Koperen ideeënbus DC beloont rijkelijker dan weleer OR-AHSM gaat zichzelf bij achterban ,fverkopen Van tipgeld tot klinkende munt STUURGROEP TIMMERT AAN DE WEG WSBÊÊÊÊËBSm pagina 10 Flitsen Aktieplan Vandaar d_ plannen om de ideeënbus van de DC's de ko mende tijd wat meer onder de aandacht te brengen. Er komen reclameplaten met wisselende teksten te hangen, terwijl de bijna 12% jaar in gebruik zijn de bussen door nieuwe worden vervangen. De heer Franken hoopt dat er door die extra nadruk op het bestaan van de Ideeënbus meer mensen uit de DC's te Bever wijk, Rotterdam, Tilburg en Zaandam, met ideeën naar vo ren zullen komen. „Het inzenden wordt gemak kelijk gemaakt," zegt hij. „De formulieren hangen naast de bussen. Men kan via de chef inzenden, maar ook een idee in De O.R. van AH-filialen gaat iets doen om het kontakt met de achterban te verbeteren. Dat wil zeggen: Met de ruim twaalfduizend vaste medewerkers van alle AH-filialen in ons land. Na de zomervakantie zullen zes groepjes uit de O.R. de S.M.'s en Z.B.'s af reizen. Aan de hand van folders en in- struktiemateriaal zal 'de achterban' tijdens voorlichtings- en discussiebijeenkomsten worden verteld wat de O.R. is, wat er gebeurt en welke betekenis zij kan hebben voor de medewerkers en medewerksters. de bus deponeren. Dit laatste gebeurt meestal. De bus wordt eens per twee weken geledigd. De inzenders krijgen dan be richt, dat hun idee in behande ling wordt genomen." Zo'n bericht loopt volgens de officiële weg: het gaat uit van het Hoofd Operations DC, en via hoofdchef en chef komt het bij de betrokkene. Dan is een ieder op de hoogte. Dat is allemaal uitgedacht door de Stuurgroep Achterban Filialen O.R. die in januari werd opgericht. Deze groep bestaat uit mevr. C. Vaartjes (24 medewerkster in een Amsterdams AH-filiaal) en de heren C. Ott (32 sectorchef Houdbaar en Groot Non Food van het AH-filiaal in Heems kerk) en T. Rutten (22 eer ste verkoper in een Amster dams AH-filiaal). Weinig realities De heer Ott: „Op een gege ven ogenblik bleek dat het kon- takt met de mensen in de filia len veel beter zou kunnen. Ieder lid van de O.R. deed individu eel wel iets aan het leggen van kontakten, maar niemand wist van elkaar in welke mate dat gebeurde." „Kommunikatie met de men sen die je in de O.R. vertegen woordigt is in de praktijk erg moeilijk. De mensen die de ach terban vormen, zijn doorgaans erg moeilijk in beweging te krijgen. We kregen bijvoorbeeld maar weinig reakties van de mensen in de filialen." De heer Rutten: „Daarom werd in januari onze stuurgroep opgericht. We wilden gaan in ventariseren wat er zoal aan kontakten werd gelegd. We stelden een onderzoek in. Daar uit bleek -dat de O.R.-leden uit Den Haag en Rotterdam het eigenlijk^ het beste deden. Zij gingen zélf naar de filialen om te praten met het personeel en om te luisteren naar eventuele groepsproblemen." Voorlichtings bijeenkomsten „Als stuurgroep vonden wij dat elke O.R. dat eigenlijk zo zou moeten doen. Daarom heb ben we onze O.R. nu opgesplitst in zes groepjes die elk een aan tal filialen af zullen reizen." Met andere woorden: Binnen kort zullen de O.R.-leden in eerste instantie alle AH-super- marts in hun omgeving gaan bezoeken en er zullen dan voor lichtingsbijeenkomsten worden gehouden. Er zullen van te vo ren folders worden verspreid met informatie over de O.R. en met foto's en telefoonnummers van degenen die op bezoek zul len komen. Daarna zal er een plan wor den gemaakt om dergelijke bij eenkomsten ook te organiseren voor het personeel van de Z.B.'s. „Degenen die daarvoor suggesties hebben, kunnen die kwijt bij de stuurgroep," zegt de heer Rutten. Vertegenwoordigers van an dere O.R.'s binnen het Ahold- concern hebben inmiddels al in formatie ingewonnen over het initiatief van de O.R. Filialen. Want veel andere O.R.'s schij nen te kampen te hebben met hetzelfde vrij algemene pro bleem van een gebrekkig kon- takt met de achterban. Het ini tiatief van de heer Ott en zijn kollega's kan wellicht helpen ook elders de kommunikatie weer op gang te brengen. Plannen Bovendien bestaan er gevor derde plannen om het voorlich- tings- en instruktiemateriaal, waarmee de O.R. Filialen de S.M.'s en de Z.B.'s wil gaan langs reizen over te nemen op dia's en op geluidsbanden voor de Teletrips die in veel filialen aanwezig zijn. „Dat zou geweldig zijn," zegt de heer Ott, „omdat daardoor onze voorlichting een veel gro tere verspreiding zou kunnen krijgen." Voorts zijn er plannen om van een gedeelte van het in struktiemateriaal een soort boekje samen te stellen dat op verzoek naar alle filialen en kontaktpersonen kan worden gezonden. Wie iets te vragen heeft aan de O.R. Filialen of nadere in lichtingen wil, kan daarvoor (liefst schriftelijk) terecht bij mevr. C. Vaartjes (Van Hogen- dorpstraat 24 in Amsterdam) of bij de heren C. Ott (Pieter Breughelstraat 10 in Heems kerk) of T. Rutten (Volkersweg 42 in Zwaagdijk-Oost). In december van dit jaar is liet 12H jaar geleden, dat de lieer C. Vethaak, werkzaam in het Distributie Centrum Zaandam, het eerste idee instuurde voor de toen ingestelde Ideeënbus DC. Hij ontving voor dit idee een beloning van 15,-. „Dat was geen hoog bedrag," erkent de heer M. Franken, die nu sinds een jaar of vijf het se cretariaat van de Ideeënbus DC voert. H is werkzaam als hoofd bedrijfsbureau non-foods in het DC Beverwijk. De heer Franken voegt er echter onmid dellijk aan toe, dat er sinds het eerste idee wel wat aan de nor men voor de beloning is „ge sleuteld". Men werkt ongeveer volgens richtlijnen van het Ideeëncentrum, een afdeling van het Nederlands Verbond voor Efficiency (NIVE). Norm Men hanteert momenteel als norm voor de beloning: 20 pro cent van de besparing in het eerste jaar van de toepassing. Soms loopt dit uit op een klein bedrag, soms gaat het om een forse som, zoals'in 1971, toen aan een inzender van het DC te Rotterdam een beloning werd uitbetaald van 6824.. Er is nauwkeurig bijgehouden hoeveel ideeën er in de loop der jaren bij de DC's zijn inge zonden. De heer Franken haalt de cijfers uit de boeken: 379 in gezonden ideeën, waarvan er 201 zijn beloond en derhalve 178 zonder beloning zijn gebleven. Aan de inzenders is in de afge lopen WA jaar in totaliteit een bedrag van bijna 50.000 uit betaald. Niet tevreden Dit lijken allemaal aardige cijfers, maar .de heer Franken is er niet tevreden over. Wan neer hij volgens de landelijke gemiddelden te werk gaat zit men in de DC's op ongeveer de helft van wat er mogelijk zou kunnen en moeten zijn. De ideeën worden bekeken door een kleine „voorberei dingscommissie", bestaande uit de heren J. van den Akker (technisch deskundige), M. Oosterwal (organisatie-deskun- dige) en M. Franken (secreta ris). Deze commissie brengt ad vies uit aan de ideeënbuscom missie, waarin zij zelf ook zit ting hebben, alsmede de be drijfsdirecteur distributie N. J. Visser (voorzitter) en M. Bruin (namens ondernemingsraad). Deze commissie neemt dan een beslissing over het al dan niet (kunnen) toepassen van het idee en stelt de hoogte van de uitkering vast of geeft een aanmoedigingspremie, waarbij men zorgt voor een goede moti vering van een en ander. „Dat behoeft dan niet altijd het laatste woord te zijn," zegt de heer Franken. „Want als iemand het met een bepaalde beslissing niet geheel eens^is kan hij best komen praten. Dan bekijken we de zaak nog eens." Uiteraard wil men toch wel enig houvast hebben bij de be handeling en dat vindt men in een basisreglement, een raam werk (waarmee ook ideeënbus sen bij andere bedrijven wel werken) met daarin verwerkt eigen normen. Welkom In beginsel kan iedereen een idee insturen, aldus de heer Franken, ook uitzendkrechten en eventueel zelfs toevallige bezoekers. Hij stelt: „Wanneer in zo'n geval een idee wordt beloond is er toch óók voor het bedrijf een besparing bereikt. Vanuit het bedrijf gezien is elk goed idee welkom, onverschillig wie het indient." Inzenders van beloonde idee- en worden elk jaar gezamen lijk „onthaald" op een ideeën busdiner. Laatstelijk is er een film vertoond over de ideeën bus. De heer Franken vond dit een nuttige film, maar naar zijn idee zou men deze ook eens moeten laten zien aan de ove rige personeelsleden in het DC, om die ook te doordringen van het nut van de ideeënbus. Daar blijkt namelijk lang niet iedereen van overtuigd te zijn, zo merkt hij op, gezien het feit, dat bijvoorbeeld de dames en in de DC's werken ver scheidene dames nogal ver stek laten gaan bij het inzen den van ideeën. Ook van de zijde van de administratie komt er (te) weinig los. Volgens de heer Franken Stuurgroep-leden T. Rutten, mevrouw C. Vaartjes en C. Ott. komt het wel voor, dat een idee al in de praktijk is door gevoerd voordat het wordt in gezonden. Wanneer dit dan als nog gebeurt wordt er toch een beloning toegekend mits het idee voldoet aan de normen. De heer Franken hoopt, dat het koperen jubileum van Idee- DC gevierd zal worden met een flink aantal nuttige ideeën, het geen het werken in de DC's ten Cd goede zal komen, zulks over eenkomstig de doelstelling van de Ideeënbus. Die kan in offi ciële taal als volgt worden om schreven: Definitie „De Ideeënbus is een recht streeks contactorgaan tussen leiding en personeel met als doel iedereen in het DC aan te moedigen verbeteringen op elk gebied op te sporen, voorstellen daartoe uit te werken en in te dienen, het activeren van de tailkennis, initiatief en vin dingrijkheid voor het DC en zijn personeel, het bevorderen van samenwerking, bedrijfsin- zicht,verantwoordelijkheidsge voel, kritisch denken en inte resse in de bedrijfszaken" Door de Ideeëribus-secretaris is getracht dit weer te geven in een speciaal vignet, waarin de letters I, D en D, C zijn te her kennen, waarbij dan de D een dubbelfunctie heeft.

Personeelsbladen | 1975 | | pagina 10