AHSM DIEMEN WINT 2x EERSTE PRIJS Alle hens zorgt voor fris winkelbeeld Feestje voor filiaal na aktie Alle Hens5 Startsein Gekke' gewoonte Eerlijk delen Winkelbeeld Weinig fouten Kleine dingetjes „Je gaat weer op kleine dingetjes letten" FLITSEN PAGINA 3 In AH's filiaal Dicmen gaan ze binnenkort een mooi feestje organiseren. Dat kan omdat ze een aardig bedrag hebben gehaald uit de lijvige prijzenpot van de winkel wedstrijd „Alle Hens". Zo'n wedstrijd lijkt een uit daging om nóg harder te wer ken dan anders, extra oplet tend te zijn en de handen nog verder uit de mouwen te ste ken. Maar van dat alles was in Diemen niet of ternauwer nood sprake. Het hoefde niet, omdat deze SM altijd fris over komt; het kon niet, omdat er altijd stevig tegenaan „gebuf feld" moet worden om dat fris se winkelbeeld te verkrijgen. Het klinkt misschien weinig bescheiden, maar BL J. A. H. van der Moolen en zijn mede werkers vertellen graag hoe dat komt en hoe ze over de voorbije aktie denken, inklu- sief de daarbij behorende kri tische kanttekeningen. Toen het startsein voor „Alle Hens" werd gegeven, heeft de heer Van der Moolen zijn me dewerkers gezegd, dat hij zon der meer rekende op minstens duizend gulden uit de prijzen pot. Aangezien de personeels- pot zo goed als leeg was en er, vond men, nodig weer eens een feestavondje moest komen, was dit dé gelegenheid. Men raakte enthousiast en bood vrij willig aan bepaalde delen uit die wedstrijd op zich te nemen, zoals bijvoorbeeld het toezicht houden op de algemene hygië ne en beprijzing van de B.P.V.'s. Volgens de heer Van der Moo len betekende dit geen extra werk, omdat zijn medewer kers gewoon „heerlijke men sen" zijn om mee te werken en omdat de zaak er altijd goed uitziet. Hij staaft die stelling met wat voorbeelden: „We hebben hier ook een klanten panel gehad en het resultaat daarvan was bijzonder goed. Iedere avond „spiegelen" wij de zaak, dat houdt in dat de ar tikelen in de stellingen naar vo ren gehaald worden, zodat je 's morgens het effekt hebt van een volle winkel en dat is zo wel voor klanten als voor me dewerkers een prettig idee". ..Wij hebben hier de gekke ge woonte het altijd beter te wil len doen dan anderen; daar is eigenlijk geen wedstrijd voor nodig. We vinden het gewoon prettig goed te werken, mijn mensen zijn er al sinds jaren aan gewend ook eens ander werk te doen dan waarvoor ze zijn aangesteld. Dat is afwis selender, verstevigt de banden onderling en leidt tot waarde ring van eikaars werkzaamhe den". Logisch dat die Diemense groep enthousiast was voor de wedstrijd; voor de wedstrijd op zioh wel te verstaan want het te verdienen bedrag gold una niem als een plezierige bijkom stigheid. De heer Van der Moo len toont een kaart van zijn zone, elf filialen in totaal met daarachter een aantal kolom men waar cijfers in staan. Voor een buitenstaander een uiter mate kryptisch gegeven, maar duidelijk is wel dat Diemen of wel filiaal 1106 erg hoge ogen heeft gegooid, bij zowel fris winkelbeeld als bij kassagroep. „Kijk", zegt hij, „die enorme prijzenpot was er nu eenmaal en dan probeer je daar natuur lijk zoveel mogelijk uit te ha len, ik geloof dat het voor ons zo'n zestienhonderd a zeven tienhonderd gulden is gewor den, precies is het nog niet be kend, in ieder geval een leuke meevaller." „Maar toch heb ik bezwaren tegen een wedstrijd op die ma nier". Hij licht toe waarom: mls-w „Het is toch best mogelijk dat het filiaal dat onderaan ein digt niet minder hard gewerkt heeft. Die wedstrijd duurde vier weken en er kunnen omstan digheden geweest zijn dat een filiaal minder goed uit de bus kwam doordat er in die peri ode bijv. veel zieken waren. Ze vallen dan wèl buiten de prijzen, hoewel er misschien harder gewerkt is dan elders. Daarom vind ik het reëler om iedere medewerker, of-ie nou in een prijswinnend filiaal werkt of in een ander, een ex tra bedragje te geven, als blijkt dat het hele concern betere re sultaten krijgt. Eerste worden alleen om de eer is ook niet weg". Het gaat de heer Van der Moolen duidelijk om de aktie zelf, die volgens hem zeker zijn waarde heeft. „Je wordt nog eens extra met je neus op de feiten gedrukt en je zult er al tijd wat goeds van overhouden. Bij de kassa gooien ze bij ons nu regelmatiger achterblijvende kassabonnen weg en rapen ze eerder een op de grond achter gebleven zak op". „Zo'n aktie is zeker zinvol, al is het alleen maar om na te gaan wat je als team kunt be reiken. Het belangrijkste voor mij is dat we op het nu be haalde niveau blijven staan, dat we niet verslappen". Die woorden blijken ook aan te slaan bij het personeel. Me vrouw A. de Jonge, zes jaar AH'ster, kassagroep „het visi tekaartje van de winkel" en in valster waar nodig, zegt: „Ik vond die aktie goed omdat je als groep kon werken. Het is bovendien wel leuk om te we ten hoe je ten opzichte van an dere filialen staat. Dat geld bedrag is aardig, maar och, dat hoefde eigenlijk niet." Soort gelijke woorden komen van Evert Kuyt, 3 jaar AH'er, eer ste man „vers" en niet te vergeten ijverig voorzitter van de feestcommissie: „Wij hebben er op ingehaakt, allicht. Omdat we al een bepaald sys teem hadden, hoefden we niet nog harder aan te poten. Dat prijzenbedrag is mooi meege nomen, maar die feestavond was er toch wel gekomen, mis schien wat minder groots op gezet dan nu mogelijk is. Ik ben wel voor herhaling van zo'n wedstrijd, omdat de re sultaten ook naar buiten komen en dat is zeker nuttig.". „Zo'n prijzenpot. nee, ik zou zo'n bom duiten liever op een eerlijke manier onder iedereen verdeeld zien. Eerste worden is toch wel leuk, al was het al leen maar om de eer". Krachtiger nog oordeelt eer ste groenteman René Zuider vaart, 3M jaar AH'er, een boom van een kerel met een zware stem die door iedereen hard nekkig „Reneetje" wordt ge noemd: „Voor ons is zoiets In de AHVZB (een handvol hoofdletters, die aangeven dat het een zelf bedieningsfiliaal van Al- bert Heijn met een afde ling vlees is) aan de Marktstraat te Wormer- veer heeft men met veel plezier meegedaan aan de winkel wedstrijd „Alle Hens". „Ik weet wel," zegt be drijfsleider A. J. Klinken berg, „dat men er in het ene filiaal enthousiaster over is dan in het andere Bij ons heeft het aan de in zet echter niet ontbroken. Het beste bewijs is wel dat het gehele personeel steeds zat uit te kijken naar de be richten over de stand van zaken in de groep waarbij wij voor „Alle Hens" waren ingedeeld." De aktie liep vier weken in augustus en september en had als doel het realise ren van een „fris winkel beeld", een goede gang van zaken in de kassagroep en de presentie van de BPV (de „blijvend in prijs ver laagde" merkartikelen). De beoordeling was toever trouwd aan de groepslei ders, waarbij uiteraard ook de hygiëne in de totale win kel een rol speelde, evenals het juiste gebruik van het winkelmateriaal en het voor komen van „neen-verkoop" van de BPV. Punten waar bij de kassa groep op werd gelet, waren: de kasverschillen, het juist aanslaan door de caissières, hun houding en verzorging verspilling van geld". En dan vergoelijkend: „Dat is positief bedoeld hoor. Het is toch altijd nodig om de puntjes op de i te zetten in je werk en dat te blijven doen, wedstrijd of geen wedstrijd. Dat geld is natuur- van uiterlijk e.d. De heer Klinkenberg: „Dat zijn eigenlijk allemaal onderwerpen waar je dage lijks op moet letten. Maar dan zit je zó in de tredmo len van alledag dat de aan dacht soms verslapt. Zo'n aktie als „Alle Hens" geeft je als het ware een kick van bovenaf om alles weer eens netjes op een rijtje te zet ten. Ik geloof dat dit erg nuttig en nodig is." De AHVZB te Wormer- veer werkt met zes man in vaste dienst en ongeveer 15 parttimers, waarbij men het woord „man" niet al te let terlijk moet nemen, omdat er ook veel dames bij zijn. „Het heeft flink wat tijd gekost om iedereen het hoe en waarom van de aktie te vertellen," meent de heer Klinkenberg. „Dat komt door de werktijdverkorting en natuurlijk ook door het parttime werken. Het komt nu bijna niet meer voor, dat iedereen op eenzelfde mo ment aanwezig is. Je moet hetzelfde verhaal dan ook meerdere malen vertellen." Een opvallende constate ring was, dat het aantal fou ten bij de kassagroep nor maliter toch ook al niet groot op de drukke da gen nog kleiner bleek te zijn. De heer Klinkenberg schrijft dit toe aan het meer ge concentreerd werken met veel klanten in de zaak. „Dan is er geen tijd om je even te laten afleiden," zegt hij. Tijdens de aktie was het enkele malen nodig de bood schappenlijstjes van klan- lijk leuk om in de pot te krij gen, maar als er nou met alle geweld geld verdeeld moet worden waarom dan niet ge woon onder iedereen in elk fi liaal bijv. een extraatje bij de Kerstgratificatie ten na te gaan voor de con trole op de kassa-aanslagen. Het was dan natuurlijk no dig de betrokken klanten uit te leggen waarom dat moest gebeuren. „Dan was er al tijd begrip voor," aldus de heer Klinkenberg. „Ook aan de klant hebben wij het te danken, dat de aktie goed is verlopen." Hij ziet „Alle Hens" als een stimulans om de zaken goed te blijven behartigen: „We mogen niet inzakken en dat zal ook zeker niet gebeu ren. Maar misschien is het mogelijk dergelijke akties wat vaker te houden. Dan verslapt de aandacht min der snel." Hoe denkt men in het fi liaal over „Alle Hens"? Mevrouw G. Bouman-Kok, parttime caissière: „We heb ben ons best gedaan. Je wilt zo weinig mogelijk fouten maken. Dat heeft ook in vloed op de balans. Wat mij betreft mogen ze wel het he le jaar dit soort wedstrij den organiseren. Ik hoop dat we wat winnen dan gaan we een avondje uit. Dat hebben we al afgesproken. Ik heb er best zin in! Maar we moeten eerst het resul taat afwachten." (Dit ge sprek had begin oktober plaats, red.) Frans Dekker, verkoop kruidenierswaren, zegt: „Ik vind het een nuttige aktie. Je moet er wel wat meer voor doen en erg serieus werken. Maar daarom is zo'n aktie juist zo goed. Je gaat weer op de kleine dingetjes letten en die vergeet je juist zo gemakkelijk".

Personeelsbladen | 1975 | | pagina 3