'HET TOPJE VAN DE IJSBERG LIGT BIJ ONS' oom-winkels va chting LEUNSTOEL' Aantal S-discounts in IV2 jaar gegroeid tot 19 Chef Lita- klantenservice A. Besterveld: A. C. Blanker: A P. LANGERHORST: Minder per post SAMENSPEL OPLAGE DRIE SIMONS IN BAARN EN ENSCHEDE WERDEN S-D'S Flitsen pagina 7 enemende aantal erne opschuivin- Daarnaast zullen het „hoofd opera- s, die voor plaat- merking komen, •igens betrekkelijk naast een beheer- ,/TV, een eerste verkoper foto/film, een eerste verkoper siera den/juwelen en een magazijnbeheerder als „kader". Daarnaast zijn er uiteraard nog enige mensen werkzaam als receptioniste en voor lichte administratie, kantinewerkzaamheden, showroomonderhoud e.d. (nagenoeg parttime functies). In de Lita-organisatie onderscheidt men nog twee verkoopwijzen: per postorder (zo wel meeneemartikelen als niet-meeneemarti- kelen) en rechtstreeks vanuit de showroom (alleen meeneemartikelen). De heer Langerhorst verwacht,, dat in de toe komst hèt meeneembare artikel (in de show rooms aanwezig) niet meer tevens via de post orderverkoop zal lopen. „De mensen willen een artikel dat zij kopen dezelfde dag nog in huis hebben," merkt hij op. „Dat kan niet per post order. Naarmate er meer Lita's komen zal de postorderverkoop wel teruglopen." De heer Langerhorst vindt het plezierig wer ken binnen het management-team, waarin ieder lid een eigen verantwoordelijkheid heeft (hij dus voor het „doen en laten" van de showrooms plus het showroompersoneelsbeleid), maar waarin men gezamenlijk de te volgen lijn be spreekt. „Men zit daardoor dicht bij eikaars proble men en men heeft dan ook meer begrip voor eikaars moeilijkheden en daar houdt men ook rekening mee. Dat komt het doelgericht werken ten goede," besluit hij. 'oen zijn maar sidingen is er in ir mee gemoeid. t in het begin van )0 pagina's, waar- vorden gepresen- ujiit in kleinere brochure voor sei- I;->ke samenstelling van de catalogus wordt door de Lita-verkoop- leiding samengewerkt met Ahead. Lita levert de gegevens voor de artikelen, foto's, tekst e.d. „Deze gegevens komen in feite bij Merchan dising vandaan en wij spelen ze door naar Ahead, die er met hun specialisten op lay-out-gebied e.d. een aantrekkelijk boekwerk van maken," zegt de heer Blanker. Lita beschikt voor de produktie - van de catalogus over «en ruimte van plm. 700 m2 boven de AH-supermart in Heemskerk. Hier zijn drie fotostudio's om van elk Lita-artikel foto's in een toepasselijke omgeving te kunnen maken. Dat gebeurt in „fullcolor" om alles natuurgetrouw weer te geven. De catalogus moet een heel jaar dienst doen als „verkoper", het is dan ook van groot belang om te voldoen aan bepaalde kwaliteitseisen. Het gewicht van het boek - zo kan men dit „druk werk" heus wel noemen is dan ook circa 500 gram. De catalogus wordt verspreid in de omgeving van de showrooms en gaat ook per post naar een groot adressenbestand van klanten. De heer Blanker, die met nog drie mensen binnen de verkoopleiding aan een en ander werkt, benadrukt nog, dat het zeer belangrijk is, dat de produktie van. de catalogus volgens een nauw gezet tijdschema geschiedt. „Als het verkoop seizoen er is, dan moet deze „verkoper" bij de mensen in huis liggen," stelt hij. „Daar werken wij steeds aan." „Onze taak is vooral: service te verlenen aan de klant." Zo vat de heer A. Besterveld, chef klantenservice Lita, de werkwijze van deze drukke afdeling samen. Een drukke afdeling, inderdaad. De telefoon ratelt veelvuldig en ook de stapel post is niet mis. „Nu moeten we niet de indruk wekken, dat er bij Lita niet veel goed gaat. Wat hier bij ons komt is het topje van de ijsberg. Die berg bestaat ver der uit een grote hoeveelheid bestellingen, die wel prompt en zonder problemen worden afge leverd te bestemder plaatse. Van alles wat er goed loopt hoor je niets. Pas als er iets verkeerd gaat trekt men bij ons aan de bel." Het woord „service" wordt bij klantenservice niet licht opgevat. Als er een klant belt komt hij automatisch bij deze afdeling terecht en ook alle post komt er binnen. Gerubriceerd Het gaat om de meest uiteenlopende problemen. De "heer Besterveld heeft een lijst waarop men ze heeft gerubriceerd: aflevering duurt te lang, bestelling (soms al betaald, soms niet) annuleren; artikel werkt niet; klant wil nieuwe bestelling doen, omdat hij zich eerder had vergist; finan cieringsvraagstukken; aanvraag catalogus; onder- delenvervanging enz. „Daarbij moet men beseffen dat een klant meestal pas na veel aarzeling een briefje schrijft. Meestal zal hy het eerst door de telefoon pro beren. Pas als de zaak dan nog niet naar tevre denheid is opgelost zal hij (of zij) naar de pen grijpen. Het via de telefoon te woord staan van de klanten is dan ook zeer'belangrijk. We proberen dat zo plezierig en vlot mogelijk te doen. Wan neer wij niet meteen het antwoord kunnen geven dan zeggen we dat we zullen terugbellen en dan BELLEN WE OOK terug. Als dat niet gebeurt vind ik dat een halsmisdaad. Wij houden ons aan de afspraken." Datzelfde geldt voor de binnengekomen brie ven. Het kan zijn, dat een bepaalde kwestie niet in een handomdraai uitgezocht is. Dan krijgt de klant een briefje, waarin de mededeling, dat zijn probleem in behandeling is en dat hij spoedig nadere inlichtingen zal krijgen. Realiteit De meest voorkomende telefonische klacht is wel deze: „Waar blijft het bestelde en betaalde artikel?" De heer Besterveld gelooft dat dit ook komt door het feit, dat de klant op zijn bestel ling gaat zitten wachten vanaf het moment, dat hij de girokaart op de bus doet. „Dan duurt het echter nog wel enkele dagen voordat de betaling bij Lita binnen is en tot verzending kan worden overgegaan. Het vervoer kost ook tijd. Wij moe ten hem dan begrip voor de orderprocedure bij brengen." Er zijn natuurlijk wel eens moeilijke gevallen en de afdeling van de heer Besterveld stelt er dan toch wel een eer in zo'n kwestie „te tekke- len" en op te lossen. Er is dan ook niet alleen een levendig contact met de klanten, maar als gevolg daarvan ook met alle andere groeperingen, die bij dit hele „gebeuren" zijn betrokken. Dat zijn bijvoorbeeld de eigen afdelingen (inkoop, verkoop, distribu tiecentra), maar ook de vervoerders, de PTT, fabrikanten, importeurs, service-adressen enz. Corres pondentie De schriftelijke klachten worden door twee mensen uitgezocht, die een kort commentaar op de brief zetten. De correspondenten maken aan de hand daarvan de brief. De heer Besterveld: „Het moet in je zitten, het is een raar vak, maar klantenservice is niet te leren," stelt hij. „Wij hebben hier op de afdeling voor dit werk een prima ploeg mensen, al is het moeilijk de goede stemming er in te houden want je zit er eigenlijk voornamelijk om problemen op te lossen. Het gevoel voor humor is op mijn afdeling gelukkig altijd aanwezig." W&-:. Het aantal S-Discounts, met welk vereenvoudigd winkeltype de Simon-or- ganisatie ruim anderhalf jaar geleden in en rond Eindhoven startte, is in de afgelopen twee maan den iveer met drie ver meerderd en bedraagt nu in totaal 19. De nieuwkomers in de door extra-scherpe prijsstelling steeds populairder S-D-keten waren voorheen Simon-win kels, die elk in 5 dagen "re- modeled" werden: Laanstraat 122 te Baam, als S-Discount heropend op 16 januari j.l. en te Enschede de filialen Minkmaatstraat 134a en Us- selerweg 42-48, die op 14 respect. 20 februari heropen den. De ombouw houdt in, dat het artikelenbestand wordt te ruggebracht tot 600 essen tiële kruidenierswaren, melk, brood, aardappelen en diep- vriesprodukten, simpel maar overzichtelijk en fris gepre senteerd in rechte stellingen langs ruime gangpaden. Om kosten te besparen zijn de artikelen niet geprijsd, maar zijn de prijzen duidelijk op de stellingen aangegeven. Dit houdt in, dat het speciaal ge trainde winkelpersoneel alle 600 prijzen uit het hoofd kent iets wat theoretisch moei- lijk lijkt, maar in de praktijk tot vlotte en secure kassa-af-, reking blijkt te leiden. De bedrijfsleiders zijn dezelf de als voorheen: in Baam de heer J. van Dijk; in Enschede aan de Minkmaatstraat de heer J. Bastiaans en aan de Usselerweg de heer E. G. van Haaren.

Personeelsbladen | 1975 | | pagina 7