De klant heeft behoefte aan sfeer en kontakt Proef met verse visfilets valt in de smaak WINKEL -IN-DE- WINKELPROJEKT Flitsen pagina 3 Na een weinig succes vol verlopen proef met de verkoop van verse vis in het AH filiaal Buiten- veldert. is enige tijd ge leden in Wassenaar ge start met de verkoop van panklare gefileerde vis. Met méér perspectief naar het zich laat aanzien. Deze in het voorjaar be gonnen proef wordt uit gebreid met (voorlopig) vijf filialen, waarvan er drie in het noorden van het land gevestigd zijn. Het assortiment omvat ruim twintig verschillen de soorten, die ver pakt in folie zijn on dergebracht in een spe ciaal daarvoor bestemde vitrine. Alle soorten zijn panklaar, d.w.z. zo nodig gestoomd, gerookt of ge bakken. Men kan kiezen uit kabeljauw, schol, tong, schelvis, wijting, makreel, bokking, paling, forel, lekkerbekjes, zalm, haring, garnalen. Bij verdeling van be staande filialen zal in de toekomst ook worden na gegaan of er plaats is voor zo'n vitrine met panklare verse vis. Dit hangt echter niet alleen af van de ruimte in de winkel, maar ook van de omstandigheden in de be treffende plaats. Wanneer er in de nabije omge ving een winkel is, zal er in het AH-filiaal zeer selectief worden be keken of het assortiment moet worden uitgebreid met verse vis. I Een voorbeeld van de „Winkel-in-de-winkel" ?n Amsterdam-Buitenveldert. IDe sfeervoile uitstalling van verse groenten geeft de klant de mogelijkheid zelf een betere keus te maken. „Sfeer, entourage, aan- I kleding en kwaliteit die men van een zondagse maaltijd verlangt, wil men reeds ervaren bij het winkelen'', aldus de heer Jl Beijers. logische volgorde: eerst brood en gebak, vervolgens groen ten, zuivelprodukten. vers vlees en delicatessen, en tenslotte bloemen. In Osdorp betekende deze si tuering dat van het systeem van de linksomgaande winkel met z'n voorgeschreven route werd afgeweken. De kopers ko men in het midden binnen en waaieren vervolgens uit naai de speciaalwinkeltjes van hun keuze. „Het risico is uiteraard aanwezig dat afdelingen wor den overgeslagen, maar dat be zwaar proberen we te onder vangen door de winkeltjes zo aantrekkelijk mogelijk te ma ken", aldus de heer D. Holtman van de afdeling marketing ser vices tijdens een rondleiding in het bedrijf. Het voordeel van dit uitwaaieren is dat er minder opstoppingen in de looppaden voorkomen. Ter markering van de win kels is behalve een sfeervolle styling en inrichting ook een duidelijke kleur aangebracht. Geel voor de bakker, groen voor de groenten, rood voor het vlees, blauwwit voor de diep vries en zuivelprodukten met wit centraal voor de droge kruidenierswaren. De heer C. Kurvink, plaatsvervangend be drijfsleider te Osdorp (de heer C. Munnik was met vakantie) vertelt over de positieve reac ties van de klanten op de remo deling die eind april van start is gegaan. „Het meest opval lende is wel dat de klanten denken dat er een hoop nieuwe artikelen zijn bijgekomen door dat we meer aan de presentatie hebben gedaan. Toch is het as sortiment nagenoeg gelijk ge bleven, maar door de artike len breder en ruimer te pre senteren, vallen ze nu veel eer der op. Aan de omzet kunnen we het ook merken. Ik schat alleen al op de afdeling deli catesse een omzetvergroting van zo'n dertig tot veertig pro cent." Als gevolg van de klantenen quête zijn in Osdorp de looppa den verbreed en is er een snel- kassa voor maximaal tien aan slagen ingevoerd. Hetzelfde geldt trouwens voor de super- mart Buitenveldert, behalve de snelkassa, want die was er al (met een maximum van vijf aanslagen). Ook hier was de bedrijfsleider tijdens het bezoek van Flitsen met vakantie. De heer J. B. Blom die tijdelijk de scepter zwaaide, noemde de re acties van het publiek bijzon der gunstig. Hij schat dat de afdelingen „vers" met vijftig meter strekkende stelling zijn uitgebreid, hetgeen duidelijk te merken is aan de omzet. Met de invoering van de zgn. „winkel-in-de-winkel" for mule wil Albert Heijn Superniart BV zich nog méér dan thans van andere geijkte supermarktbedrijven gaan onderscheiden. Basisgedachte achter deze nieuwe ontwikkeling is grotere aandacht te schenken aan presentatie en assortiment van de „verse afdelingen". Het gaat vooral om warm brood, vlees en delicatessen, groente, fruit en zuivelprodukten, bloemen maar ook om afdelingen als buitenlandse kaas en wijnen. De pre sentatie gebeurt zo specialistisch mogelijk, waarbij het ge zellige karakter voorop staat. „Wij moeten af van die ste riele supermarkten", zegt fili - alendirecteur Supermarts R. L. H. Beijers van Albert Heijn Super mart BV. „Nieuwe ont wikkelingen kondigen zich aan. We zijn 2 jaar geleden in Til burg begonnen, daarna Zwijn - drecht en het heeft 'n steeds beter functionerend vervolg gekregen in andere super marts. Zo is de winkel-in-de winkel gedachte dit jaar ster ker toegepast o.a in de AH- supermarts van Osdorp, Bui tenveldert. Amstelveen en Har derwijk. Afhankelijk van loka le en layout mogelijkheden en L. H. Beyers vele andere factoren zal deze nieuwe formule in principe in alle 205 supermarts worden in gevoerd". M A R KTFILOSOFIE Wanner we met de heer Beij ers over deze nieuwe ontwikke ling praten, geeft hij eerst een stukje marktfilosofie ten beste, met als grondgedachte dat de maatschappij en onderneming niet los van elkaar kunnen. „Wc willen klantgericht zijn, voorop lopen, duidelijk overkomen, spannend zijn, maatschappij- betrokken zijn en last but not least zakelijk blijven." Met de ze „steekwoorden" vat de heer Beijers de marktfilosofie sa men op grond waarvan ook de formule van de winkel-in de-winkel is ontwikkeld. Kort om de „super" mart. Verande ringen in de maatschappij staan niet op zichezlf. Ze heb ben onmiddellijk invloed op het gebeuren binnen de onderne ming. Eén van die verande ringen, aldus de heer Beijers, is de eet- en drinkgewoonte. Buitenlandse vakanties en ook de televisie hebben daartoe bij gedragen. Het grote publiek heeft de aubergines, de paté, de pizza's, de buitenlandse ka zen. de wijnen het stokbrood, ja, he t hele assortiment van de ..Gourmand" ontdekt. De krop sla wordt niet meer zo uit het water op tafel gezet, maar „aangekleed" met tomaat jes. noten, augurkjes, sjalotjes, schijfjes ei, sinaasappel en een sausje. Je zou kunnen zeggen dat men de sfeer, aankleding, entourage en de kwaliteit die men vooral in het weekend van een maaltijd verlangt, ook wil ervaren tijdens het winkelen. Uit klanten enquetes is name lijk gebleken dat veel klanten toch nog de voorkeur geven aan De fijne vleeswarenhoek in Amsterdam-Osdorp. yoor sommige artikelengroepen een speciaalzaak. Vooral van wege de sfeer die een soort toegevoegde waarde vertegen woordigt. Aan de andere kant vinden ze het erg makkelijk om alles in één winkel te kunnen halen. Immers, veel vrouwen wer ken of hebben geen zin om tien verschillende winkels te bezoe ken voor hun dagelijkse pakket. Met de „winkel-in-de-winkel" formule brengt Albert Heijn de sfeer en entourage van de spe ciaalzaak in de supermart en komt daarmee tegemoet aan de wensen van de koper. En uiter aard hoopt Albert Heijn met al die winkeltjes onder het ene dak van de supermart de con currentiepositie ten opzichte van de speciaalzaak te verbete ren en het winkelen plezieri ger te maken. Bij het doorvoe ren van de tendens naar spe cialisatie binnen de supermart staat de bedieningsfactor niet voorop. Naarmate supermarts groter zijn, zullen er meer be dieningsafdelingen aanwezig zijn, terwijl er ook een gedeel telijke bedieningsmogelijkheid moet zijn naast de zelfbedie ning.. „Het blijft per filiaal een afwegen van de onkosten/op brengsten factor", aldus de heer Beijers. Bediening is geen doel in zichzelf maar een eigentijd se methode om commex-cie te bedrijven volgens de wens van de klant. De heer Beijers ziet in de „win kel-in-de-winkel" formule al lereerst de mogelijkheid tot con tact met de klant. „De maat schappij is killer geworden. De mensen hebben behoefte aan warmte, aan gezelligheid, aan communicatie. Je kimt die com municatie met de koper op veel manieren realiseren. Via de ra dio, televisie of kranten, of met de tekst op verpakkingen. Ik vindt dat je het ook moet doen op de plaats die daarvoor het meest geschikt is: in de win kels." De heer Beijers zegt dat ook -het voorlichtend aspect binnen die communicatie in de nieuwe opzet alle kans kan krijgen. Het is een prachtige gelegenheid de klant van dienst te zijn met tal van tips. Je kunt hem wij zen op mogelijkheden teneinde meer variatie in de maaltijd te brengen. Albert Heijn zal het eetgedrag belangrijk kunnen beïnvloeden. „We zitten in vier honderd vestigingen verspreid over geheel Nederland. Lo gisch, dat dat invloed heeft. Ik ben er bijvoorbeeld van over tuigd dat wij indertijd met on ze patéweek heel Nederland aan de paté hebben gebracht." Uiteraard vx-aagt het „win kel-in-de-winkel" project een aangepaste opleiding van het pex-soneel dat met de nieuwe afdeling vertrouwd moet wor den gemaakt. Het is de bedoe ling eigen mensen hiervoor op te leiden binnen het bedrijf. Daarbij is een van de uitgangs punten dat de mensen op diver se afdelingen moeten kunnen worden ingezet. INSPRAAK Bij het ontwikkelen van de winkel-in-de-winkel formule is zowel in Osdox-p als in Buiten veldert een inspraakprocedure toegepast. Een klantenpanel is gevraagd: welke indeling zou u maken als u het voor het zeg gen had! Ook is gesproken over de vraag: hoe vindt u dat we het tot nog toe hebben gedaan en wat zou beter kunnen? De daaruit voortvloeiende opmer kingen zijn binnen het raam van de mogelijkheden uitge- voerd. In de supermarts Osdorp (1800 m2 verkoopvloer) en Bui tenveldert (1400 m2 verkoop- vloer) zijn de aparte winkel tjes zoveel mogelijk tegen de buitenmuren gesitueerd. In een

Personeelsbladen | 1975 | | pagina 3