ETOSMOET Nil GROTER GROEIEN 'Lagere prijs is voornaamste koopargument' 'Drogisl moet blijven'; Publiek positief over uitgeb) 3 zou Jaap je zeggen t MAAR EEN KLEIN BEETJE IRj l Jonge loot aan Ahold-stam overleefde najaarsstormen Mej. Mulder filiaalchef Veldhoven UITBOUW OMSCHAKELING WEERSTANDEN Mevrouw 1 SCEPTISCH J di i OUDE WIJK GELUKKIGE F PAGINA 6 ..Mijn opdracht was van Etos een onder neming met toekomst te maken. En er is al heel wat gebeurdmaar we zijn er nog niet. We moeten nog wat groter groeien, zou Jaapje zeggen. Naast die noodzakelijke expansie is er nóg een punt dat grote aandacht verdient, namelijk het bijslijpen van de discount for mule. We zijn nog steeds op zoek naar het optimale assortiment". Dit. zegt de heer J. van Rooten, bedrijfsdirekteur van de Etos Discount Drogisterijen (sinds eind. oktober 47 in totaal). En nieuwe ontwikkelingen zijn gaande. De enige constante bij de Etos- evolutie schijnt de beweging te zijn. Want er is INTERESSE de afgelopen anderhalf jaar heel wat gebeurd', eerst vanuit het aloude divisiekantoor aan de Hastelweg 131, dat later verhuisde naar de nieuw bouw aan het Frans Leharplein 20 in Eindhoven. Bij Etos is een revolutionaire ontwikkeling in gang gezet, die tot op de dag van vandaag haar invloed doet gelden. Daarbij spelen twee zaken naast elkaar. Allereerst de ontwikkeling en toe passing van de discount formul^ voor drogiste rijen „nieuwe stijl", waarvan er nu, verspreid over geheel Nedeland, in totaal 28 zijn. Daarnaast de sanering en vervolgens omschakeling op de nieuwe discount formule van de in totaal 41 bedieningsdi-ogisterijen in groot-Eindhoven. Iij Het werd hoog tijd", zegt mejuffrouw W. M. Mulder, filiaalchef van de Etos Discount Drogisterij in Veldhoven. En daarmee doelt zij op de omschakeling van haar winkel. „Ik zit nu vijf jaar in deze wijk en dan mag je wel eens veranderen". Mej. Mulder zegt dat de omschakeling- soepel is verlopen. De etalagekasten zijn weggehaald, zodat de klanten een vrije inkijk hebben. „De klanten hebben bijzonder positief gereageerd", zegt ze. Ze voegt daaraan toe het geluk te hebben in een moderne wijk te werken. „Allemaal jonge mensen en die zaten eigenlijk op zo'n zelfbedie ningszaak te wachten." „Ze vinden alles veel overzichtelijker uitge stald. Sommigen zeggen dat ze juist daarom hier hun inkopen doen. Naar mijn mening komen ze bij mij omdat het nu veel goedkoper is. Maar dat zeggen ze niet Klanten spreken zich niet altijd even duidelijk uit. Maar die lagere prijzen zijn volgens mij het belangrijkste motief." „Ik was in het begin wel bang dat m'n assor timent veel kleiner zou worden. Maar ook dat is me hard méegevallen. We waren vroeger natuur lijk enorm uitgebreid. We hadden bijna alles. Er is wel wat afgegaan, maar het assortiment is in zijn totaal toch nog erg gevarieerd", aldus mej. Mulder. Wat betreft het kontakt met de klant, zegt ze, dat ze dat niet graag wil verliezen en dat het ook m de nieuwe situatie mogelijk blijft dat kontakt te onderhouden. „Ik wü het graag bijhouden. Dat komt misschien omdat ik al zo lang in het vak zit. Ik kan me goed voorstellen dat de jongeren dat kontakt met de klant niet zoveel interesseert, maar ik hou het bij." Albert Heijn had al enige tijd intex-esse in de drogisterij branche. Haar filosofie, ondersteund door diverse ondei-zoekingen, was dat er naast de echte speciaalzaak mogelijkheden waren voor een tweede type drogisterij, waarvan het zelf bedieningssysteem en sterk concurrerende prijzen de hoofdelementen zouden moeten vormen. De overname van Etos in groot-Eindhoven kwam dan ook niet voor iedereen als een volkomen verrassing. Met de know-how van Etos kreeg Al- bert Heijn een ideale kans in de drogisterij - branche te penetreren. Ahold NV besloot de 41 dx-ogisterijen onder de naam Etos te blijven voeren. De andere winkels werden ingepast in de keten van Albert Heijn- fxlialen of omgeschakeld op de S-discount formule van Simon. Het px-ojekt om landelijk te starten met drogisterijen in een modem commercieel jasje kreeg Etos toegewezen. De inkoop, admini stratie en het beheer zouden evenals de verdere uitbouw vanuit Eindhoven gebeuren, En die uitbouw is er gekomen. Binnen een tijdsbestek van anderhalf jaar werden 28 nieuwe Etos Discount Dx-ogisterijen her en der verspreid over Nederland. Deze 28 drogisterijen hebben een gemiddelde verkoopoppervlakte van maar liefst 180 vierkante meter. De heer Van Rooten noemt de vex-koopresultaten „heel goed". Het hoeft geen betoog dat de discounts met hun sterk concurrerende prijzen het moeten hebben van een efficiënt beleid, wil men althans aan een redelijke winstmarge komen. Een van de belang rijkste taken waarvoor de bedrijfsleiding zich dan ook gesteld zag, was een sanering van het winkelbestand van Etos in groot-Eindhoven. De 41 Etos-winkels waren kleine bedienings winkels, beheerd volgens vex-ouderde principes. De n iet-rendabele zaken dienden te worden afge stoten. Het overblijvende deel moest vexvolgens zo spoedig mogelijk worden overgeschakeld op de discount formule, zodat vooral door een uni form inkoop- en prijsbeleid de efficiency zou worden gediend. Dat proces is inmiddels voltooid. Van de 41 Etos-drogisterijen zijn er nog 18 over. In nog geen twee maanden zijn al die be dieningszaken overgegaan op de discount for mule. Deze enerverende periode is eind oktober afgesloten met een publiciteitscampagne. Zowel de sanering van het Etos-bestand als de ..remodeling tot discounts heeft veel gevraagd van alle betrokkenen, van hoog tot laag. En zeker van de filiaalchefs en het winkelpex-soneel, die alle veranderingen in de praktijk dienen te rea- J. van Rooten liseren en van wie de nodige soepelheid wordt verlangd om op alle wijzigingen zo geruisloos mogelijk in te spelen. De heer Van Rooten: „Het grootste probleem bij het doox-voex-en van alle vernieuwingen was het overtuigen van de mensen die erbij betrokken waren. Je kan wel een mooi vex-haal vertellen, maar de mensen willen bewijzen zien. Ze willen overtuigd worden. En gelukkig wist ik me bij die confrontatie gesteund door de cijfers, want de omzetstijgingen in de proef'winkels spraken duide lijke taal." „Als je zo'n zaak als Etos gaat aanpakken, dan zie je zelf al snel welke kant het op moet gaan. Het was duidelijk dat niet alle 41 drogisterijen konden blijven beslaan. De mensen die bij Etos werkten, wisten dat ook wel. Toch moet je weer standen overwinnen als je met een alternatief komt. En die weerstanden worden vooral ge vormd door de angst voor het onbekende." De heer Van Rooten was zich ervan bewust dat met name de oudei*e filiaalchef de meeste moeite zou hebben met de nieuwe opzet. Hoewel de be- dieningsfaktor blijft bestaan je helpt alleen iemand die daarom vraagt (passieve dienstver lening) wordt het rechtstreekse contact met de klant uiteraard minder. In de nieuwe opzet is de filiaalchef meer organisator. En dat vraagt van sommigen een inzet en aanpak, die tot dan toe onbekend waren. Ondaxiks kritiek op de discount formule voor de drogisterij, heeft deze nagenoeg geen nadelige gevolgen voor het personeel gehad. Er is prak tisch geen verloop geweest. „In de afgelopen twee jaren zijn twee filiaalchefs vertrokken, één omdat ze ging trouwen en de ander vanwege een eigen zaak. De bij de sanering ovex-tollig geworden per soneelsleden konden binnen het concern wordexi herplaatst", aldus de heer Van Rooten. Etos, de jonge loot aan de Aholdstam, heeft de hei-fststormen van sanering en omschakeling overleefd. De winter is er om te stabiliseren, waarop men met goede hoop de lente kan af wachten waarin deze jonge loot tot'volle bloei kan komen. Mejuffrouw J. O. Etos Discount Drog Staatslaan 89a in Ein het drogistenvak. En j in deze branche is er zij de omschakeling x terij op de discount i gevoelens bekijkt. „Het vak drogist gaa vind ik jammer. Je van je vakdiploma tendens is al jaren aai ten we zelf ons boo; maar op. Dat is nu ve vij ?te: Mejuffrouw Reith vix teren dat het drogiste: oorspronkelijke kar abt tegenover de nieuwe sceptisch, hoewel ze graag aan wil meewerk dat het in de huidige Maar ik ben er vang foi-mule in een drogil levensvatbaarheid zal' voel ik aan. Vooral in takt met de klant on vraagbaak. S De mensen weten I nodig hebben. Ze k* bruiksaanwijzing lezen, niets, van tex-echt. Droj ven." V „Ik weet wel dat ik 1 situatie toch wel kan lijke kontakt met de kl groot deel kwijt. Het andere winkel gewox-df „Ik zit in een oude wonen. Die hebben juist zo nodig. Ik hao den als men besloten 1 zaken naast de discour echte drogisterij is ixxj haar plaats. Maar ja, ijl mij alleen niet een dut voeren." „Ze werken met coa systeem worden gevoll' voor dat het in de lijf kan, maar let op mijr te lange tijd gaan ze we< systeem." Mej. J. T. Pulles „Het meest opvallende is, dat het publiek bijzonder positief reageert op het uitgebreide assortiment van onze Etos Discount Drogis terijen. Dat is onder meer het resultaat van consumentenonderzoeken geweest". Als mejuffrouw J. T. Pulles, inkoopster bij Etos Discount Drogisterijen in Eindhoven dit zegt, klinkt er verbazing door in haar stem. Zij had eerder het tegendeel verwacht. Het assortiment is immers ingekrompen. Maar zij geeft ook onmiddellijk een verklaring voor deze reaktie van het publiek. „De artikelen zijn niet alleen ruimer en overzichtelijker ge rangschikt, de klant wordt bovendien sterker met de artikelen gecon dat het publiek zich keus." I Bij een bedieningssl' invloed door de verkope zijn voorkeur een rol v viseren. Nu moet de I En ook dat ervaart hetl „De omzetstijgingerjT zichzelf. De discount f(|' keus geweest", zegt m haar brengt de omscha ningsdrogisterijen in gr

Personeelsbladen | 1975 | | pagina 6