L. M. de Haas nam afscheid van Ahold Bij de tijd... met Ahold! Extra depositorente van 2.3% Kunst en gehandicaptenzorg vullen nu zijn leven Stekkie Vraag naar tweede horloge neemt toe Muziek Receptie Stichting Spaarfonds r PAGINA 10 FLITSEN Ik rijd op een gouden herfstdag naar het huis van de heer L. (Ludovicus) M. de Haas, in april van dit jaar nog ZB- divisieleider in jrappant-aktieve-dienstvoor West-Neder land, waaronder ook het afwisselende AHZB-geheuren in Amsterdam ressorteert. Sinds kort is de heer De Haas om medische redenen voortijdig met pensioen. Ik geniet niet van het prach tige, „Franse" landschap rond Leusden, want wanneer ik aan het gesprek van straks denk, voel ik me niet erg op mijn gemak. Hoe zal de heer De Haas reageren op mijn vragen? Voelt hij zich misschien „afge dankt" en van zijn levens inhoud beroofd? Is hij een ver bitterd man geworen? En dan sta ik na enig Om te voldoen aan de steeds groter wordende vraag naar het tweede horloge importeerde Ahold meer dan 50.000 horloges uit Zwitserland, waarmee nog voor Sin terklaas de AH Super- marts, de Miro-hyper- markten en de Lita-win- kels werden bevoorraad. Het was de grootste hoe veelheid die ooit in Ne derland van één model is ingevoerd. Het betrof het Conti nental Formule I horloge van de bekende Zwitser se fabriek Continental Swiss, waarvan de uit voering niet alleen de jeugd bijzonder aansprak. Ook vele volwassenen maakten gebruik van de unieke aanbieding, niet in de laatste plaats omdat men een lux horloge lie ver niet bij sport en spel draagt. Voor dit laatste is juist de Continental Formule I uitstekend geschikt ge bleken. Het horloge is uit gevoerd in Noryl Fiber, een kunststof die evenals de band in mat zwart is gehouden. De eveneens zwarte wijzerplaat heeft duidelijke, witte cijfers en wijzers en is voorzien van een tachometerschaal. Op het horloge wordt drie maanden garantie gegeven. Door het plaat sen van deze grote order was Ahold in staat de prijs ervan te brengen op 19,95 (winkelwaarde 39,95). Ook de prijzen na het verstrijken van de garantietermijn zijn erg laag naast een vast be drag aan algemene kosten (f 5,betaalt men bijv. f 6,voor een nieuwe wijzerplaat en 4,— voor een nieuw glas. ingewikkeld gezoek opeens in de Lijsterbeslaan voor dat huis met voor- en achtertuin. Die achtertuin wordt over heerst door een enorme popu lier van zeker 14 meter, die door de heer De Haas 13 jaar geleden als stekkie werd ge plant! Hijzelf staat al in de deur (in Leusden hoor je de mensen nog aankomen) en ik ga naar binnen. Daar zal blij ken, dat mijn zorgen hersen schimmen waren. „Natuurlijk heb ik er moeite mee gehad," zegt de heer De Haas, terwijl zijn vi'ouw koffie schenkt. „Er is iets essentieels weggevallen, ik mis mijn men sen en ik mis Ahold. In april bleek na een vergadering, tij dens welke ik me niet goed voelde, dat mijn bloeddruk veel te hoog was. Van de dok ter moest ik onmiddellijk stop pen met werken. Doorgaan zou funest geweest zijn Ik word hier in het dorp erg goed begeleid door mijn vaste arts, een plattelandsdokter die mij wekelijks controleert. Een moord vent die je alles recht voor je raap zegt. Zoals een jaar of vier geleden bijvoor beeld: „Je bent geestelijk moe; je zou eerder je lichaam moe ten vermoeien, bijvoorbeeld door vier weken in de hooi oogst te gaan werken of drui ven te gaan plukken in Zuid- Frankrijk! Je bent toch een wijnexpert?" Maar we zijn tóen met vakanfiè" gegaan. Inmiddels is me wel opgeval len, dat de heer De Haas nog vaak het woordje „wij" ge bruikt wanneer hij het over Ahold heeft. „Langzamerhand raak je dat wel kwijt", verklaart hij, „en met je hobby's gaat er een nieuwe wereld voor je open. Ik deed mijn werk altijd met liefde, maar voor mijn hobby's had ik praktisch geen tijd. Nu wel gelukkig". Liefde voor muziek is voor de heer De Haas eerder een passie dan een hobby. In zijn stem klinkt iets van de nostal gie van hen, die door een arbeidzaam leven en een kon stante inzet van hun persoon lijkheid te weinig gelegenheid vonden hun jeugdidealen te verwezenlijken. Zijn harstoch- telijke belangstelling en liefde voor klassieke muziek loopt als een rode draad door zijn leven, en varieert van Monteverdi tot Alban Berg en Boulez. Maar zijn speciale interesse gaat toch uit naar orgel en opera. In de indrukwekkende diskotheek die hij in de loop der jaren heft opgebouwd, ne men orgelwerken van bekende organisten als Piet van Eg- mond, Feike Asma en Albert de Klerk een belangrijke plaats in. Hij gaat dikwijls naar alle mogelijke concerten en weet veel van het orgel af. Als ongebruikelijke wandver siering hangen drie orgelpijpen aan de muur, in een houtblok gemonteerd. Deze zijn afkom stig van het uit 1720 daterende kerkorgel te Schiedam, en hij heeft kosten noch moeite ge spaard om ze in zijn bezit te krijgen. De heer De Haas heeft behalve voor muziek pok veel belangstelling voor lite ratuur en schilderkunst. Hij is een fervent bewonderaar van Van Gogh en kan soms heel lang voor een van diens schil derijen staan kijken. Op 14 november kreeg de heer De Haas een afscheids receptie op het hoofdkantoor aangeboden. Het was bekend dat er veel bedrijfsleiders op deze receptie aanwezig wilden zijn. Op doktersadvies echter moest het aantal sterk beperkt worden. Vandaar dat elke groep door twee bedrijfsleiders werd vertegenwoordigd. Met één ding zal de heer De Haas beslist doorgaan: het internaat voor gehandicapte jongeren De Binkhof te Grave in Noord-Brabant. Hij is voor zitter van de oudervereniging van dit instituut, dat idyllisch gelegen tuinen en veertig hec taren bos rijk is. Samen met zijn vrouw zet hij zich in voor herziening van de intermense lijke verhoudingen, die hem erg boeien en waarbij hij zich per soonlijk nauw betrokken voelt, mede omdat een van zijn zoons in De Binkhof verblijft. Soms moet hij hierbij een taaie strijd leveren tegen velerlei vooroor delen, ook bij sommige van de betrokken ouders. Ik kijk naar de man tegen over mij. De Haas heeft de stroomversnellingen in het verleden samen met Ahold ge passeerd en beweegt zich nu in veel rustiger vaarwater. Maar hij zit niét stil. Hij heft het glas en wij drinken elkaar toe. Want hij geniet als geen ander van het leven. Een leven dat abrupt een heel andere, misschien veel diepere inhoud kreeg. Flitsen wenst L. M. de Haas alle goeds op zijn verdere levenspad! Op 13 november jl. werd in het Maarten Maartenshuis te Doorn de nieuwe COR CentraleOndernemings raad) geïnstalleerd. Op de foto 22 van de 23 gekozen COR-leden, de heer A. Heijn (voorzitter)de heer J. Ph. IJpma (secretaris) en mej. T. Harder (notüliste). Een dag eerder hadden de nieuwe COR-leden een over zicht gekregen van alle ac tiviteiten van het afgelopen jaar en van wat er in de naaste toekomst nog moet gebeuren. Tijdens de installatiever gadering kwamen zaken aan de orde als opleidingen en cursussen, de relatie van de v* killende ondernemings raden met de COR (over- legstruktuur)het oprichten van een agendacommissie die zich gaat bezighouden met de voorbereiding en de verslaggeving van vergade ringen, en het OR-reglement dat zowel van Ahold uit als door de nieuwe Wet op de Ondernemingsraden zal worden aangepast aan ge wijzigde omstandigheden. Flitsen wenst de nieuwe COR alle succes bij haar omvangrijke taak! De extra depositorente over het jaar 1975 is vastgesteld op 2,3 pet. Deze rentevergoeding wordt aan het eind van het jaar gegeven over de laagste stand van de spaarrekening geduren de het gehele jaar, verminderd met een bedrag van 4.500, (dit is het bedrag dat tenminste benodigd is voor het behalen van de maximale rentetoeslag van 500, De berekening van de extra rente wordt gebaseerd op het gemiddeld depositotarief bij de Amro Bank over deposito's van 100.000,op jaartermijn Genomen wordt het gemid delde van de rentetarieven, zoals deze zijn in de eerste week van de vier kalender kwartalen. De uitkomst hiervan bedraagt voor dit jaar 6,85%, hierop wordt het pex-centage a 4,55 van de vaste rente in minde ring gebracht, zodat de extra vergoeding op 2,3 uitkomt. Ter verduidelijking van de berekening der totale rente vergoeding over één jaar geven wij onderstaand voorbeeld over het boekjaar 1974. Laagste stand van een spaar rekening gedurende het jaar 7.500,— gemiddelde stand van een spaarrekening gedurende het jaar 8.500, a. vaste rentevergoeding over 8.500, 4,55 386,75 b. depositorente over 3000, (7.500,min 4.500,—) 6,08 182,40 c. rentetoeslag per 30 juni 1975 240 van 386,75 met een maximum van 500,— 500,— 1.069,15 Gemiddeld ontvangen rent© over boekjaar 1975 12,58

Personeelsbladen | 1975 | | pagina 10