Levensmiddelenwinkels staan voor omschakeling op elektronische kassa's Streven naar kassabon met artikelen en prijzen P. G. Zwartsfilialen-direkteur van AH-supermarts: pagina 2 Flitsen „Al kan het nog wel een jaar of twee, drie, duren, vast staat, dat het met de huidige 'mechanische kassa's' gedaan is. Ge leidelijk aan zullen deze worden vervangen door 'electroni- sche kassa's' en zelfs geautomatiseerde check-outs. Daaraan zijn zowel voor de klant als voor het personeel (met name de caissières) en voor de bedrijfsvoering grote voordelen verbonden." Wij praten met de heer P. G. Zwarts, filialen-directeur van Albert Heijn Supermarts, die de boeiende ontwikkelingen op dit terrein vanaf het allereerste begin nauwlettend gevolgd heeft. Een ontwikkeling die een indirect gevolg is van de ruim tevaart (waarin de elektronica immers zo'n, belangrijke rol speelt) en dié met name in de Verenigde Staten een geweldi ge stimulans heeft gekregen. Produktiviteitsstijging De heer Zwarts: „Dat is niet zo verwonderlijk, want juist voor de winkelbedrijven in dat land zijn de elektronische kas sa's zeer aantrekkelijk, omdat er daar aan de check-outs aan zienlijk meer gegevens worden geregistreerd dan bij ons. Wij kennen in feite maar drie betaalmiddelen: contant geld, girobetaalkaarten en bank-betaalcheques. In de Ver enigde Staten komen daar nog diverse mogelijkheden bij, zo als credit-cards en werklozen- coupons, terwijl bovendien o- ver elke betaling belasting be rekend en geregistreerd moet worden. Invoering van kassa's die niet alleen de speciale code op de artikelen lezen en registreren maar tevens via een simpele aanslag ook alle noodzakelijke gegevens over de betaalwijze e.d. in kaart brengen, beteken de voor de detailhandel in de VS een aanzienlijke produkti viteitsstijging. Dat zal in ons land ook het geval zijn, hoewel niet in die mate: verwacht wordt, dat hier een verbetering van de produktiviteit met 20 tot 25 procent kan worden ver kregen." In Europa Zoals in het verleden ook vaak het geval was, blijft de vooruitgang in de Verenigde Personeelsblad Ahold N.V. Oplage: 27.500 Verschijnt 9x per jaar 32e jaargang no. 5 luni 1975 Hoofdredaktie: Mevrouw T. Plooijer. Redactieleden: T. J. Broesder; M. Chris- tiaanse; J. D. Dreijer; D. van Dijk; L. M. de Haas; W. Haeser; mevrouw C. G. M. van der Ham; mej. T. Harder; D. Holtman; B. van der Knaap; P. Koster; J. P. Manshanden; M. de Ruyter; A. Salomé; J. van Wel; A, W. van Well- Groeneveld; A. C. van Wieringen; B. Wissink ook Geerdink. Redaktie en vormgeving in samenwerking met P.R. Adviesbureau G. i. van Hulzen, Den Haag Redaktiesekretariaat: Ankersmidplein 2, kr. 1719 Zaandam, tel. 075 - 59 30 26 Staten niet tot dat land beperkt, maar slaat na verloop van tijd ook naar Europa over en dat zal met de codering van pro- dukten en de daarop „aanslui tende" electronische check-outs eveneens het geval zijn. Er wordt al geruime tijd in tensief op gestudeerd en daar bij speelt onze president, de heer A. Heijn, een belangrijke activerende en coördinerende rol. Hij is namelijk voorzitter van de Europese Commissie voor Artikelcodering, waarin fabrikanten en detailhandel uit de meeste Westeuropese landen vertegenwoordigd zijn. Een commissie, die zich tot taak heeft gesteld een unifor me (dwz voor alle betrokken landen gelijke) artikelcode ring voor levensmiddelen tot stand te brengen. Dat heeft nogal wat voeten in de aarde (zoals ook blijkt uit het elders in dit nummer opgenomen ge- „Beroep vau j cas'sièreg daardoor aantrekkelijker" sprek met de heer Heijn zelf), maar, zo zegt de heer Zwarts: „Mijnheer Albert heeft een be langrijke rol gespeeld door be gin december van vorig jaar in Brussel een bijeenkomst voor te zitten, waarin niet alleen fa brikanten en detailhandel, maar voor het eerst ook alle andere betrokken partijen zoals verpakkingsdeskundigen, druktechnici e.d. aanwezig waren om alle problemen eens op een rijtje te zetten en te be spreken. Ik geloof, dat daar mee na het baanbrekende werk dat reeds verricht werd de hele verdere ontwikke ling opnieuw een flinke duw in de goede richting is gegeven." Lezende kassa's De problematiek in Europa zit 'em vooral in de artikelco dering, niet in de elektronische a-systemen. Er zijn (in de VS en Europa) momenteel al zo'n dertig tot veertig verschil lende merken in de handel, waarvan vele met diverse ty pen, variërend van het meest simpele geheugen tot (Wat we zouden kunnen noemen) de computer-kassa met talloze ge varieerde mogelijkheden. De eenvoudigste kassa op dit gebied is het best te vergelijken niet de kleine rekenmachien tjes die de laatste tijd voor ie dereen (zelfs voor een prijs be neden de honderd gulden) te koop zijn. Deze kassa's hebben geheugentjes, waarin de prijzen van zo'n dertig (veel lopende) artikelen kunnen worden opge nomen en met een eenvoudige druk op de knop kunnen wor den aangeslagen. De volgende stap is de „zelf- lezende kassa": de check-out, die de op de verpakking aan gebrachte codering leest, door geeft aan een geprogrammeerd geheugen (een mini-computer, zou je kunnen zeggen), dat de code in cijfers en andere gege vens vertaalt en aan de kassa „teruggeeft" om te registreren. De caissière behoeft de geco deerde artikelen alleen maar langs het „elektronisch oog" te schuiven en binnen onderdelen Vervolg van pagina 1 dat verwacht mag worden dat op dit gebied binnen enige maanden belangrijke beslissin gen zullen vallen. Niet, dat de bestaande problemen (en dat zijn er nogal wat) dan met één hamerslag opgelost zullen zijn; wèl is het dan wellicht moge lijk de situatie in een ruimte als mij nu toegemeten is, enigs zins helder uiteen te zetten, om dat dan naar ik van harte hoop in grote lijnen bekend is welke koers we in Europa zullen varen. Dat is op dit moment (nu er met de voor- en nadelen van verschillende coderingssyste men gedokterd wordt) helaas nog steeds een onzekere zaak. En daar is dan nog bij geko men, dat ook „de politiek" zich met de problematiek van de uniforme artikelcodering is gaan bezig houden: het depar tement Handel en Distributie van de Europese Commissie in Brussel heeft namelijk op 23 april een oriënterende vergade ring een soort hearing be legd om te vernemen hoe de diverse betrokken belangen groeperingen over de unifor me artikelcodering en wat daar zoal aan vast zit, denken. Dit initiatief is genomen op ver zoek van een internationale branche-organisatie die de Eu ropese Commissie heeft gewe zen op de mogelijkheid van het ontstaan van een „chaotische situatie," die het nemen van maatregelen wel eens gewenst zou kunnen maken. Ongeduldig Op zichzelf hebben wij tegen deze bemoeienis geen enkel be zwaar, mits het bedrijfsleven maar niets in de weg wordt gelegd om zélf voor het zijns inziens beste coderingssysteem te kiezen. Een duidelijk nadeel is echter, dat hierdoor opnieuw een vertragende factor op treedt, hetgeen natuurlijk na alle moeilijkheden die er al zijn geweest en nóg zijn niet zo erg gelegen komt. In diverse Europese landen begint men ongeduldig te worden en dat is, als we zien hoe ver men in de Verenigde Staten al met een en ander is, werkelijk geen won der. Het gaat ons er nog niet eens zozeer om al onze filialen zo snel mogelijk voorzien te heb ben van een electronische kas sa (of nóg een stap verder: van een computer-kassaIn eerste instantie is het van veel meer belang die uniforme artikelco dering te hebben, omdat daar door de communicatie tussen fabrikanten en detailhandel aanmerkelijk verbetert, de af handeling van bestelling, leve rantie, facturering enzovoorts danig versnelt en aldus een aantrekkelijke produktiviteits stijging kan worden verkregen. Het is vooral daarom, dat we langzamerhand haast beginnen te krijgen, want met name de levensmiddelendetailhandel heeft aan een dergelijke moge lijkheid tot produktiviteitsver- betering thans bijzonder veel behoefte. En als die uniforme artikel codering (waarvan wij in elk geval unaniem van mening zijn, dat er één symbool voor het totale levensmiddelenpakket moet komen), als die codering er eenmaal is, wel, ik geloof dat de check-outs die daarop kunnen „aansluiten," er dan geleidelijk aan vanzelf wel ko PERZIKEN 1,25 VIII PEREN 1,05 VIII ANANAS 1,35 VIII CHIPS 1,95 VIII PINDANOOTJES 1,10 VIII WASMIDDEL 2,00 VIII WASMIDDEL 3,80 VIII TANDPASTA 1,55 VIII SERVETTEN 1,05 VIII ZEEP .95 VIII WC PAPIER ,75 VIII BABY KOST 1 ,65 VIII Ziehier een voorbeeld van een deel van een kassastrook: de gekochte artikelen worden mei na me genoemd. men. Wanneer dat zal zijn, is moeilijk te voorspellen; daar kan ook nog geruime tijd mee heen gaan, al was het alleen maar omdat de code natuurlijk op voldoende verpakkingen ge drukt moet zijn om de investe ringen in de „lezende" en „ver talende" kassa's zinvol te doen zijn. Ik verwacht, dat er eerst op allerlei plaatsen in Europa (ook in Nederland) proeven met ver schillende kassa-systemen zul len worden genomen om erva ring op te doen. In Zwitser land en Denemarken wordt al enige tijd geëxperimenteerd, maar dat zal dan naar we mogen aannemen vrij snel op veel grotere schaal gaan ge beuren. Pas als het zover is, kunnen we met recht zeggen: de levens middelendetailhandel staat voor een nieuwe, bloeiende uitda ging!" Drie systemen Tot zover het artikel van de heer Heijn in het blad Super markt. Hij voegt daaraan voor Flitsen nog toe, dat de proble matiek van de uniforme arti kelcodering in Europa zich de laatste tijd vooral heeft toege spitst op strijd tussen vex-schil- lende systemen, namelijk het Amerikaanse UPC, het Duitse en het Franse Gencod.systeem. „De meeste landen (waaron der ook Nederland) hebben in middels gekozen voor het UPC systeem, omdat dit naar onze mening de meest praktische mogelijkheden biedt en we daarmee bovendien kunnen profiteren van de schat aan er varingen die er in een grote markt als de Verenigde Staten al mee zijn opgedaan." van een seconde worden alle gewenste gegevens op de kas sabon geregistreerd, zoals bij voorbeeld de naam van het ar tikel, de prijs, de datum, tijd stip en wijze van betaling en zovoorts. Voordelen De heer Zwarts: „Je kan op die kassa's net zo'n kleine of grote computer aansluiten als je zelf wilt. Er zijn vele moge lijkheden, zoals bijvoorbeeld een computer waarin tegelijk met de kassaregistratie talrijke andere voor de bedrijfsvoe ring belangrijke gegevens kunnen worden geprogram meerd. Zo kan je bijvoorbeeld op elk gewenst ogenblik het om- zetverloop per artikel en arti- kelgroep te weten komen (en daarbij je assortiments-, be stel- en voorraadbeleid, alsme de de indeling van magazijn en verkoop alsook de juiste pro grammering van de check-outs aanpassen), je kan nauwgezet registreren wanneer de piek uren en de rustige tijden val len (en daarop een effectiever personeelsbeleid, met name ook voor de part-timers, baseren), je hoeft niet meer alle artike len te prijzen (de klant kan daarover via de prijzen in de rails worden geïnformeerd) en ook het omprijzen zowel voor verhogingen als voor ver lagingen, bij speciale aanbie dingen bijvoorbeeld kan veel sneller geschieden, enzo voorts. Het is zelfs mogelijk de com puters in diverse filialen via speciale telefoonlijnen met elkaar te verbinden, waardoor niet alleen eventuele storingen kunnen worden opgevangen, maar ook op elk gewenst mo ment „totaal-informatie" kan worden verkregen over de gang van zaken in een bepaal de groep filialen. In principe is dat ook voor het hele land mo gelijk, maar dat zou natuurlijk wel een héél kostbare zaak zijn." Cassières De heer Zwarts is van me ning, dat de invoering van „computerkassa's" niet alleen voor de bedrijfsvoering en voor de klanten erg aantrekkelijk is, maar ook voor de caissières. In de eerste plaats hoeven zij niet (vaak wisselende) prijzen nauwgezet af te lezen en vergt de verwerking van de gekoch te artikelen lang niet zoveel (geestelijke) inspanning meer. Bovendien is er desgewenst meer tijd voor persoonlijk contact met de klanten. Overigens zal het niet zo zijn, dat alle artikelen gecodeerd kunnen worden, maar er is al een ontwikkeling gaande dat zélfs groente en fruit gecodeerd kunnen worden. De heer Zwarts verwacht, dat er spra ke zal zijn van een geleidelijke uitbreiding en dat uiteindelijk in totaal ongeveer 75 procent van alle levensmiddelen van een code zullen worden voor zien en dus met het „electro- nisch oog" geconfronteerd zul len worden.

Personeelsbladen | 1975 | | pagina 2