette "Ondernemingsraad" te ondersteunen. Dit gebeurt met een opvallende poster, alsmede met een fotovel van alle OR- leden. "Ik geloof dat we nu toch wel over een bijzonder goed systeem beschikken om de mensen een goed beeld te geven van Het is overigens niet zo dat aanvankelijk helemaal niéts werd gedaan om de bete kenis van de OR bij de mensen naar vo ren te brengen. "We hadden een flap- over samengesteld," vertelt de heer Ott, "waarmee we bij een aantal filialen de boer op zijn gegaan. Dat was echter wel arbeidsintensief en tijdrovend, en er bleef eigenlijk toch te weinig van "han gen" bij de mensen." Hij gelooft dat men met de cassette mid den in de roos heeft geschoten. Het draaiboek is zeer zorgvuldig in elkaar gezet: copywriter Th. M. Fiemer van Chanowski was pas bij de vijfde versie geheel tevreden. Steeds werd er bijge schaafd en verbeterd. een OR." denkt de heer Ott. "Met de cassettes kunnen we de mensen in het fi liaal werkelijk bereiken. We hopen hen meer te aktiveren, zodat ze met vragen en wensen komen. Dat gebeurt te weinig en dat zien we echt als een probleem." Naar zijn mening beschikt de OR toch over behoorlijke bevoegdheden als ge sprekspartner van .en in een bedrijf: "Zolang er overleg mogelijk is, is er een gesprek waarin mét elkaar iets te berei ken is, al zal dat niet altijd even gemak kelijk gaan. De OR is een van de kanalen, waarlangs men inspraak heeft!" Tot besluit zegt hij: "De cassettes zien wij als een goed middel om de commu nicatie binnen de onderneming te be vorderen. In de eerste plaats tussen OR en achterban, en daardoor ook tussen OR en directie. Tenslotte is een onder nemingsraad een door de werknemers "uit hun midden" gekozen groep men sen, die namens het personeel met de directie spreekt en overlegt. Dat is de definitie uit het boekje Grond slagen van het Beleid van Ahold. De hoofdtaken staan daar ook in omschre ven. In de eerste plaats moet de OR bij dragen tot het goed funktioneren van het bedrijf in a! zijn doelstellingen; daar naast is het zijn taak de belangen van de in het bedrijf werkzame werknemers zo goed mogelijk te behartigen. Voor sommige mensen zullen dit mis schien "kreten" zijn. We moeten echter met z'n allen zorgen dat dit niét zo blyft. De OR is belangrijk voor het totale con cern, zowel sociaal als economisch!" Wedstrijdleider Jean Houben: geconcentreerd in de volgwagen "Het is echt een bijzonder leuke cassette geworden," vindt de heer Ott. "We zijn er zeker van dat we hiermee onze "doel groep" goed kunnen informeren over het wezen van de ondernemingsraad." Die doelgroep is het personeel van de fi lialen. Ott: "Die groep is erg moeilijk te bereiken. De mensen in de p "'"ktiebe- drijven kan je nog wel bij elkaar Krijgen, maar de filialen zitten verspreid van Groningen tot Maastricht. En toch moeten o die mensen weten dat er een OR is er at die voor hen en voor de on derneming zoal doet." De cassette (zeer geschikt voor individu ele instruktie, voor groepsvertoning en voor de introduktie van nieuwe perso neelsleden) omvat in totaal 109 beelden, veelal opgenomen in de filialen, terwijl "echte" ondernemingsraadsleden er hun rol in spelen. De heer Ott: "Dat is be wust gedaan. De gezichten van de OR- leden krijgen dan meteen wat bekend heid." Onder meer komt aan de orde: wat is een ondernemingsraad, wat doet deze, wat zijn de vertegenwoordigde groepen, welke onderwerpen kunnen worden be handeld, hoe is de werkwijze, wie verte genwoordigt wie, en ook: hoe zijn de vertegenwoordigers in de OR te benade ren. Dit laatste wordt wel als een van de be langrijkste punten in het geheel be schouwd, omdat de ervaring heeft ge leerd dat de "achterban" vaak niet weet hoe men met zijn afgevaardigden in .ontact kan komen! Bij de vertoning van de cassette (ca. 20 minuten) blijft het niet bij passief kij- "Wanneer ik op dit moment mijn leven vergelijk met het Olympisch erepodium, zou AH de eerste plaats innemen, wiel rennen de tweede en mijn vrouw de derde. Mét haar goed vinden overigens, mits ze wél altijd bij de eerste drie eindigt!" Een typerende uitspraak van wielerenthousiast J. H. Houben, AHSM-bedrijfsleider in Sittard, die hij nader toelicht in het volgende verhaal over zijn hartstochtelijk bedreven hobby. "Je zou m'n wielerwerkzaamneden als een driepoot moeten zien, bestaande uit jureren, organiseren en opleiden. Actief fietsen doe ik ook, maar niet meer dan zo'n 100 kilometer per week. Je kunt er gewoon de tijd niet meer voor vrijmaken. Sinds '66 draai ik mee in de wielrennerij. Het begon allemaal in Driebergen, waar ik provinciaal jurylid werd voor de KNWV, afdeling Utrecht. M'n eerste baantje als zodanig was dat van ronde-verificateur, zeg maar "ron deteller". Daarna was ik twee jaar pro vinciaal jurylid voor Noord-Brabant, en dezelfde funktie bekleed ik tot de dag van heden in Limburg. Als nationaal jurylid van de KNWV ben ik jaarlijks betrokken bij alle Neder landse kampioenschappen, de ronde van Nederland, Olympia's tour en de be langrijkste klassiekers voor profs en amateurs". "Als een van de drie Nederlandse inter nationale jurycommissarissen die ons land in UCI-verband heeft, was ik een week lang juryvoorzitter van de profron de van Luxemburg. Omdat het zo'n klein landje is, zag je waar we ons ook bevonden aanduidingsborden met Luxemburg (de hoofdstad, red.) staan. Maar de mooiste ervaring die ik dit jaar internationaal heb meegemaakt, was toch wel de Vredeskoers in de Oostblok landen Oost-Duitsland (Berlijn was de startplaats), Tsjecho-Slowakije (o.a. door Praag) en Polen (finish in War schau). Wat men daar in drie weken tijd allemaal klaarspeelt, grenst aan het on gelooflijke! Niet alleen uit propapanda- oogpunt was 's werelds belangrijkste amateurkoers een doorslaand succes, maar ook sportief en organisatorisch. Ook de publieke belangstelling was le vensgroot: per dag kwamen zonder overdrijving honderdduizenden mensen juichen; zowel onderweg als bij start en finish; treinen werden stilgelegd als de karavaan de spoorbaan over moest, de straten waren overal kilometers lang ge- pavoiseerd, de dorpen liepen uit als we er doorheen kwamen, te gek om op te noemen." Jean Houben heeft naast zijn talrijke wieleraktiviteiten in binnen- en buiten land als jurylid tevens een grote inbreng als organisator van plaatselijke evene menten in Sittard. Zo haalde hij dit jaar op de dag na de wereldkampioenschap pen profs en amateurs te Ivoir (België) de nieuwe kampioenen, de Nederlanders Hennie Kuiper (prof) en André Gevers (amateur) naar de ronde van Sittard. "Ja, dat was een stuntje dat me welis waar 3.000,-. kostte, maar waar ik toch wel trots op was. Verder organiseert ons wielercomité jaarlijks de Nacht van Sittard; die de afgelopen jaren mede dankzij de medewerking van de autori teiten ook door de smalle winkelstraatjes van de binnenstad mag koersen." "Al heel wat keren heb ik als doping- controleur moeten optreden. Doping is eigenlijk niet het juiste woord, officieel heet het medische controle. Zonder aanzien des persoons wordt ge loot wie de urinemonsters moeten leve ren. Dit moet in het bijzijn gebeuren van de controleurs, want er zijn er altijd wel bij die je op alle mogelijke manieren proberen te beduvelen. Vooral sommige mindere goden hebben hier een handje van; grote namen als Merckx of Kuiper zitten er niet mee. Die hebben al zó vaak hun broekje moeten laten zakken!" "Tenslotte nog een woord van dank aan Ahold, en met name aan myn zonema nager de heer Akkermans, van wie ik al- tüd alle medewerking krjig om myn wieleraktiviteiten zo goed mogelyk in te passen in het werk voor m'n filiaal. Trouwens, ook dankzjj cyn medewer kers, die altijd enorm meeleven met m'n hobby, is het nooit een probleem dat ik een van de weinige bedrijfsleiders ben, die op zaterdag heel vaak niét in het filiaal kan zyn. Daarom probeer ik waar mogelijk een Ahold-ambassadeur te zyn in de wielerwereld!"

Personeelsbladen | 1976 | | pagina 3