Behoefte aan grotere materialenkennis "Jongeren mogen best hun mening zeggen Niet per se inspraak wél een verklaring ABL F. Andriesse Miro Leeuwarden: pagina 12 Flitsen SgEBBÏTHB l|||illllllll!lilll!ll!llilllllllilllllllll!i llllllllll)!llll!lllillllllllllllllllillllillilllillllllll!lllllflllilllllll!l!lllliillilil!l!lllillltllllllllllllllillll!llllllllllllllllillll!llillllllllill!illllilll!lilllflllllll!!!llllllllliliHllil!ll Het gebrek aan voldoende materiaalkennis is nóg' zo'n heet hangijzer dat een aantal jongere medewerkers en medewerksters van de Miro in Leeuwarden bezig houdt. Ze voelen het zelf aan als een gemis, wanneer zij met de mond vol tanden staan op het moment dat een klant wat informatie over een of ander artikel wil hebben. Of het tot de verantwoordelijkheid hoort van de werkgever of van de werknemer om daaraan iets te doen is een vraag waar geen van de jongeren een duidelijk ant woord op heeft. De 17-jarige Froukje Kimsma (verkoopster) konfektie-afdeling) zegt: „Ik ben hier in de Miro in kontakt gekomen met het konfektievak en dat bevalt me best. Ik wil er graag in doorgaan. Daarom volg ik nu in mijn vrije tijd een naaicursus. Daarmee kan ik alle kanten op. Karst Pieters, een 17-ja- rige verkoper op de cam ping-, speelgoed- en huis- houdafdeling studeert ook voor een betere toekomst. Hij volgt een middenstands cursus en één dag in de week een cursus voor beroepsbegeleidend onder wijs. Pieter Wiersma (19), medewerker van de afdeling kruidenierswaren-vers, wil ook verder gaan in zijn huidige vak. Hij heeft het voorbeeld gevolgd van zijn kollega's en hij volgt nu een driejarige kruideniers cursus. Theo Hoekstra vindt dat nieuwelingen beter opge vangen en wegwijs gemaakt moeten worden. „Toen ik hier kwam wist ik van toeten noch blazen, maar ik werd wél meteen op de schoenenafdeling gezet". Theo heeft de detail handelsschool gevolgd, maar zelf vindt hij dat lang niet voldoende. Na de zomervakantie gaat er ook intern iets gebeuren om wat te doen aan wat de jongeren zelf ervaren als hun gebrekkige vak kennis. Alle medewerkers en medewerksters gaan dan ééns in de week bij elkaar zitten om met elkaar te praten over nieuwe artike len die zijn binnengeko men, over materiaalkennis, enz. Want aan hen zal het niet liggen. Ze hebben echt wel hart voor de zaak. „Ik geloof dat we hier eigenlijk best een goed sfeertje hebben," zegt ABL F. Andriesse van de Miro in Leeuwarden. „Ik heb het gevoel dat ik hier goed kan opschieten met fle mensen met wie ik dagelijks samenwerk. Zo'n goede sfeer is natuurlijk erg be langrijk, óók voor het werk. Vooral voor jongeren is een aantrekkelijke sfeer de motivatie om een goed stuk werk te leveren". Voor de heer Andriesse met z'n 35 jaren eigenlijk zélf nog een jongere is dat een erg gelukkig ge geven. Want de vijfduizend vierkante meters verkoop ruimte van zijn Miro wor den bevolkt door zo'n negentig vaste medewerkers en medewerksters (van wie er tenminste zestig jonger zijn dan twintig jaar) en ook nog zo'n 170 part timers (van wie ongeveer de helft scholieren). Verantwoordelijk heidsgevoel Daarbij komt dat ook de klantenkring van de Leeuwarder Miro allesbe halve oud genoemd kan worden: vijftig procent van de klanten is tussen de achttien en vijfendertig jaar. „Ik vind het verschrik kelijk fijn om met jonge mensen samen te kunnen werken", zegt de heer Andriesse. „Ik werk liever met jongeren dan met ouderen. „Ik geef m'n mensen in de zaak altijd zoveel mo gelijk verantwoordelijkheid, óók de jongeren. M'n afdelingschefs zijn bijna allemaal tussen de twintig en dertig jaar. Maar ook nóg jongere mensen mogen in deze Miro best hun eigen terreintje beheren, „Ik laat hier bijvoorbeeld een meisje van zeventien jaar de in- en verkoop van overhemden beheren. Haar afdelingschef houdt na tuurlijk wel een oogje in het zeil, maar zij doet het! prachtig. lijk nog wel andere voor beelden te noemen." „Goed, jongeren kankeren misschien wat meer. Maar wat geeft dat? Dat be schouw ik vaak als een kwestie van openhartigheid. Mógen ze asjeblieft voor hun mening uitkomen Dat de heer Andriesse met zijn bewering dat jongeren het best goed doen wellicht gelijk heeft be wijzen de cijfers. De Miro Leeuwarden zet ieder jaar zo'n zeventien of achttien procent méér om. „Kotnm un ikatie- kwartiertje" Hij werkt ook bewust aan het kweken van een goede interne sfeer. Iedere ochtend vooi'dat de klanten komen houden de afdelingschefs samen met hun discipelen een „kommunikatiekwar- tiertje". Er wordt dan over van alles en nog wat ge praat: Over de werkplan- ning van die dag, over de voetbalwedstrijd van de vorige avond, er wordt wat gepraat over en zo nodig wat geschaafd/aan de artikelenkennis van het pei-soneel. Er wordt een eigen per soneelsblad uitgegeven. Er is ook een personeels- kontalctcommissie. „Vroeger", zegt de heer Andriesse, „kwamen er in die raad nog wel eens zinnige dingen aan de orde. Tegenwoordig komt er weinig uit de bus." Voelt hij zich vertrou wensman van de jongeren die bij hem werken? Andriesse: „Nee, ik zelf niet. Het personeel komt zelden met bijvoorbeeld persoonlijke problemen bij mij. Ik streef er naar dat de afdelingschefs wél zoveel mogelijk het vertrouwen hebben van hun mensen. Ik heb het gevoel dat dat vrij aax'dig lukt". KIMSMA PIETERS HOEKSTRA FLEUR BOUMA „Jongeren kankeren misschien wat meer", zei de heer Andriesse elders op deze pagina. Hij heeft het gevoel dat dat vooral zijn benoemingsbeleid betreft. Hij benoemt afdelingschefs en eerste assistente^ zonder de rest van het personeel daarbij een stem in het kapittel te geven. „Ik vraag me af", aldus de heer Andriesse, „of de jongeren die hier werken er al rijp voor zijn om over dergelijke dingen mee te praten. Ze hebben immers nog nooit geleerd óók niet op school om groeps- verantwoordelijkheid te dragen. Hoe kan bovendien iemand van vijftien of zestien jaar de capaciteit beoordelen van iemand die ik afdelingschef wil maken?" Praten over dit onder werp met een aantal jongere medewerkers en medewerksters van de Leeuwarder Miro levert inderdaad een aantal inte ressante gedachten en uit spraken op. Vooral het gesprekje met Theo Hoekstra (20 verkoper op de hobby- en op de radio-tv- afdeling), Titus Fleur (19 medewerker op de groen- tenafdeling), Grietje de Haan (17 verkoopster op de huishoudafdeling) en de 16-jarige caissière Alie Bouma. Karaktertrekken Theo Hoekstra zegt zich er inderdaad nogal vaak aan te ergeren dat er mensen tot afdelingschef worden benoemd van wie hij zich afvraagt: Waarom hij? „Niet dat ik' per se inspraak wil hebben", zet Theo de zaken meteen recht. „Ik heb er toch te weinig verstand van en de bedrijfsleiding zal het heus wel het beste weten. Maar ik zou zo graag willen weten op grond waarvan iemand wordt benoemd". Titus Fleur: „Dat is het nou precies! Als de baas nou alleen maar zou zeggexx welke punten belangrijk zijn bij zo'n benoeming. Nu worden we onwetend gehouden. Dat wekt spanning". Grietje de Haan zit er wat zwijgzaam bij. Ze doet of het gesprek haar niet aangaat. Dat zégt ze even later ook. Promotie maken vindt ze niet belangrijk voor een meisje. „Ik ben hier niet komen werken om promotie te maken". Theo en Titus stuiven ge- h-riteerd omhoog. „Wat een onzin", roept Theo. „Daar héb je er weer een met het afgekloven cliché dat het maken van promotie voor vrouwen niet belang rijk zou zijn, omdat ze later tóch zouden gaan trouwen Alie Bouma komt haar sexegenote te hulp: „Pro motie maken hangt toch niet van jezelf af? Zeker niet bij de kassa, waar ik zit. Ik zie trouwens niet zo erg goed wat voot spek- takulaire promoties ik daar zou kunnen maken!" „Als mijn chef 'n vrouw zou zijn Theo: „Allemaal onzin. Als jij als caissière werke lijk steengoed in je werk bent dan geeft de bedrijfs leider je heus wel verant woordelij ker werk. Titus: „Raar toch dat vrouwen het promotie maken voor zichzelf als iets geks beschouwen Als mijn afdelingschef een vrouw zou zijix dan zou ik daar helemaal geen moeite mee hebben. Ik ben indertijd hier toch ook aangenomen door een vrouwelijke personeelschef!" illl!lllllllllUIIII!lllllllllllil!lllllllllllll!llllll!ll!!llllllllllll!l!lllll!IIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIi!ll!lll!lllllllllllllll!llllll!lll!llltlllllHI!!llllllllllllllll!llll!l!llllllll!llll!lll!llllllll!llinillllll!lllll!lllllllll!lllllllllllll

Personeelsbladen | 1975 | | pagina 12