c E Werk aan de winkel' naast werken voor school E E Als parttimer sta je overal buiten Ik wilde geen beroép wérkP maar Parttime werk hemel op aarde John en Sylvia (Simon) pleiten voor GERARD DIVENDAL NU IN VASTE DIENST: DUIMEN DRAAIEN NIETS VOOR GON SCHEELEVGS: „Maar waarom geen pensioenrechten!?" Mw. de Vries Pensioenfonds voor parttimers! PAGINA 12 FLITSEN In het Simon-filiaal aan de Schiedamse Groenelaan werken tijdens de weekein den de parttimers John de Kruif (5e jaars leerling atheneum) en Sylvia van Santen (5e jaars leerling gymnasium). Hun motieven om als parttimers bij een bedrijf als Simon te gaan werken, waren nogal verschillend: John wilde er 'n zakcentje bij verdienen om er zijn kostbare hobby fotografie mee te kunnen bekostigen. Hij werkt al zo'n anderhalf jaar in het Simon-filiaal. Bij Sylvia lag het anders. Ondanks de stapels huis werk die zij van school mee naar huis bracht verveelde zij zich thuis tijdens de weekeinden stierlijk. Het leek haar leuker om vrijdag middag en zaterdag aan de kassa te zitten van het Simon-filiaal waar haar moeder klant was. Ze doet het nu een maand of negen en het bevalt haar best. John staat doorgaans niet zo stil bij het wel en wee van de parttimers. Hij heeft het best naar zijn zin en de verhouding tussen hem en de fulltimers is uitstekend. Dat komt natuurlijk ook doordat ik in dit filiaal langer werk dan alle full timers. Ik voel me hier dus beter thuis dan zij". John gaat zelfs zo ver te beweren dat hij daardoor ook een hechtere band heeft kunnen kweken met het Simon-filiaal dan de meeste fulltimers. Sylvia van Santen bekijkt de zaken ietwat genuan ceerder. Zij voelt wél een duidelijk verschil tussen fulltimers en parttimers. „Een fulltimer kan het zich gemakkelijker permitteren om eens een dag vrij te nemen. Als je als parttimer alleen in de weekeinden komt werken, vraag je je toch af of je wel met goed fatsoen een keer verstek kunt laten gaan. Je voelt je dan tóch iets beroerder", vindt zij. Sylvia wil na haar studie fysiotherapeute worden. Dat is wel heel wat anders dan het werken in een kruidenierswinkel. Hoe staat zij als gymnasiaste en met die toekomstplannen tegenover het werken bij Simon? Sylvia: „Soms vind ik het erg moeilijk, vooral als midden in de week de prijs van een of meerdere artikelen is gewijzigd. Als je dan zaterdag achter de kassa zit, wéét je dat niet en dan maak je gauw vergissingen". „En voor de rest. als je de hele week met je neus in de studieboeken hebt gezeten, is het domweg een verademing om je een paar uur te kunnen concen treren op het werken in een levensmiddelenzaak. En het is opmerkelijk dat je je er dan tóch bij betrokken gaat voelen. Als ik nu in de winkel van een concur rent kom, loop ik automatisch de prijzen te vergelijken Gerard Divendal heeft kort geleden eindexamen voor de LTS gedaan. Nu wil hij in januari een op leiding gaan volgen voor ziekenverzorger bij bejaarde mensen. Tot zo lang staat hij als hulp op de groenten- afdeling van de AH-super- mart aan de Rotterdamse Streksingel. Mevrouw Gon Scheelings- Thijssen is niet de enige, Zo'n zestig procent van alle Ahold-medewerkers en -sters zijn parttimers. Zo ook Gon Scheelings, die nu ruim twee jaar medewerk ster is van de bestelcentrale in Zaandam. Ze zou niet anders meer willen. Ze werd parttimer om uit de sleur van het huishouden te komen. Nu, na twee jaar ervaring, zou ze het iedere getrouwde vrouw willen aanraden. „Want het is toch ook niks jm de hele dag thuis te moeten zitten duimen draaien", vindt ze. Ze noemt zichzelf „een bezig type". Ze vond in het huishouden geen dagtaak meer, „ook al heb ik vier kinderen die in leeftijd variëren van zes tot zeven tien jaar. Vooral vanaf de dag dat ook m'n jongste dochtertje naar school ging. liep ik dagelijks met een door doelloosheid veroor zaakte kriebel in m'n maag door het huis". mij alleen maar om het lekker bezig zijn". Ze vindt haar werk fijn. „Het is eenvoudig, je kunt er bij zitten, je belt de filialen af, je hebt kontakt met mensenAls ik 's middags thuis kom, ben ik nog zo fris als een hoentje". Heeft zij er geen behoefte aan om aan een carrière te werken, promotie te maken? Gon: „beslist niet. Als ik verantwoordelij ker werk zou krijgen, dan zou het bezig-zijn geen ontspanning meer voor me zijn. Het is juist zo plezierig dat m'n werk simpel is. Toen ik als parttimer hier kwam werken, wilde ik geen beroep, maar ik wilde wérk. Daarin is geen verandering gekomen. Ik heb m'n werk en ik ben meer dan tevreden'.' Als LTS'er werkte hij al tijdens de weekeinden part time bij deze AH-supermart om er 'n zakcentje bij te verdienen. Om de periode tot januari te overbruggen, is hij nu sinds een paar weken fulltimer. Als er dus iemand is die kan praten over het verschil tussen het werken als part timer en als fulltimer, dan is het Gerard Divendal wel. Gerard: „Toen ik nog niet in vaste dienst was, merkte ik vaak duidelijk dat full timers zich verheven voelden boven mij als parttimer. Als je parttimer bent, loopt iedere fulltimer je te kommanderen. Iedereen is dan zo'n beetje je chef. Misschien komt dat omdat ze het gevoel hebben de gang van zaken in het filiaal beter te kennen dan de parttimer". „Dat gekommandeer nee, dat heb ik eigenlijk nooit zo kollegiaal gevonden. Maar ik begrijp het wel. Als je de hele week elke dag in het filiaal werkt, ga je je er ook beter thuis voelen dan mensen die bij voorbeeld alleen in het weekeinde komen werken." „Maar weet je wat nou het gekke is? Nu ik fulltimer Ze hoorde dat de bestel centrale van Ahold part timers nodig had en de werktijden leken haar ideaal, 's Middags is ze iedere dag thuis om voor haar gezin te zorgen. „Toen ik hier twee dagen zat, dacht ik al: hier zou ik 25 jaar willen blijven". Ze ontkent dat ze is gaan werken omdat ze het geld nodig had. „M'n man heeft een goedlopende eigen zaak. Het geld hadden we niet per se nodig. Nee, het gaat Mevrouw E. A. van Huasen-Kneefel heeft het als parttime medewerkster van het DC-Beverwijk best naar haar zin. Niet uit financiële noodzaak, maar omdat al haar kinderen uit huis en getrouwd zijn. En dus dreigde voor haar een toekomst, waarin ze thuis met de armen over elkaar moest blijven zitten. Aanvankelijk tegen de zin van haar man zocht ze een baantje; ze kwam bij het DC-Beverwijk terecht, waar ze haar best konden gebruiken. Ze werkt er al zo'n vijf jaar. „Een belang rijk deel van wat ik verdien, geef ik uit om m'n dertien kleinkinderen eens extra te verwennen", zegt ze. „Van wat er overblijft, sparen we voor onze droomwens: een vakantie reis naar Indonesië, waar m'n man en ik zijn geboren en waar we jarenlang hebben gewoond. Daar leven we allebei naar toe". De sfeer in het DC is goed en mevrouw Van Haasen heeft niet het gevoel dat ze er als parttimer bij hangt. „Ik heb dezelfde rechten als fulltimers, maar toch is het rechtvaardig dat ik als parttimer maar de helft krijg van de kado- bonnen die fulltimers krijgen? Als ik ook de helft of minder van het aantal uren per dag zou werken, akkoord. Maar ik werk zes uur per dag!" Ze zegt zich ook vaak af te vragen, waarom zij als parttimer geen pensioen rechten heeft. Ze heeft er al eens over gepraat met iemand van de OR, „maar dat heeft nog helemaal geen resultaat gehad". „Maar ik wil helemaal niet klagen. Ik heb het hier best naar m'n zin. Als ik dat vergelijk met wat vriendinnen van mij mee maken die als parttimers werken in andere bedrijven, dan is het hier een hemel op aax'de". ben geworden, merk ik aan mezelf dat ik de parttimers óók loop te kommanderen. Het gaat gewoon vanzelf". Heb je als parttimer ooit het gevoel gehad er hele maal bij te horen? Gerard: „Nee, beslist niet. Je staat echt overal buiten. Als er onder het personeel van het filiaal een feestje wordt gegeven of als er iets anders aan de hand is, dan word je als parttimer meestal niet uitgenodigd. Dat heeft mij eigenlijk altijd wel een beetje dwars ge zeten". „Maar de parttimers hebben zelf natuurlijk ook schuld. Als je maar een paar uur per week in een filiaal werkt, interesseer je je ook alleen maar voor wat je in die paar uur moet doen en nergens anders voor. Sinds kort is mevrouw S. E. de Vries-de Jong, moeder van drie kinderen tussen de 13 en 24 jaar en medewerkster van de bestelcentrale in Zaandam, als parttimer gekozen als lid van de ondernemings raad. Ze gaat de belangen behartigen van de part timers. De indruk bestaat dat ze haar mannetje zal staan. Zelf kijkt ze nog een beetje vreemd aan tegen haar nieuwe taak. „Ik heb nog niet de indruk dat er onder de parttimers veel problemen leven, waarvoor op het scherp van de snede moet worden gevochten", zegt ze. Binnen kort ga ik praten met groe pen parttimers van andere afdelingen. Misschien kom ik er dan achter wat er zoal leeft". Ze zou zich bijvoorbeeld goed kunnen voorstellen dat het een belangrijk punt kan zijn dat parttimers worden opgenomen in het pensioen fonds. „Denk maar eens aan parttime werkende gescheiden vrouwen, weduwen, vrijgezellen. Waarom zouden die mensen minder recht .op pensioen hebben dan fulltimers?" Mevrouw De Vries werkt twintig uur per week bij de bestelcentrale. „Je zou verwachten", zegt zij, „dat dat te weinig is om een goede intense band te krijgen met het concern. Misschien zou dat wel gelden als ik op een andere afdeling zou zitten." „Maar op de bestelcentrale heb ik iedere dag tele fonisch kontakt met de filialen. Zoiets geeft toch wel een band, je gaat je daardoor op den duur toch wel een Ahold-vrouw voelen."

Personeelsbladen | 1975 | | pagina 12