Omzet-prestatie alle filialen geeft kans op retourtje Italië 'Reisverhaal' Ideeënbus doet nu ook opgeld in Centrale Slagerijen 'IN HET GEZONDE GROEN' MET WEDSTRIJDELEMENT Ook nuttig J EERSTE BELONINGEN UITGEREIKT Flitsen pagina 3 Steeds meer Nederlandse huisvrouwen krijgen kennelijk trek „In het gezonde groen''. De gelijknamige grote aktie om de aandacht te vestigen op het verse groente-fruit assor timent van AH, is bezig een klinkend succes te worden. Albert Heijn organiseert hiermee dit jaar de vierde „vers heidcampagne", maar volgens de heer J. P. Manshanden (assistent verkoopleiding), die samen met de heer J. Huizcr (verkoopleider groente/fruit) de organisatie van een en ander in handen heeft, zijn er voor wat betreft groente en fruit toch wel verschillen met de andere acties.- Verschillen zowel ten aanzien van de benadering van de klant als met betrekking tot de „be loning" van het betrokken win kelpersoneel. Voor deze mannen „op de vloer" staat een minitrip naar Italië op het programma, wan neer de actie slaagt. Aan dit laatste twijfelt trouwens nie mand meer. hoewel de actie pas eind augustus wordt afgesloten. „In vergelijking met andere versheidscampagnes heeft Al- bert Heijn in de groentesector met een probleem te kampen," zegt de heer Manshanden. „De klant ziet AH volkomen ten onrechte, dat wel, maar het is nu eenmaal zo voor wat be treft de groente als tamelijk duur, onvoldoende topkwaliteit en met een onvolledig assorti ment. Dat beeld is volkomen onjuist, maar je hebt er wel mee te maken. In het kader van deze actie zijn we bezig deze minder gunstige indruk weg te nemen en aan de eerste reacties is te merken, dat het de goede kant op gaat." Vanwege soms per dag wisse lende prijzen in de groente (al naar gelang de aanvoer op de veilingen) kun je niet met fol ders werken. Daar is te veel voorbereiding voor nodig en dan kun je goed mis zitten met het prijspeil. In de benadering van de klant tijdens de actie heeft AH gekozen voor speciale prijs acties. De informatie aan de klant geschiedt via kleine maar opvallende advertenties op de voorpagina's van alle belang rijke dagbladen onder het mot to „Tweedaags groentevoor- deel". In een „zwart vakje" annonceert AH dan één artikel, dat op twee dagen zeer voor delig in de winkel is te verkrij gen. In de winkel wordt in de ruimtelijke verdeling tijdens de actie ook meer aandacht ge schonken aan de groep verse dagelijkse groenten door een betere presentatie enz. De heer Manshanden: „Dit laatste vonden wij eigenlijk toch wel noodzakelijk, omdat het marktaandeel van AH in de groente lager ligt dan in het fruit. Daaruit volgde al de con clusie, dat er meer mogelijk heden in de groenteverkoop za ten dan er uit werd gehaald." In het kader van de vers heidscampagne werd (ook in overleg met de inkoopafdeling, die op dit punt uiteraard een belangrijke stem in het kapittel heeft) een wedstrijd ingebouwd om de planomzet groente 1975 te realiseren en te verbeteren. „Het is echter altijd moeilijk een wedstrijd te organiseren met een afzonderlijke beoorde ling van elk filiaal," vindt de heer Manshanden. „Geen twee filialen zijn qua ligging, groot te, klantenkring enz. met elkaar te vergelijken. Je krijgt dan gauw onjuistheden in de be oordeling. Daarom hebben we het nu anders gedaan. Deze wedstrijd is gebaseerd op een gezamenlijke prestatie van alle filialen. De doelstelling is om gedurende de weken 22 t/m 36 het jaarplan aan omzet voor die periode te realiseren plus 5 procent." Wanneer dat wordt bereikt, zal van elk filiaal een mede werker (aan te wijzen door be drijfsleider plus afdelingschef) in aanmerking komen voor de „minitrip" naar Italië. De heer Manshanden neemt wel aan, dat vooral de mensen (ca. 400 man) worden uitgekozen, die in het filiaal direct bij de ver koop van groente/fruit zijn be trokken. „Wij komen steeds meer tot de conclusie, dat het al dan niet behalen van een verkoopsucces in hoge mate afhangt van de inspanning van de man „op de vloer". Het is dan ook logisch, dat vooral die mensen in aan merking dienen te komen voor het uitstapje." Op het moment van het schrijven van dit arti kel is het nog niet voor 100 zeker dat de trip doorgaat (als de doelstelling niet wordt ge haald gaat men niet op reis; dat zij duidelijk vooraf gezegd maar de heer Manshanden twij felt er eigenlijk toch -ook niet aan: „Als men in augustus ei- even hard aan trekt als in de eerdere weken, dan zit het wel goed." Een extra-mogelijkheid voor de filialen om tot goede resul taten te komen is het systeem, dat zij zelf ook tot een bepaald percentage van hun omzet plaatselijk mogen inkopen. Zij kunnen dan inhaken op bijzon dere gebeurtenissen en kansen in de plaats van vestiging. De organisatie van de trip naar Italië als be loning voor de verrichte verkoopprestatie (in het Engels spreekt men van incentive tours) is een verhaal apart. Uit de filialen zullen we nemen maar aan dat alles doorgaat!) totaal 360 mensen komen. Daar komt nog wat begeleiding bij, zodat het gaat om een trip van 400 personen. Het bleek niet mogelijk, dat in één keer te realiseren, zodat men in twee groepen wordt verdeeld. Het zijn dagtrips; s avonds vertrek, de nacht overblijven in Italië, de volgende avond terug. De eerste groep vertrekt op 30 september en komt 1 oktober terug: de volgende groep gaat 2 oktober weg en komt 3 oktober weer thuis. De algehele leiding van de operatie berust bij reisbureau ..De MagneetDeze heeft vooral voor het Nederlandse deel van de reis een hele organisatie op poten gezet. De heer Mans handen: „Iedereen zal op tijd op Schiphol moeten zijn. Wanneer je de mensen uit alle hoeken van Nederland op eigen houtje laat komen, kan er altijd wat mis gaan. Zeker vooronzeker Er wordt niets aan het toeval overgelaten. De Magneet heeft hele routes uitgezet om de mensen met „opbrengwagens" op tijd aan wezig te doen zijn op de plaatsen vanwaar men verder per bus naar Schiphol wordt ge bracht." De reis per vliegtuig van Schiphol naar Italië zal wel de minste problemen opleveren. In Italië is Rimini in de streek Emilia Romania de plaats van bestemming. Dit is een belang rijke ,zachtfruïtstreék"; ook voor Albert Heijn. Met medewerking van het Italiaanse Verkeersbureau is een aantrekkelijk program ma samengesteld, waarin ruimte zal zijn om kennis te nemen van de voortbrengselen van de streek op fruitgebied. Voor de AH'ers wordt het dus niet alleen een aangename, maar ook een nuttige reis. Want wat men daar hoort en zietkan men straks stellig weer gebruiken om de klant voor te lichten over de mogelijkheden met Italiaans fruit. „Maar het belangrijkste aspect van de gehele actie ;Jn het gezonde groen" is toch wel, dat Albert Heijn zich ook op het gebied van de verse groenten een nog vastere plaats bij de huisvrouw verovert," aldus de heer Manshan den. „Wij zijn dank zij de mensen in de filia len hiermee goed op weg en dan mag men als beloning best een „.uitje" naar Italië hebben". Htf «Hs èfg» De heer W. Brugel (links) ontva handen ran BL H den Hoed de l van 750. De heer E. Hartman rechtsj ontvangt uit handen van BL W. J. Muilwijk twee aan moedigingspremies. De heer Th. de Jong (rechts) neemt van BL W. J. Muilwijk een beloning van 90 in ontvangst. Hoewel er in Ahold-verband al ongeveer 13 jaar sprake is van een Centrale Slagerij is het instituut van de Ideeënbus in die sector van het bedrijf pas kortgeleden van de grond gekomen. Men heeft er eigenlijk nooit aan gedacht," denkt de heer D. van Dijk (personeelsleiding van de centrale slagerijen). „In het begin werd er nog erg ambachtelijk ge werkt en misschien vond men weldat een ideeënbus meer bij een fabriek paste. Tegenwoordig lijken onze centrale slagerijen (te Zaandam en te Eindhoven, de laatste mee gekomen met Etos) steeds meer op industriële vleesafdelin gen. Toen is men ook aan de instelling van een ideeënbus gaan denken." dearm aan te brengen, waar door dwarsverpakken mogelijk wordt. Dit geeft een belangrij ke besparing op de te gebrui ken hoeveelheid verpakkings folie. Voor dit dwarsverpakken kan men ook banden als hulp middel gebruiken, maar dit vergt een kostbare investering van enkele tienduizenden gul dens en de levertijd is verschei dene maanden. De geleide-arm van de heer Brugel kost enkele tientjes en is vrijwel onmiddellijk plaats baar. De beloning werd derhal- In Eindhoven is deze officieel nog niet eens van start gegaan, maar informeel wel. Vandaar dat Eindhoven de primeur kon krijgen van de uitreiking van de eerste beloning voor een ingezonden idee. Op 18 juni ontving de heer W. Brugel, chef inpak- en ver- zendafdeling, een bedrag van 750 gulden uit handen van be drijfsleider H. den Hoed voor zijn gedachte op de verpak kingseenheid vers vlees (ver pakkingsmachine en een weeg en prijsmachine) een gelei- ve gebaseerd op de mogelijk heid van snelle invoering van de verpakkingsverbetering en de geringe investering. „Tot nu toe is dit het enige idee uit Eindhoven," vertelt de heer Van Dijk, „Maar er zul len er wel meer volgen." Hij zegt ook, dat het idee van de heer Brugel al wordt toege past, waarbij de inzender veel steun heeft gehad van de da mes van de inpakafdeling tij dens de indraaifase. De heer Van Dijk voegt er aan toe: „Dat zal hem wel een fikse tracta- tie hebben gekost In Zaandam loopt het op de Centrale Slagerij heel goed met het aantal ingezonden idee- en, zo zegt de heer L. J. Luyen- dijk, secretaris van de Ideeën buscommissie van dit bedrijf. Omstreeks maart is men ge start met het ophangen van de bussen. Sindsdien zijn onge veer 15 ideeën ingestuurd, zon der dat men er tot dusver nog veel extra publiciteit aan heeft gegeven. Enkele ideeën kwa men niet voor beloning in aan merking, enkele zijn in onder zoek, maar er zijn ook al en kele „prijsjes" uitgekeerd. De heer Th. de Jong ont ving 90 gulden voor een voor stel ter verbetering van de hy giëne en de netheid, terwijl de heer E. Hartman op de belo- ningslijst is gekomen met twee aanmoedigingspremies van 25 gulden. De heer Luyendijk zegt, dat men in de beginfase van „de bus" niet helemaal „bij" is ge weest met het beoordelen van de ideeën. Hier is echter verbe tering in gebracht. Ook wil men gaan aansluiten bij ideeënbus acties, zoals die in concernver- band worden gehouden. De heer Luyendijk vindt dat er gezien het aantal ingezon den formulieren kennelijk wel behoefte heeft bestaan aan een ideeënbus. „Nu de eerste pre mies zijn uitgereikt is dat ook weer een „opfrissertje," meent hij. „En bij de ideeën die we nog verder moeten bekijken zitten ook nog wel een paar goede tips

Personeelsbladen | 1975 | | pagina 3