Klantenkinderen bij Ahoid het meest op de kiek Simon-Den Helder maakt voetbalgeschiedenis OR-leden dienen Ko van repliek 2500 Maal per week „lachen tegen het vogeltje l!l!llllll!ll!linillllll!lil!lli!!IIII!!!l!I«ll!llll!lI!ll!!l!l!l!!!IIIIII!l Reactie op „Eigen Wijs interview Hamvraag pagina 10 Sinds een jaar of twee is Ahold de grootste kinderfoto graaf van Nederland. In pak weg 120 op basis van ruim temogelijkheden samen met de filiaalleiding en bedrijfsleiders geselecteerde en aangezochte filialen van AH en Miro worden per week gemiddeld zo'n 2500 kinderen gefotogra feerd. Dat wordt gedaan door PCA, een Amerikaans bedrijf met sinds een paar jaar ook een Nederlandse vestiging, dat zicli heeft gespecialiseerd in vooral kinderfotografie in super- marts e.d. PCA werkt in ons land exclusief voor Ahold. Het systeem is eenvoudig: In een speciaal ingerichte mo biele fotostand 'studio' ge noemd kunnen ouders in de filialen kleurenfoto's laten ma ken van hun kinderen. Er worden verschillende opnamen gemaakt. De klant kan dan één foto van 20 bij 25 cm kopen voor de reductieprijs van 4,95 (normale prijs 19,95). Alle andere foto's (in ver schillende formaten) kan hij eventueel kopen tegen de nor male prijzen. De praktijk leert, dat gemiddeld één op de drie klanten behalve de reductie foto ook meerdere afdrukken van de andere gemaakte opna men koopt. Het is zelfs mogelijk om tegen een gereduceerde prijs van 49,95 (normale prijs 67,35) een heel pakket te kopen van elf verschillende kleurenfoto's in elf verschil lende formaten en twee sleu telhangers met miniportretjes. Wervende werking Dit Ahold-initiatief blijkt de afgelopen twee jaar erg te zijn aangeslagen. Verkoopleider non-food, de heer C. F. Bosma in Zaandam heeft de ervaring dat de klanten in de filialen erg positief reageren op de aanwezigheid van de fotograaf. „Er blijkt een wervende werking van uit te gaan", aldus de heer Bosma. "Als zo'n foto graaf er is dan stijgt plotseling de omzet in het betreffende filiaal. Er komen dan ook klanten binnen die vóór die tijd nooit bij AH of Miro koch ten". De foto-aktie wordt steeds in tien filialen tegelijk gevoerd. In principe blijft de fotograaf een week lang met zijn foto stand in het filiaal aanwezig. Om de drie maanden wordt daarna bekeken of de foto- aktie in de bezochte filialen een succes is geweest. Er wordt dan o.m. besproken in welke filialen de fotograaf gezien de belangstelling korter dan een week kan blijven en in welke filialen zelfs even tueel met twee camera's en fotografen gewerkt moet gaan worden. Wanneer de aktie ergens érg aanslaat bestaat zelfs de mogelijkheid dat de fotograaf twee- of driemaal per jaar in dat filiaal terug komt. „Wij zijn er erg attent op", zegt de heer Bosma, ''dat de fotografen van PCA onze klan ten in de filialen geen foto's opdringen. Dergelijke agres sieve verkoopmethoden zouden onze klanten kunnen afschrik ken. De fotografen dienen de keuzemogelijkheid geheel aan de klant over te laten. Zo mo gen ze ook voor de start van de fotografie hooguit in de winkel wat foldertjes versprei den. Maar verder mogen ze niet gaan. vinden wij". Via advertenties in de plaat selijke pers, via huis aan huis verspreide folders en via re- lil amemateriaal in het betref fende filiaal wordt het publiek er toch al ruimschoots op attent gemaakt dat de fotograaf aan wezig zal zijn. Hoe populair deze vorm van kinderfotogra fie inmiddels al is blijkt wel uit de mondelinge en schrifte lijke reakties die bij het hoofd kantoor van Ahold in Zaan dam binnenkomen. Zelfontwikkelde camera's De foto's worden gemaakt met kostbare door PCA zelf ontwikkelde camera's die dooi de befaamde Japanse foto fabrikant Mamiya worden ver vaardigd. De camera's zijn uit gerust met een zoemlens die een brandpuntafstand hebben van 90 tot 200 mm en een dieptescherpte van 70 cm. Er wordt gewerkt met een vast gesteld diafragma van 18. Aan de camera's is een ma gazijn gekoppeld (elektrisch transport) waarin filmrollen zitten voor ruim 500 kleuren opnamen. Als zo'n filmrol vol is gaat hij per luchtpost naai de eigen PCA-laboratoria in Denemarken. Na drie weken worden de kant-en-klare kleu renfoto's dan rechtstreeks van uit Denemarken teruggezonden naar de AH- of Miro-filialen waar de betreffende opnamen werden gemaakt. Meisjes met flair De fotografen met wie wordt gewerkt, zijn over het alge meen meisjes die door PCA zelf zijn opgeleid. "Het belang rijkste is dat zij flair hebben en goed kunnen omgaan met kinderen", zegt operationeel directeur Arnold J. Heuzen van de Europese sectie van PCA. "Er is niets zo moeilijk als het fotograferen van kinderen. Je hebt er vaak engelengeduld voor nodig. Onze ervaring is, dat vrouwelijke fotografen dat geduld beter kunnen opbren gen dan mannen". "Het is ook niet nodig dat wij geschoolde vakfotografen in dienst hebben. De camera's waarmee wij werken zijn zó eenvoudig te bedienen dat iedereen dat binnen de kortste keren kan leren. Het goed kunnen omgaan met kinderen is voor onze fotografen daarom veel en veel belangrijker". Prakt ijk Eén van die fotografen is Annette C. M. Minder man (25) die een half jaar geleden nog het beroep uitoefende van telefoniste-receptioniste. Nu is ze in dienst van PCA en foto grafeert ze week in week uit in de AH- en Miro-filialen kinderen. Ze vindt het schit terend werk. Soms maakt ze erg vreemde dingen mee. Ze schiet nog in de lach als ze er aan terug denkt, dat er onlangs in een van de filialen een mevrouw op haar af kwam met een kaart van het medisch bevol kingsonderzoek dat juist die dag in die stad werd gehouden. "Die mevrouw dacht dat ze zich in onze stand kon laten doorlichten", grinnikt Annette. Woensdag 28 mei 1975 zal de Simon-voetbal geschiedenis ingaan als de dag waarop het grote treffen plaats had tussen de filialen Heerhugowaard en Den Helder. De spelers en supporters van Den Helder reis den gezamenlijk (±30 personen) per trein naar Heerhugowaard. Na een goed verlopen treinreis, waarbij de gein niet ontbrak, werden zy in Heerhugowaard opgewacht om op een snelle manier naar het veld vervoerd te worden, (zie boven). De wedstrijd welke een sportief verloop hadondanks twee gele kaarten werd gewon nen door Den Helder met 5—2, waarna het winnende team als echte cupoverwinnaars voor de fotografen poseerde (zie boven). De inmiddels gespeelde return bracht Den Helder zelfs een winst van 110. Wie volgt Een paar maanden geleden luchtte de 18-jarige Ko van dei- Wouw (eerste assistent van het Simon-filiaal in de Amsterdamse Kinkerstraat) in de tweede aflevering van deze rubriek zijn hart. Hij wilde best wat meer kontakt met kollega's uit andere filialen. Hij merkte bij zichzelf dat hij er zelfs behoefte aan had. Maar hij zag zichzelf nog niet zomaar een of ander filiaal binnen stappen met de mededeling: Hier ben ik! „Weet je", zei Ko in de bewuste „Eigenwijs"-rubriek, „er zit "sinds kort een eerste assistent in de ondernemingsraad. Die man zou dit soort dingen eigenlijk moeten gaan koordineren. Maar ik heb nog nooit kontakt met hem gehad. De vraag is: Moet ik naar hem toe of is het wellicht zijn taak om de filialen langs te gaan". Zoals te verwachten was; reacties bleven niet uit. Ko's uitspraak was koren op de molen van o.a. de heei H W Berkhout, tweede assistent in het Simon-filiaal in de Amsterdamse Alb. Neuhuysstraat en bovendien lid van de OR Simon-filialen. De beschuldiging van Ko van der Wouw kon hij zich niet laten aanleunen. Mét het OR-lid J. Kroes, assistent van het Simon-filiaal in de Amsterdamse Westerstraat, die het evenmin met Ko eens was toog de heer Berkhout naar de Kinkerstraat om met Ko te discussiëren over de vraag of Ko naar de OR moet gaan met zijn problemen, of dat een bepaald OR-lid naar Ko moest komen om eventuele problemen aan te horen. Wij willen als OR het onderlinge kontakt tussen de kollega's van de verschillende filialen best stimuleren", zei de heer Berkhout. „Maar hoe? Het is domweg een praktische onmoge lijkheid voor ons om alle filialen in het hele land af te reizen om dé meningen en de problemen van alle medewerkers en medewerksters te noteren. Het is de taak van de medewerkers zélf om met elkaar kontakt te zoeken". En als iemand het eens een keer niet eens is met wat de OR doet of zegt, dan moet hij zélf het initiatief nemen om liefst direkt bij een lid van de OR te reageren aldus de heer We hopen nou maar dat Ko van der Wouw het er mee eens is en dat zijn problemen en vragen de wereld uit zijn. Want dan heeft deze „Eigenwijs"-rubriek tóch zijn nut bewezen.

Personeelsbladen | 1975 | | pagina 10