w 'Een moeilijke tijd maar de mensen zijn er sterker van geworden' 'Zware dagen maar intensieve 1, contacten' 'Ik heb me wel danig verslikt in de tijd, die het vraagt' Gerrit van Dongen, Zaandam: Geert Haanappel, DDC Zaandam: Wim Volgers, Zaandam: Ritsen extra editie 13 i S K BHMMBHOHaMHBHBaHM ■■anmn Twee jaar geleden werd Geert Haanappel (38) benoemd tot hoofdchef van het Dagvers Distributiecentrum Zaandam (DDCZ) en hij wist, dat hij daarmee het zwaarste karwei uit zijn loopbaan tot dusver op zijn schouders laadde. Zijn opgave was namelijk een groot aantal zeer ingrijpende veranderingen te realiseren terwijl het werk niet alleen gewoon moest doorgaan maar zich bovendien snel in omvang uitbreidde. Dat vroeg van alle mensen in het DDC nu zijn het er 160 een flink stuk extra inzet maar niemand voelde zich daartoe erg geroepen omdat de tevredenheid over de werksituatie en de beloning toch al niet overmatig groot was. „Een moeilijke periode is nu voorbij", „Het is een heel zware tijd geweest," zegt Haanappel, „en al kreeg ik veel steun van directie, medewerkers en vooral van de chefs, ik heb me vaak eenzaam gevoeld, want In het magazijn begon men zo nu en dan de moed te verliezen. Hoewel ik weet dat het bij de functie hoort erken ik dat je je dan knap eenzaam kan voelen. Om het kwijt te raken pakte ik soms 's avonds de fiets en dan ging ik een eind trappen om toch maar goed te kunnen slapen. Of ik ging in het weekend zeilen, desnoods In mijn eentje, op het lisselmeer." Wat gebeurde er dan allemaal In het DDC? Om te beginnen werd het assortiment uitgebreid met goe deren, die vroeger rechtstreeks naar de filialen werden verzonden: eieren, vers brood, gebak, buitenlandse kaas, vers vlees enz. Het was natuurlijk een stuk goedkoper om alle dagverse waren geïntegreerd to vervoeren vanuit de distributiecentra, het was bovendien administratief ook een stuk gemakkelijker. Tempo verhoogd Het werktempo moest worden verhoogd: sneller uitladen bij de filialen, ook al omdat het assortiment was toegenomen. Dat bracht een overgang met zich mee naar pallet-vervoer: niet meer In colli ongecontroleerd vla lopende banden maar, onder nauwkeurige controle, ging de zaak In het vervolg op pallets in da wagens. Daarvoor dienden er echter controleurs te komen en heftruck-chauffeurs. Maar ook betekenden de pallets stuwverlies in de wagens, dus meer wagens, dus meer werk en dus ook een radicale verhuizing binnen het distributiecentrum om atdus de capaciteit van de laad- perrons te kunnen uitbreiden. Was dat alles? Weineen. Tegelijkertijd ging alle berekening over op een computersysteem en realiseerde Albert Heijn als een van de eerste In Europa ook nog een3 de verpakking van dagverse goederen In het zg. standaard- fust: de gele plastic kratten, die een eind maakten aan de heilloze, onstapelbare variëteit in verpakkingen, vooral voor groenten en fruit. Maar ja, een deel van de oude verpakkingen werd tenminste in de filialen vernietigd maar deze fusten kwamen retour en moesten dan worden ge wassen. Dat betekende terloops even een nieuwe was-afdeling er bij met een bezetting van 34 medewerkers. Voor de nieuwe verse waren, die er bij waren gekomen, kreeg het DDC er een grote koelcel bij en daarvoor moest even een speciaal lokatlesysteem worden ontworpen en ingevoerd omdat de waren in al die identieke gele kratten niet meer waren terug te vinden, die terwille van een economisch rendement van de koelruimte, stijf in elkaar waren gestapeld. Haanappel: „We hebben ons heel duidelijk gerealiseerd, dat bij al die veranderingen de mensen zelf in de knel dreigden te raken. Ik heb het zelf gevoeld als de grootste afi<napper van al die tijd: het gevoel, dat je geleefd wordt. Ik begreep best, dat dat voor de mensen op de vloer nog veel erger zo moest lijken. We hebben daarom medio 1974 een begin gemaakt met een project om de mensen in de hele organisatie meer bij het werk te betrekken door overleg en com- municètie, Er moet een goede communicatie met de voet van het bedrijf ontstaan maar tegelijkertijd moet ook op andere manieren aan het welzijn van de mensen worden gedacht. We hebben wat onderzoek laten doen naar zulke dingen als ons werk klimaat, onze beloningen in vergelijking met anderen, de plaats van de buitenlandse arbeiders bij ons e.d. en v/e kwamen er uit met een beroerd image: veel vragen en weinig betalen Naar een bredere taakverdeling We pakken die problematiek nu krachtig aan en begrijp wel: dat. is niet alleen een kwestie van belonen. We halen de mensen uit de maalstroom van het werk naar een bredere taakvervulling toe. Door opleidingen en door m „Je mist een een tijdje uit bent: de ont wikkelingen gaan immers door intussen", zegt Gerrit van Dongen (41), die de tweede helft van het vorig jaar ziek was. Hij is produktiebegeleider van procedures op de computer ojj het hoofdkantoor van Ahold en dat is een vak van veel snelle ontwikkelingen. Voor een deel was de spanning van het werk er de oorzaak van. dat hij nota bene net toen hij zijn aanhang- wagentje had gepakt voor een kampeervakanvie afknapte en met een soort asthma uit de roulatie raakte. Nu is alles weer in orde met hem maar een beroerde ervaring was het wel. Zeven jaar lang zit Gerrit van Dongen al in de OR Concern diensten en sedert anderhalf jaar nu ook in de COR. „Daar zit je helemaal tussen vogels van verschillende pluimage", zegt hij over de COR. „Maar, eerlijk gezegd, vind ik dat wel leerzaam, het contact met die verschillende mensen ligt me wel." Dat geldt nog eens in het bijzonder voor de opleidings- dagen, die het bedrijf organiseert voor de OR-leden. „De contacten daar met al die mensen vind ik erg goed. Het zijn zware dagen maar daardoor zijn de contacten misschien ook intensiever nog." Van Dongen is blij met die grondige OR-opleiding: de problemen, die In de OR aan de orde komen zijn dikwijls heel uiteenlopend en vragen een hoop kennis en inzicht. Het oordelen moet je soms aan collega-OR-leden over laten, die terzake beter zijn geïnformeerd. Maar als het over E.G.V.-zaken gaat, dan laat men graag Gerrit van Dongen aan het woord. Hij zit ook In de commissie, die de OR benoemde om de aan- I bevelingen over de EGV (Elektronische Gegevens Verwerking de afdeling, waar Van Dongen werkt) nader te toetsen. hbmhbhhmhhI „job-rotation"-programma's (iemand is de ene week order pikker en de volgende week heftruckchauffeur) geven we de mensen meer overzicht over het gehele distributiewerk en we stimuleren ze distributie als een vak te gaan beschouwen. Vroeger was het gewoon magazïjnwerk, goed genoeg voor ongeschoolden Tegenwoordig is het een specialistisch vak, dat inzicht vereist in het gehele proces: van de fabriek naar het korfje van de consument Ik hoop bovendien, dat we door de mensfen meer kansen in het werk te geven en ze meer bij het overleg te betrekken, een organisatie maken, die beter op veranderingen is ingespeeld dan twee jaar geleden het geval was. Ik wil die eenzaamheid niet nog eens beleven; ik heb liever, dat we gezamenlijk de gezamenlijke problemen oplossen." In die 14 dat ik nou met deze baas meeloop ben ik me wel betrokken gaan voelen bij hot bedrijf. Het wordt een stuk van jezelf; je hebt het niet meer over Albert Heijn maar over ons bedrijf." Dat zegt Wim Volgers (37), hoofd van de administratie van de Centrale Slagerij in Zaandam, „Ik ben begonnen op de Oostzijde, waar toen zo'n beetje alles zich afspeelde. Vandaar uit heb ik die hele explosieve expansie meege maakt en ik moet eerlijk zeggen, dat ik dat toch een hele belevenis vond. Dat doet je werkelijk goed, zeker als je je zo intensief bij het werk betrokken voelt. Ik houd van mijn werk: Ik ben nog nooit met tegenzin naar mijn werk gegaan." Zo'n man voelt zich thuis in de OR. Geknipte man ook voor de COR natuurlijk. „Het werk in alle twee de ondernemingsraden beleef Ik werkelijk intensief. Ik heb me alleen danig verslikt in de tijd, die er voor nodig blijkt te zijn. In het begin denk je: ach. dat Is wel te befietsen maar vooral die tijd, die je nodig hebt om je voor de COR voor te bereiden is veel meer dan ik had gedacht. Je moet zoveel lezen en naslaan. Mede door huiselijke omstan digheden is er de laatste jaren helaas geen tijd meer voor actieve sportbeoefening en het verzamelen van postzegels. Maar Ik beklaag me daar niet over want ik beleef veel plezier in mijn werk en het OR-COR-werk en daft compenseert veel. Noem het maar mijn nieuwe hobbies." Zijn er nog veel veranderingen te verwachten dan? „Ja, natuurlijk. De maatschappij verandert nog steeds en dat is natuurlijk ook van invloed op ons en ons werk. We gaan misschien naar grotere units toe: geen bestellingen meer per doos maar alleen nog per pallet. Er zal meer mechanisatie komen, b.v. in het wasstation maar ook misschien bij het orderpikken dat zou allemaal automatisch kunnen via een computerbesturing. Daarmee trouwens zouden we ook te maken kunnen krijgen met de voorraadpositie van de filialen. Stel je voor, dat alle artikelen, die in de filialen worden verkocht, zijn gecodeerd, zodat bij de check-outs automatisch wordt gecontroleerd hoeveel stuks zijn verkocht en hoe dus de voor raadpositie Is. Automatisch wordt aldus de voorraad aangevuld zonder de vergissingen, die nu nog het gevolg zijn van het schap vullen met de hand. Een flink stuk weerstand De organisatie moet flexibel genoeg zijn om al zulke veranderingen op te vangen en we zijn al een goed eind op weg. Onze organisatie heeft door alles, wat we achter de rug hebben, een flink stuk weerstand opgedaan. Er zijn een hoop mensen vertrokken (het verloop was wel zo'n 30 tot 40 procent) 'maar wie bleef kwam er goed doorheen en onze resultaten zijn meetbaar een stuk beter geworden. De kwaliteit en de kwantiteit van ons werk zijn een stuk verbeterd. En dat vind ik meteen het grote positieve èffect van de veran deringen: de mensen zijn er sterker van geworden. Voor 1975 Is het belangrijkste de communicatie met de voet van het bedrijf op gang te brengen. De mensen moeten hun schroom laten vallen en mondiger worden. In onze maatschappij gaat het niet meer om de wieg waarin Je bent geboren maar om wie je bent en wat je kunt en zo moeten de medewerkers ook tegenover de leiding durven staan. Ik ben evenals het kader me ervan bewust, dat we het daardoor in de gesprekken moeilijker zullen krijgen maar het is het waard."

Personeelsbladen | 1975 | | pagina 13