Zorgen voor coaching en vorming van mensen "Ik voel mij geen controleur 'lekker de mouwen opstropen is iets wat ik graag doe' Zonemanager J. van Welbergen: ZONE3IANAGER G. NELLESTEIN: Tjeerd Hek, assistent te Zaandam: pagina 4 Flitsen De heer J. van Welbergen (Mierlo) vindt het maar moei lijk wanneer hem wordt gevraagd zijn functie van zonema nager Zuid-Nederland, standplaats Eindhovente omschrij ven. Hij zegt: ,g\.an de inhoud van die functie is de laatste jaren wel wat gesleuteld. Enkele jaren geleden was de aan duiding nog f,groepsleider", toen werd het „zonemanager" en nu kunnen we spreken van „zonemanager nieuwe stijl Alle verandering is nog geen verbetering, maar wanneer de heer Van Welbergen op de ont wikkeling terugkijkt, moet hij toch zeggen dat er positieve resultaten zijn geboekt. „Kijk," zegt hij, „De groeps leider van enige jaren geleden was in feite een soort contro leur. Toen ontstond de zone- manager, ik zou haast zeggen: in het kader van de democra tisering van het bedrijf ging hij zijn functie uitoefenen. De maatschappelijke ontwikkeling ging in de richting van meer samenwerking. De mensen wil den meer verantwoordelijkheid en konden die ook wel aan. Ook bij Albert Heijn ging men meer en meer de verantwoor delijkheid leggen op de plaats waar deze thuishoorde. Voor de zonemanager betekende dit dat de bedrijfsleider een func tie met meer inhoud kreeg. Dit is echter een procesmatige ont wikkeling geweest. De aloude verhouding baas/knecht werd steeds meer verlaten. Het uit gangspunt werd: hoe kunnen wij het beste samenwerken met de meest gunstige resultaten!" De groepsleider had 6-8 fili alen „onder" zich, de zonema nager „oude stijl" hield zich bijgestaan door een viertal staffunctionarissen bezig met 20 - 25 filialen." Eigen initiatief Drie a vier jaar geleden werd begonnen met het geven van meer verantwoordelijkheid aan de bedrijfsleiders binnen de ge stelde beleidslijnen. Van Wel bergen: „Deze mensen kregen meer gelegenheid tot eigen ini tiatief. Dat was toch erg moei lijk, niet alleen voor de be drijfsleider, maar ook voor de zonemanagers. Er moesten ge heel andere verhoudingen tus sen de mensen ontstaan. Een dergelijk proces duurt vrij lang. Je moet ook steeds meten hoe ver je bent, nagaan of iemand achterblijft en de hem toege- kende verantwoordelijkheid nog niet helemaal aankan." Dat men op dit gebied van de onderlinge verhoudingen en het geven van verantwoorde lijkheid aan de bedrijfsleiders bij Albert Heijn vrij ver was, bleek de heer Van Welbergen toen hij in januari 1974 werd ingeschakeld bij het proces van de opneming van de Etosmen- sen in het Albert Heijn-con- cern. heer Van Welbergen zegt: „Ik geloof echter, dat het steeds be ter gaat met het laten meepra ten van de mensen, hen te la ten meedenken. Het is altijd moeilijk om bepaalde gedach ten van de leiding over te bren gen op het niveau van de uit voerders. Daar moet het ten slotte gebeuren. Als je het zo bekijkt, is het niet meer dan lo gisch dat de betrokkenen daar zelf ook een stem in hebben." Bezinning Men was echter zo druk bezig met de menselijke verhoudin gen dat de aandacht voor de verkoop soms niet meer op de eerste plaats kwam. Dit leidde tot bezinning en een nieuwe opzet. De zonemanagers „nieu we stijl" hebben nu de zorg voor maximaal 12 filialen", en J. v. Welbergen treden daarbij op als een soort general management", verdui delijkt de heer Van Welbergen. „In de filialen bleek soms be hoefte te bestaan aan het di recte leiderschap van de zone manager. Met deze kleine groe pen is dat weer veel beter mo gelijk." Hij geeft toe, dat de terug gang in het aantal filialen dat een zonemanager „bestreek" van hemzelf toch ook wel aan passing heeft gevraagd. Het werd hem echter al spoedig duidelijk dat de „nieuwe stijl" ook een verbetering was. De werkzaamheden van de zone managers worden gecoördi neerd door een drietal areama- nagers aan wie de zonemana ger rapporteert evenals de in de zone werkende steunfunc- tionarissen. Slagvaardig Deze combinatie maakt dat op directere wijze slagvaardig kan worden opgetreden. „Voor ons was het directe contact met deze mensen eerst wat verminderd, maar nu komt het toch weer terug," zegt Van Welbergen. „En uit het inten sievere contact met de bedrijfs leiders blijkt ook, dat waar de laatste jaren hard aan is ge werkt het verbeteren van de relaties tussen de mensen niet voor niets is geweest." De heer Van Welbergen drukt dit kernachtig uit door te zeggen dat de oude groepsleider in de filialen als het ware werd ont vangen met de woorden: „Daar heb je hem weer"; men zag hem als de man die keek of je het wel goed deed. De zone manager van nu is een ge sprekspartner voor de bedrijfs leider, die zijn mening kan toetsen aan die van de zonema nager. De heer Van Welbergen blijft zijn functie' dan ook zo zien: „Zorgen voor coaching, voor vorming van de mensen, voor een plezierige werksfeer. En de verkoop beslist niet ver geten!" „Met elkaar een weg zoeken ter ondersteuning van de bedrijfs leiders bij de oplossing van hun problematiek." Dit is een zin snede uit een gesprek met de heer G. Nellestein, zonemana ger, met standplaats Ny verdal. Hij woont te Haaksbergen. Zijn regio is Twente/Deventer en hij heeft de zorg voor de begelei ding van 13 filialen. De heer Nellestein was eerder bedrijfsleider van een super- mart, werd toen groepsleider, vervolgens zonemanager en daar is geen verandering in ge komen toen AH voor wat be treft deze functie overstapte van „oude stijl" naar „nieuwe stijl." Samen verantwoordelijk Hij begint met duidelijk te stel len: „Ik voel me totaal geen controleur, al zit er naar mijn mening toch wel een controle rend element in de functie van manager. Het gaat om een stuk verantwoordelijkheid samen met een team mensen. Er zal dan toch moeten worden beke ken in hoeverre de gewenste gang van zaken ook in werke lijkheid wordt bereikt. Vanuit deze „controle" (ik vind het eigenlijk niet het geschikte woord) kan dan worden nage gaan of misschien ook andere wegen tot het beoogde doel kunnen leiden, zulks in samen spraak met de betrokkenen." Naar de mening van de heer Nellestein moet men er naar streven AH een bedrijf te laten zijn, dat aantrekkelijk is voor Wennen Hy zegt: „Het was de taak om de mensen in de AH-sfeer te brengen. Maar bij Etos was men nog niet zover. Het gehele pro ces moest daar op dit gebied nog beginnen. De mensen wa ren by Etos gewend in een vast patroon te werken. Zij moesten er aan wennen dat zij bij Al- bert Heijn „inspraak" hadden, zelfs „tegenspraak" konden ui ten en zelf initiatieven konden ontplooien. De heer Van Wel bergen kon toen naar „harte lust" zijn functie van zonema nager uitoefenen en hij om schrijft dat zo: „Niets anders dan coachen, opleiden, de men sen tenslotte een examen laten afleggen en te zorgen dat het AH-ers worden. Het was een moeilijke maar ook plezierige periode, waarin je meteen zag waar je bij AH mee bezig was." De mensen moesten in deze AH-werk wijze ook vertrouwen krijgen. Bij sommigen lukte dit niet, anderen wisten zich uitstekend om te schakelen. De Tjeerd Hek (18), assistent in de Alberto Zaandam, is een ware ondernemer-in-de-dop. Een jon gen die weet wat aanpakken is. Deze HAVO-steholier (begint aan het laatste jaar), werkt als part-timer bij filiaalhouder Pie- tcr Dirk Dam (32) aan de Ver- miljoenweg. Meestal op de vrij dag en zaterdag, maar als Tjeerd Hek even de kans krijgt de studieboeken links te laten liggen, bromt hij naar „zijn" Alberto. Kort geleden vroeg hij Flitsen waarom er niets over de Alberto's werd geschreven. „Wij zijn toch ook deel van de grote Ahold-groep en dus toch ook belangrijk. Er is genoeg stof in de Alberto's te vinden om over te schrijven", zei Tjeerd. Dat was 10 voor hem. Vandaar Tjeerd, starten maar. „Dit werk ligt me" „Ik heb altijd veel met flessen te maken gehad. Vroeger hielp ik de melkboer al, later ben ik in een militair tehuis gaan hel pen. Ook heb ik nog bij Miro in Nijmegen bij de kassa gewerkt. Dit werk ligt me. Als ik niet was overgegaan, was ik voor goed in deze branche gestapt. Het omgaan met mensen is voor mij weggelegd, maar ook lekker Hek de mouwen opstropen is iets wat ik graag doe. Ik weet dat ik nog veel moet leren. Wat dat betreft heb ik het hier goed ge schoten. Ik let op hoe meneer Dam de zaken aanpakt. Niet dat ik alles klakkeloos aanneem wat hij doet, want als ik vind dat het ook anders kan en ik weet dat te motiveren, dan hoort hij dat van mij. Wij lig gen elkaar goed. Verder leer ik van de klanten zelf. Ik ben nu eenmaal iemand die zijn ogen en oren open houdt", zegt Tjeerd. „Erfelijk belast" Overigens is zijn enthousiaste aanpak niet helemaal uit de lucht komen vallen. Vader Hek werkt in de chocoladefabriek van AH, terwijl zijn moeder haar sporen heeft verdiend bij Simon. Tjeerd laat geen gele genheid voorbij gaan zijn fami lie en buren in Krommenie te voorzien van Alberto-dranken. Filiaalhouder Dam constateert tevreden: „Sinds Tjeerd hier werkt, is het drankgebruik in Nederland toegenomen". De HAVO-scholier is inmiddels zo goed in het bedrijf ingevoerd dat hij zonodig een groot deel van Dams taken op zijn schou ders kan nemen. Kort geleden moest dit dynamische duo in touw komen voor André van Duin. In de Alberto Zaandam werd een reclamespot opgeno men voor de bioscoop. Tjeerd: „We zijn toen uren bezig ge weest met alles netjes op de schappen te schikken. We dach ten dat er binnen werd gefilmd. Het ging uiteindelijk om een korte opname voor de deur. Niettemin hebben we die dag veel plezier gehad. Dat was ook consument èn personeel. „Uit het oogpunt van werkgelegen heid vervult het concern toch een sociale functie in heel Ne derland", vindt hij. Er is in de begeleiding van de filialen echter beslist sprake van een tweerichtingsverkeer. De heer Nellestein: „Albert Heijn geeft voor de bedrijfslei ders de richting aan, die wij als zonemanagers met hen vertalen voor de dagelijkse gang van za ken. Het is omgekeerd echter ook zo, dat de bedrijfsleiders met bepaalde problemen kun nen zitten. Die worden door ons „naar boven" doorgegeven. Ik kan zonder meer zeggen, dat er naar de opmerkingen en wensen van de BL's wordt geluisterd. Er wordt iets aan gedaan. Voor al het laatste half jaar is in die richting veel verbeterd en het gaat nog steeds beter." Samenspraak Het is dan ook volgens de heer Nellestein zo, dat er geen din gen worden „opgelegd" van bo venaf. Hij zegt: „Als er bij AH bepaalde gedachten leven wor den deze vooraf getoetst aan de ideeën van de praktijkmensen. Die kunnen er eerst hun me ning over geven en als iemand komt met opmerkingen om iets te veranderen, is er ruimte om dat te bekijken. Het is echt een samenspraak geworden om met elkaar tot een zo goed mogelijk resultaat te komen." De heer Nellestein heeft voor zichzelf wel eens een „profiel" van een zonemanager geschetst en de aanduiding: „Hij moet een schaap met vijf poten zijn", lijkt dan nog maar een zwakke afspiegeling van alle kwalitei ten die een zonemanager moet bezitten. Enkele punten uit dit profiel: de zonemanager moet vertrouwen wekken; een vraag baak voor de bedrijfsleiders zijn; kunnen zieri waar even tuele problemen liggen; veel in filialen komen; hij moet indi rect regelend optreden, sociaal rechtvaardig zijn, assortiments kennis hebben; hij moet met commerciële mensen kunnen omgaan, allround zijn, dyna misch, inventief, creatief kun nen denken en de bedrijfslei ders kunnen enthousiasmeren. Samenwerken De heer Nellestein voegt daar aan toe: „Mensen laten werken is niet zo moeilijk. Het gaat om het laten samenwerken, dat is belangrijk. Op z'n tijd mag er best een conflict zijn. Dat moet dan worden uitgesproken. Men behoeft niet altijd lief voor el kaar te zijn, maar men moet weten wat men aan elkaar heeft. Op gemaakte afspraken moet men kunnen vertrouwen. Men zal gedane toezeggingen moeten nakomen." het geval toen we met vieren twintig Alberto-mensen op ex cursie zijn geweest in de Heine- ken-brouwerij. Dat was mede georganiseerd door meneer Dam. Het is niet altijd mogelijk dat er door hogerhand veel aan dergelijke dingen wordt gedaan. Vandaar dat we dat soort uit stapjes en andere zaken zelf or ganiseren. Zoals begin septem ber een bowling-avond. Dat be looft wat te worden! Ik wil al leen maar zeggen dat er op gro te schaal wordt meegedacht met de zaak, zowel zakelijk als wat de sfeer onder het personeel aangaat. En die man daar (wijst naar Dam) maakt het hier gezellig".

Personeelsbladen | 1975 | | pagina 4