'ONMOGELIJK IN EEN COMPLEX' vliegen in één klap' 'Vier Administratie is verfijn Hoofd Lita - distributie en -transport J.A. van Putten: Ideeënbus PB-Zaandam Lita-afdelingschef G. F. Boon: pagina 8 Flitsen „Het assortiment van Lita is zo omvangrijk en zo uiteenlo pend, dat het tot dusver niet mogelijk is gebleken alles in één complex onder te brengen," vertelt de heer J. A. van Putten, die als hoofd distributie en transport van Lita dan ook met bijzondere problemen wordt geconfronteerd, althans in verge lijking met de bevoorrading van de normale detailhandelsza ken in het Aholdbedrijf. Bevoorrading Slechts de wijze waarop de zes Lita-showrooms worden voorzien van het gevraagde is niet zo ingewikkeld. Dat ge beurt met rolcontainers, die worden geladen in de distribu tiecentra van Lita en bij de showrooms worden bezorgd door de dienst van de V.V.E. (Verenigde Vijf Expediteurs) te Hengelo. Maar dan gaat het om niet meer dan zes zij het zeer belangrijke afnemers. Lita heeft echter duizenden postorderklanten, die er allen prijs op stellen het bestelde zo vlug mogelijk in huis te heb ben. De heer Van Putten is deson danks genoodzaakt van drie op slagplaatsen gebruik te maken, zodat het heel wat voeten ïn de aarde heeft om alles vlot te doen verlopen. Dankzij de inzet van velen gelukt dit echter zonder al te veel moeilijkheden, door dat de indeling van het assor timent is afgestemd op een doelmatige verwerking van de bestellingen. Onderscheid De heer Van Putten onder scheidt in de eerste plaats twee hoofdlijnen: meeneembare en niet-meeneembare artikelèn. De meeneembare vallen ook in twee groepen uiteen: kleinere en omvangrijke. De kleinere artikelen (circa 1600) zijn al vanaf de start van de PMC ondergebracht in een opslagplaats bjj Kuipers TW1 (Twentse Witgoed Centrale) te Hengelo. Circa 300 meer volu mineuze artikelen liggen bij Van Gend Loos te Enschede. „Gezien de vereiste opslag ruimte moet men dan ook voor zichtig zijn met het opnemen van „grote" artikelen in het Li- ta-assiortiment," aldus de heer Van Putten, „want dan komt men door de opslag ook tot een behoorlijke kostentoerekening, althans gezien vanuit een distri butie-oogpunt". Inzicht Bij de start van de Lita's wist men echter weinig van de om- zetmogelijkheden van de onder scheidene artikelen en het is dus wel enig zoeken en tasten ge weest. Er bestaat nu echter al een behoorlijk inzicht in be paalde ontwikkelingen. „Via de kosten wijzen wij merchandi sing en verkoop op de conse quenties van het opnemen van bepaalde artikelen," zegt de heer Van Putten, „meer invloed hebben wij nog niet. Distributie en opslag heeft verder een die nende taak". Dit over de opslag van de z.g. meeneem-artikelen. De bestel lingen komen naast die van de zes showrooms van dui zenden klanten uit het gehele land. Elke bestelling is anders, elke verzending is daarom vol gens de heer Van Putten „een uniek pakket". Met als criteria gewicht, om vang, waarde, verzendkosten wordt een keuze gemaakt tus sen verzending per post of per „relatievervoer" (Van den Berg, Hengelo). Ongeveer de helft van de bestellingen gaat als postpakket de deur uit, de andere helft met een vracht brief per Van den Berg-auto (waai-van er 10 door Nederland rijden). Relatie Van den Berg verzorgt dus dit „relatie-vervoer". Vanwaar deze naam? Van Putten: „Om dat deze chauffeurs voor Lita de relatie onderhouden met de klant. Ik moet zeggen dat zij dit voor- voortreffelijk doen". Grootste zorg van de heer Van Putten op dit gehele ge bied van opslag en aflevering •van bestellingen: „Het hebben Van voldoende voorraden van de juiste artikelen en een vlotte foutloze administratieve afwer king van de bestelling. Elke af wijking levert in principe een ontevreden klant op." Lita kent tenslotte nog grote niet-meeneembare artikelen als witgoed en meubilair. De op slag daarvan is in het gebouw van Technisch Onderhoud te Amersfoort. Een deel van de bestellingen moet Lita zelf ook weer bestellen en dan is men alleen intermediair tussen fa brikant en afnemer. Een deel levert men uit voorraad. „Het vervoer daarvan is zeer specialistisch," vertelt de heer Van Putten, „zo moeten meu belstukken soms in hoge flats worden afgeleverd. Wandkas ten moeten waterpas staan. De chauffeurs dit loopt via de V.V.E. moeten servicegevoe- lig zijn. Daar ontbreekt het ech ter niet aan, dat kan ik wel zeggen. Die chauffeurs zijn het visitekaartje." Bezorgkosten Lita berekent voor elke afle vering 5,kosten. „Te laag", vindt de heer Van Putten, „maar je ontkomt er niet aan -een deel van de kosten uit de winstmarge te bestrijden.- Je moet ook in deze sector zeer concurrerend zijn." Tenslotte uit hij nog twee speciale wensen: 1. vanuit de klant gezien zou de administratieve afhande ling van een bestelling snel ler moeten kunnen gebeu ren, hij heeft het bestelde dan eerder in huis. Daarvoor zou afstemming nodig zijn van administratieve formu lieren bij Lita enerzijds en expeditie en giro anderzijds. 2. de Lita beheerder te ontlas ten van het huidige arbeids intensieve bestelsysteem (monnikenwerk) door ge- komputeriseerde vastlegging van het verkochte artikel tijdens de koopdaad. Donderdag 13 februari 1975 was voor twaalf inzenders van de Ideeënbus P. B. Zaandam een gedenkwaar dige dag. De heer Vreug- denhil reikte in het O.G. vier beloningen uit boven f '250,-. Alle personeelsleden van het Papiermagazijn ontvingen geza menlijk een beloning van 268. Als groep hadden zij een voor stel ingediend om, voor een bepaald produkt, een andere omdoos te gebruiken; de in voering hiervan resulteerde in een kostprijsverlaging van het produkt. De heer P. Smit van de O.D. legde zich niet neer bij een storingsbron in de chocolade- vorminsta'Maties die al jaren vrij hoge kosten en ongerief met zich meebracht. Op een simpele en ingenieuze wijze heeft hij Administratie is al lang geen „geschiedschrijving" meer, maar het leveren van gegevens waar andere af delingen wat mee kunnen doen. Dat is de kern van het gesprek met de heer G. F. Boon, afdelingschef (AC), speciaal belast met het administratieve gebeuren rondom de Lita. Voor wat betreft de ver koop via de showrooms is er niet zo veel verschil met de administratie voor de ver koop in de filialen. De bij zondere administratieve as pecten zitten vooral in de verwerking van de post-or ders. Procedure „De bestellingen komen schriftelijk in Zaandam bin nen." vertelt de heer Boon, „waarna de klant eén rekè- ning krijgt plus acceptgiro om gemakkelijk te kunnen betalen. Pas na ontvangst van de betaling wordt een bestelling uitgevoerd." Dit is een belangrijk verschil met de normale detailhandelsver koop, zoals deze zich binnen Ahold afspeelt. Bij de postorderverkoop van Lita heeft men te maken met een enorm klantenbe stand. Betaalwijze In het bestand van klanten die een bestelling hebben ge plaatst wordt geautomati seerd vastgespeld jyelke be stellingen nog niet zijn be taald. Omdat na een order de goederen wel worden ge reserveerd moet er ook een moment zijn waarop een niet bestaande order weer onge daan wordt gemaakt. „Dat gebeurt na zes weken, dan wordt het bestand ge- cleand, zoals wij dat noemen. Dat betekent dat een postor- derbéstelïing nooit ianger dan zes weken in'het bestand zit: deze wordt uitgevoerd als de betaling binnen is of na die periode verwijderd als er geen betaling is gekomen," vertelt de heer Boon. Verwerking De administratie moet ook de gegevens leveren wanneer een bepaald artikel niet meer leverbaar is. Een ieder die een dergelijk artikel heeft besteld moet dan een be richtje krijgen met de vraag of hij genoegen wil nemen met een soortgelijk vervan gend artikel. De heer Boon noemt de Lita-aclministratie een „ver dere automatisering van de administratie van de vroegere PMC.". Het systeem is meer verfijnd, omdat het Lita- management-team ook ande re en jneer gegevens wilde hébben."" „Wij hebben als admini stratie nu geen passieve functie meer, maar een ac tieve taak. Bij de Lita ben ik voor de administratieve verwerking direct betrokken bij het^beleid. Daardoor woon ik de vergaderingen bij van het managerrïent-team, waar in ik met een eigen inbreng kan mee-oordelen en mee-be- slissen. Daardoor ben je van af hef begip betrokken bij in koop, verkoop, catalogusver zending enz. Dat maakt het werken in de administratie boeiender dan in het verleden het geval was. Men vraagt om gegevens waarmee men wat kan doen in het totale beleid." De heer Boon kan dan ook met recht zeggen, dat h\j twee „bazen" heeft: één voor het verstrekken van de juiste ge gevens voor de totale admini stratie en één voor het reali seren van het gewenst resul taat. eèn oplossing uitgedacht en uit gevoerd waardoor dit prob'.eem nu tot het verleden behoort. Zijn beloning was 290,-^. Het derde voorstel was van de heren F. de Sales Rodrigues en R. Algra; machinedrijvei's op de repenverpakkingsafdeling. Een verbetering aan de repen- bundelmachines, door hen zelf gerealiseerd, resulteerde in strakkere bundels. Hiermede werd een storingsbron opgehe ven bij het automatisch vullen en sluiten van omdozen; losse bundels veroorzaakten vast lopen van deze installatie en repenbreuk. Tevens is een ste vige bundel een betere verkoop presentatie. De beloning voor deze verbetering bedroeg 350. Het vierde voorstel; van de heer K. Klein werkzaam bij de onderhoudsdienst, betrof een verandering aan de automa tische besturing van de repen- transportband achter de repen- vorminstallatie. Realisering van dit voorstel resulteerde in een Linke besparing aan transport banden en op produktuitval. De heer Klein ontving voor dit voorstel 615,

Personeelsbladen | 1975 | | pagina 8