December Chocoladeletters en kerstkransjes Decern ber-omsct berust op team work Sfeer bepalend voor decern bermaand Lekker stuk vlees hóórt bij de feestdagen NETTIE EN JULIANA, PB ZAANDAM: RIA EN GERARD, CS ZAANDAM: HANS EN AN, ALBERTO AMSTERDAM: CORRY VELDHUIS, ETOSZOETERMEER: PAGINA 12 FLITSEN 5? f fPS' Netty Clerc en de Joego slavische Juliana van de HeidePetrovic zijn inpak- sters in het produktiebedrijf in Zaandam. Al maanden lang gaan er iedere dag behalve tienduizenden chocoladerepen ook zo'n dertigduizend chocolade letters door hun handen. Je zou verwachten dat ze geen chocoladeletter meer kunnen zién. Maar dat valt mee. „Ik lust ze heus nog wel", zegt Netty. „Ik hoop alleen niet dat ik met de feestdagen chocoladeletters cadeau krijg. Want als je er de hele dag tussen staat en die chocoladelucht ruikt, ja, dan wil je met de feestdagen wel eens wat anders". Allebei vinden ze de feestmaand december best gezellig. Juliana die met een Nederlander is getrouwd, werkt al ruim vijf jaar bij Ahold. Al die winterse feesten in Holland vindt zij prachtig. Heel anders dan in Joegoslavië, waar bij voorbeeld kerstmis op 7 januari wordt gevierd. „Bovendien vind ik kerstmis in Nederland veel gezelliger-dan in Joegoslavië. Waarom? In Joegoslavië zijn de mensen arm. Ze hebben geen geld om uit bundig te gaan feesten. Bovendien is mijn vader boer. Hij heeft met zijn gezin ook nooit tijd gehad om van kerstmis en de jaarwisseling een groot feest te maken. Het vee moest worden verzorgd. Nu zij in Nederland woont haalt Juliana haar schade dubbel en dwars in. „Niet dat we er hier uitbundige schranspartijen van maken", JULIANA VAN DE HEIDE NETTY CLERC Ook voor Netty zullen de komende feestdagen niet ongemerkt voorbij gaan. Op Nieuwjaarsdag zijn er twee broers en een neef van haar jarig. Het vieren daarvan wordt verdeeld over de twee Kerstdagen en over „oud en nieuw". Daardoor is het ieder jaar in december een drukte van belang in haar omvangrijke familie. „En voor de restWij zijn niet gelovig. Voor ons is Kerstmis toch een feest van wat lekkere dingen eten en leukere kleren dragen. Dat vind ik niet erg. Dat mag toch best een keertje per jaar?" Hebben Netty en Juliana het in december ook drukker' met hun werk? „Nee hoor", zegt Juliana. „Er wordt door collega's wel eens overgewerkt, maar voor de rest valt het erg mee. In december merk je bij ons op de afdeling toch wel dat er onderling een wat feestelijker sfeer hangt dan anders." Dat vindt Netty ook. „Als je de hele dag chocoladeletters of kerst kransjes uit de machine staat te vangen, dan kom je vanzelf wel in de sfeer. Ik vind de decembermaand eigenlijk best gezellig. Ook op de afdeling. Maar dat komt omdat ik van dat deeembersfeertje houd," HANS VAN' IIAMERSVELD zegt ze. „Kerstmis is voor mij vooral een religieus feest. We gaan dus naar de kerk, m'n schoonfamilie komt op bezoek. En voor het eerst dit jaar komt m'n vader ons vanuit Joegoslavië met kerstmis bezoeken". „We versieren de winkel, we maken het gezellig met 'n cadeautafel, met een grabbelton desnoods Ja, je kunt je afvragen of je daardoor niet meewerkt aan het opschroeven van de welvaart. Maar daarin geloof ik niet zo erg". Dat zegt mevr. Corry VeldhuisKeur, zelf moeder van vijf kinderen en in haar „vrije" tijd parttime medewerkster in de Zoetermeerse Etos- drogisterij. „Ik geloof er niet in dat wij door het scheppen van sfeer in de winkel de mensen stimuleren almaar méér te kopen", zegt ze. „Mensen die niet willen kopen, komen toch niet". Sfeer „Aan de andere kant komen veel mensen juist in de decembermaand bewust artikelen kopen die bij hen thuis de sfeer kunnen vergroten. Kaarsen, cadeau tjes waarmee ze elkaar blij willen makenDe mensen hebben behoefte aan die sfeer. Ja, dan kun je als winkel die verkoop inderdaad stimuleren om de mensen te helpen hun behoefte aan sfeer gestalte te geven". Als Corry Veldhuis dat zegt, staat ze nog aan het begin van de drukke decembermaand. Ze heeft alle drukte rondom de feest dagen nog niet eerder meegemaakt, want ze werkt pas sinds een maand of acht (vanaf de opening) in deze Zoetermeerse Etos- drogisterij. Ze zal in de komende weken harder dan normaal moeten werken. Ziet ze daar tegen op? „Welnee", zegt ze. „Als je hart hebt voor de zaak en voor je werk dan zet je immers vanzelf alles op alles! Bovendien geeft drukte om je heen een extra stuk gezelligheid. Dat maakt je enthousiast en stimuleert de verkoop weer. Nee, ik zie er niet tegen op. CORRY VELDHUIS Maar dat kan ik gemak kelijk zeggen.Ik hoef immers niet per se om het geld te werken. Ik doe het echt voor mijn plezier". Ze heeft thuis vijf kinderen, van wie de jongste 2 jaar is. Is mevrouw Veldhuis niet bang dat zij nog nauwelijks tijd zal overhouden om de feest dagen voor haar eigen gezin voor te bereiden? „Helemaal niet", zegt ze. „Het is een bewuste keuze van mij geweest om te gaan werken. Dan neem je de consequenties op de koop toe. Bovendien krijg ik erg veel medewerking van mijn chef en van het team waarmee ik werk". „Hard werken geeft me een voldaan gevoel. En wat dat moe worden betreft Je kunt van me aannemen dat mijn kinderen er niets, maai- dan ook helemaal niets onder te lijden hebben!" Ria van Geel is inpakster in de Centrale Slagerij, waar Gerard Korzilius slagersgezel is. Zij merken allebei ieder jaar verdraaid goed dat er in de decembermaand harder en vlugger moet worden gewerkt dan normaal, „Maar dat wordt nou eenmaal van je verwacht", vindt Gerard. „Natuurlijk zet je jezelf dan wat meer in. Je weet immers van tevoren dat de mensen in december meer vlees eten! Je hebt nou eenmaal voor dit vak gekozen". Voor Ria is dat harder en vlugger werken minder vanzelfsprekend: „Ik denk dat als je niet solidair zou zijn en in december niet harder zou werken, dat ze je dat kwalijk zouden nemen. Maar ik weet het niet zeker natuurlijk. Ik zit hier nog maar net 'n jaar". Gerard stuift op: „Dacht je dat ze je de laan zouden uitsturen als je" er in december niet wat harder aan zou trekken? Vergeet het maar! Ik zit hier nou zes jaar en ik heb nog nooit meegemaakt dat iemand om die reden op straat werd gezet. Trouwens, waarom zou je niét solidair zijn? RIA VAN GEEL Waarom zou je niét over werken als dat nodig is? Als tegenprestatie krijg je toch kerstgratificatie en een kerstpakket. „eetf eesten" Hij vertelt dat er in december vooral veel vraag is naar rollades. Prompt ontstaat er een discussie over de vraag of Gerard, Ria en hun collega's in de Centrale Slagerij er nou wel of niet aan meewerken, dat steeds meer mensen van de decemberse feestdagen eetfeesten lijken te maken. Ria geeft eerlijk toe dat er met kerst en met .nieuw jaar bij haar thuis een extra lekker stuk vlees wordt klaar gemaakt. „Zoiets hóórt er toch bij", vindt ze. Dat vindt Gerard ook. „Iedereen moet doen wat hij zelf het beste vindt", zegt hij wijsgerig. „De een maakt er een eetfeest van, de ander niet. Maar één ding weet ik zeker: als je als Ahold niet aan de vraag zou voldoen, dan zouden de mensen naar de concurrent gaan om vlees te kopen. Want ik heb niet de illusie dat als AJiold geen vlees meer zou verkopen, er in Nederland prompt minder vlees zou worden verkocht" In de Amsterdamse Alberto waar Hans van Hamersveld beheerder is, wordt er in de december maand extra hard aan ge trokken. Hans vindt dat niet erg, want hij is jong en enthousiast. Ook zijn team ziet er niet tegenop extra hard te werken, want er hangt een leuke onderlinge sfeer. „Maar ik kan mij voorstellen dat er oudere werknemers zijn die er wat meer moeite mee hebben", zegt Hans. Er wordt in december in zijn Alberto zó hard ge werkt dat veel van zijn medewerkers zelf doodop aan hun eigen kerstfeest en jaarwisseling beginnen. „Er zijn dagen dat we 's morgens al om 7 uur beginnen. Tijdens de decembermaand loop je werkelijk op de toppen van je tenen", zegt Hans van Hamersveld. „Natuurlijk, mijzelf geeft het 'n bevredigend gevoel als ik dan de cijfers van de weekomzetten zie. Dat is mi.jn beloning. Ik weet dan dat het niet voor niets is geweest. Maar van de andere medewerkers, de parttimers bijvoorbeeld, kan ik dat niet verwachten." „Het zal die mensen 'n zorg zijn of we in een week duizend gulden meer of minder hebben omgezet. Ze werken totdat ze doodmoe zijn en hebben dan tóch het gevoel: We doen het voor 'n ander." Er ontstaat een interes sante discussie en in zijn enthousiasme roep Hans zijn parttime medewerkster An Lammertsma erbij die al 12Y2 jaar bij AH werkt. „Waarom sloof jij je in december extra uit?" vraagt Hans haar. zonder dat ze weet waarover het gesprek gaat. AN LAMMERTSMA „Nou, voor jou en uit solidariteit met het team dat hier werkt", zegt An Lammertsma prompt Dat haar extra gezwoeg betere omzetcijfers tot gevolg heeft, zegt haar niets. Ze geeft toe dat ze ieder jaar tijdens de kerstdagen en tijdens de jaarwisseling thuis erg moe is van het werken in de winkel. „Maar je doet het als iets vanzelfsprekends", zegt ze. Ze vindt dat er van de kant van het concern eigenlijk best wat meer tegenover gesteld zou mogen worden, „want winkel personeel is al zo vaak het kind van de rekening. Zeker als je ons werk vergelijkt met dat van kantoorperso neel. Als andere mensen vrij hebben, moeten wij tijdens de zaterdagen, koopavonden of in de feestmaand werken

Personeelsbladen | 1975 | | pagina 12