9 Om BL te kunnen worden heb ik minstens mavo nodig' Kwestie van 14 uur per week studeren Studiedrang lijkt niet meer te remmen 27 Simon-BL's volgen cursus Middle Management R. J. GUBBELS GESLAAGD VOOR ATHENEUM SEKTORCHEF TON WERGER NA BEHALEN DIPLOMA: pagina 12 Flttaan Steeds meer Ahold- medewerkers zien in, hóé belangrijk het is om te studeren. Steeds meer Ahold-medewerkers ontdekken ook het bestaai van het Studiebijdrage- fonds Néém nou die 27 Simon BL's uit de randstad die sinds een paar dagen met elkaar en in hun vrije tijd de cursus Middle Management van het Instituut voor Bedrijfs wetenschappen volgen. Geen kleinigheid! Een jaa: lang zullen ze buiten de wekelijkse avondlessen (vier uren) nog zo'n tien uur per week moeten studeren. Maar ze hebben het er voor over. Het initiatief is eigenlijk uit gegaan van bedrijfsleider J. B. Dreijer van het Simon-fi- liaal in de Amsterdamse Kin kerstraat. Toen er voor me dewerkers van het Zaanse hoofdkantoor vorig jaar een dergelijke Middle Manage- ment-cursus van start ging dacht hij: „Dat lijkt me ook geknipt voor BL's". Team stimuleert Hij trommelde zo'n dertig kollega's van andere filialen bij elkaar, hij belegde een voorlichtingsavond en het ge volg was dat sinds 2 septem ber 27 BL's aan de studie zijn begonnen. „Het fijne van groepsstudie is", zegt de heer Dreijer, „dat je elkaar nu stimuleert om verder te °tuderen en dat je elkaar bij eventuele moeilijk heden kunt helpen". Twee andere BL's die met frisse moed aan de cursus zijn begonnen zijn de heren W. Glas (31) van een Amster damse S-Discount en J. Dijkstra van het Simon-fi- liaal aan de Amsterdamse Haarlemmerdijk. De heer Glas: „Normaal ge sproken is het een tweejarige W. Glas cursus, maar wij gaan probe ren het in één jaar te doen. Dat betekent dat de lessen langer zijn dan normaal, want je zult toch alle leerstof moeten verwerken". „Ik was eigenlijk al een poosje op zoek naar een ge schikte avondstudie voor me zelf. Ik wilde in m'n vrije uren best gaan studeren, maar ik wist niet wót! Heel vroeger heb ik ooit het diplo ma van de ulo gehaald. Maar dat is al zo lang geleden... Je kunt daarop alléén niet blij ven teren". „Ik wilde een studie gaan volgen, waaraan ik ook in m'n werk iets heb. Ik hoop daardoor ook m'n dagelijks Studeren is voor de heer R. J. Gubbels (32), medewerker van de afdeling opleidingen, eigenlijk een hobby. Hij kan het niet laten. Vier jaar lang studeerde hij na z'n dagelijks werk in Zaandam thuis en in de avonduren nog zo'n 25 uw per week voor het diploma atheneum A. Kort geledei slaagde hij voor z'n examen. Een opluchting voor hemzelf, z'n vrouw en z'n twee kinderen. Maar nu lijkt hij ook niet meer te remmen te zijn. In september gaat hij alweer in de avonduren rechten stude ren. Hij denkt er acht jaar voor nodig te hebben. „Maar dat zal minder zwaar zijn dan die atheneum-studie", zegt hij. Voor z'n rechten studie wil hij in de avondu ren ,maar' elf twaalf uur per week over de boeken ge bogen zitten. Hij heeft er domweg lol in. Hij vindt studeren niet alleen fijn, maar hij vindt het ook belangrijk voor z'n eigen vorming. „Door te studeren wordt je veel meer waard voor je zelf en voor je werk gever. In het verleden heb ik in de avonduren het ene vak diploma na het andere ge haald. Dat was natuurlijk wel leuk. maar ik realiseerde me dat ik bezig was om van mezelf een specialist te ma ken". „Ik wilde een studie waar mee ik méér kanten op kon. Ik had het gevoel dat wan neer ik mezelf wat minder eenzijdig en specialistisch zou scholen, ik ook binnen het werk nog beter te gaan doen. Dat heeft dus niet in de eer ste plaais iets te maken met carriereplanning, maar ik denk dat zo'n cursus je pa pieren uiteindelijk wei zwaarder maakt als het er op aan komt". „Het wordt natuurlijk een hele kluif om zo'n zware stu die in versneld tempo te moeten volgen. Maar ik vind het 'n uitdaging om het sa men met m'n kollega's te doen. Vorig jaar hebben een aantal medewerkers van het hoofdkantoor in Zaandam diezelfde cursus gevolgd. Wij hopen dat te evenaren". De heer Dijkstra: „Zelf liep ik er al een tijdje over te denken om helemaal op eigen kosten die cursus Middle Ma nagement te gaan volgen. Maar ik vond het zo duur... Tweeduizend gulden, ofzo. Het kwam er dus niet van". Met korting „Nu kan ik het samen met een groot aantal kollega's gaan doen, waardoor we kor ting krijgen op het cursus geld. Bovendien betaalt het Studiebijdragenfonds eraan mee. Nu kost die cursus me nog geen vijfhonderd gulden. Achteraf ben ik dus blij dat J. Dijkstra ik even heb gewacht met die studie". „Natuurlijk wil ik proberen om via een cursus als deze hogerop te komen. Ik ben er nog jong genoeg voor. Ik wil niet zozeer een hogere functie proberen te bereiken, maar wél de verantwoordelijkheid voor bijvoorbeeld een groter filiaal, een supermarkt ofzo". „Als je een dergelijke ambi tie hebt, geloof ik dat een cursus als deze je houvast geeft. Mijn grootste probleem is het leiding geven en het omgaan met andere mensen. Ik heb een nogal stug karak ter. Via zo'n cursus Middle Management hoop ik aan die aspekten van m'n werk en van m'n karakter te kunnen gaan sleutelen". „Ik zie er niet tegenop dat ik na m'n gewone werk nog zo'n tien uur per week moet stu deren. Het zal natuurlijk wel 'n druk leven worden, want ik bén ook nog een fervent voetballer en daarvoor heb ik iedere week ook m'n trainin gen. Maar ja, die cursus duurt immers maar 'n jaar tje..." Ton Werger (27), sek- torchef in het AH-filiaal in Rijssen, voelt zich innig voldaan nu hij een paar weken geleden slaagde voor het examen van de vierjarige avond-mavo. Hij kan het zelf nog steed: niet goed begrijpen dat het hem is gelukt. Want een half jaar geleden had hy zó'n mentale inzinking dat hy dacht: vIk stop Ton Werger die in het bezit was van het diploma lts, avondhandelsschool en enkele vakdiploma's heeft de ambi tie om ooit zelf bedrijfsleider van een filiaal te worden. „Maar", dacht hij, „dan heb ik toch tenminste een mavo- diploma nodig". Niet onderschatten Dus ging hij in zijn vrije uren met frisse moed stude ren. Hij had zich voorgeno men die vierjarige mavo in drie jaar te halen. „Maar dat was beulswerk", zegt hij. van zijn studie heeft hij ge bruik gemaakt van de moge lijkheden van het Studiebij dragenfonds. Het derde jaar niet meer. Waarom niet? Inzinking T. Werger „Als ik het opnieuw zou moeten doen zou ik het ge woon in vier jaar doen". Hij maakte zich schuldig aan dezelfde fout die veel mensen maken die in hun vrije tijd willen gaan studeren: Ze on derschatten de avondstudies. „Wij begonnen met dertig leerlingen. Na het eerste jaar viel al tachtig procent af. Uiteindelijk zijn er van die allereerste groep van ons drie of vier geslaagd", zegt Ton Werger. Hijzelf hoort tot die geluks vogels. De eerste twee jaar Ton Werger: „Ik zag het met m'n studie niet meer zo zit ten. Ik had duidelijk last van een inzinking. Ik dacht dat als ik met m'n studie tussen tijds zou stoppen ik die stu diesubsidie wellicht zou moe ten terugbetalen. Daarom heb ik het dat derde jaar maar niet meer aangevraagd". „M'n collega's hebben in die tijd net zo lang met me zitten praten totdat ik m'n inzin king te boven was. Ik heb toen weer avond aan avond zitten studeren. Ik ging ge woon door. En met succes, zoals nu is gebleken". Ton wil nu eerst een half jaartje rust, geen studieboe ken meer, geen huiswerk meer. „Ik heb drie jaar lang niets gedaan aan m'n hobby, kunstschilderen. Daarmee ga ik nu weer beginnen. Mis schien dat ik over 'n half jaar weer verder ga studeren. Havo bijvoorbeeld." Ahold-concern flexibeler zou kunnen zijn. Daarom koos ik voor de atheneum-studie. Daarmee kon ik letterlijk alle kanten op". „Ik vind het opvallend", zegt hij, dat kennelijk zo weinig jonge kollega's in dit concern weten dat er een Studiebij dragenfonds bestaat dat de helft van je studiekosten wil betalen. Voor al m'n studies heb ik altijd een beroep ge daan op dat fonds. Inderdaad werd steeds de helft van al m'n kosten vergoed. Dat fonds is een geweldige instel ling, want sommige studies zijn echt heel erg duur. Ik snap er niets van dat kenne lijk zo weinig mensen weten dat het bestaat". Je zou van de heer Gubbels kunnen zeggen dat hij een ,self made man' is. In zijn kinderjaren volgde hij de ulo, „maar dat diploma heb ik R. J. Gubbels toen niet gehaald. Ik zat op school de hele dag 'n beetje lamlendig te zijn", zegt hij. Toen hij eenmaal van school af was ging hij inzien dat een ulo-diploma op z'n minst toch wel handig was. Dus ging hij alsnog de avond-ulo volgen, dit keer met méér succes. Elf jaar geleden kwam hij bij AH, waar hij opklom tot BL van een ZB in Sittard. Hij had inmiddels de smaak te pakken gekregen van het studeren in z'n vrije tijd. Hij haalde achter elkaar z'n tex- tielbrevet (woningtextiel), hef kruideniersvakdiploma, het diploma kleinhandel vers vlees en het diploma middle management. Maar hij wilde méér. Vijf jaar geleden begon z'n ideaal zich langzaam maar zeker af te tekenen: Eerst het athe neum volgen als middelbare opleiding en daarna rechten studeren. Toen de Sittardse ZB waar hij werkte werd opgeheven verhuisde hij met z'n gezin naar Zaandam, waar hij een plaats kreeg op de afdeling opleidingen. „Nu woon ik dichter bij Amsterdam, waar de studiemogelijkheden gro ter zijn. Dat bevalt me bést", zegt hij. Wat betekent dat iedere week urenlange studeren voor z'n gezin' „De beslissing om zulke zwa re studies te gaan volgen neem je natuurlijk niet al leen", zegt hij. „M'n vrouw heeft er een belangrijke stem in gehad. Ik zat inderdaad iedere avond over m'n boe ken gebogen en m'n Vrouw ving dan de kinderen op. Maar wat er ook gebeurde, iedere zaterdag- en zondag middag waren bestemd voor m'n gezin". „Nu ik rechten ga studeren zal het allemaal wel wat ge makkelijker gaan, omdat ik nu niet meer zoveel uur per week hoef te studeren. Maar ik weet in ieder geval zeker dat als je jezelf strak houdt aan een schema er altijd wel tijd te vinden is voor je vrouw en kinderen. Ik geloof niet dat ik door m'n gestu- deer m'n gezin ooit iets te kort heb gedaan".

Personeelsbladen | 1975 | | pagina 12