Assistent-vleesinkoper zingt met Marco Bakker Afkoop rentekaart verzekeringen Drukte met Sint en Kerst groter dan ooit Cantique de Noël op kerstplaat opgenomen r w WIM EN ERIK, MIRO VLISSINGEN: KERSTFEEST PAGINA 11 Vraag van een zang-pedagoge„Waar heeft u uw zangoplei ding gehad, uw optreden getuigt van groot vakmanschap". Antwoord: ,,Ik heb geen zangopleiding gehad, ik ben sla ger". Vraag van een Russin: „Mijn komplimenten voor uw uit spraak van het Russischwaar heeft u dat geleerd?" Antwoord: „Ik spreek geen woord Russisch, al zing ik het Wel. Een pater heeft me de uitspraak een beetje bijgebracht". Vraag van een operakenner: „In welk operahuis zingt u?" Antwoord: „In geen enkel, ik handel in vlees en zing voor m'n plezier". Dit zijn flarden uit gesprek ken, die enige jaren geleden plaatsvonden in Praag. De vra gen werden gesteld door drie kenners op het gebied van de zangkunst, het antwoord kwam van één en dezelfde man: N. J. L. Rousseau, woonach tig in het Drentse Hoogeveen, bij Albert Heijn bekend als as sistent-inkoper vers vlees voor het noord-oosten van Neder land. Met alle eerbied voor het slagersvak en de wetenschap dat daarover veel te vertellen valt, dit verhaal gaat niet over vlees. Het handelt uitsluitend over een liefhebberij, een nogal merkwaardige, namelijk zingen. Douche Toegegeven, velen liefhebbe ren in zingen onder de douche, maar de man in kwestie gaat iets verder: hij treedt op, maakt platen, heeft een klin kende naam vanwege zijn uit stekende stem en behoort tot degenen wier carrière mis schien nog eens helemaal ver andert, van dag op dag. Dat laatste ziet hijzelf overigens het minste, vanwege zijn leef tijd, maar ook helaas, omdat het brengen van muzikale Sedert 1 julr 1967 is de Invali diteitswet van 1919 in liqui datie. Dit betekent onder meer, dat de (rentekaart) verzekerin gen konden worden afgekocht, d.w.z. dat het bedrag van de geplakte rentezegels kon wor den terugbetaald. a. aan hen, die geboren zijnen de periode 1 juli 1902 tot en met 30 juni 1931, indien de ouderdomsrente bij het be reiken van de 65-jarige leeftijd minder dan 60, per jaar zal bedragen; b. aan hen, die geboren zijn in de periode 1 juli 1931 tot en met 31 december 1950, ongeacht de hoogte van het bedrag van een eventuele ouderdomsrente. Nu de afkoopperiode op 1 juli jl. officieel is geëindigd, blijkt echter, dat enige hon derdduizenden personen geen aanvraag hebben ingediend, ondanks het feit dat zij wel recht op een afkoopsom heb ben. Degenen, die dit tot nu toe verzuimd hebben, wordt daar om aangeraden alsnog een aan vraag bij de Raad van Arbeid in te dienen. Aanvraagformulieren zijn verkrijgbaar bij de postkanto ren en bij de kantoren van de Raden van Arbeid. popdonders heden ten dage zo verschrikkelijk veel gemakke lijker is dan het brengen van zangkunst. Zanger Rousseau kwam als joch van zeven in een Maas trichts knapenkoor, was gedu rende de tijd dat hij de baard in de keel had misdienaar en zong vanaf zijn zestiende als tweede bas in het kerkkoor. „Toen", zegt hij minzaam, „be gon de ellende, of de victorie, net zoals je het noemen wilt". Want op zijn achttiende trad hij toe tot het Maastrichts Man nenkoor, waar hij drie jaar la ter solist werd met een ster ke voorkeur voor Russisch/By zantijns. „Een soort kerkmu ziek die mij enorm fasci neert; de pope (de priester) haalt de nieuwe tekst aan en het kerkoor valt hem bij. Als pope heb ik een tien minuten durende litanie van Allerhei ligen gezongen". Concertpodia Die muziek onder andere werd door het Maastrichts Mannenkoor ook op concertpo dia gebracht in Rome, Kopen hagen, Berlijn en Praag; Praag waar de heer Rousseau wel erg nadrukkelijk geconfron teerd werd met de mogelijkhe den die er voor hem zouden kunnen zijn getuige de eerder aangehaalde gespreksflarden. ,,Ik wilde toen m'n stem gaan scholen, wilde zanglessen gaan nemen, maar dat is niet door gegaan omdat ik iets aan m'n longen kreeg en omdat Albert Heijn (ik heb in oktober het 12l/•-Harig dienstverband ge vierd) mij een andere funktie aanbood en ik naar Drente ging verhuizen. Ik ben lid ge worden van het 165 man tellen de Hoogeveens Christelijk Mannenkoor, ben geen typische solist maar zing toch ook so lonummers". Minnaars van geestelijke lie deren weten dat al te zeer. Vorig jaar namelijk werd over de ge hele wereld een grammofoon plaat uitgebracht waarop hij so leert in het lied „I need thee every hour". Onlangs is er een tweede plaat gekomen, kerst plaat waarop hij de „Cantique de Noël" (de kerstkantate) zingt. Hij heeft kontakt ge had met de makers van het KRO-radio-programma „Zin in muziek", maar omdat het hem aan repertoire ontbrak is het (nog?) niets gewoi'den. Hij is nu bezig een repertoire op te bouwen en gaat het deze maand opnieuw proberen bij de KRO. Carrière Of hij dan toch nog denkt aan een carrière als beroeps- of semi-beroeps-zanger? „Nou nee, ik zing echt alleen voor m'n plezier, bovendien ga ik al naar de veertig. Het is trou wens erg moeilijk in deze sector iets te bereiken. In Nederland in ieder geval, want dit genre muziek wordt hier zo anders beoordeeld. Wat hebben wij nou aan opera? Niets. Toch zijn er N. J. L. Rousseau heel goede zangers, maar die houden er mee op of ze gaan naar het buitenland. Je slaagt natuurlijk wel als je kitsch brengt, maar daar kunnen we beter over zwijgen." Hij doelt daarbij kennelijk op een Nederlandse liedjeszanger die dankzij (of ondanks) de be kendheid als zodanig nu triom fen viert als zogenaamde opera zanger. „Dan te bedenken dat hier gouden stemmen zijn, men sen met een gedegen conserva torium-opleiding, mensen met een jarenlange studie van de muziek, mensen die tóch niet aan bod komen. Het is raar". Rousseau spreekt de namen van Hermann Prey, Dietrich Fischer -Dieskau, Erica Köth en Chris tina Deutekom („eindelijk een Nederlandse") met respekt uit en ook die van Iwan Rebroff, maar dan alleen vanwege zijn stem, niet om zijn repertoire. Beatles Wie denkt dat de heer Rous seau alleen maar houdt van klassieke zang heeft het mis. Hij houdt van alle goede muziek, vooral klassieke, maar ook lich te getuige onder andere zijn waardering voor de Beatles. „Diep in m'n hart", zegt hij, „wil ik misschien wel meer op muziekgebied. De kritieken zijn tot dusverre erg goed, hoewel ik me daar niet zoveel van aan trek. De kritiek van mijn vrouw waardeer ik het meeste, liet klinkt vreemd, maar zij is uiter mate objectief in haar oordeel en als zij zegt dat het niet zo goed was dan is het ook zo." Wat hij doet als er toch nog eens een grote kans komt? „Ik weet het niet. Naast de muziek is er m'n gezin en dat Ai 5? Uitspraak van Wim Tange, medewerker van de Miro in Vlissingen: „Met Kerstmis krijgen de mede werkers een kerst gratificatie en een kerst pakket. Da's leuk, want het is een stimulans om er in de decembermaand extra hard tegen aan te gaan. Maar nodig is het niet. Je doet je werk tóch wel." Onmondig „Zo'n kerstpakket ach,- het bewijst dat de leiding je niet als een onmondig nummer beschouwt. Zo'n presentje betekent natuurlijk dat ze je wat meer bij de gang van zaken willen betrekken." Wim werkt op de afdeling camping, speelgoed en seizoenartikelen. In de decembermaand wil dat dus zeggen: kerstballen, slingers, kaarsen, enz. Hij is het eens met zijn collega Erik Mulder assistent chef van de groentenafdeling dat er in december harder dan normaal moet worden gewerkt. „Je doet dan bijna niet anders dan verkopen en stellingen verbouwen", zegt Wim. „De Sinterklaastijd is nog niet voorbij of je zit alweer midden in de kerststellingen". En Eric: „Vooral in deze tijd van het jaar lijken de mensen gék te zijn op sinaasappelen, mandarijnen en noten. Je snapt niet waar ze het allemaal laten. Het is ook veel drukker in de zaak. We moeteü vaker overwerken of 's morgens vroeger be ginnen". Maar ze doen het graag. Met verbazing zien ze hoe het publiek in deze tijd met dozen en manden ERIK MULDER tegelijk voedsel, drank en versieringen inslaan voor de komende feestdagen. „Soms", zegt Wim, „krijg ik de indruk dat de mensen ieder jaar méér kopen. Ieder jaar lijken ze met kerst en met de jaarwisseling meer te gaan eten en hun huis nóg uitbundiger te gaan versieren. Als je ziet hoeveel kaarsen wij verkopen. Maar iedere keer denk ik 's avonds: We hebben vandaag weer lekker veel verkocht. Laat de mensen maar kopen!" Erik geeft hem gelijk: „Het geeft je het gevoel niet voor niks te hebben gewerkt. Al die drukte om je heen in de zaak ja, er hangt in december echt wel een plezierig sfeertje". Maken Erik en Wim er zelf thuis ook zulke uitbundige feesten van? Er,ik zeker niet: „Aan Sinterklaas doen we thuis zelden iets. Ik ga dan vanuit het buurt- en clubhuiswerk waarbij ik ben aangesloten hier en daar voor Zwarte Piet spelen. Dat vind ik erg leuk om te doen". „En met Kerstmis ben ik in „kerst-in's" betrokken bij de opvang van eenzame mensen. Ik ben ook dan bijna niet thuis. Maar het lijkt mij desondanks een zinvolle manier om Kerstmis te vieren". Voor Wim, die in Middelburg op kamers woont, is Kerstmis een mooie gelegenheid om op bezoek te gaan bij zijn ouders in Zeeuws-Vlaanderen. „Het is thuis dan wel gezellig, maar we maken er beslist geen schranspax-tijen van", zegt hij. 'n Een voudig kippetje op tafel is genoeg voor ons. Méér dan genoeg!" MOOBEVgfcttS «Éfef-rSUlK MAKMHNKOOft <«l.v Aifc» Itcojtx-rgan xvan ucr 'v'btr.e. soprsSii \ki> Rousseau, x tisij; -MwJt Karma;:» gaat me bovenal. Meer zingen zou betekenen meer van huis zijn en ik zou niet buiten het gezinsleven kunnen. Het is mis schien maar het beste als ik bij m'n stekkie blijf, bij het vlees en dat ik de zang als pure hobby blijf zien." Marco Bakker Die hobby krijgt overigens op 21 februari een nieuw reliëf. Dan organiseert het cultureel centrum De Tamboer in Hoo geveen een avond waarop Mar co Bakker zijn programma brengt. Op die avond zingt AH's vlees-inkoper Rousseau samen met Mai-co Bakker en diens vrouw Patricia Madden een aria uit Verdi's La fox-za del destino. Voor al diegenen die dat zouden willen zien en ho ren, het kan niet, de kaax-tjes waren al in november uitver kocht. En omdat er nu eindelijk eens een kans is om in de Flit sen een plaat te „pluggen" zo als dat in vaktermen schijnt te heten: de eerder aangehaalde kerstplaat is te koop!

Personeelsbladen | 1975 | | pagina 11