Simon loopt 1000 km per jaar Wij zijn als loodgieters bezig met gaten te stoppen Beveiliging filialen staat voorop B. J. F. TALSMA, HOOFD TROUBLE SHOOTING TEAM: Wapenfeiten Instructie pagina 0 Ritsen h. j. SLUIS Vervolg van pag. bedrijfsleiders wel. Maar ze hebben vaak geen idee wat ze moeten doen als ze iemand be trappen". „Het gebeurt nog veel te vaak dat zo'n dief de gelegenheid krijgt het gestolene te betalen en vervolgens naar huis wordt gestuurd. Er worden echter van dergelijke gevallen veel te wei nig meldingsformulieren inge vuld en naar het hoofdkantoor stuurd". Het g§volg is, dat de heer Sluis nauwelijks een goed beeld heeft van de omvang van het aantal winkeldiefstallen in de verschillende filialen. „Als ik over het probleem van dergelij ke diefstallen adviezen wil ge ven moet ik tenminste weten hoe vaak en hoe het gebeurt", zegt hij. Daarom doet hij een dringend beroep op het perso neel om zoveel mogelijk geval len te melden. Stroomversnelling De recente dramatische over val op een Simon-bedrijfsleider in de Amsterdamse Bijlmer heeft de beveiliging van de fi lialen in een stroomversnelling gebracht. „We moeten ermee rekening houden dat de overvallen zich de laatste tijd merkbaar aan het verplaatsen zijn van o.a. banken naar de winkels. Je kunt dat natuurlijk niet voor komen, maar je kunt wel pre ventieve maatregelen nemen". „In de verschillende Ahold- filialen waar het altijd druk is zal zo'n overval niet zo vlug gebeuren. Maar het risiko blijft natuurlijk bestaan". Daarom wordt er nu voor gezorgd dat het personeel van de filialen niet meer een kluis sleutel bij zich zullen moeten hebben wanneer het op straat loopt. Voor zover mogelijk worden nu de kluizen in de fi lialen voorzien van een tijd klok. Tenslotte wordt ervoor ge zorgd dat gespecialiseerde be drijven het geld bij de filialen zullen gaan ophalen. Geen en kele medewerker zal dan nog met geld van het concern over straat moeten lopen. „Er werd geschoten" De heer Sluis wéét waarover hij praat. In zijn Etos-tijd is het hemzelf ooit overkomen dat in Eindhoven twee met 'n sten- gun en 'n afgezaagd geweer ge wapende gangsters een overval pleegden op de centrale bakke rij, waar de heer Sluis op dat ogenblik toevallig aanwezig was. Hij probeerde de aandacht van het om geld vragende ge wapende tweetal tevergeefs af te leiden. Er werd geschoten zonder dat er (gelukkig) slacht offers vielen. Uiteindelijk gin gen de boeven er met 73 dui zend gulden uit de brandkast vandoor. „Dat zijn dingen die ik bij Ahold wil proberen te voor komen. Daarom ben ik zo blij dat Ahold onmiddellijk na de Bfjlmer-affaire besloot zoveel mogelijk filiaalkluizen van tijd- sloten te voorzien. Hij is vijftig jaar oud, werd 27 jaar geleden niet aangenomen bij Albert Heijn te Zaandam omdat hij niet in militaire dienst was ge weest, waardoor hij nog dezelfde dag via een aanplakadvertentie aan de winkelruit als bediende in dienst trad van Simon de Wit, en heeft de afgelopen 25 jaar zo'n slor dige 25.000 wandelkilometers op zijn naam gebracht. Zijn naam: Simon (jawel!) Goede, nu werkzaam bij het Simonfiliaal aan de Zuid- dijk te Zaandam. Een levenslustig, opgewekt en spontaan reagerend mens, kerngezond en vitaal. „Ik loop zeker dertig kilometer per week," zegt Simon Goede desgevraagd. „Bij voor keur met een vast groepje van acht mensen die geen van allen een auto hebben. Die dertig kilometer heb ik wel nodig met het oog op de vele wandel- en wadlooptochten die ik jaarlijks meemaak. Wil je goed in vorm blijven, dan moet je toch gauw zes kilo meter per uur draaien; dat betekent dus vijf uur lopen per week." Is deze looptraining het belangrijkste om de vorm-van-de-dag te handhaven? „Heel belaiigrijk is, hoe je je conditie be houdt buiten de trainingsuren om. Een ste vige, voedzame maaltijd per dag is pure noodzaak, maar modedranken als bier en cognac zijn funest voor je fitheid. Roken is overigens ook niet best, maar gelukkig heb ik daar nooit behoefte aan gehad". Zomaar enkele wapenfeiten van Simon Goede: hij liep dit jaar zijn 29ste Vierdaagse van Nijmegen (200 km), hij heeft tien keer de Friese elfstedentocht gelopen (200 km), zes tiende keer de Ronde van Zuid-Limburg (100 km. in drie dagen), acht keer de ronde van Twente (ook 100 km. in drie dagen) en acht keer de driedaagse van Zeeland (90 km.). Bovendien heeft Simon Goede van Deventer naar Minde in West-Duitsland getippeld (maar liefst 300 km!) waar hem een offi ciële ontvangst op het stadhuis ten deel viel. Om maar wat te noemen Maar hij fietst ook als het even kan: op het programma staan onder meer de fiets vierdaagse van Wolvega en die van Drente, elk goed voor 60 kilometer per dag. Voor Simon Goede zijn fietsen, wandelen en wadlopen (hij heeft van Pieterbueren zes tien keer het wad overgestoken!) z'n lust en z'n leven. Zijn vakantie bijvoorbeeld spen deert hij er helemaal aan, zoals vanwege zijn huttentochten in Oostenrijk. Beginners op het gebied van de wandel sport, het wadlopen of het fietsen kunnen altijd bij Simon Goede terecht, hij zal ieder graag inwijden in de geheimen van zijn spe cialiteit, „want," zo stelt hij, „iedereen kan het leren en het is zo geweldig gezond!" Trek daarom de (stoute) schoenen aan, neem eens contact op met Simon Goede en vraag hem naar „De Groene Bedstee". Of naar Watergang, als men dichter bij huis wil blijven. Simon kan er alles over vei-tellen! „Ons team kan dit probleem niet zelf oplossen, wij dragen alleen maar de hulpmiddelen aan en proberen de mensen in de AH-filialen te overtuigen en samen met het filiaal tot resultaat te komen. Vooral in die gevallen, waar de BL en zijn team in die aanpak geloven en enthousiast aan de slag gaan, zijn zeker resultaten geboekt; zijn de verliezen als ge volg van de beheersverschillen teruggevoerd Aan het woord is de heer B. J. F. Talsma, hoofd van het trouble shooting team, gemaks halve ook wel t.s.t, of balans team genaamd. Dit groepje mensen houdt zich sinds ca. VA jaar bezig met de zgn. balansverschillen in de filialen, het optreden van verliezen in zowel de goederen- als de geld- sfeer. Binnenkort Iaat dit team nog méér van zich horen, niet letterlijk in de zin van super speurders die de moeilijkheden even oplossen, maar via het geven van nog méér informatie en suggesties waarvan mede werkers in de filialen een nut tig gebruik kunen maken om de verliezen te reduceren. „Dit was ook hard nodig, omdat deze verliezen van jaar tot jaar toenamen. Wat deze ongunstige ontwikkeling be treft is AH géén uitzondering. Ieder grootwinkelbedrijf heeft met dit probleem te kampen. Jaren geleden is reeds begon nen met onderzoeken en metin gen naar de oorzaken van die verliezen en is hier en daar iets verbeterd. Gelukkig beschik ken we thans, dankzij diverse onderzoeken en ervaringen, over meer technieken en mid delen dan een aantal jaren geleden, om deze beheersver schillen aan te pakken en dat gaan we dan ook doen." De kwestie diefstallen in de winkel blijft in dit verhaal, althans wat de technische kant betreft, onaangeroerd, omdat deze buiten de competentie van het balansteam valt. Het balansteam bestaat naast de heer Talsma, die tevens als coördinator optreedt, uit de heren H. Smit (kassagebeuren) en L. van Duren (oud-BL), geassisteei'd vanuit de admi nistratieve sector. Een gespe cialiseerde groep, die in de afgelopen tijd in een aantal filialen heeft nagegaan wat er nu precies aan de hand was. De zaak werd „doorgemeten", van ontvangst van goederen tot verdere behandeling ervan, van het kassagebeuren tot het ad ministratieve gedeelte. „Op die manier krijg je een bepaald ziektebeeld, zie je waar en wat er gewijzigd moet worden. Het is een beetje te vergelijken met een loodgieter, die bezig is de gaten te stoppen", zegt de heer Talsma. Uitgaande van de gedachte: „Waar mensen werken, worden fouten gemaakt", werden de ervaringen op papier gezet en werd geconcludeerd dat de ver schillen in de meeste gevallen niet beperkt bleven tot enkele afdelingen, maar dat zij in het gehele filiaal voorkwamen. „Het grijpt allemaal in elkaar", zegt de heer Talsma, „en dat ligt voor de hand. Als een artikel niet of slecht beprijsd is, werkt dat door tot bij de kassa; en als bij de aflevering van goederen niet nauwkeurig wordt gecon troleerd, heeft dit weer ongun stige gevolgen elders in de winkel. Heel begrijpelijk den ken de mensen: „Daar is het artikel en dat moeten we ver kopen, en daarmee uit" maar een zorgvuldige begelei ding in de vorm van een juiste behandeling en een goede administratieve afhandeling is even noodzakelijk. Dat moet nauwgezet gebeuren bij ont vangst, bij verder transport in de winkel en bij administra tieve verwerking." IDEEËNBUS Het aardige is dat het balans team lang niet altijd zelf aan geeft hoe iets gewijzigd kan of moet worden. Uiteraard be schikken we al over een hele bagage aan hulpmiddelep. en systemen, maar op dit terrein ben je nooit helemaal uitge studeerd. „We kwamen in filialen waar we verbaasd op keken omdat men daar voor bepaalde problemen zelf al goede oplossingen had gevon den. En dat is heel belangrijk. Niet alleen omdat dit bewijst dat de kwestie balansverschil len leeft onder de medewerkers, maar ook omdat die vei'bete- ringen misschien ook in andere filialen kunnen worden toe gepast. Wy komen niet in elk filiaal, wij kunnen niet alles zien en alles uitdenken, maar we zouden heel graag tips ont vangen". Hoe? „Via de ideeën bus", zegt de heer Talsma mon ter, „daar is die bus voor. Elke slimme gedachte is welkom. De tips die wij tegengekomen zijn, waren zo simpel dat je verwon derd bent er niet zelf opge komen te zijn". Mede met behulp van die goede, oude, brave ideeënbus is het balansteam ervan over tuigd die opmerkelijke verlies post met nog meer succes te lijf te kunnen gaan. En tevens met behulp van diacassettes met gesproken tekst, die bin nen enige maanden in elk filiaal aanwezig zullen zijn. Half september wordt begon nen met de introductie tijdens zonevergaderingen, daarna gaat de BL de cassettes afdraaien voor zijn medewerkers. Hier mee is ongeveer drie kwartier gemoeid en gehoopt (eigenlijk verwacht) wordt dat de mede werkers hierdoor nóg meer ge ïnspireerd raken. „Ingewikkelde constructies komen in deze cassettes niet ter sprake", vertelt de heer Talsma, „het zijn juist heel eenvoudige dingen. Enkele tips uit de filialen zijn erin verwerkt en verder wordt aangegeven hoe je het best iets op een bepaalde manier kan doen om het juiste effect te krijgen. Door be paalde dingen in je werk op een andere, betere wijze aan te pakken, sla je twee vliegen in één klap. Je helpt er collega's mee hun dagelijkse werk zo vlot en plezierig mogelijk te laten doen en levert een nut tige bijdrage die kwalijke ver liespost terug te voeren. Dit" draagt bij tot meer voldoening in je werk. Wij voeren het materiaal aan om dat te berei ken, en we hopen dat de men sen in de filialen geactiveerd niet in de laatste plaats worden op dit punt; dat ze hun eigen ideeën doorgeven. Via de bus, jawel!"

Personeelsbladen | 1975 | | pagina 6