'De toekomst ligt in dynamische Miro' M 'Ze merkten, dat ik alles vanuit de natuur bekijk' 'Ook denken aan belangen van de onderneming' Leo en Herman Valk, Doetinchem en Nijmegen: Arie van der Ing, Leiderdorp! m. Ever) Veneman, Wijhe:, FHtsen extra editie 11 Ze komen uit een Doetinchems gezin van 11 kinderen: Leo Valk (23), de jongste, en Herman Valk (34), de middelste. Allebei werken ze bij Ahold en allebei zitten ze In de Centrale Ondernemings Raad. Puur toeval Js dat want Leo zit er voor AH-supermart9 en Herman voor de Miro. Op dezelfde manier zijn ze ookj volkomen onafhankelijk van elkaar, bij Ahold gekomen. Leo is nu hoofdkassier van de AH supermart in Doetinchem, pal tegenover de plaats, waar zijn moeder jarenlang een sigaren winkel had, nadat zijn vader, die slager was, was overleden nu al 22 jaar geleden. Acht jaar geleden kwam Leo als jongetje, zo van school, bij Albert Heijn binnen assistent verkoper mocht hij worden toen. Herman had o.a. in Amsterdam en Wageningen in de textiel gezeten, bij een inkoopbureau en in een speciaalzaak. Toen Albert Heijn mensen vroeg voor de non-food- sector, met name textiel zag hij er wat in en werd aangenomen voor de supermart in Laren N.H. Dat was 7 jaar geleden. Vier jaar later startte de Miro in Nijmegen. Voor de ervaren textiel-man Valk zat daar een goede job In. Herman: „Ben ik blij, dat ik dat heb gedaan. Ik zou niet meer terug kunnen naar de supermarts, want het is daar meer bekrompen en kleiner als je de Miro gewend bent! Alles gaat daar volgens het boekje terwijl de Miro een jonge maatschappij is, die veel eigen initiatief vraagt en ondernemings geest. Alles hangt af van je eigen inzicht en betrokkenheid. Er wordt heel veel aan je overgelaten. Zo hebben we vorig jaar zelf moeten bepalen hoe we de produktiviteit konden opschroeven: hoe we meer doelgericht kunnen werken. Ie kunt bij ons zoiets ruim aanpakken. Denk maar eens aan de oppervlakte. Ik ben afdelingschef software 1 en 2 (confectie, textiel, schoenen, lederwaren, stoffen enz.) dat is een oppervlakte van 600 m- Leo: „Dat is de helft kleiner dan de hele supermart hier in Doetinchem en wij werken hier met vijf afdelingschefs. Het gekke is, dat ik altijd heb gedacht: nooit naar de Miro want daar is het zo groot, daar ben je natuurlijk alleen maar een nummer. Maar wat betreft ondernemings geest en eigen initiatief, die zijn er ook wel degelijk in de SM's. Aan ons wordt ook veel overgelaten, alleen niet zo ruim als bij jullie, maar wij zijn ook zelf verantwoordelijk voor de produktiviteit. Bovendien, laten wij blij zijn dat AHSM er is, anders zou er ook geen Miro zijn." Herman: „Omdat je zoveel eigen initiatief moet nemen ben je altijd meer dan een nummer. We werken bij ons in Nijmegen met 100 man full time en dan nog eens 100 part-time. Nou, ik ken de meesten maar ja, ik ben dan ook voorzitter van de personeelsvereniging: bingo avondjes, carnaval, reisjes je kent het wel. Wij organiseren ook het voetbaltoernooi voor alle Miro's. Dat komt omdat wij twee keer zelf de Miro-beker hebben gewonnen." Leo: „Ja. dat werk ken ik ook wel. Ik ben voorzitter geweest van de feestcommissie. We deden feestavonden en kegel- en kaartavondjes. Machtig leuk. hoor Alleen Herman kan er meer van maken met zijn 100 man dan wij met 45: hij heeft meer geld natuurlijk. Maar wij hebben het misschien wel weer gezelliger. Het is hier net een familie: allemaal Achterhoekers, die elkaar allemaal goed kennen. Ik zou nooit naar de Miro moeten, dacht ik altijd, maar ja Wat ja „Ik ben nou aan het solliciteren naar een baan in de nieuwe Miro Goed zes {aar geleden was Arie van der Ing (55) nog assistenl op Goed zes {aar geleden was Arie van der Ing (55) nog assistenl op een agrarisch bedrijf. Hij werkte op een veehouderij maar hij kreeg rugklachten en zwaar werk werd hem verboden. Zo kwam hij als hoofd algemene dienst (zorg voor het schoonhouden o.a.) bij A. C. Leiderdorp. Hij miste het vrije buitenleven wel. „In het begin had ik er veel moeite mee, dat wil ik wel zeggen. Dat binnenzitten tjonge, dat viel me niet mee. Maar gaandeweg heb ik me wel aangepast De mensen hier merkten wel, dat ik met de natuur vergroeid ben en alles bekeek in verband met de natuur. Ze dachten, dat ik daarom wel een brede visie moest hebben en ze kozen me in de ondernemingsraad. Dat was voor mij wéér heel wat anders dan Ik gewend was. Ik miste de scholing wel. En wat Je ook mist zijn de bevoegdheden: je mag advies geven maar je hebt geen stem. En voor je dan eens ziet wat er van je advies is terecht gekomen daar gaat een hoop tijd overheen. Maar onderling gaat het goed in de OR: we zijn het altijd met elkaar eens en het contact met al die collega'3 van de restaurants is uitstekend. Het gaat net een beetje als hier in de zaak: ik ben de oudste hier en ze komen me vaak om raad vragen. Dat vind ik wel leuk dat ze toch een beetje nog waarde aan de ouderdom hechten." in Zutphen. Ach, er zitten daar natuurlijk toch meer kansen voor me. Ik ben hier wel hoofdkassier maar we hebben hier maar acht kassa's en daar krijgen ze er ruim twintig. Niet dat ik daar meteen chef van wordt maar er zijn natuurlijk meer promotiekansen. Vorig jaar ben ik van eerste assistent non-food hoofdkassier geworden. „Front end manager" heet dat met een duur woord: je staat aan het eind van de route van de klanten. Je moet er dan ook voor zorgen, dat de klanten tevreden de deur uitgaan. Als er moeilijkheden of klachten zijn moet Ik ze oplossen. Verder controleren en administratie bijhouden, personeelsproblemen oplossen e.d. Leuk werk. Het was een onverwachte promotie vorig jaar en ik was er reuze blij mee. Ik kreeg er meer verantwoording door en dat is altijd mijn streven geweest." Herman: „Dat zit in de familie. We zochten allemaal verantwoor delijkheid." Misschien heeft ze dat wel beiden in de COR gedreven. Herman zit er in als enige Miro-vertegenwoordiger sinds juni 1974, Leo sinds augustus van het vorig jaar. Leo: „Het is machtig interressant Je komt nu in aanraking met problemen, waar je anders nooit van hoort Het geeft je volkomen andere gezichtspunten. B.v. alles wat met het opleidingsprogramma te maken heeft; anders kom je daar nooit zo nauw mee in aanraking." Herman: Je kunt een goed contact opbouwen met de mensen achter je; dat is misschien nog wel het, belangrijkste." Leo: Ja, zo zou ik contact moeten hebben met half Nederland. Ik vertegenwoordig nl. de groep eerste assistenten voor half Nederland: Groningen, Friesland, Drente, Overijssel. Utrecht Gelderland en Brabant Ik ga nu op eigen initiatief contactmensen aanstellen in Groningen, die mij van informatie moeten voorzien en die ik op mijn beurt ook kan inlichten. Als dat goed functioneert maar dat weet ik nog niet want het moet nog beginnen dan doe ik het ook in do andere provincies." Hebben de broers ooit al eens In eikaars vaarwater gezeten In de COR? Dat zou toch kunnen. Verschillende gezichtspunten Herman: „Nee. Wel praat je soms vanuit andere gezichtspunten. Zo is b.v. uit het OWA-onderzoek de noodzaak voortgekomen, dat mensen van het hoofdkantoor zouden moeten afvloeien. De mogelijkheid Is toen geopperd dat ze in de detailhandelssector o.a. in de filialen zoals Miro ingezet konden worden. Daarover heb ik namens mijn achterban vragen gesteld, want ja, dat zou ten koste van onze promotiekansen binnen de Miro kunnen gaan. De praktijkmensen hebben wel een streepje voor op de mensen uit de theorie maar toch moet je dat in de gaten houden. Kijk, dat was een specifiek Miro probleem on daar voelde Leo zich niet zo bij betrokken." In de auto gezamenlijk terugrijdend van Zaandam, waar de COR- vergaderingen worden gehouden, naar het Oosten praten de broers over het werk na. Ze hebben immers, ondanks de verschillen in bedrijfssoort, ook veel zaken gemeen: beiden hebben voor 1975 te maken met kostenbeheersing en ook met verbeteringen in de beheersing van voorraadverschillen en een optimale commerciële management-aanpak. Ze zien mekaar vaak. Beiden zijn ongetrouwd en wonen In het ouderlijk huis in Doetinchem. Deze rappe jongen Het leeftijdsverschil zie je ze wel aan: Herman, de oudste, maakt een bezonken indruk, gerijpt, ervaren, terwijl Leo de onstuimige aanstormende jeugd vertegen woordigt. Deze rappe jongen haakt naar nieuwe kansen en uitdagingen en men voelt ook wel een beetje hoe hij zijn broer, de Miro-pionier benijdt. Zeker wanneer die als zijn verwachting uitspreekt, dat de dynamiek van de Miro voorlopig nog niet in reglementen en routine zal worden gesmoord. „Dat gebeurt misschien pas als we zo'n stuk of 10 Miro's in het land hebben maar nu hebben we er nog maar 6 en gemiddeld komt er één per jaar bij, dus we hebben nog wel even voor bij ons ook alles volgens het boekje moet gaan." Leo trommelt ongeduldig met zijn vingers op de tafel. „De realiteits zin, die van je wordt verlangd als OR-lid, komt soms bij de collega's slecht over", zegt Evert Veneman (32) van het PB Wijhe. „Je moet immers als OR-lid niet alleen maar denken aan de belangen van de werknemers maar ook aan die van de gehele onderneming. Als je dat niet doet dan druk je b.v. maatregelen door. waarmee je later je zelf de das blijkt te hebben omgedaan. Het gaat er om uit het overleg optimale voorwaarden te halen en die moeten niet de economie van het bedrijf aantasten. Ik vertegenwoordigde tot dusver het leidinggevende personeel (ik ben afdelingschef van vacuum stuk3 artikelen, inpak conserven en expeditie) dus dan denken ze a! gauw, dat je niet meer namens alle werknemers praat. Het tegendeel is waar maar je moet wel wederzijds vruchtbaar samenwerken." Veneman zit ook In de COR en maakt er geen geheim van, dat het soms heel moeilijk is het besprokene daar te volgen, omdat je nu eenmaal niet overal verstand van kunt hebben. „Maar een kardinaal uitgangs punt is, dat Albert Heijn ons de kans geeft door goede cursussen goed op de hoogte te komen. Als ik dat vergelijk met de toestanden in andere bedrijven en via de vakbonden hoor je daar wel eens wat van dan vind ik, dat we bij Albert Heijn ver voorop lopen."

Personeelsbladen | 1975 | | pagina 11