Ter Huurne: boerderij werd supermarkt SM Ter Huurne is hechte gemeenschap ACHTSTE MIRO KOMT IN ASSEN SAMENWERKING PERSONEEL VANZELFSPREKENDE ZAAK afwijkend boerderij Roergebied kok motto FLITSEN pagina 11 Deze supermarkt geeft een geheel afwij kende aanblik van de andere. Opval lend: de ruime hoek met sigaretten die met sloffen tegelijk worden verkocht, de onafzienbare rij pakken, potten en blik ken koffie, de monsterblikken met worst, de monsterpotten met augurken. Meest verkochte artikelen op dit mo ment zijn koffie, sigaretten, zeeppoe ders, vleeswaren en kaas. Deze artike len-reeks kan veranderen, dat hangt af Op 8 december van het afgelopen jaar werd de eerste paal geslagen voor de bouw van de achtste Miro-hypermarkt, en wel te Assen aan de Molendwarsló. Verwacht wordt dat het bedrijf, na Leeuwarden de tweede Miro-vestiging in het noorden van ons land, in september van dit jaar zal worden geopend. Na voltooiing van deze hypermarkt, een ingrijpende uitbreiding van de reeds be staande Miro-supermarkt (die overigens tijdens de bouw gewoon geopend blijft), zal Miro Assen beschikken over een tot- taal bebouwd oppervlak van 6600 m2; thans omvat de Miro-supermarkt 2000 m2. van eventuele nieuwe bepalingen in Duitsland, Nederland of in EEG-ver- band. De supermarkt beslaat zo'n duizend vier kante meter, vrij ruim dus, maar verge leken bij de omzet klein te noemen. De gehele week draait de winkel, maar het onbetwiste hoogtepunt ligt op de vrij dagmiddag, de gehele zaterdag en de zondagmorgen. Vooral op zaterdag is er een drukte van belang met pakweg dui zend personenauto's en tien a vijftien autobussen, in totaal tussen de driedui- Zeg tegen zomaar iemand uit het bedrijf "Ter Huurne" en de vraag zal zijn: Waar ligt dat?". Maar Ter Huurne ligt niet, Ter Huurne staat, het is voluit Handelmaatschappij Ter Huurne BV, is gevestigd in Buurse, pal op de grens met Duitsland ten zuidoosten van Enschede en is een iprice werk maatschappij van Ahold NV. Dus een volwaardige dochter, maar dan wel een buitenissige, en dat niet alleen omdat zij bestaat uit een restaurant, een supermarkt, een speeltuin en speelhal [op hetzelfde terrein, maar dan wel op Duits grond gebied] en tweehonderd meter over de grens een diepvries- winkel. Het vreemde schuilt vooral in de manier van werken hier en - niet te vergeten - in de sfeer onder de vijftig mede werkers. Ter Huurne is voortgekomen uit een boerderij; de heer Ter Huurne begon in de oorlogsjaren al met de verkoop van levensmiddelen, vijftien jaar geleden stopte hij met het boerenbedrijf en ver bouwde hij zijn boerderij tot winkel. Geleidelijk aan groeide het bedrijf uit tot supermarkt annex restaurant met voor namelijk Duitsers als klanten. Simon (de Wit) nam het bedrijf over en na diens fusie met Albert Heijn werd het een werkmaatschappij waarin de naam Ter Huurne opzettelijk gehandhaafd bleef omdat de klanten daaraan sinds jaar en dag gewend zijn. Vanzelfsprekend wordt in grote lijnen gebruik gemaakt van de concern diensten, wordt er met vaklieden binnen het moederbedrijf gesproken over zaken bijv. op het gebied van bouw en uitbrei ding; maar Ter Huurne heeft een eigen identiteit, een eigen beleid. Onafhanke lijk van het concern wordt er ingekocht, worden eigen reklames gemaakt, wordt het assortiment verzorgd, worden de prij zen bepaald. Ingekocht wordt er in Ne derland en Duitsland, de prijzen zijn naar Nederlandse maatstaven en degè- nen die kopen zijn voor 98 procent Duit sers. zend en vijfduizend mensen, die bij Ter Huurne inkopen komen doen voor enige weken. Die mensen zijn merendeels afkomstig uit het Roergebied, ze zijn vroeg opge staan en hebben - lekkere eters als ze zijn - bij aankomst best ergens trek in. Vandaar dat op zaterdagmorgen om half negen in het restaurant de gebraden haantjes ternauwernood kunnen worden aangedragen en dat er op zo'n dag ach teloos 2500 koppen koffie worden ge schonken. De auto's die weer naar Duitsland ver trekken, worden door de douane steek proefsgewijze gecontroleerd, maar iede re Duitser kent de hoeveelheden die in gevoerd mogen worden. Ze weten trou wens ook precies wat ze willen in de win kel en gaan bij de medewerkers door voor gemakkelijke klanten. Dat ze vin den en kopen wat ze willen, komt omdat Ter Huurne iedere veertien dagen de re klames aangeeft in 35 Duitse kranten en dat Ter Huurne in staat is snel te reage ren op veranderingen in de markt. Re gelmatig gaat men naar Duitsland om artikelen en prijzen te bekijken en te vergelijken en snel in te haken op even tuele wijzigingen op de Duitse levens middelenmarkt. Enige tijd geleden is de supermarkt van Ter Huurne opnieuw ingericht. De verkoop ging gewoon door gedurende die drie weken. Zowel verbouwing als herinrichting is gedaan door hét personeel; ook in de avonduren, soms zelfs tot in de kleine uurtjes. De dertig Nederlandse en twintig Duitse krachten hebben getimmerd, gesjouwd, geverfd, gelast, stellingen neergezet, kortom alles gedaan. Uit ei gen vrije wil! Supermarkt-bedrijfsleider Hans Wallerbosch, al bijna dertien jaar bij het bedrijf zegt: "We werken hier met z'n allen en het ligt toch voor de hand dat je doet wat nodig is, ook al is dat karwei een ver bouwing. Als het klaar is, ben je zoveel tevredener over jezelf. Waarom zou het ergens anders niet zo kunnen zijn. Er komt hier zelden een loodgieter, timmerman of lasser over de vloer. Als we het zelf kunnen doen, doén we het ook zelf. Als hier een dakpan is weggewaaid, dan pakt altijd wel iemand een ladder om dat te herstellen en hij krijgt daar heus geen opdracht voor. We werken hier trou wens ook niet met rangen; ik ben bedrijfsleider, maar och, dat is maar een naam." Soortgelijke woorden komen van de bedrijfsleider van het restaurant de heer Rinus van de Maarel. Hij is vier jaren bij het bedrijf, waarvan één als be drijfsleider maar indien nodig springt hij elders bij. Hij is tenslotte zelf kok geweest en vertelt la chend dat de huidige kok de beste lasser is die er te vinden is, dat er ook meisjes in het bedrijf zijn die schilderen en dat zeker ook weer zullen doen bij de op handen zijnde uitbreiding van het restaurant van 160 naar 220 stoelen. "Als het zomerseizoen is afgelopen", licht hy toe, "gaan de jongens zelf de terrasstoelen bekijken en zonodig opknappen, daar komt geen buitenstaander aan te pas". Ria Eijsink, elf jaar in het bedrijf, administratrice, knikt minzaam. Ook zij vindt dat vanzelfspre kend. Zij begon destijds in de winkel, bediende in het restaurant, werkte in de keuken, was caissière, deed inkoop, bediende aan de benzinepomp - wat heeft ze eigenlijk niet gedaan! Ze is nu de enige in het hele concern die de leveranciers kontant be taalt en ze zegt: "Misschien passen wij niet in het systeem van zo'n groot concern, maar het is de vraag of we dat wel willen". Drie medewerkers kwamen hier in het kort aan het woord, maar volgens algemeen bedrijfsleider Jan de Vries zullen de anderen net zo praten. Ook de heer Bonnie Munneke in zijn bloemenwinkel, ook het tweemanschap Henk Doldersum en Herman Vent die de groentewinkel bemannen, ook de heer Albert de Vries in de diepvrieswinkel op Duitse grond, die haantjes en vers vlees verkoopt omdat deze artikelen niet in Duitsland geïmporteerd mo gen worden; ook al die anderen niet met naam ge noemden. Zij vormen een hechte groep en hebben als motto blijkbaar: "Doen wat gedaan moet wor den, al betreft het niet direkt het eigen stekkie. En vooral veel lachen met elkaar én met de klanten!"

Personeelsbladen | 1976 | | pagina 11