meisjes maken' het bi] DG en PB Overlegstructuur wordt aangepast bij nieuwe organisatie-opbouw Eerste lustrum in Nederland Aanpassing Een beetje huilen De 'geboorte' van een advertentie Beloning Bij komende verkiezingen van ondernemingsraadsleden Nieuwe OR Toelichting Fifteen pagina fl Ze hebben het best naar hun zin, de negen Joego slavische vrouwen en meisjes die vijf jaat geleden vanuit hun geboortedorp Pirot naar Zaandam kwamen om er bij AH in de Produktiebedrijven te komen werken. Op 13 juli a.s. vieren ze hun eerste Neder landse lustrum en het zal waarachtig niet ongemerkt voorbij gaan. Hun chef zal hen toespreken, ze zullen een kadootje krijgen, ze zullen letterlijk in de bloe metjes worden gezet. Ze hebben zich in de afgelopen vijf jaren goed aangepast aan hun nieuwe Nederlandse omgeving. De meesten kunnen nu onze taal verstaan, maar ze hebben nog moeite met het vlot spreken ervan. Vijf van de negen zijn inmiddels getrouwd: Julijana Petro- vic (29) en Kaja Nikolic (34) met een Nederlander.. Mirjana Wuskovic-Djordevic (25), Ivanka Miajlovic-Madov (23) en Jagoda Mile-Djordevic (23) ieder met een in Nederland wonende Joegoslaaf. Maar Ruzica Todorovic (28), Mirjana Aleksic (25), Bozidarca Peric (30) en Jagada Mijic (23) hebben ook in ons land de ware Jacob nog niet kunnen vinden. Ze maakten deel uit van een groep van 38 Joegoslavische vrouwen en meisjes die in 1970 bij AH kwamen werken. Twintig van hen werden in het Distributie Centrum Zaan dam geplaatst, achttien in de produktiebedrijven. In het Distributiecentrum zijn nu na vijf jaar nog acht Joegosla vische dames over, in de Produktiebedrijven nog negen. „Alle anderen hebben ons in de afgelopen jaren weer verlaten", zegt de heer C. J. Waij, personeelsfunctionaris van de Zaanse Produktiebedrijven. „De meesten gingen om fami lie-omstandigheden of omdat ze heimwee kregen terug naar Joegoslavië. Of ze trouwden in Nederland en gingen dan met hun man elders in ons land wonen". „In het eerste jaar dat ze in Nederland waren hadden deze meisjes echt nogal wat aanpassingsmoeilijkheden. Gelukkige woonde en werkte hier in de omgeving van Zaandam een groep Joegoslavische mannen die al wat meer ervaring had met de gang van zaken in ons land. Die mannen vingen deze meisjes zo nu en dan op. Dat was erg fijn. Er zijn later ook een paar huwelijken uit voort gekomen", aldus de heer Waij. In dat eerste moeilijke jaar hebben de Joegoslavische vrouwen het soms nogal moeilijk gehad. „Soms haalden we er een tolk bij", zegt de heer Waij. „Als die meisjes naar de tandarts moesten of naar de dokter, of naar het gemeente huis, dan stuurden wij die tolk mee. Nu is dat natuurlijk niet meer nodig". Mirjana Aleksic zegt dat ze het nu best naar haar zin heeft. Ze woont in Amsterdam, waar ze een etage met drie kamers heeft. „Ik verdien hier meer dan ik in Joegoslavië zou kunnen verdienen", zegt ze. „Ik heb een paar Nederlandse vrienden en vriendinnen gekrègen, maar toch.als ik 'n brief krijg van m'n moe der moet ik af en toe nog wel eens een beetje huilen. Dan voel ik weer heimwee". „Misschien ga ik ooit nog eens terug naar Joegoslavië, meer voorlopig nog niet. Ik wil hier bij AH eerst nog meer geld verdienen. Wie weet koop ik er hier of in Joegoslavië nog wel eens een eigen huis van". Willen haar Joegoslavische kóllega's ooit weer definitief terug naar hun land? „Misschien degenen die met een Joegoslaaf zijn getrouwd", zegt Mirjana. „Het eigen vader land blijft immers altijd trekken! Maar de meisjes die hier met een Nederlander zijn getrouwd blijven vast en zeker hier. Ze hebben het hier toch goed? Waarom zouden, ze terug willen?" fi (Vervolg van pag. 6 en 7) Het verzorgen van de „adver tising" voor Abold is een van de belangrijkste werkzaamheden van „Ahead Advertising B.V.". Omdat het gebruik van Engelse woorden en termen in het re- klamevak een doortimmerd Ne derlands gebruik is geworden kunnen we er ook niet onderuit. Maar veel van die Engelse woor den wijzen de weg vanzelf. Zo betekent „advertising" in feite: het reklame maken door middel van advertenties. Iedere week worden er door ..Ahead" gemiddeld zo'n twintig verschillende advertenties ont worpen en in landelijke dag- en weekbladen geplaatst. Veel men sen hebben er geen idee van wat daarbij komt kijken. Daar om hieronder de geboorte van een advertentie in vogelvlucht: 1. Het begint met een bcleids- gesprek tussen de direktie en een „account-supervisor" van „Ahead" en de opdrachtgever, bijvoorbeeld 'n direkteur van één van de operationele eenhe den van Ahold. 2. Er wordt een reklameplan opgesteld en er wordt een selec tie gemaakt uit de honderden dag- en weekbladen, waarin ad vertenties geplaatst moeten wor den. Er wordt ook een kosten- plan gemaakt. 3. De kontaktmensen van „Ahead" gaan over de vormge ving van de advertentiecampag ne praten met ontwerpers en tekstschrijvers. Uiteindelijk wor den er opdrachten gegeven o.a. ook aan fotografen en teke naars. 4. Er komt een ruwe schets op tafel van o.a. de teksten die in de advertentie zullen worden gebruikt. 3. De ruwe schets wordt naar de opdrachtgever gestuurd die er zijn goedkeuring aan geeft. 6. De studio van „Ahead" maakt de lay out en een werktekening van de advertentie, waarin nu ook de illustraties een plaats hebben gekregen. 7. De prijsafdeling en/of de produktmanager geven hun goedkeuring aan de produktin- formatie in de werktekening. 8. Het materiaal dat in tech nisch opzicht nodig is om de ad vertentie in dag- en weekbladen te plaatsen (cliché's, stypes, ma trijzen, enz.) wordt klaarge maakt. 9. Gelijk met een plaatsingsop dracht wordt dit materiaal ver zonden aan de advertentie-af delingen van de geselecteerde dag- en weekbladen. De heer R. Broek, pe permuntmaker bij 't Pro- duktiebedrijf te Zaandam vond zijn afdeling op de maandagochtend, wan neer de droogstoof open ging, maar akelig warm. Hij diende een voorstel in om de verwarming van de oven op zaterdag al uit te schakelen. Dit bleek zonder bezwaar te kunnen. Om dit te onder zoeken moesten nauw keurige metingen uitge voerd worden en wat bleek? Het hele droog- proces kon aanmerkelijk bekort worden! Resultaten: Geen ondra gelijk warme afdeling meer en een jaarbespa ring van 1850,op stroomkosten! Maandag 14 april werd hem door de Bedrijfs- direkteur, de heer H. Vreugdenhil, de beloning groot 370.uit gereikt. Als de nieuwe ondernemingsraadsverkiezingen achter de rug zijn (en dat moet nog vóór de zomervakanties gebeu ren) zal binnen het Ahold-concern een vernieuwde overleg structuur gestalte hebben gekregen. Een overlegstructuur die is aangepast bij de nieuwe organisatorische opbouw van onze onderneming. Uitgangspunt bij deze aanpassing was, dat heel bewust gekozen is voor het principe: alle personeelsleden die voor één bepaalde activiteit werken, worden vertegenwoordigd door één ondernemingsraad. Het beste voorbeeld hiervan is, dat er thans binnen Albert Heyn Supermarts (AHSM) twee ondernemingsraden bestaan (één voor het personeel in de filialen en één voor het personeel op het hoofdkantoor en buitendienst), die nu worden samengevoegd tot één OR. Flitsen vroeg drs. P. J. van Dun, Ahold's directeur personeels zaken: „Zijn de werkzaamheden en de belangen van deze twee groepen werknemers niet zó verschillend, dat het erg moeilijk zal zijn eikaars problemen in één ondernemingsraad te bespreken?" De heer Van Dun: -„Nee, ik geloof, dat dat heel best zal meeval len. Het filialen-personeel en de kantoormensen hebben inderdaad heel verschillend werk, maar in wezen zijn zij toch allemaal met hetzèlfde bezig, namelijk met Albert Heijn Supermarts. Overigens zal de aanpassing van de overlegstructuur zelf niet zo heel erg ingrijpend zijn, omdat de bestaande ondernemings raden al vrij goed op de Ahold-organisatie aansluiten. Behalve de samenvoeging van de twee AHSM-ondememingsraden is het meest ingrijpend eigenlijk wel de vorming van een geheel nieuwe OR, namelijk de Ondernemingsraad Detailhandelsgroep Diensten (OR- DD). Hierin worden vertegenwoordigd de personeelsleden, die niet voor één der werkmaatschappijen van de detailhandelsgroep of voor een centrale slagerij of distributiecentrum werkzaam zijn, maar wel bijvoorbeeld bij de Centrale Inkoop, Personeelszaken Detailhandelsgroep, Administratie en Controlling Detailhandels groep. Hieronder plaatsen wij een schema van de overlegorganen, zoals die na de komende OR-verkiezingen zullen functioneren: OVERLEGORGAAN l Voorzitter COR Ahold A. Heijn OR Concerndiensten D. Vethaak OR AHSM F. I. Ahlqvist OR Simon Th. van Duimen OR Miro P. F. Moerman OR Etos J. v. Rooten OR Detailhandels groep Diensten P. L. Ligtenstein OR PB Zaandam P. C. Vink OR PB Tilburg L. H. Caarls OR PB Wijhe P. v.d. Berg OR PB Zwanenburg G. Oudega OR Sterovita E. J. de Leeuw OR Distributie N. J. Visser OR Vleesorganisatie J. Rommertz OR Restaurants G. J. Hermanides OR Techn. Onderhoud N. S. de Ligt Bij dit schema kan nog worden opgemerkt dat zoals ook nu al het geval is in de Centrale Ondernemingsraad Ahold uit sluitend gemeenschappelijke aangelegenheden van de betrokken ondernemingen worden behandeld. In de ondernemingsraden gaat het uiteraard om zaken die te maken hebben met het betreffende concern-onderdeel. In de OR Concerndiensten woi'den de werknemers vertegen woordigd, die werkzaam zijn bij alle Ahold-concerndiensten, Ahead en eventueel nieuwe activiteiten, voorzover deze te klein zijn om een éigen OR te hebben èn rechtstreeks ressorteren onder een lid van de Raad van Bestuur. De ORaden AHSM, Simon, Miro en Etos omvatten alle mede werkers (inclusief buitendienst-functionarissen) die uitgesproken werkzaam zijn voor de betreffende werkmaatschappij. In de ondernemingsraden bij de produktiebedrijven is de enige wijziging dat ook het PB Tilburg (waar tot nu toe een contactcom missie bestaat) straks een OR zal hebben. De ondernemingsraad van het distributiecentrum Zaandam en de contactcommissie van het distributiecentrum Tilburg worden samengevoegd tot één OR Distributie. Ook de centrale slagerijen krijgen één ondernemingsraad, waar bij de contactcommissies van CS Simon en CS Eindhoven worden opgeheven. De heer Van Dun gelooft, dat de geschetste vernieuwing van de overlegstructuur tot meer duidelijkheid leidt De centrale ondernemingsraad heeft zich inmiddels met de nieuwe opzet akkoord verklaard en de betrokken vakbonden zijn geïnformeerd.

Personeelsbladen | 1975 | | pagina 11