Ahead gaf verse akties hun unieke gezicht Parttimers nu ook in AH Supermart nu compleet Ingevroren AIR BRUSH VAN KEITH McEWAN BRENGT KLEUR EN SFEER Concept Opzet Vormgeving 'Verfspuit' "Eiland" Ook apparaten Droog >;gevroren Assortiment PAGINA 2 FLITSEN Ook uw verslaggever doet bijna dagelijks zijn boodschap pen bij een van Ahold's werkmaatschappijen. Zo ook bij Al- bert Heijn Supermart, waar hij aangenaam verrast werd door in de loop van het jaar een zestal manshoge posters en daar bijbehorende uithangborden bij de betreffende afdelin gen binnen het filiaal. Posters en uithangborden, die de aan dacht vestigden op de verse produkten van AH. Het „hoe" en „waarom" van deze publieiteitsaktie werd ons duidelijk na een gesprek met de heer G. C. Kortleve, account supervisor van Ahead. FiltmnflP die ket aangaat er helemaal X llUSUllc klaar voor zijn; anders heeft de publiciteit een averechtse uitwerking. Wij hebben geko zen voor een trapsgewijze aan pak, zodat elke afdeling zich optimaal kon voorbereiden op zaken als het assortiment, het bestelsysteem, de bevoorrading en de presentatie. Verbetering en aanpassing hiervan waren jn feite het onderste stuk van de „ijsberg" en de publiciteit het bovenste zichtbare topje er- „Uitgangspunt voor deze campagne was de wens van AHSM om in de loop van 1975 activiteiten te ontwikkelen waarmee het surplus van de AH-forcnule onder de aandacht van het publiek zou worden ge bracht. Het ging speciaal om die consument, bij wie koop motieven als „keuze", „kwali teit", „service" en „nieuwe produkten" op de eerste plaats staan, en bij wie „prijs" pas op de tweede plaats komt (al is deze natuuxiijk altijd belang- rijk)," aldus Kox-tleve. Waarom juist de verse pro dukten in de schijnwerper ge plaatst? „Albert Heijn heeft vooral op dit terrein een goed ver haal, waarmee de winkels zich goed kunnen onderscheiden ten opzichte van de concurrentie. Door hier extra de nadruk op te leggen, kunnen we het sur plus van AH goed overbren gen bij de consument. Vandaar deze campagne voor de verse artikelen." „De opzet van de caxxxpagne was als volgt. Zes afdelingen zouden één voor één centraal staan in de filialen, achtereen volgens de afdelingen zuivel, delicatessen/vlees wax-en, diep vries (misschien klinkt het vreemd, maar ook diepvries wordt tot „verse artikelen" ge rekend), groente/fruit, brood/ banket/gebak, en vlees/gevo gelte. Voor elke aktie werd een maand uitgetrokken, te begin nen met zuivel in februari 1975." Konden de zes akties niet ge lijktijdig worden uitgevoerd? „Als je een publiciteitscam pagne voert, moet deze in de winkel waargemaakt kunnen worden en moet de afdeling Personeelsblad Ahold N.V. December 1975 32e Jaargang no. 10 Verschijnt 10x per jaar Oplage: 25.500 Redaktiesecretariaat: Ankersmidplein 2, kamer 1719 Zaandam (tel. 075-59 30 26) Hoofdredaktie: Mevrouw T. Plooijer Redaktieleden: M. Christiaanse J. D. Dreijer D. van Dijk W. Haeser Mevr. C. G. M. van der Ham Mej. T. Harder B. van der Knaap P. Koster H. Malag J. P. Manshanden M. de Ruyter A. Salomé J. J. F. Snepvangers J. J. Stok J. van Wel A. C. van Wieringen B. Wissink ook Geerdink Redaktie en vormgeving in samenwerking met Communicatie Associatie BV „Commas PR", Den Haag. „In het najaar vaxx '74 werd deze filosofie ontwikkeld door AHSM en Ahead, en werd de te volgen aanpak uitgewerkt. Twee kreatieve mensen tekstschrijver en art director laixceerden een concept-idee. De campagxxe zou zich moeten af spelen in een sfeer van „het goede land en haar produkten", waarbij een oud-Hollandse om geving exx situatie voor ogen stond. De gedachte werd gebo ren om elke afdeling een eigen naam te geven, teruggrijpend ot> Ixet whxkeltje-met-uitlxang- bord van vroeger. Om daarmee het vakmanschap van AH te benadrukken." Welke namen werden uitein delijk aan elke aktie gegeven? „De eerste suggestie van onze tekstschrijver „In de blauwe melkkan" voor zuivel was meteen raak! De vol gende akties werden gevoerd onder „In de vergulde os" (vlees/gevogelte), „In 't frisse ijs" (diepvi'ies), „In 't gezonde gx-oen" (groente/fruit) en "In de gulle korenaar" (bx-ood/banket /gebak). Deze laatste naam was aanvaixkelijk „In de warme krentemik", maar deze bena derde o.i. teveel het warme bak ker idee, terwijl niet alle fili alen een warm bx-ood assorti ment hebben. Later kwam „In de di'ie hammen" voor de deli- catessexxafdeling er nog bij." „Nadat de naamgeving in principe accoord werd bevon den, kwam de volgende fase die van de vormgeving aan de orde. De zes winkeltjes wer den in grote lijnen uitgewerkt: kartonnen uithangborden die verwijzen naar de vakman, manshoge posters voor de win- keli'uit die een compleet beeld geven van de betx-effende px-o- duktgi-oepen, dezelfde postex-s in kleiner formaat als hex-ha- ling in de winkel en zelfkle- vexxde kleux'ige stroken langs de vitrines, waarop een detail vaxx de postex-s hex-haald wox-dt (zo als gx-as en margrieten bij de aktie voor zuivel). Die hadden tot taak de vaak witte, steriele vitx-ines te vex-levendigen. Bo vendien. werd voor vijf vex-se groepen een kleux-exxfolder uit gegeven, omdat de hoeveelheid infoxmatie zich zo beter liet verwei-ken." Hoe bent u aan de ontwerper van de schitterende kleuren tekeningen gekomen en welk procédé paste hij toe om dit kleurrijke effekt te krijgen?" „Toeix ons voorstel was ge fiatteerd door AHSM, gaven we een ontwerper opdracht onx een eex-ste poster te maken. Maar deze was helaas xxiet spx-anke- lend genoeg. Toen kwamen we in contact nxet een kreatieve groep Engelse illustratoren. Uit hun werk kozen we een stijl, die ons bijzonder aansprak. De tekenaar, Keith McEwaxx, maak te veel gebruik van de „air brush" (verfspuit), en deze techniek paste hij ook toe op de zes postex-s omdat er een heel geraffineerd, fris kleurver- loop xxxee kan wox-den weex-ge- geven. Met een normale schil dertechniek is dit bijna orxmo- gelijk te bereiken. Ovex-igens is het wel een monnikexxwerk, want eenmaal gespoten deleix moesten steeds weer worden afgeplakt om verder te kunnen spuiten. Vex-meldenswaax-d is nog, dat op alle posters een typisch Hollands verbindend element is afgebeeld, namelijk een landschap met eeix boerde- x-ij. Wekelijks krijgen we ver zoeken van scholen en particu- lieren om toezending van de postei-s. Voor de liefhebbers: we hebben nog eexx klein aantal in huis, dat we gx-aag eix gx-atis ter beschikking stel len," aldus de heer Kortleve, die zich duidelijk tevreden toonde met het x-esultaat van de „vex*se aktie" van AHSM/ Ahead. (Vervolg van pag. 1) oixxx-ingende landen. Hierdoor was de consument minder gauw geneigd om een diepvrieskist (met deksel) of -kast (met deur) aan te schaffen. Maar de oxxmiskenbare voor delen vaix diepvriesprodukten zoals in de inleiding van dit artikel beschreven, beginnen steeds nxeer door te dringen tot de consument. Reden waarom AH meende om als tooxxaange- vend levensmiddelenbedrijf het diepvriesartikel vanuit eigen bedrijf te gaan ontwikkelen. Dit initiatief x-esulteerde in het inrichten van dx-ie „diepvries winkels" binnen de muren van drie bestaaxxde supermax-ts ixx Haarlem (Soeixdaplein 18), Eindhoven (Limburglaan 2) en Leidschendam (Jasmijnhof 24). Elke diepvx-ieswinkel biedt 314 produkten, tegexx 80 produkten zoals tot nog toe gebruikelijk was." „De diepvries units beslaan elk ongeveer 200 nx2 of ca. 10 pet. van de netto verkoopopper vlakte. De presentatie van de produkten gebeurt in dertig kisten vaxx 600 liter inhoud in een „eiland", een open bak van 7,20 meter; voor gebak en IGLO-axtikelen zijn „eilanden" van elk 2,50 meter ingericht. Ja, we hebben'het volste ver trouwen in de snelle ontwikke ling, die de diepvx-iesprodukten zullen doormaken. De onxzet- cijfers in AHSM Haax-lem geven al een duidelijke indicatie in die richting. Niettemin zijn we met onze diepvrieswinkels in Haarlem, Eindhoven en Leid schendam nog in een proefsta dium van aftasten, bijsturen eix op de voet volgen van deze nieuwe ontwikkeling." „Met het oog op een stellig steeds gx-oeiende behoefte aan diepvriesartikelen en een toe nemende verkoop daarvan, ziet AH het als een extra service om ook diepvriesapparatuur te gaan vex-kopen. Dit gebeurt in het midden van elke diepvx-ieswin- wel, waar 5 ixx2 is gereserveex-d voor verschillende modellen kisten en kasten van de mer ken Zaxxussi, Max-ijnen en Lieb- herr. Vaak worden koelkasten in geruild voor diepvriescombi naties (vooral door kleinbe- huisden!), onxdat deze alleen hoger en niet breder of dieper zijix. De vex-koop van diepvries- kisten en -kastexx is een geza menlijke aktiviteit van de zus ters AHSM en Lita, tegen de zelfde discountpx-ijzen als ver meld in de Lita-catalogus." Ten slotte wijst de heer Vele- nxa op het voordeel van de drooggevroren grootverpakking „Natuux-lijk allereerst het px-ijs- voordeel. Onx een voox-beeld te geven: 500 gram Groko spex-zie- bonen (gebi-oken) kost 1,30; 2500 gram kost echter maar 4,75 ofwel een prijsvoordeel van maar liefst f 1,75. Het droogvriezexx heeft als voordeel dat men het ingevx-oren pro- dukt als het ware erwt-voor- erwt kan uittellen, zodat men de gewenste hoeveellxeid exact kan afpassen, terwijl men het restant kan bewax-en zonder dat er sprake is van ontdooien. Twee voordelen, waax-bij met name ook de kleixxe verbruiker zeer gebaat is!" Het assortiment bestaat o.a. uit dertig soorten groenten, veer tien soorten vis, ruim dertig vleessoorten en veertien ver schillende snacks van bitterbal tot saté. Belangrijk in het as sortiment zijn ook de kip- en kuikenprodukten, wild, gevo gelte, gebak, IGLO-maaltijden, dierenvoeding en vele soorten brood (o.a. stokbrood en crois sants). Om precies te zijn: 314 produkten, waaruit altijd een keuze te nxaken is! (Vervolg van pag. 1) Niet alleen de rechteix, maar (dus) ook de verplichtingen van de parttimers exx de full- timex-s zijn in beginsel gelijk. Ofschoon er op dit moment nog geen exacte gegevens beschik baar zijn, kan bij benadering toch wel wox-den gesteld dat diegenen, wier salaris in 1976 minder dan 12,per uur bedraagt geexx pensioenbijdrage verschuldigd zullen zijn. Als het salaris de 12,per uur wél te boven gaat, zal over het meerdex-e een pensioenbijdrage van 10% verschuldigd zijn. VOORBEELD: een parttimer die per periode 100 uur werkt en een uursalaris van 13.50 geniet, zal per vier weken een pensioenbijdrage ad. 100 x 10% van 1,50, 13,50 minus 12,15,verschuldigd zijn. De pensioenbijdrage is, zoals men dat pleegt te noemen, af trekbaar voor loonbelasting en premies sociale wettexx. COR akkoord De onderhavige regeling is op 12 november jl. door de COR goedgekeux-d. De beno digde veraxxderingen ixx het pensioenx-eglement dienen nog nader te worden vastgesteld. Ook deze definitieve tekstwijzi gingen zullen t.z.t. aan de COR worden voorgelegd. Het lijkt zinvol hier reeds op te mer ken dat voor het pensioenfonds onder pax-ttimers zullen wor den verstaan diegenen, die een werktijd zijn overeengekomen welke meer dan een derde doch minder dan 80% bedraagt van de wex-ktijd welke in het betreffende bedrijfsonderdeel voor fulltimers geldt. Tevens zij nog opgemerkt dat de pensioenleeftijd van alle parttimers, dus zowel \s§n mannen als van vx-ouwen, ®p 65 is gesteld.

Personeelsbladen | 1975 | | pagina 2