"Ploegendienst onmisbaar voor dienstverlenim 'WISSELING VAN DIENST GEEFT VAAK PROBLEMEN' Breeschotenpersoneelschef distributie Ploegendienst bepaald geen pretje pW Offer Plussen en minnen GEZIN EN HOBBY'S ZIJN DE DUPE D. van Dijk PZ-function ar is centrale slagerijen: PAGINA 4 FLITSEN Het Distributiecentrum te Zaandam kent diverse werk tijdenregelingen, vertelt de heer J. Breeschoten, personeels chef. Zo werkt men in de sector kruidenierswaren in twee ploegen, in de dagverse artikelen met een drie-ploegen-sys- teem, de portiers kennen wisseldiensten, de chauffeurs be ginnen 's morgens om drié uur e.d. „Wij zijn 24 uur per dag bij de goederenstroom betrokken," aldus de heer Breeschoten. „Steeds komen er artikelen aan, steeds gaan er artikelen weg. Het komt natuurlijk juist bij de dagverse artikelen aan op een snelle verwerking en een tijdige aflevering in het filiaal. Vandaar in die sector drie ploegen. De kruideniers waren zijn uit voorraad lever baar en daar kan men met twee ploegen volstaan. Pieken wor den met overwerk opgevangen. Dat is in drie-ploegendienst weer moeilijk vanwege het be schikbare materieel en de aan wezige ruimte. Die is berekend op het aantal mensen dat er normaal werkt. Gaat men met belangrijk meer mensen aan de gang dan heel't men materieel tekort en loopt men elkaar al gauw in de weg." De heer Breeschoten meent, dat het „offer" dat men brengt bij het gaan wei-ken in ploegen voor een ieder anders ligt. De beloning is echter voor ieder een dezelfde: extra geld. „Dat extraatje is vaak niet gering", vindt hij. „Globaal zo'n 20 pet. van het normale loon. Wie al leen in dagdienst werkt, moet heel wat presteren om 20 pet. meer te gaan verdienen." Hoewel er bezwaren zijn te gen ploegendienst stelt de heer Breeschoten wel, dat ieder er vrijwillig aan begint. Men krijgt eerst een proeftijden dan zijn er toch wel uitvallers. Hij zegt ook: Die 20 jx:t. meer loon betekent voor velen net dat beetje meer welvaart dat men graag heeft. Daarom stapt men over de nadelen van de ploegendienst wel heen, ook al ziet men zelf wel dat. er veel door verandert. Men is veel avonden niet thuis, waardoor men sociale contacten (vereni gingsleven, familiebezoek) voor een belangrijk deel moet mis sen, evenals TV (met name se ries geven moeilijkheden!), ter wijl het volgen van bijvoor beeld avondstudies ook moei lijk, zo niet onmogelijk wordt." De heer Breeschoten drukt het zo uit: „Het werken in ploegen heeft voor de betrok kenen heel wat plussen en minnen. Als compensatie voor de minnen krijgt men geld.'" Overigens belicht hij ook de medische kant van de zaak: ..Het is ergens toch onnatuur lijk. dat men 's nachts werkt en overdag slaapt." Hij kan het begrijpen dat dit slapen over dag voor menigeen niet zonder problemen verloopt, vooral wanneer men in een gehorige woning of drukke buurt woont. ..Een gezin zal zich in totali teit, vrouw en eventueel kin deren, ook enigermate aan de ploegendienst van de man moe ten aanpassen," merkt hij ver der op, er aan toevoegend: „Een distributiecentrum is nu een maal een dienstverlenend be drijf. Al zou je het willen, je kunt niet zonder ploegendienst en pok niet zonder werken op dagen dat éen ander vaak vrij heeft, bijvoorbeeld voor de be voorrading van winkels op een dag na een feestdag. Daar zit ten we' nu eind december mee. Dat is niet anders." Hoe zijn de opinies van de direct betrokkenen bij de ploegendienst? Drie mensen van het Distri butiecentrum en drie van de Centrale Slagerij zeggen er het hunne van. De heer K. Koster uit Wij denes, werkzaam in het DC' ..De ploegendienst is niet ideaal, de financiën moeten het goedmaken. Deelnemen aan het. verenigingsleven is er niet bij, voor een belangrijk deel tenminste niet. Ik doe alleen nog aan voetbal in WSW. Trainen kun je door de wisseldiensten echter vaak niet. Ik betrap mezelf er ook op, dat ik minder interesse heb dan vroeger. Toen was ik veel actiever. Ik zat op toneel, op de kaartclub, ging biljarten. Dat gaat allemaal niet meer. Twee van de drie weken kun je 's avonds niet. Mijn vrouw is er nu wel zo'n beetje aan gewend. De kinderen hebben er de meeste last van. Als ik thuis ben, zijn zij vaak naai school en als zij thuis zijn, lig ik te slapen of ben ik naar mijn werk. Maar je schikt je in je lot. In het begin dacht ik niet lang te blijven, maar ik zit er nu toch al weer vijf jaar." altijd graag, maar als ik meteen na de nachtdienst met mijn hengeltje vertrek, krijg ik wel mooi ruzie met moeder de vrouw. Klaverjassen doe ik graag, maar als er een kaart- avondje is, kun je meestal niet tot het einde blijven. Dus ga je maar niet. Ploegendienst is dus niet bepaald leuk, maar wat moet je anders? Baantjes liggen niet voor het opscheppen, nu helemaal niet." Ook uit het DC de heer H. Petiet uit Purmerend: „Gezellig is het niet bepaald. Je bent maar in één van de drie weken de hele avond thuis. De andere twee ben je óf aan het werk óf je moet vroeg weg. Ik zou wel graag weer op judo willen, maar zo lang ik in ploegendienst zit, komt daar niets van. Vroeger speelde ik in Zeevangs Fanfare te Oost huizen, maar dat heb ik ook moeten laten schieten. Mogelijkheden om ander werk te vinden zijn er niet zo veel en als die er al eens zijn dan gaat dat wel ten koste van de ver dienste. Dus blijf je maar." Slopend Hobby's De heer Th. Waldhober uit Amsterdam, ook in het DC werkzaam: „Met mij is het vrijwel hetzelfde. Je moet veel van je hobby's laten schieten. Ik viste De heer R. J. Brugman uit Heerhugowaard (tech nische dienst Centrale Slagerij) zegt: „Je moet er wat voor laten. Van een club kun je eigenlijk geen lid meer zijn. Ik zou graag op volleybal willen, maar dat gaat gewoon niet. De nachtdienst vind ik de onplezierigste van alle diensten; de avonddienst, bij ons van 2 tot half elf, vind ik de leukste. Als je thuis komt even met de hond wandelen, krantje lezen en dan slapen, 's Morgens geen wekkertje en je hebt een paar uren voor jezelf. Ik heb zelf een paard, dus kan ik soms wat rijden als het goed weer is. Voor de landelijke rij vereniging heb ik overigens wel bedankt. Je kunt zo vaak niet. Ja, en wat de "TV betreft, die interesseert me niet zo veel. Als jc niet in het radio blad kijkt wat er komt dan weet je ook niet wat je mist. Dat is wel zo prettig. Ploegendienst is volgens mij echter wel slopend. Bij Hoogovens kun je het de mensen wel aanzien als ze lang in ploegen hebben gewerkt. Je zou er met je 35e, uiterlijk 40e jaar mee moeien stoppen. Ik slaap gelukkig ook op ongere gelde tijden nogal goed, anders zou ik misschien meer last van ploegendienst hebben. Ik wil nog wel zeggen, dat de. nachtdienst voor mij daarom niet zo onplezierig is, omdat je met wat meer verantwoor ding kunt. werken: de chefs zijn er niet." Verenigingsleven De heer J. Boon (Centrale Slagerij) uit Hoorn geeft als zijn mening: „Je kunt m het verenigingsleven niet zo veel meer doen, omdat je over minder vrije avonden beschikt. Met (Voor vervolg zie pag. 5) „Ploegendienst is niet ideaal, maar door di verse omstandigheden kunnen we er niet buiten". Dit zegt de heer D. van Dijk, personeelsfunktio- naris van de Centrale Slagerijen. In de slagerij te Zaandam werkt men in twee ploe gen, de verzendafdeling kent een drie-ploegen-sys- teem. De heer Van Dijk noemt als redenen waarom die ploegendienst gewenst en noodzakelijk kan zijn: 1. De verzending aan de filialen moet op een zoda nig vroeg tijdstip geschieden om tijdige be voorrading mogelijk te maken dat dit niet tij dens de gebruikelijke dagelijkse werkuren zou kunnen gebeuren. 2. De capaciteit van het gebouw en machines is gro ter. Wanneer je acht uur per dag zou werken zou je een groter gebouw en meer machines no dig hebben om dezelfde produktie te bereiken als nu in ploegendienst mogelijk is. HYGIËNE De slagerij kent een dag- en een nachtploeg, waar van de werktijden niet op elkaar kunnen aansluiten. Van Dijk: „Dat is jammer, maar dat is een gevolg van de voorschriften t.a.v. de hygiëne. Na elke dienst moet de produktieruimte geheel worden schoongemaakt. Uit hygiënisch oogpunt een logische eis, maar die maakt de tijden van de ploegendien sten toch extra ongunstig." De nachtploeg komt 's avonds om 10.15 uur op. Men werkt door tot de volgende morgen 6.45 uur. De heer Van Dijk zou het wel plezierig vinden wan neer men 's avonds een uur later zou kunnen begin nen, want dan zou de vrije avond nog een redelijke lengte hebben. Men komt dan echter wel in de pro blemen. Het tijdstip om naar huis te gaan zou ook een uur later vallen, om kwart voor acht. In ver band met het noodzakelijke schoonmaken (een daar in gespecialiseerd bedrijf heeft er vijf kwartier voor nodig) zou de dagploeg niet voor 9 uur kunnen be ginnen. Dat zou weer inhouden, dat men 's avonds een uur later klaar zou zijn en dat wordt onaan vaardbaar geacht, omdat er overdag nogal wat ge huwde vrouwen werken die tijdig thuis moeten en willen zijn. OMSCHAKELING De heer Van Dijk meent, dat het niet direct de ar beid tijdens ongewone uren is, die ploegendienst een wat moeilijke zaak maakt. Hij zegt: „Het is vooral de omschakeling van de ene dienst naar de andere, die de betrokkenen vaak pro blemen geeft. Je hebt daar zeker twee of drie et malen 'Lor nodig. Vooral de mensen in de drieploegendienst zitten daar mee. Die hebben elke week een. andere werk tijd. Dat geldt dus voor de verzendafdeling, de tech nische dienst en de wasserij van bakken en platen. De mensen van het tweeploegensysleem (de slage rij) hebben twee weken dagdienst en één week nachtdienst. De wisseling is dus wat minder. De nachtdienst is uit een oogpunt van capaciteit échter niet te missen." De compensatie voor het werken in ploegendienst wordt gegeven in de vorm van een toeslag op het loon. De heer Van Dijk: „Dat is historisch zo ge groeid. Die toeslag is vroeger beschouwd als een te gemoetkoming in de extra kosten die men moest maken als men in ploegendienst zat, zoals het extra koken op ongewone tijden. Voor de mensen heeft de toeslag thans echter het karakter gekregen van ..normaal" loon. Men raakt er aan gewend en dan kan men het extraatje niet goed meer missen." AFBOUWREGELING Bij A.H. kent men afbouwregelingen voor die per soneelsleden die uit de ploegendienst stappen; dit om de overgang naar het normale funktieloon (zon der ploegentoeslag) soepeler te laten verlopen. De heer Van Dijk heeft dit onderwerp en ploe gendienst in het algemeen bestudeerd en is o.m. tot de conclusie gekomen dat veel mensen wel van de ploegendienst af -zouden willen maar dat gewen ning aan de hogere inkomsten als een rem werkt. „Andere vormen van kompensatie dan de financiële zouden mij meer aanspreken", aldus de heer v. Dijk. „Ik denk bijvoorbeeld aan extra vakantiedagen, eer der met pensioen, minder uren per week werken, een uitkering ineens bij vertrek of pensionering e.d.; dit zou kunnen door dezelfde percentages, welke nu voor de toeslag worden gebruikt, uit te drukken in bijv. uren welke men dan minder werkt. Maar men geeft tot nu toe de voorkeur aan geld. Eigenlijk is dat jammer, want met geld is toch niet helemaal goed te maken dat door de ploegendienst de deelname aan gezinsleven, verenigingsleven, stu die e.d. bepaald niet als goed wordt ervaren. Kom pensatie in vrije tijd hetzij minder uren per week, hetzij meer vakantiedagen zouden meer tegemoet komen aan genoemde deelnames in gezin en vereni gingen."

Personeelsbladen | 1975 | | pagina 4