In "Mokum 700" mag All's plaats niet ontbreken PRoclamatie K/M 'Aanstekelijk suikerwerk w Flitsen pagina 3 seerd is. De inrichting zal wor den verzorgd door enkele eta leurs van A.H. zelf, die er ver moedelijk wel enige dagen mee bezig zullen zijn. Concurrentie Albert Heijn zal in de RAI niet het enige bedrijf zijn dat de oude tijd laat herleven. To taal zijn er circa 100 deelne mers. Zij zullen verscheidene vroegere bedrijfsinrichtingen tonen op het gebied van de drukkerij, scheepswerf, de Lommerd („Ome Jan"), een wijnkopershuis, een taveerne enz. De toegang tot Mokum 700 zal niet gratis zijn. Men kon zich bij een groot aantal banken in -Amsterdam -voor een gulden een „poortersbewijs" aanschaf fen, dat Voor een middag of avond als entreebiljet geldt. Daarnaast heeft men dan de verplichting vijf florijnen te kopen voor de somma van een rijksdaalder. Wettig betaalmiddel Deze florijnen zullen echter op Mokum 700 als wettig betaal middel kunnen dienen voor de artikelen die men in de stands van de deelnemers zal kunnen verkrijgen. In feite zijn er dus twee soorten geld op Mokum 700: Nederlands geld en Am sterdams geld (florijnen). De ouderen zullen in Albert Heijn's yinkeltje ook de stem men kunnen horen van twee persoonlijkheden, die zij zich stellig zullen herinneren: Louis Davids en Han Hollander. „Verdekt opgesteld" wordt een bandje afgedraaid waarop Louis Davids het destijds over bekende „Boffielied" zingt, het geen wordt afgewisseld door een radioreportage van een voetbalinterlandwedstrijd door Han Hollander, waarin deze mededeling deed van het feit, dat het duel muzikaal werd op geluisterd door Albert Heijn's Muziekkorps. Het totale oppervlak van de manifestatie Mokum 700 zal rond 35.000 m2 belopen, waar op een 375 meter gevellengte zal kunnen worden geplaatst. Het is niet precies meer na te gaan, maar volgens sommige geschiedschrijvers is Amster dam in lang vervlogen eeuwen ontstaan uit een nederzetting van Oostzaanse vissers. Albert Heyn begon ook in Oostzaan. Een dergelijke overeenkomst schept natuurlijk een band en dat zullen de hoofdstedelingen deze zomer in het RAI-gebouw gewaar kunnen worden. Daar wordt van 24 tot en met 29 juni een grootse manifestatie „Mokum 700" gehouden en Albert Heijn zal daar niet ontbreken. Al verscheidene maanden is een werkgroep, bestaande uit de heren L. M. de Haas, J. Kleppe, H. v. Petten en J. J. F. Snepvangers, bezig met de voorbereidingen. .Ingezetene" „Volgens de officiële richt lijnen staat deelneming aan Mokum 700 open voor alle Am sterdamse bedrijven of instel lingen en die bedrijven en in stellingen, die bij Amsterdam betrokken zijn. Wel, Albert Heijn heeft in Mokum meer dan 30 filialen. Wij voelen ons dan ook een volwaardig „ingeze tene" van de hoofdstad en dat is ook erkend door de organisa toren, die ons vroegen deel te nemen," zegt de keerKleppe. Albert Heijn zal zijn Zaanse afkomst echter niet verlooche nen, want de gevel en de in richting van de A.H.-museum- winkel aan de Zaanse Schans hebben model gestaan voor de inrichting van de stand in de RAI. Winhei van weleer Het winkeltje zal een opper vlakte hebben van 25 vierkante meter (vijf bij vijf meter) en er zullen allerlei attributen te zien zijn uit de winkeltjes- uit-grootmoeders-tijd: antieke lamp, koperen gewichten, weeg schaaltje, houten schappen met losgestorte produkten, zakjes met losse peulvruchten e.d. Vanwege de te verwachten drukte (de organisatoren van Mokum 700 verwachten in elk geval 200.000 bezoekers, het geen neerkomt op 30.000 tot 35.000 mensen per dag) zal er een beperkt assortiment wor den verkocht. Assortiment Het zal bestaan uit de vol gende artikelen: suikerbroodjes (met gratis recept), Zaanse koeken, zoethout, kaneelpin- kels, hete bliksem, boterruiten en Zaanse babbelaars. „Wanneer wij nog meer arti kelen zouden gaan verkopen," zo licht de heer Kleppe toe, „dan zouden de mensen mis schien te lang moeten wachten voordat zij aan de beurt zijn. Het moet echter toch een beetje vlot gaan. Meer dan twee men sen voor de bediening in dit kleine „filiaal" kunnen wij niet tegelijkertijd inzetten. Dan zou het overvol worden." Een hoofdstukje apart is de kleding van het personeel. De heren zullen een bruin jasje krijgen, zoals men dat vroeger in kruidenierswinkels droeg. Voor de dames zal ge zorgd worden voor ouderwetse schorten. Vooroorlogs Er zal worden gezorgd dat de bezoekers ook een indruk krij gen van het prijspeil van „voor de oorlog". Er komen in de schappen met losgestorte arti kelen leitjes als prijskaartjes met deze oude prijzen. Er zal echter wel duidelijk bij worden vermeld, dat daar heden ten dage niet meer voor wordt verkocht! Het maken van het model van het Zaanse winkeltje is overge laten aan het bedrijf van de heer Jan Luhlf te Amsterdam, dat op dit gebied gespeciali- Kermis Een complete kermis zal ook niet ontbreken. Dat er aan de organisatie van zo'n evene ment wel het een en ander vastzit kan men afleiden uit het feit, dat er al in juli 1972 mee is begonnen. Langzamerhand hebben de eerste gedachten van toen gestalte gekregen in con crete objecten. Nog een korte tijd en dan is het zo ver, dan opent Mokum 700 zijn poorten. Gezien de vele facetten die er aan de deelneming vastzit ten vindt men het wel plezie rig, dat er op 20 juni nog een soort generale repetitie plaats heeft, want dan bezoekt het Nederlands Genootschap voor Reclame de RAI. Kort daarna gaat het „echt" beginnen. Bij Albert Heijn heeft men er goede verwachtin gen van. Tegel Men leeft als het ware al en kele maanden naar het RAI-ge- beuren toe door de verkoop van de Amsterdamse jubileum tegel waarover eerder in Flit sen is gepubliceerd. In betrek kelijk korte tijd zijn er een dik ke 30.000 verkocht. Ook in het „winkeltje" in de RAI zal de tegel straks nog te koop zijn, waarbij zoals reeds opgemerkt de speciaal door de Rijksmunt geslagen florijnen als betaal middel worden aangenomen. Amsterdammers bouwen voor Amsterdammers in de RAI feeststad MOKUM 700 met markten, winkelstraten en pleinen in de sfeer van oud'Mokum. Alleen voor Poorter» nodig. Daarmee wordt U poorter van MOKUM /w en nc een bepaalde middag o! avond toegang tot it «ad. Waar haalt U het poorterbewij>7 Hel poorter be wl|i haalt U bl| een van de 69 banken over Amsterdam verspreid. Wl) hebben M hiernaast voor U op e. Reserveer nol MOKUM 700 wordt geiellig vol Maar het mast niet te worden. Om dat te voorkomen Is cr per middag o( avond nnntal poorterbewljren beethlkbaar. Reserveer tijdig Uw voor de mldd.ig ot avond van Uw keurt, Liefst vandaag nog! Wat kost hetT een' Is MOKUMi U op MOKUM 700 otlerhonde raken en consumpties kur En hoe voordelig de koers van de MOKUM-florljn Is op MOKUM 70" x SO cent? ar bijvoorbeeld kunt U heden ten dage taj 3,50 voor een heleboel plerle; I Poorterbewijs is niet niks let PoorterbcwIJi geelt U hel rech de Kop van Jut. het vlooientheater enio Wanneer? MOKUM 700 is geopend van dtnui-.fi 79 juni I97Ï. Op dm,dag 71 Juni van 19- alle overige dagen van 12 -17 uur en 19-01 |s I I. il vandaaq noq Haal vandaag nog uw Poorterbewijs en florijnen voor een middag of avond in MOKUM 700 V) Albert Heijn zal in het RAl- winkelt je ook Suikerbroodjes gaan verkopen. Een suiker- broodje heeft niets met brood, maar alles met suiker te ma ken: het is als het ware een grote puntige klont suiker. In Nederland maakt men deze suiker broodjes niet meer. Zij worden voor Albert Heijn uit Duitsland ingevoerd. Daar ge bruikt men de suikerbroodjes bij de bereiding van een „kop pig drankje." Albert Heijn zal bij elk broodje het recept verstrekken. Men heeft nodig een suiker broodje, een fles brandbare rum (54 pet), twee flessen ro de wijn en naar smaak: drie sinaasappelen en een citroen. Het drankje staat bekend als „vuurtangenbowl." De bereidingswijze is als volgt: de rode wijn met het sap van de sinaasappelen en de citroen verhitten, (maar niet laten koken) en in een schaal dampend op tafel zetten. Leg de vuurtang of de metalen zeef met daarop het suikerbroodje of de stukjes ervan, op de schaal. Giet de rum (ongeveer 1 wijnglas) hier zo over, dat de suiker doordrenkt wordt. Hier na de met rum doordrenkte suiker aansteken (flamberen) en de rest van de rum met een lepel over het suikerbrood druppelen, totdat het brandend gesmolten is. Zorg er voor, dat de wijn in de schaal goed warm blijft, door haar op een lichtje of een komfoortje te plaatsen. Even roeren en de glazen kun nen worden gevuld." Waarna het recept besluit met „Prosit". Wie in het bezit is van een rechaud of een fonduestel kan daarop de wijn ook aan tafel verhitten. Wie de bowl min der zoet wil neemt de tang van de schaal als het suikerbroodje nog niet helemaal is gesmolten. Gaan de vlammen te vroeg uit, dan weer wat rum over de sui ker gieten en het suikerbrood je opnieuw aansteken.

Personeelsbladen | 1975 | | pagina 3