DE LIFHoofd afdeling media Van Kampen Begin- en eindpunt van elke advertentie-campagne" een „Wij kopen ook kreatief werk van anderen in" Winkel zelf moet de drager van reklame zijn" Art-director Wagner: Adjunct-direkteur Stavorinus: n Een hond of een hat Redelijk grote uitgever Allereerste middel De matt als klant Fiitcen pagina 7 Dit zijn ze dan de medewerkers van Ahead Advertising B.V., de afdeling die na een 2-jarig bestaan letterlijk „in de lift" zit. Voor wie dat eveneens geldt, maar die op deze treffende groepsfoto helaas ontbreken, zijn: G. A. Brünott; B. Eken; Akke van der Plaats; A. B. Fienieg en Hetty Hania. De heer A. P. van Kampen (30) is de man die de super visie heeft op de analyse, het onderzoek, dus eigenlijk van de reklamemogelijkheden in media zoals vooral de dag- en weekbladen, maar ook radio en televisie. Hij is hoofd van de afdeling Media van Ahead en in die funktie houdt hij zich ook be zig met mediaplanning, hij beheert de adverten- tiekontrakten die er zijn met uitgeverijen. Hij is ook „account-supervisor" als er personeels advertenties moeten worden geplaatst. „De media-afdeling van Ahead staat aan het begin en aan het einde van iedere advertentie campagne", zegt hij. Toen we in 1973 met Ahead begonnen startte onze media-afdeling met een voor Nederland uniek systeem, nl. met het plaat sen van advertenties via de computer." „In het begin was het even wennen, zowel voor de media, als voor het computerbureau Tempo en voor de medewerkers van Ahead zelf. Maar na een half jaar.waren die kinderziektes overwonnen", zegt de heer Van Kampen. Zoals gezegd: De advertentie-campagne be gint en eindigt op de media-afdeling. „Binnen het reklameplan is de selektie van media een essentieel onderdeel. Want via de media richt je je met je reklameboodschap op een bepaalde groep van het publiek". De afdeling van de heer Van Kampen heeft een duidelijk inzicht in alle gegevens van de media in ons land: Oplagecijfers, abonnees, woonplaatsen van de abonnees, hun leeftijden, welstand.Per blad kan worden aangege ven hoeveel AH-klanten er onder de lezers zit ten, wie primaire en wie secundaire AH-klanten zijn, hoeveel sherrydrinkers of halvarine-eters onder hen zitten of wie er een hond hebben of wie een kat Behalve met het plaatsen van advertenties houdt de media-afdeling zich ook bezig met het afsluiten van advertentie-kontrakten en met het inkopen van ruimte in de media. Omdat Ahold een van de grootste Nederlandse adverteerders is ligt het voor de hand dat daarmee grote be dragen zijn gemoeid. Maar dat is nog niet alles. „De media-afdeling regelt ook de verspreiding van alle drukwerken van het Ahold-coneern. Dat varieert van een openingskrant voor een nieuw? Alberto tot en met de acht pagina's dikke Miro-kranten in veelkleurendruk. Iedere week verzorgen wij ten minste twee grote verspreidingen van derge lijke drukwerken. Dat wil dus zeggen dat we eigenlijk een redelijk grote uitgever zijn", aldus de heer Van Kampen. >aar wordt steeds koop- en dus ook astgesteld. „En Lrtikelen dan na- in de advertentie ,°gt de heer Kort- galden j het belang van okken", zegt hij. lak af te remmen, ^rbeeld wordt ge- atie zonder meer Leinere. Maar uit niet". ginagrote adver- „»sen zet je daar in een week dat je Iriekwart pagina et totale pakket !l maar liefst zo'n vosten". llega's zitten op l nek in het werk e verse produkten landacht worden de aktie „In de i verse zuivelpro- i/amen te staan. In p „In de drie ham- i i vleeswaren aan de „In 't frisse voor de diepvries :t de groenten die >en" naar buiten s uitgedacht rh. „Maar vooral: had gekregen! we de betreffen- met andere tekst- il We moesten er afmetingen zijn n de filialen, zo- zoveel mogelijk miljoenenoplage zijn steeds met •an die versheid s- ,*o er voor zorgen dat ontwerpers, tekstschrijvers, tekenaars, foto grafen, drukkers, op tijd klaar zijn met hun werk. Het is een organisatie van jewelste Reclame en marketing De heer Kortleve weet waarover hij praat als hij het heeft over reklame. Hij zit al dertien jaar bij AH en stelt vast dat ook in het reklamema- ken een voortdurende verbetering aan dé gang is. Het wordt steeds moeilijker voor de sterk verschillende filialen van AHSM zo goed moge lijk promotie- cn reklame materiaal te maken. „Hieraan besteden wij steeds meer tijd en geld. Maar tenslotte is de winkel dan ook ons belangrijkste medium! Het is allemaal veel inge wikkelder geworden. Maar ook veel fascineren der. Reklame is vandaag-de-dag een fascinerend gebeuren" .v Een uitspraak van de heer R. Stavorinus (41), adjunct- directeur van „Ahead Adver tising B.V.": „Helemaal aan het begin van de reklameke- ten staat de advertentie die het publiek in beweging moet brengen om naar onze filialen te komen. Maar de winkel zélf moet de eigenlijke re- klamedrager zijn". „Het is de taak van ons, reklamemakers van Ahold, om het publiek naar de filialen te krij gen. Dat is geen eenvoudige opgave. Ieder mens krijgt per dag op straat, thuis, in de winkel, op kantoor, overal, maar- liefst pakweg zo'n vijftien duizend indrukken te verwerken. Da's heel wat! In zo'n situatie vraagt het van een reklamema- ker erg veel deskundigheid om met zijn bood schap nog op te vallen". Een binnen de gelederen van Ahead dagelijks nauw i samenwerkend duo is art- I director J. W. Wagner (35) en zijn assistent, de ontwerper Cor Versteeg (34). De heer Versteeg die overigens al ruim I twaalf jaar bij AH werkt for- I muleert het werk yan hem en heer Wagner: „Wij zijn 1 verantwoordelijk voor de vormgeving van het totale reklamepakket van Ahold." „Wij kopen ook kreatief werk van anderen in, zoals de foto's, tekeningen, enz. Wij denken mee, brainstormen mee om tot een verantwoorde vormgeving te komen van de Ahold-reklame. Reklame maken is de laatste jaren veel inge wikkelder geworden dan vroeger". De heer Versteeg heeft in de afgelopen twaalf jaar gekonstateerd dat er op het gebied van de reklame ook bij Ahold het een en ander veran derd is. De klant wil nóg meer informatie heb ben. Als reklameman laat je nu ook veel meer de identiteit van het bedrijf als geheel over komen dan van het produkt alleen. „Neem nou onze campagne over de verse win kels van AH. Daarmee geef je duidelijk uiting aan een identiteit. Twaalf jaar geleden had dat nog niet gekund. Toen was AH nog niet zo ver. Andere zaken waren toen belangrijker. De op mars van ZB's naar SM's bijvoorbeeld". De heer Wagner: „Ja het is een duidelijk ver schijnsel dat de klant steeds meer informatie wil. Maar het is een kwestie van afwegen. De konsument is kritischer geworden, minder gretig om te kopen. Hij laat zich niet meer van gen met een simpele verkoopkreet in een adver tentie. Hij wil informatie. Dat is de grote ver andering van de laatste jaren in het reklame- gebeuren!" Met 36 eigen mensen en ongeveer dertig free lancers („Steeds meer top-kreatieve vakmensen als tekenaars, fotografen, tekstschrijvers, retou- cheurs, enz., werken zelfstandig, weigeren zich te binden aan een werkgever") probeert „Ahead Advertising B.V." de reklameboodschappen van het Ahold-concern op het publiek over te dra gen. Hoe belangrijk is daarbij de advertentie? De heer Stavorinus: „De advertentie maakt de reklameboodschap die je te brengen hebt zichtbaar. Zo'n advertentie richt zich tot een breed publiek en is daarom binnen het totale pakket van reklamemogelijkheden verschrikke lijk belangrijk. Reklame zonder gebruik te ma ken van advertenties is in Nederland nagenoeg ondenkbaar. Ieder bedrijf dat naar buiten wil treden grijpt in eerste instantie naar de adver tentie als reklamemiddel. In Amerika is dat anders. Daar heeft de tv-reklame voor een be langrijk deel de taak van de advertenties over genomen." Ahold of liever „Ahead" adverteert na tuurlijk niet „zo maar", in het wilde weg! Er moet wel degelijk commercieel resultaat uit de bus komen. Er zijn daarom een aantal methoden om te meten hoe groot het rendement van een advertentie of van een campagne is geweest. „Via marktonderzoek wordt na afloop gemeten hoe groot de bekendheid bij het publiek is ge worden van bijvoorbeeld een nieuwe winkel- vorm waarmee we hebben geadverteerd", aldus de heer Stavorinus. We la^en in dat opzicht zo min mogelijk aan het toeval over. Onlangs „liep" er een adverten tiecampagne in de damesbladen voor Simon. „Tussentijds bleek", zegt de heer Stavorinus, „dat Simon vooral bezocht werd door een groei end aantal jongere klanten en jonge gezinnen. Daarbij bleek de man als klant en als gezins hoofd bij het doen van de wekelijkse inkopen een belangrijke rol te spelen. Hij bleek ook vaak met zijn vrouw en kinderen mee te gaan om boodschappen te doen". „Toen we dat in de gaten kregen hebben we onze advertentiecampagne in de damesbladen ijlings aangepast door er in de foto een man bij te betrekken. Want als reklamemaker moet je letterlijk overal rekening mee houden".

Personeelsbladen | 1975 | | pagina 7