advertentiegebied doppen vij onze eigen boontjes alles wat rAST" IS' 'Wij DRAAIEN GEWELDIG' nettairumHT RECLAMEMAN S. E. MULDER pan Ree: R. Veldwijk (Zwolle): Flitsen pagina 7 a*öe marges en der- „dure" schappij zich geen heren S. reclame-uitingen veroorloven. De E. Mulder en R. van den Ing, die deze /an deze afspra- ee uit naar „neu- jn een hotel of f i praat je meer intoor of op dat l steeds een tele- neutraal terrein" de sfeer bij een in op een jachtig heeft voor deze /oor dit „praten tijd uit. Hij ziet zich bepaald niet als een man met veel kennis van levensmiddelen: „Ik weet er net genoeg van om mee te kunnen praten. Maar ik zie primair de handel die mogelijk is. Wat iets mag kosten hangt weer af van de verkoopprijs die ik mogelijk acht. Veel transacties komen tot stand via een soort „handjeslag". Het lukt meestal wel „rond" te komen, maar uiteraard niet altijd." De heer Van Ree is niet zelden ook in de avonduren in touw wanneer hij ergens handel „ruikt". Contactman Een per maand is er vergadering met de bedrijfsleiders van de Nettomarkten. „Ik zie mij als een contactman tussen deze chefs en de handel," zegt inkoper Van Ree, „je moet steeds je oor goed te luisteren leggen bij de mensen van de verkoop om te horen wat die willen en als mogelijkheden zien." Verbrumar koopt vaak goedkoper in dan andere concernonderdelen, omdat men met 13 vestigingen kleinere partijtjes kan gebruiken. Wanneer een fabrikant met een overschot zit of nog wat productiecapaciteit wil benutten springt Verbrumar vaak in, omdat men dat dan voordelig kan doen, gebruik makende van de situatie bij de bewuste fabrikant. Taktiek Jaarlijks koopt de heer VAN REE circa 300 „special deals" in, waarvan er hoogstens tien niet binnen een maand geheel zijn uitverkocht. „We hebben dus weinig winkeldochters," zegt hij tevreden. Verder is inkoper Van Ree verantwoordelijk voor het schaduwassortiment van circa 300 artikelen, die goedkoop kunnen worden inge kocht. „Ook dan is het zaak steeds de marge in de gaten te houden," besluit hij. «KAKT De plaatsingsopdrachten voor de advertenties worden verzorgd door Ahead, maar voor het overige dopt men bij Verbrumar zijn eigen boontjes. Papierwinkel Hoewel de reclame-afdeling maar klein is is het wel een drukbezette afdeling voor wat betreft de werkzaamheden. Er zijn 13 Verbru- mar-vestigingen, maar geen twee advertenties zijn geheel gelijk. Dat betekent, dat er toch elke week 13 forsp advertenties moeten worden „ge componeerd en verder is er ook de zorg voor de nodige eigen kranten, strooibiljetten enz. Dat alle advertenties verschillend zijn is een De heer R. Veldwijk van de Nettomarkt te Zwolle wil best zijn ervaringen van de laatste jaren kwijt. Hij zegt daarover: „We draaien geweldig. Vanaf 1969 is de omzet verdrievoudigd. De Nettomax-kt is totaal 3000 m2 groot. Hiervan hebben wij er zelf 600 m2 van in gebruik. De rest is verhuurd aan 16 concessionairs. Tot onze eigen zaak behoren ook een autoshop en een benzine pomp. Dat duidt er al op, dat de „auto klant" voor ons belangrijk is. Dat is ook zo. We zitten hier aan de Veemarkt, een van de grootste van Nedei'land. Dat is een geweldig parkeerterrein. Vei'schrikke- lijk veel ruimte. Ik heb het nog nooit meegemaakt, dat iemand zijn auto niet kwijt kon. De helft van onze klanten komt van buiten, soms van vrij ver: Meppel, Lelystad, Emmeloord, Nunspeet enz. Zwolle is een echt koopcentrum en daar spelen we met onze Nettomarkt prima in mee. Ik dweep met Zwolle als stad. In oktober 1974 hebben we hier een verbou wing gehad, waax-door we 160 m2 meer ruimte verkregen. Maar die was ook zo weer vol. De groei blijft er in zitten. Dat is niet in de laatste plaats te danken aan onze concessionairs, veelal zelfstandige middenstanders. Ik ben er wel een beetje trots op, dat wij door die samenwerking met deze mensen zo'n uitstekende en voor het publiek ook aantrekkelijke combinatie vormen. De verstandhouding is uitste kend. Dat moet ook zo blijven en dat zal ook stellig zo blijven: in ons aller belang." afdeling van Verbrumar bevolken, zijn er echter op getraind om met relatief weinig mid delen toch uitstekende resultaten te laten zien. „We werken bijvooi-beeld veel met handlettering in oixze advertenties," vertelt de heer Mulder „en gebruiken praktisch geen fotografisch zet sel". Dat is advertentie-technisch niet duur, maar desondanks toch goed opvallend. Verder gebxniken wij vrijwel geen kostbare illustraties en foto's in onze advex-tenties. Dat scheelt ook heel wat aan produktiekosten e.d." gevolg van de opzet van Verbrumar, die voor diverse afdelingen werkt met zelfstandige win keliers, die een deel van de vestigingen huren als „concessionairs". Deze adverteren mee met de Nettomarkten van Verbrumar. Maar omdat de concessionairs in de diverse vestigingen niet gelijk zijn vergt dit voor elke advertentie een stukje aanpassing. Namen apart Er zijn tien Nettomarkten, terwijl drie vesti gingen onder andere namen bekend staan: de Mei-kenmarkt in Groningen, de Markthal in Jutphaas en de Berkomarkt in Ede. „Het valt niet mee om alle concessionairs mee te laten doen in het regelmatig adverteren." aldus de heer Mulder, „vooral niet, omdat de kosten bij de kleinere coxxcessionarissen een pro bleem zijn. De totale advertentie is verdeeld in een aantal blokken. De Nettomarkt vult de meeste wel, maar daarnaast kan een concessionair over één of meer blokken beschikken. De prijs voor zo'n blok is niet moeilijk te berekenen: totale adver- tentiekosten gedeeld door totale aantal blokken. Men weet dus vooraf al waar men aan toe is". Nadeel voor t oog Een nadeel is wel, de heer Mulder geeft het direct toe, dat er m,et zo'n vast blokkenschema weinig meer te „ontwerpen" valt aan zo'n ad vertentie. In de praktijk weet de reclame-afde ling van Verbx-umar echter toch altijd wel weer wegen te vinden om zo'n advertentie een „blik vanger" voor de huisvrouw te doen zijn. De Verbi-umar-reclame-afdeling is ook verant woordelijk voor de juiste toerekening van de reclamekosten aan alle betrokken partijen. Door de invoering van het blokkensysteem is dit weinig problematisch meer. Wat de heer Mulder bij Verbrumar als zeer positief ervaart, is de relatief gexnnge omvang van deze tak van het concern. Hij zegt: „Je kent elkaar, je kent eikaars werk en je hebt daardoor toch altijd begrip voor eikaars problemen. Het is wel di-uk werk, omdat je maar met weinigen bent. Maar het gaat door de uitstekende werk sfeer altijd goed!"

Personeelsbladen | 1975 | | pagina 7