'DE TIJD VAN DURE DRANKEN IS VOORBIJ' 'Alberto is hier niet meer weg te denken!' Alberto Bedrijfsdirekteur F. W. I. Lachotzki: E. Th. GROOT, FILIAALHOUDER IN DEN HAAG: Flitsen pagina 7 „Alberto ontkurkt de Franse wijnoorlog in Neder land" en „Alberto doet wat niet verwacht wordt". En kele ondubbelzinnige reclameteksten die op de puien en ramen van 31 Alberto's hebben gehangen. De re sultaten spreken voor zich. Duizenden Nederlanders vinden dagelijks hun weg naar de Alberto. Dit alles is het gevolg van de marketing strategie die begin 1974 is gestart. Deze strategie is het gevolg van een beleids rapport waar o.a. twee aspecten onder de loep genomen zijn, te weten: a) de groei van de drankenmarkt en b) de distributiesituatie in Nederland. "Wat betreft de groei was het duidelijk dat naast mogelijkhe den in gedistilleerd er vooral in de wijnen een potentieel zit dat niet geheel door de supermarts kon worden opgevangen. Ook in de distributiesituatie zaten kan sen, omdat vooral het discount- gebeuren, waar de consument van vandaag om zit te springen, onderontwikkeld was. Dus een groeimarkt met een duidelijke opening voor Alberto", aldus be drijfsdirecteur F. W. I. Lachotz- ki (28). Marketingdoel De Alberto Divisie kwam van de grond, een organisatie los van de supermarts. De filosofie sloeg aan, twee proef-Alberto's kon den het amper bijbenen. Snel werden er meer geopend. Vorig jaar waren er 16 Alberto's, nu al 31 en eind 1976 moeten dat er ongeveer zestig zijn. Lachotzki: „Ons marketingdoel is om be kend te worden als Nederlands goedkoopste kwaliteitsslijter. Ondertussen is er reeds het één en ander door Alberto tot stand gebracht. De marges van de importeurs van Engels gedistilleerd (gin, whisky) werden vooral door Al berto gebroken en via parallel import en lagere prijzen naar de Nederlandse consument doorge speeld. Zo bracht Alberto op 1 november een 30% jonge borrel en ondanks veel tegenstand van fabrikantenzijde drinkt de Al- berto-klant deze borrel nog steeds voor minder dan acht en één halve gulden. Dranken als Johnnie Walker black label zijn opeens door Alberto binnen het bereik van de Nederlandse con sument gekomen en ook op het gebied van wijnen zijn o.a. door Alberto enkele spectaculaire dingen gedaan. Kort geding En ja hoor, Alberto is goed koop. De ongeveer 3500 andere slijters volgen dit met argus ogen. „Er wordt onder de vast gestelde prijs verkocht", roepen zij. In eerste instantie verloor Al berto van BOKMA een kort ge ding hierover. Binnenkort wordt de zaak in hoger bei-oep behan deld. „We zouden best eens kun nen winnen," aldus Lachotzki. „Dit omdat de betreffende fa brikant nog steeds niet alle slij ters in het gareel heeft gebracht. Sommige slijters blijven gedis tilleerd of openlijk of soms on der de toonbank onder de prijs verkopen. Van ons hoeft die ont binding van de verticale prijs binding niet, maar of iedereen in het gareel of niemand. Het is echter niet alleen de prijs waar Alberto mee werkt, sfeer is ook noodzakelijk. Wij zijn geen witte schuur. Bij Al berto moet de consument het ge voel krijgen dat dit de plaats is waar hij of zij een stuk ge zelligheid opdoet dat 's avonds via de gekochte drank in de huiskamer terecht komt. Dit be tekent niet dat Alberto alle mo gelijkheden voor de individuele slijter om een goede boterham te verdienen, afdamt. Mogelijkheden - "Juist nü zijn er alle mogelijk heden om als slijter vooruit te komen. De mensen die op ons kankeren, gaat het slecht. Goede slijters rooien het wel. Het gaat erom dat die mensen met de tijd mee moeten gaan. Je mag niet stil staan. Je zult moeten blij ven omschakelen. Als de verti cale prijsbinding wegvalt, zul len een aantal ouderwetse slij ters het misschien niet rooien. Slagvaardigheid vergroten kan helpen. Iedereen zal moeten be seffen dat de tijd van dure dranken voorbij is." Welke adviezen zou u aan slecht draaiende slijters geven om ondanks discount van- Al berto toch het hoofd boven wa ter te houden?" De heer Lachotzki: „Men zal naar openingen in onze formule moeten zoeken. Als slijter zou ik het servicepakket optimaal uit buiten. Zoals bezorging en het geven van adviezen. Een advies dat verder gaat dan een pro- dukt-aanprijzing. Uitdiepen van het vakmanschap en dat enten op de individuele klant. Voorts zou ik er als slijter voor zorgen dat mijn prijsniveau niet zo is, dat mijn klant wegloopt. Een slijter mag heus wel duurder zijn, want daarvoor doet hij an dere dingen. Voorts moet hij niet F. W. I. LACHOTZKI er is nu een open en eer lijke concurrentie'. denken aan marge, maar aan omzet. Niet een fles van vijf gulden met twintig procent mar- ge, maar drie flessen van vier gulden met vijftien procent marge." Klantenbestand Verder heeft een kleiner klan tenbestand voordelen. Ik zou een bestand maken met tal van gegevens over de wensen van mevrouw Jansen en meneer Pie- tersen. De slijter moet zich wer pen op een zeer persoonlijke benadering. Dat kan Alberto nooit. Nogmaals, de slijter moet die gaten zoeken die wij open laten. Mijn vrouw bijvoorbeeld, doet de melkboer niet weg. Die man brengt de flessen boven en is vriendelijk. Dat is dat ene dubbeltje verschil best waard. Daarvoor hoeft mijn vrouw niet naar de supermarkt. Het is on gezond als de prijs te ver uit elkaar gaat liggen. Iedereen moet zijn portemonnee in de gaten houden. We moeten be seffen dat de tijd van vroeger voorbij is. Er is nu een open, eerlijke concurrentie. Ons gaat „het om de klant die prijsbewust is. Consumenten die op zoek zijn naar iets nieuws en op basis van zelfbediening, willen kopen. Klanten die weten wat ze willen en recht op de man af zijn. Ons personeel in de Alberto's weet dat. Een filiaalhouder hoeft niet in staat te zijn een half uur te praten over een flesje wijn. Dat is niet nodig. Dat kost geld. De individuele slijter moet dat daarentegen wel doen. Die heeft een verhaal nodig. Het neemt niet weg dat vak kennis toch geboden is. Maar wij hoeven niet naar de klant toe, wij trekken de klant naar de winkel. En dan is het verder het assortiment, de inbreng en toch ook de vriendelijkheid van onze beheerder die de rest doen." Filiaalhouder E. Th. Groot (54) van de Alberto in het gegoede Haagse Benoordenhout weet al les van de drankenoorlog. In een straal van een kilometer rond de zaak aan de Hogen- houcklaan zijn zeven zelfstandi ge slijters te vinden. Stuk voor stuk houden zij de verrichtin gen van deze Alberto haar scherp in de gaten. ,,Ze hebben meer last van mij, dan ik van hen", stelt de heer Groot snel vast. „De actie met Bokma-je- never bijvoorbeeld zat ze hoog. Er kwam een vrachtwagen voorrijden en ze wilden me leegkopen. Daar heb ik een stokje voorgestoken. Ze dreig den met politie en acties, maar het is bij intimideren gebleven. Behalve de keer dat er op mijn raam werd geverfd: „Verdwijn of deel, anders molotovcock tail!" Ik tilde er niet zwaar aan. Heb wel de recherche gewaar schuwd. De hele buurt kwam helpen schoonmaken. Daaruit blijkt wel hoe Alberto getapt is". Filioalhouder Groot deert het niet ais hij zijn zelfstandige col lega's langs of binnen ziet ko men om naar de prijzen te kij ken. .,Ik loop ook wel eens bij hen langs. Dat is een kwestie van op de hoogte bli}ven. Als ik de bewijzen in handen kan krijgen dat er door die mensen onder de prijs wordt verkocht, maak. ik er werk van. Dat ach terbakse gedoe ligt mij niet. Of je verlaagt je prijzen en dan openlijk, maar niet zes flesjes voor de prijs van vijf voor mensen die vaker in die zaak komen. Dat is uitlokken. Als wij dan eens een keertje een actie hebben, moeten ze ook hun mond houden". Klare taal van iemand die zijn mannetje staat. De heer Groot heeft een Alberto onder zijn hoede in een oud ZB-pand. In het Benoordenhout wonen veel wijnliefhebbers. Wijn is een van de meest ge vraagde dranken. De filiaalhou der gaat verder in de service dan de Alberto-organisatie vraagt. De heer Groot kent zijn klanten. „Het blijft hier een echt Haags publiek. Ik zet een zware doos, kist of tas voor de E. Th. Groot mensen in de auto. Daar zijn ze op gesteld. Er wordt ook veel aan mij gevraagd door mensen die niet op de hoogte zijn. Ik licht ze graag voor. Ik geloof in Alberto en de artikelen die ver kocht worden. Daarom sta ik er achter en probeer ze zo goed mógelijk aan de man te bren gen. Gezegd moet worden dat wijn altijd mijn hobby is ge weest, dus ik praat er ook graag over. De mensen voelen dat en blijven komen. Als ik speciale Chateauwijnen binnen krijg en ik weet dat er liefhebbers onder mijn klanten voor zijn, bel ik die mensen op. Dat wordt enorm gewaardeerd. Wijn is nu eenmaal een vertrouwenskwes tie. Dit kan ook met discount, het gaat mij tenslotte toch om omzetverhoging. Als ik dat door een gebaar of een praatje kan bereiken, doe ik dat. Als je dat in deze wijk niet zou doen, red je het niet. Veel van mijn klan-< ten zijn ouderen. Het is voor mij een kleine moeite die men sen van dienst te zijn. Alberto betekent voor mij alles Het is allemaal nieuw en fris. De aanpak is goed. Als je die omzetten ziet, weet je dat de koers goed is. De acties zijn ook geweldig. De mensen haken er meteen op in. Alberto is in het Benoordenhout niet meer weg te denkenl"

Personeelsbladen | 1975 | | pagina 7