Teletrip-systeem vervangt 8-daagse cassiëreopleiding 'Korte duur van nieuwe opleiding enige bezwaar' ut C 'jammer dat 'ze ook nu niet met mensen leren oud gediplomeerden: omgaan' 'Geen-idee oi wij liever de nieuwe opleiding hadden willen volgen' f! C MARION ZOU BEST MÉÉR WILLEN LEREN pagina Flitsen Er is wat aan de hand met de opleidingen in vooral de AH-filiaal-sektor. Langzaam maar zeker zijn de opleidingen nu bijna allemaal aangepast aan de nieuwe organisatiestruktuur van het concern. In de loop van de afgelopen jaren werden er andere opleidingsbehoeften gevoeld. Het was dus een logisch gevolg dat ook de verschillende opleidingen zouden worden aangepast. Néém nou bijvoorbeeld de caissiere-oplei- ding die in een totaal nieuw jasje werd gestoken. Vorige maand werden in Utrecht voor de allerlaatste keer de vaardigheids pro even-oude-stijl afgenomen. Je zou kunnen zeggen dat er op die dag een periode werd afgesloten. In die caissièx-e-opleiding-oude-stijl werden éénmaal per periode van vier weken op zes plaatsen in het land (Meppel, Utrecht, Amsterdam, Den Haag, Roosendaal en Eindhoven) achtdaagse opleidingen gegeven. Bovendien werden er vijf keer per jaar vaardigheidsproeven afgenomen. Maar er kleefden een aantal bezwaren aan dat systeem. Het belangrijkste bezwaar was wel dat de meisjes acht dagen lang hun werk in het eigen filiaal in de steek moesten laten. Ze moesten vaak uren reizen om iedere dag opnieuw op tijd bij de opleiding ergens in het land te zijn. - Bovendien bleek vaak dat na die acht daagse opleiding de nieuwbakken caissière dan weliswaar veel over haar vak had geleerd, maar dat ze daarna toch nog tijd nodig had om het geleerde aan te passen „Wij hebben nu gekozen voor een meer individuele opleiding van de meisjes in het filiaal waar ze werken", zegt mevrouw Hilda van Kleij, medewerkster van de afdeling opleidingen in Zaandam. Een onmisbaar apparaat bij dat nieuwe systeem is de Teletrip, waarmee nu honderd filialen zijn uitgerust. Maar vóór het einde van het jaar zullen alle supermarts zo'n apparaat hebben. Elk filiaal in de omgeving kan volgens afspraak de Teletrip van het „stamfiliaal" lenen. „In het filiaal komt de Teletrip naast de kassa te staan en de op te leiden caissière krijgt van het apparaat opdrachten die ze moet uitvoeren. Daarnaast moet het meisje een vragenlijst invullen. „In plaats van acht dagen vergt dit nieuwe opleidingssysteem nu nog maar vier dagen", zegt Hilda van Kleij. Vergeleken met het vroegere systeem is de nieuwe opleiding tijdbesparend. De meisjes hoeven niet meer stad en land af te reizen. Tijdens het werken met de Teletrip kunnen ze bovendien hun eigen tempo bepalen. Ze hebben ook niet het gevoel „naar school" te hoeven". Vanaf half april worden er al via het nieuwe systeem caissières opgeleid. Ook nu volgt er een soort eindtest, waarvan de eerste in augustus op drie plaatsen van het land wordt gehouden. De meisjes die volgens het nieuwe systeem zijn opgeleid zijn erg enthousiast. „Het enige probleem dat op het ogenblik nog voelbaar is, is het tekort aan Teletrip- apparaten. Maar ook daaraan wordt al gewerkt", zegt Hilda van Kleij. Wilma Gaat de nieuwe opleiding van caissières ver genoeg? Een vraag die ook ter sprake kwam in het AH-filiaal in De Bilt. waar hoofdcaissière Wilma Bok (18) éénmaal in de week (op woensdagmiddag) enkele van haar leeftijdgenootjes en kollega's via een geleende Teletrip opleidde tot volwaardige caissières. Dat geldt bijvoorbeeld voor Marion Hooijenga (18). Sinds twee jaar werkte zij in de slagerij, maar de laatste drie maanden is zij caissière. „Wat ik nu doe vind ik veel leuker", zegt ze. „Het is ook veel moeilijker. Je draagt meer verantwoorde lijkheid. Achter de kassa voel je je ook veel rustiger aan de situatie in het eigen filiaal. raus BIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIjlllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllJllllllillllllllllilllblllllllllllllllllllblllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlUfflffi In het AH-filiaal in Maars- sen werkt sinds een maand of drie Betty van Zuidam (21) als caissière. Zij was een van de eersten die via een van een ander filiaal geleende Teletrip de caissière-opleiding- nieuwe-stijl volgde. Althans gedeeltelijk, want na twee dagen moest de Teletrip weer terug. Kort maar krachtig dus. „Maar in die twee dagen heb ik wel het een en ander geleerd", zegt Betty. „Jammer dat het maar zó kort was, dat ik maar de helft van de cursus kon volgen. De andere helft heb ik nu mezelf maar in de praktijk geleerd". „Toen ik hier pas was had ik erg veel angst voor al dat geld dat door m'n handen ging. Maar door die cursus heb ik dat leren overwinnen. Nu sta ik er niet meer bij stil". „Al meteen nadat ik in dienst was gekomen kreeg ik de gelegenheid om via de Teletrip die cursus gedeeltelijk te volgen. Ik was er erg blij mee, want je voorkwam daarmee dat ik me een eigen stijltje ging aanleren, waar je latei- moeite mee zou hebben om het weer af te leren." Hoofdcaissière mevr. A. de Winter van het filiaal in Maarssen begeleidde Betty tijdens haar opleiding. Zij heeft de indruk dat de nieuwe opleiding veel effectiever is, omdat de meisjes op de Teletrip kunnen zien wat er bij de kassa allemaal kan ge beuren. Drie meisjes die nét hun vaar digileidsproef-oude stijl achter de rug hebben. Alle driegeslaagd natuurlijk! Want zowel Gea Vos (17), Siepke van der Grijp (17) en Marijke Rook (16) zijn bij de pinken genoeg, 's Mor gens thuis hadden ze van de zenuwen geen hap eten door hun keel kunnen krijgen op de allerlaatste examendag. Maar toen alles achter de rug was, was de spanning gebroken. Ze hebben het caissière-diploma in hun zak. Ze hebben er geen idee van of ze wellicht liever de nieuwe opleiding hadden willen volgen. Ze weten wèl dat ze het tijdens de oude opleiding best naar hun zin hebben gehad. „Wij hadden in ieder geval nog het voordeel dat we uit ons eigen filiaal kwamen en kontakt hadden met kollega's uit andere filialen", zegt Siepke. Daar hadden ze best wat voor over. Ook al moest Gea (die in het AH-filiaal in Alblasserdam werkt) er iedere dag in totaal vier jur voor in trein en bus zitten om van en naar de opleiding te komen. Siepke (/'ia in het AH-filiaal in vJud-Beijerland werkt) en Marijke (die in het AH- filiafj in Maassluis werkt) Gea deden er in totaal drie uur over. Marijke: „Ja, je moest er twee weken lang iedere dag echt voor uitbreken. Maar dat vond ik juist wel leuk. Het '%as 'n leerzame afwis seling van het dagelijkse werk. Ik had het er graag voor over dat ik er 's mor gens vroeger m'n bed voor uit moest en "s avonds later thuis kwam dan anders". Siepke: „Vóórdat ik die opleiding had gehad wist ik lang zo goed niet hoe ik me als caissière moest op stellen als nu. Ik heb het gevoel dat ik nu m'n werk aan kan, dat ik echt het een en ander heb geléérd". Allemaal dus rozegeur en maneschijn? Vergeet het maar! De drie kersvers opgeleide caissières hebben wel degelijk kritiek. Gea, bijvoorbeeld, vindt de oplei ding lang niet ver genoeg gaan. Gea: "Ik heb gemist dat ze je leren om met buiten lands geld om te gaan. Vooral 's zomers, als er veel Marijke toeristen in de zaak komen, voel ik dat als een gemis. Weet ik veel wat een Duitse Mark of een Engelse pond waard zijn, of hoe die dingen eruit zien!" „In ons filiaal krijgen wij ook veel Turkse en Griekse arbeiders aan de kassa. Ze betalen dan met vreemd geld, dat erg veel op Nederlands geld lijkt. Zowel zij als wij maken dan vergissingen die je zo gauw niet in de gaten hebt. Ik vind dat een caissière-kursus zoals wij die nu hebben gevolgd je op die dingen attent zou moeten maken". Marijke: „Ja, het omgaan met buitenlanders, dat is bij de kassa vaak het moeilijkste. Ik spreek nau welijks vreemde talen. Ik weet dus ook niet wat ik tegen buitenlanders moet zeggen als ze bij de kassa komen. Ik had gewild dat ik tijdens deze opleiding had geleerd hoe je met die mensen kontakten moet leggen. Al hadden ze ons in het kontakt met de klanten. Op die plek kun je beter dan elders in de winkel, de rust opbrengen om een vriendelijk gezicht te zetten". Ze is best tevreden met de nieuwe opleiding, maar ze heeft één bezwaar: Ze vindt die cursus nogal kort. „Ik zou best wat méér willen leren. Bijvoorbeeld een stuk of wat steeds terug komende buitenlandse woorden. Ik zou ook best willen doorgaan voor caissière B, C of als het kan nóg verder". Haar kollega Riet Pommer (16) knikt. „Ja, die cursus zou van mij ook wel wat verder en wat dieper mogen gaan. Maar niet omdat ik carrière of zo zou willen maken. Want dan krijg je ook meer verantwoordelijk heid te dragen en dat hoeft van mij niet zo". „En wat die buitenlandse woordjes van Marion betreft: Dat kan natuurlijk nóóit. Dan zouden ze je tijdens zo'n cursus ik weet niet hoeveel talen moeten gaan leren". Wilma zit glimlachend te luisteren. „Toch vind ik deze nieuwe cursus heel wat beter dan de oude", zegt ze. „Het grote voordeel is dat je altijd hooguit met z'n tweeën bezig bent. Daardoor is deze opleiding veel individueler. Zo'n meisje krijgt alle aandacht die zij nodig heeft, ze kan vragen stellen „Ja, ik heb het gevoel dat ze nu beter dan vroeger de kans krijgen om hun vak te leren. In de praktijk voelen ze zich achter de kassa ook zekerder van zichzelf sinds ze die Teletripcursus hebben gevolgd". maar de meest voorkomende Franse, Duitse en Engelse woorden geleerd. Als je als caissière met je mond vol tanden staat sla je immers een blunder van jewelste. Vraag: Er zijn in ons land heel wat winkelbedrijven waar caissières niet worden opgeleid, waar de meisjes het in de praktijk leren. Marijke: „Ja, dat zal best, maar je vergeet dat je als caissière erg veel verant woordelijkheid draagt. Je gaat soms met duizenden guldens om. Maar je staat er niet meer bij stil. Cais sière is een vak. Daarom vind ik het volkomen terecht dat we een goede opleiding krijgen". Siepke: „Nu ik examen heb gedaan vóél ik me tenminste wat. Ik ben caissière en ik heb nu een papiertje in m'n zak waarop staat dat ik dat ook wer kelijk bén".

Personeelsbladen | 1975 | | pagina 12