Er blijven genoeg uitdagingen over 'De directie staat soms ver van de praktijk Uitvoerig hoofdstuk over sociaal beleid: Chris van den Broek, Zaandam: Flitsen extra editie In de jaarverslagen van Ahold neemt het hoofdstuk Sociaa Beleid altijd een ruime plaats in. Wat kunnen we In onze personeelskrant beter doen dan dit verslag over 1974 hier ii z'n geheel laten volgen? „Ons sociaal beleid stond het afgelopen jaar sterk onder invloed van hetgeen buiten onze onderneming plaatsvond. Het Centraal Akkoord bracht weliswaar zekere rust op het Ic front, maar vele maatregelen en voornemens van overheid vakbeweging veroorzaakten ingrijpende veranderingen, maakten nadere uitdieping van ons personeelsbeleid nood zakelijk en vergden aanpassingen in organisatiestructuur e personele bezetting. Loonkosten en bezetting In ons type bedrijf vormen de loonkosten toch al een uiterst kritische factor. Met onze grote aantallen jonge medewerkers is de klap van de zeer forse stijging in de jeugdlonen hard aangekomen. Door de uitbreiding van de leerplicht kwam daar nog eens overheen een merkbare vermindering in het aanbod van 15- en 16-jarigen. Zowel in aantaj als beschikbare arbeidsuren. Het afgelopen jaar zijn dan ook op twee fronten diepgaande analyses van organisatie en bezetting verricht. In het detailhandelsbedrijf heeft dit geresulteerd in een herstructurering van taken en een betere afstemming van de bezetting op pieken en dalen in de werkzaamheden. Staf- en steundiensten Ook de overhead is kritisch onder de loupe genomen. Allerlei staf- en steundiensten worden doorgelicht met behulp van overhead waarde analyses. Een methode, die de verantwoordelijke leiders in belangrijk mate zelf kunnen hanteren. De hiermee bereikte betrokkenheid van de organisatie in het tot stand komen van noodzakelijke veranderingen heeft zonder twijfel een gunstige uitwerking gehad op de onderzoek resultaten en de invoering ervan. D'it onderzoek di$nt meerdere doelen: verbetering van de organisatie en taakverdeling; hogere effectiviteit in de dienstverlening door betere afstemming van vraag en aanbod; besparing van Indirecte kosten. Consequenties De personele consequenties zijn uitvoerig besproken met de vak beweging. Een regeling sociale gevolgen is overeengekomen. Niettemin realiseren we ons, dat een op zich goede regeling nog lang niet het persoonlijke leed vermag te compen- f ».De eerste twee Jaar, dat C Ik in de OR zat (dat is de OR hoofdkan toor AHSM) hadden we het voornamelijk over de stoelen in de kantine en dat soort oppervlakkige dingen. Gaandeweg zo heb ik ervaren ga je Ieren de wet op de OR beter te hanteren en dan kom je tot wezenlijker zaken. We geven nu duidelijk een positief tegenspel aan de directie en de directie houdt daar ook zeer merkbaar rekening mee." Dat zegt Chris van den Broek (35). verkoopleider vers vlees sinds augustus '74 en voor- I dien districts-verkoopielder en nóg eerder zöne-manager Den Haag en omgeving. „De directie bedoelt het goed met haar plannen maar staat soms te ver van de praktijk af. Daarom Is het goed, dat de OR kritisch reageert op die voorstellen, die vaak geheel of gedeeltelijk worden omgebogen in de richting, dié de OR adviseert. Neem die reorganisatie van vorig Jaar In operations (districten werden area's met meer zönemanagers dan vroeger). Oorspronkelijk zag die er anders uit maar de OR heeft in deze zin een aantal aanbevelingen gedaan omdat we Inzagen, dat het oorspronkelijke plan In de praktijk niet goed genoeg kon werken." Een torenhoog probleem vindt Van den Broek het tekort aan tijd, dat ontstaat door een veeleisende baan en het OR-wérk. „Ik heb voor mijn werk aan 40-50 uur niet genoeg: daar komen ook een aantal avonden nog bij. En die zou Je eigenlijk moeten besteden aan de voorbereiding en studie voor het OR-werk. Wat er dan b.v. het eerst bij Inschiet i9 een goed contact met de ach terban. Dat blijft nu maar beperkt tot wat schriftelijke rapportjes. Dat is niet goed, want er moet juist daar veel meer communicatie over en weer zijn." seren. We spannen ons dan ook in om de mensen, die noodgedwongen onze dienst moeten verlaten, te Buitenlandse arbeidskrachten De regeringsvoornemens, die beperking van Inschakeling van buitenlandse arbeidskrachten op het oog hadden, zijn gelukkig niet verwezenlijkt. Uitvoering hiervan zou rampzalige gevolgen hebben voor de bezetting van onze produktlebedrijven, het distributiecentrum en de centrale slagerij. Ook al is dit gevaar voorlopig gekeerd, de personeelsvoorziening vooral in het westen blijft moeizaam. Ziekteverzuim Ter bestrijding van het toenemende i— en ons daardoor veel zorgbarende ziekteverzuim heeft de bedrijfs geneeskundige dienst enkele onderzoekprojecten lopen. Pensioenen Op 1 januari 1974 is een nieuw pensioenreglement van kracht geworden. Het reeds eerder toegezegde final pay systeem werd vastgelegd. Wel met een ontsnappingsclausule voor het geval een grote Inflatie tot onaanvaardbare consequenties za! leiden. Voorts bepaalt dit reglement nu, dat jaarlijks de ingegane pensioenen worden verhoogd op basis van gestegen kosten van levensonderhoud met een maximum var> 6%.

Personeelsbladen | 1975 | | pagina 4