Mouton Rothschild bereikbaar voor iedere liefhebber Operatie S-cliscount Wij hebben het gevoel ons werk nu beter te kunnen cloen' DE WIJN DIE (NOG) NIET GEDRONKEN MAG WORDEN Halfwas-slagers van Simon over CS-opleiding Aanbieding Op eningsclimax ACHT WEKEN Flitsen pagina 11 De verschijning van 's werelds beroemdste Bordeaux-wijn, Chateau Mouton Rothschild, in een groot aantal AH-filialen, heeft enige opwinding veroorzaakt in het Nederlandse wijn wereldje. Tot voor kort gold de Mouton als een wijn waarover elke kenner lus en sprak, maar waarvan slechts zeer weinigen ooit konden proeven. Met zijn prijs, die de laatste jaren varieerde tussen 150,en 200,per fles en die vorig jaar, toen de prijzen van vrijwel alle Bordeaux-wijnen tot een minimum waren gedaald, nog 75,per fles noteerde, behoorde de Mouton tot de zogenaamde „onbetaalbare" wijnen. Op 26 maart j.l. werd geopend de S-Discount aan de Dorpsstraat 88 te Zoetermeer. Op de foto: BL C. A. van Goethem (links) en zijn per soneel met (rechts) de distriktleider de heer Th. Bos. Op 23 april j.l. werd de AH-Supermart geopend in het pand Blokhuis 49 te Lisse. Op de foto het personeel met BL Th. Linnekamp. De opwinding betrof niet zozeer de prijs waarvoor de Mouton door AH werd aange boden 25,als wel het feit dat AH's wijnkopers er in waren geslaagd een wijn van een dergelijk kwaliteitsniveau in zo ruime mate te versprei den. Per jaar worden er nog geen 300.000 flessen Mouton „geoogst". De snelheid waarmede de eerste partij van 300 kisten verkocht was heeft volgens AH's wijnkopers bewezen dat ook de kenners van kwaliteits wijnen de weg naar de super- mart hebben gevonden. Zoals bekend was de Mou ton Rothschild een onderdeel van een aanbieding Bordeaux wijnen, die alle vorig jaar nog zeker driemaal zo duur waren en waarvan de namen in staat waren de harten van de Ne derlandse fijnproevers drie maal zo snel te laten kloppen. Wie minder bekend is op het gebied van de Franse kwa liteitswijnen, mag dat overdre ven vinden, maar zo gaat het nu eenmaal als men ervaren Vervolg van pag. „Wanneer je die punten af werkt en je loopt via een check list nog even na of niets ver- getën is, dan kan het niet mis gaan," weet de heer Bruins- ma, die er dan ook op wijst, dat Nijmegen op dit punt de 25e succesvolle operatie is geweest. Onderdelen van het werk schema zijn in hoofdzaak: ont werp lay-out, vaststelling in ventaris, contacten met ande re afdelingen (merchandising voor informatie leveranciers) telefoon, verzekeringen, vorm geving, filialenburo voor nieu we bevoorrading, administra tie, districtsleiding enz. Al de ze ontwerpen worden voor zo- ,ver nodig verder gedetailleerd. Met het personeel wordt al les het zij herhaald uit voerig besproken. Door een personeels-inzetschema weet een ieder wat van hem wordt verwacht, ook op de bijzonde re dag van de opening. In een personeelsvergadering wordt heeft hoe oneindig veel lek kerder dan een alledaagse wijn een goed-verzorgde kwaliteits wijn kan zijn. Dat „goed-verzorgd'slaat in het geval van de aangeboden Bordeauxwijnen en zeker bij de Mouthon Rothschild op het feit dat zij nog enkele jaren moeten blijven liggen. Wie nu een Mouton '72 drinkt zal zich misschien verbijsterd afvragen waarom de „kenners" zich zo drukmaken; wie de '72'er over vijf jaar drinkt, zal proeven dat die drukte niet voor niets ge maakt wordt. Dat de Mouton Rothschild 's werelds beroemdste wijn wordt genoemd, is te danken (of te wijten, zo men wil) aan het feit dat handelaren en wijn kenners in 1855 „vergeten" zijn deze wijn in te delen bij de al lerhoogste categorie. Deze ca tegorie, de zogenaamde Iers Crus Classés, werd gevormd door vier Bordeauxwijnen: Latour, Lafite, Margaux, en Haut Brion. Mouton Rothschild werd benoemd tot de eerste van de zogenaamde 2es Crus Clas sés. De allerbeste wijnen wer den verdeeld over vijf klassen; totaal zijn dat er ongeveer zes tig. een en ander nog nader toege licht. De heer Bruinsma: „Bij alles wat er gebeurt houdt de bedrijfsleider echter wel de leiding. Hij wordt goed ge- coached door de mensen van de Dienst Technische Projecten. Die hakken immers meer met dit bijltje." De openingsdag is natuurlijk een verhaal apart. Alles wordt vooraf geregeld: het schoonma ken, de openingskrant, de bloe men, het gebak, het rondbren gen van koffie enz. „Het is steeds weer een hele organi satie," zegt de heer Bruinsma. „Maar we krijgen er ook steeds meer ervaring in. Er zijn ech ter ook vaak specifieke zaken op te lossen. Zo heeft Nijmegen, onze 25e S-discount, als het ware nog twee aparte winkels in de win kel, namelijk afdelingen voor de verkoop van groente en De eigenaar van Chateau Mouton Rothschild, baron Na thaniel de Rothschild, schijnt zeer verontwaardigd geweest te zijn over de „degradatie" van zijn wijn. Hij en zijn op volgers, de baronnen James, Henri en Philippe, hebben niets nagelaten om hun wijn be faamd te maken. De etiketten werden ieder jaar door beroem de kunstenaars ontworpen, het Chateau werd uitgebouwd en ingericht tot een wijn-museum waar jaarlijks vele duizenden wijnliefhebbers samenscholen en de wijn werd met steeds meer zorg geplant, geoogst, ge- vinifieerd en opgevoed. De lijf spreuk van de baronnen Roth schild: „Eerste ben ik niet, tweede wil ik niet zijn, ik ben Mouton." Pas twee jaar geleden won baron Philippe de Rothschild zijn strijd: de als onaantastbaar geachte klassering van 1855 werd gewijzigdMouton Roth schild werd benoemd tot Ier Cru Classé. Deze achtergrond maakt het duidelijk waarom de wijnken ners zoveel over Mouton Roth schild hebben gesproken. En hij maakt ook duidelijk waarom zij er als de kippen bij waren toen AH de „onbetaalbare" Mouton betaalbaar heeft gemaakt. Gesproken werd van een „kans die nooit meer terug komt". Zei een vertegenwoor diger van de afdeling wijnin koop van Albert Heijn: „De kans is inderdaad niet groot, maar wij zullen niet aarzelen hem te grijpen zodra hij zich weer voordoet. Tenslotte ver wacht de wijnliefhebber bij zondere dingen van de groot ste wijnkoperij van Nederland." vlees. Dit is een proéftieming. Het assortiment in deze twee afdelingen is natuurlijk wel beperkt. In Nijmegen verkopen we ook bloemen. Bovendien moesten we er rekening mee houden, dat op de bovenver dieping Brons Textiel een ves tiging heeft. Zo sta je altijd toch weer voor dingen die bui ten het routinepatroon vallen. Dat maakt het werk toch ook weer aantrekkelijk." De heer Bruinsma verwacht wel, dat er meer S-discounts zullen blijven komen, want bin nen Ahold gaat de diversificatie naar afnemersgroepen verder. „De ene consument hecht waar de aan een groot assortiment, de andere aan lage prijzen. Binnen het concern hebben we daarom winkeltypen die aan déze consumenten tegemoet komen," zegt hij. De S-dis counts hebben niet alle dezelf de „afkomst": er zijn totaal nieuwe vestigingen bij, andere waren voorheen filiaal van E- tos, Simon of Albert Heijn. Zoals wij in het vorige num mer van Flitsen meldden, hebben enkele medewerkers van Simon-filialen in de Cen trale Slagerij in Zaandam voor het eerst een cursus van acht weken voor versvlees- bewerker gevolgd. Het waren behalve de toen reeds genoemde heren J. San- dig en R. van Dijk óók de dames J. de Visser en M. G. C. Hollaar. Twee van de vier vroeg Flitsen naar hun be vindingen: Jos Sandig (23) van het Si- mon-filiaal in Castricum en Tinie Hollaar (17) van het filiaal in Maassluis kwamen heelhuids door het examen en kunnen zich nu evenals beide mede-cursisten „halfwas-sla ger" noemen. Tinie Hollaar vindt het eigenlijk doodgewoon dat zij als vrouw die cursus heeft ge volgd. „Daar is toch niks vreemds aan", vindt zij. „Bij ons in de slagerij werkt een meisje dat de slagersvakschool heeft gevolgd. Bij haar verge leken ben ik dus nog maar een groentje Waarom zou den vrouwen niet kunnen kie zen voor het slagersvak?*' Niet dat Tinie zelf de am bitie heeft om later slager te worden. „Ik wilde alleen wat meer weten over vlees. Dat weet ik nu. Maar ik wil ér niet per se in doorgaan". Anders ligt het voor Jos Sandig die na zes jaar Simon (waarvan 5\2 jaar op de krui- denierswarenafdeling) in het nieuwe Castricumse Simon- filiaal in de slagerij kwam te werken en vanaf dat ogenblik wist: Ik wil slager worden! Toen hij dus de kans kreeg om de acht weken durende cursus in de Centrale Slagerij te volgen, greep hij die met allebei de handen aan. „We begonnen er met z'n zessen", vertelt hij. „Na de eerste selectie bleven er nog vier cursisten over. Maar na hun examen zijn er daarvan twee elders gaan wer ken. Nu zijn alleen Tinie Hol laar en ik van die cursus nog over om het geleerde bij Simon in praktijk te brengen". Jos is achteraf verschrikke lijk blij dat hij die cursus heeft gevolgd. „Je leert er allerlei zaken die je in de dagelijkse praktijk van de winkel tegen komt. Ik heb nu het gevoel beter m'n werk te kunnen doen. Ik weet nu waar het vlees dat ik verkoop vandaan komt, uit welk deel van de koe of var het varken het is ge sneden". Certificaat Jos en Tinie hebben na hun. examen een certificaat gekre gen ten bewijze dat zij nu half was-slagers zijn. Jos heeft het papier zelfs trots opgehangen achter de toonbank van zijn slagerij. Hij en Tinie draaien hun hand niet meer om voor het in stukken delen van vlees, voor het ontvliezen, het uit benen „Dat halfwas-certificaat schijnt een geweldig goede basis te zijn voor de slagers vakopleiding", zegt Jos. Hij is dan ook van plan om in zijn vrije tijd die studie te gaan volgen. De ondergrond heeft hij alvast.

Personeelsbladen | 1975 | | pagina 11