Cactussen: plantenmode met tienduizenden variaties AH groeit mee met toenemende vraag naar cactussen m Inspraak centraal tijdens cursus mm T. J. van Arkel over examen BL: Flitsen pagina it ..Ze vragen weinig verzorging. Het enige waarmee je re kening moet houden is, dat ze een groeiperiode hebben en een rustperiode. De rest gaat vanzelf". Om die woorden te staven wijst de heer J. Edelman naar de miljoenen cactus sen in imposante kassen in Reeuwijk en Waddinxveen; mil joenen jazeker, en het gehele jaar door gaan ze bij honderd duizenden tegelijk de deur uit. Ternauwernood zijn ze wat uitgegroeid of de afnemers slaan voor de deur. AH incluis, want de cactus is erg in de mode en Edelman is niet alleen de grootste leverancier maar heeft ook de beste naam. Wie liefhebberij heeft in deze plant met al zijn vreemdsoorti ge vormen, zal het misschien niet helemaal eens zijn met de weinig-verzorging-uitspraak van de heer Edelman en roepen „bij mij rotten ze weg of drogen ze uit". Maar dat is juist de kern van het verschijnsel cac tus: water in de groeiperiode, weinig of geen water in de win terse rustperiode. De heer Edel man. is ook begonnen als lief hebber; hij is het trouwens nog. Kiem gelegd Als schooljongen kweekte hij cactussen uit zaadjes en raakte geboeid door dat schouwspel-in- slow-motion van opgroeiende plantjes. Toch verzeilde hij in de boomkwekerij van zijn va der. Hij moest veel op reis en dat stond hem tegen omdat hij te lang van huis was. Na de oorlog legde hij zich als nog meer toe op het kweken van cactussen en tot eigen ver bazing merkte hij dat vrienden en kennissen die cactussen best wilden kopen. Het vervolg ligt voor de hand, de boomkwekerij werd opgeheven, de cactuskwe kerij kwam op de eerste plaats en groeide uit tot wat zij nu is: een handelsbedrijf met zeventig medewerkers, het grootste in Dc cactus krijgt bij AH volop aandacht. Van half augustus tot half septem ber loopt de tweede grote aklie van dit jaar en in november volgt een derde grote aktie. Kleine akties zyn er cigenlyk altijd wel rond de cactus, die in Ne derland langzamerhand de meest gekochte plant lykt te zijn. Daarom komen display, raambiljetten en promotiemateriaal voor de verkoop van deze steke lige vriend zo frequent te rug. Hoe de verkoop van caetussen bij AH is ge stegen tonen deze cijfers: in 1974 bedroeg de omzet in cactussen lO'/t van de totale omzet in bloemen en planten; in 1974 be droeg de omzet in cac tussen twaalfmaal die van 1972 en voor 1975 wordt gehoopt op een veraeht- tienvoudiging ten opzich te van 1972. Hoe AH aan zijn cae tussen komt is een ander verhaal: dat van dc he ren Edelman in Rceuwyk, het grootste cactusbedryf in Nederland en één van de voornaamste leveran ciers van AH. zijn soort in Nederland, dat driekwart van dc produkten ex porteert naar alle Europese lan den, behalve de Oostbloklanden. Van vader op zoon De heer Edelman heeft zich in middels teruggetrokken uit het bedrijf en de leid'ng ervan overgedaan aan zijn zoons Klaas en Wim. Toch komt hij nog veel in de kassen waar al die cactussen gesorteerd staan. Lange rijen rood en geel en daardoor lijkend op een minia tuur van de vermaarde bollen velden; rijen licht- en donker groen; rijen erg kleine en wat grotere planten. Dan is er de hobbykas met exemplaren die niet voor de verkoop bestemd zijn; het zijn veelal extreem aandoende cactussen, soms wild van vorm, soms tientallen jaren oud, soms vele meters hoog. En kele moeten weieens getopt worden om te voorkomen dat het dak omhoog gebracht moet worden. Aan/nissing ..Eigenlijk zijn wij geen kweke rij meer", vertelt de heer Edel man, „daar is het bedrijf niet meer voor geschikt We moesten ons specialiseren anders was het ons boven het hoofd ge groeid. We betrekken de cactus sen van tal van kwekers, potten ze op, laten ze groeien en ver kopen ze". En ook: „De zoge naamde geënte cactussen be trekken we wel uit Brazilië en -;c Japan, en ook die potten we op en verkopen we". Hoeveel soor ten cactussen er zijn? „Geen idee, de kenners zijn het er nog niet over eens, hou het maar op twintigduizend of vijfentwintig duizend". Een probleem voor vooral <lc zoons' Edelman is, dat de cae tussen nauwelijks de tijd ge gund wordt om wat te groeien, zoveel vraag is ernaar. AH's bloemen- en planteninkoper C. T. Jan son beaamt het: „Er is veel vraag naar wat grote plan ten, maar grotere caetussen zijn bijna niet te krijgen, tenminste niet in grote hoeveelheden. In onze acties zitten middel en kleine cactussen, maar als we eens een partij grote kunnen kopen zuilen we dat zeker doen". In de op handen zijnde act'es dan ook nu weer middel en kleine cactussen: geënte exemplaren, d.w.z. cactus op onderstuk en afkomstig uit Bra zilië en Japan en ongeënte in de soorten klein en middel. Welke soort het ook is, voor alle cactussen geld', dat ze van begin november tot begin maart over win treen en dan één keer in de twee a drie weken voldoende hebben aan een scheutje wateï om volkomen uitdroging te voorkomen. In het begin van d< lente een Linke plens water gi ven om ze uit de „winters aa| te laten schrikken en de fre- quenï;e iangzaam opvoeren to. één k tweemaal per week. Bij warm en zonnig weer meer wa ter geven dan bij koel en be wolkt weer. Een aardig ezels bruggetje is: nooit water gev» ais de grond nog vochtig is. T. J. van Arkel Dc heer J. Edelman in een leas met reuzencaetnssen. Op 10 juni jl. slaagden voor het examen Bedrijfsleider S- markt de heren T. J. van Arkel en A. Eijkhoudt. Met de heer T. J. van Ar kel, sinds 1968 bij Simon werkzaam, hadden wij een gesprek, waarin hij ons en thousiast vertelde over zijn ervaringen gedurende de op- leidingstijd en het examen. Wat hem vooral aansprak bij de opleiding was de inspraak, die de cursist zelf had bij het samenstellen van het program ma, het opleidingsschema, Zo konden punten waarvan je zelf wist dat ze extra aandacht no dig hadden goed worden uit gediept. De heer Van Arkel heeft liet vooral als positief ervaren, dat de cursist gedurende zo'n op de praktijk afgestemd cursus gedeelte ook de volle verant woordelijkheid kreeg te dragen. Wanneer bijv. het cursusonder deel „leiding kassagroep" aan de orde was (hiermee werd men in een filiaal belast), ging na informatie de formeel met de ze taak belaste man de winkel uit. Alle beslissingen kwamen zo direct op de schouders van de cursist terecht. Daar leer je echter meer van dan wanneer de beslissingen door een ander worden genomen en jij als cur sist alleen een extra toelichting krijgt". De cursus voor bedrijfsleider omvatte geen echte lesdagen, hoewel er wel wordt verwacht dat men zijn theoretische ken nis (handboeken e.d.) goed bij houdt. OPLEIDING De heer Van Arkel begon met de opleiding in november vorig jaar. Onderdelen van de cursus waren .^nder meer: lei ding van „het gvoentegebeu- ren", van de vleesafdeling, van de levensmiddelenafdeling enz., waarbij men ook de directe verantwoordelijkheid voor het bestellen kreeg. Voorts moest men ervaring opdoen met het verrichten van de administra tieve werkzaamheden van een bedrijfsleider en het leiden en opleiden van medewerksters. In het kader van de opleiding werd men ook belast met ver vangingen in diverse filialen. Op 10 juni was het examen dag op het hoofdkantoor van Simon te Zaandam. In de eerste plaats moest men twintig op de praktijk gerichte vragen beant woorden over onderwerpen, die in een filiaal aan de orde zijn. Een belangrijk examenonder deel was een „case", waarbij men voor een supermarkt een compleet organisatieschema moest opstellen met alles wat daarbij behoorde. Voorts werd nog een kort mondeling exa men afgenomen. Na een paar weken kwam de uitslag, die voor de heer Van Arkel onverdeeld gunstig was: geslaagd. Wanneer hij op zijn opleiding terugkijkt, zegt hij: „Het was voor mij een uitdaging om hei goed te doen. Alles was duide lijk op de praktijk gericht. Deze vorm sprak mij wel aan."

Personeelsbladen | 1975 | | pagina 11