'WIJ MIKKEN OP SHOWROOM-VERKOOP Omzet showi boven ver 'WINKELEN VANH AH's jongste wijnaktie Lita-bedrijfsdirecteur L. Oranje: Lita - verkoopleiëe HOOFD OPERATIONS W I Aantrekkelijk Direct contact Organisatie Tweeledig CATALOGUS pagina 0 Fifteen „De verkoop via postorders is voor ons mo menteel nog wel belangrijk, maar voor wat be treft de toekomst mikken we toch primair op de verkoop via de showrooms. Het aantal daarvan gaan we nog dit jaar ze ker uitbreiden." De heer L. Oranje, bedrijfsdirecteur Lita, benadrukt op deze wijze hoe deze nieuwe acti viteit van Ahold zich de toekomst denkt. „Wij zien de Lita als een nieuwe distributie vorm, die ook een nieuwe winstbijdrage aan het concern kan leveren. Wij zijn met dit systeem nog maar net begonnen. De consument kan aan de hand van een kleurige catalogus zijn keuze maken, naar de showroom gaan om het artikel te bekijken en het daar na betaling ook meteen mee nemen. Dat is het nieuwe en aantrekkelijke: thuis kun je het assortiment doorwandelen, in de showroom kun je het kopen en bovendien tegen een aantrekkelijke prijs (vandaar de naam discount catalogus showroom). De heer Oranje stelt duidelijk, dat de show room geen gewone winkel is: „Er staat alleen een showmodel van elk artikel. De voorraad ligt in het magazijn. Na betaling wordt het voor de klant opgehaald." Waarom showrooms? De heer Oranje: „Binnen Ahold heeft men een grote ervaring met het directe contact met de consument. Zo is het ver schil met het postorderbedrijf te verklaren. Be halve de catalogus met de mogelijkheid een postorder te plaatsen is er in de showrooms gelegenheid tot het directe contact tussen detail handel en consument. Dat contact is echter toch weer anders dan in de andere, detailhandels vormen bij Alio ld. Aan de ene kant een vorm van discountverkoop, aan de andere kant toch ook persoonlijke service waar die gewenst en nodig is, bijvoorbeeld bij sieraden en foto/film." „De klant behoeft in de showroom bij wijze van spreken geen woord te zeggen," merkt de heer Oranje op. „Hij kan zich voor het grootste deel zelf helpen. Hij krijgt een plankje met een koop bon, noteert wat hij wenst aan te schaffen, geeft een en ander af aan de balie en krijgt na betaling het bestelde mee naar huis. De vrijheid van de klant is bij dit alles zeer groot. Slechts voor een enkel artikel is bediening nodig. Bijvoorbeeld voor een gouden ring, die de juiste maat moet hebben. Maar bijna alles kan de klant al thuis uitzoeken aan de hand van de catalogus. In de showroom kan hij vrij rondlopend alles bekijken en als bestelling noteren. Daar is geen hulp bij nodig. De bezetting in de showrooms is daardoor zo klein mogelijk gehouden, zonder dat de service overboord is gegooid." Dat in de showroom van elk artikel slechts één exemplaar aanwezig is heeft ook nog voor delen: voorraadaanvulling is daar niet nodig (de klant krijgt het bestelde in originele verpakking rechtstreeks vanuit het magazijn), er is minder kans op beschadiging en vermissing. Ondermeer door deze kostenbesparing is de lage prijs van de artikelen te verklaren." De heer Oranje maakt er dan ook geen geheim van, dat hij het „Lita-gebeuren" een zeer posi tieve ontwikkeling vindt, zowel voor de klant als voor de Detailhandelsgroep van Ahold. Behalve over de de verkoopwijze van Lita is er ook nog wel wat te zeggen over de organisatie in deze tak van bedrijvigheid. Daarover merkt de heer Oranje op: „Die orga nisatie is hiët geheel nieuw, maar toch wel ver meldenswaard. Wij hebben een- samenwerking ih teamverband. De eindverantwoordelijkheid ligt bij de bedrijfsdirecteur, waarbij ieder vanuit zijn eigen taakgebied zijn bijdrage levert en daarvoor verantwoordelijkheid draagt. Daarbij mag Ook wel worden gezegd, dat mevr. M. Bakker van het secretariaat het centrale punt is in de onderlinge communicatie, als een vraagbaak voor een ieder." Een bijzonderheid is wel, dat ook de admini stratie een werkzaam aandeel heeft in deze sa menwerking in teamverband. De administratieve organisatie was meestal niet direct betrokken b(j de dagelijkse gang van zaken, maar bij Lita is dit wel zo (hetgeen ook geldt voor de afdeling Controlling). Vanaf de start van Lita is dat zo geweest. „Je bereikt daarmee twee dingen," aldus de heer Oranje. „In de eerste plaats is de motivatie beter, je werkt als groep met een duidelijk doel. In de tweede plaats kom je in zo'n groep in aan raking met eikaars problemen, waardoor men eerder in staat is een bijdrage te leveren tot de oplossing van eventuele knelpunten in een ander onderdeel van het totaal." Vervolg van pag. 3 maal ook in de vorm van een Wijn van de Maand'. De genoemde Haut Brig- non 1972 mocht het spits af bijten. Verondersteld werd dat er zo'n 18.000 flessen verkocht zouden worden, maar het werden er 54.000. De interessante prijs zal daartoe hebben bijgedragen 25,voor een doos met zes flessen), maar toch zoekt de heer Ter Schure het voor al In een mentaliteitsveran dering ten opzichte van het wijndrinken. Men wil een eigen wijnvoorraad opbou wen en wenst dat te doen met wijnen die onvoorwaar delijk gegarandeerd worden. Het ligt voor de hand dat er meerdere bewaarwijnen op het programma werden gezet. De actie met de Haut Brignon, die een maand langer ging duren dan was geprogrammeerd, wordt ge volgd door de aanbieding van Chateau de Valpinson 1973, een Cötes du Rhöne die door madame Odette Allauzan-Pommier met veel kennis van zaken en liefde ook voor oprechte wijnen werd 'opgevoed'. Evenals de eigenaar van Chateau Haut Brignon dat gedaan heeft bij de eerste bewaarwijn, zal ook madame Allauzan haar wijn begeleiden met een persoonlijke brief. Daarna komt er een graaf aan de beurt. Hij, de Comte de Bosredon, is eigenaar van het Bergerac-chateau du Chayne. Het -is vrijwel zeker dat ook hij de kopers van zijn wijn beleefd doch drin gend zal verzoeken 'zijn' wijn nog een paar jaartjes rust te gunnen. Want alleen zo kan een wijndrinker een privé- voorraad opbouwen en alleen zo leert hij dat een kwali teitswijn oneindig veel mooier van smaak is dan een te jong gedronken wijn kan sugge reren. Een ander voordeel van zo'n eigen wijnvoorraad is ook, dat nu niet meer bij on verwacht bezoek nog vlug even een flesje wijn om de hoek gehaald behoeft te worden. De eigen wijnvoor raad biedt over enige tijd voldoende keus om aan iedere voorkeur van de gas ten te voldoen. In het management-team van de Lita's heeft de heer P. Langerhorst de zorg voor de totale operations in de discount catalogus showrooms. Zijn eerste opmerking daarover is, dat hij op dit punt heel plezierig samen werkt met de heer C. R. Koorn, die als groepsleider regelmatig de Lita-showrooms bezoekt. De heer Langerhorst is vanaf het begin bij deontwikkeling van de Lita's betrokken ge weest. Al eerdèr is in Flitsen verteld, dat hij hiervoor een studiereis van drie weken naar de Verenigde Staten maakte. Zijn rapporten leidden o.m. tot de beslissing, dat Ahold,in. Nederland een aantal Lita's „op poten" zou gaan zetten. Op het ogenblik zijn het er zes. De verwach ting is dat er in het najaar nog een akntal zal bijkomen en dan in een vrij hoog tempo. „De omzet van de huidige Lita's is boven ver wachting," aldus de heer Langerhorst. „Na een jaar van experimenteren zonder ondersteuning vspi een catalogus, zijn we in de herfst van 1974 werkelijk met catalqgusyerkQop;: begon nen en dat is uitstekend MEER SHOWROOMS MEER PERSONEEL De uitbreiding van de activiteiten zal in de komende maanden ook noodzaken tot vergro ting van het aantal in de Lita-sector werkzame personeelsleden. De heer Langerhorst zegt, dat er naar zal worden gestreefd deze personeels uitbreiding zo veel mogelijk intern tot stand te. bréngen. In de eerste plaats hi Lita's de mogelijkheid ooi gen en promoties vergroti er kansen ontstaan, zo zeg tions", voor Ahold-mei we: sing als Lita-beheerd», in In een Lita heeft men oi weinig mensen aan het wei der, een eerste verkO; r i De heer A. C. Blanker, verkoopleider by Lita, onderhoudt contacten naar twee zijden. Aan de ene kant is dat de non food Merchan dising voor de samenstelling van het assorti ment, de aan te kopen hoeveelheden e.d. en aan de andere kant met het eigen reclamebu reau Ahead voor de catalogusproduktie en de advertising. „Het hoofddoel van Lita is verkoop via de catalogus. De „winkel" is in feite zeven dagen open gedurende 24 uren per dag. Ieder kan op het moment dat hem uitkomt in de catalogus uit zoeken wat hij wil hebben. Deze wijze van pre sentatie noemt men wel „armchairshopping", men kan vanuit zijn leunstoel winkelen". De heer Blanker noemt het de taak van de verkoopleiding te bepalen hoe de catalogus wordt samengesteld, uiteraard aan de hand van het assortiment (bij de bepaling waarvan de ver koopleiding ook de beslissende stem heeft). Er moet dan worden vastgesteld welke afde lingen in de catalogus achtereenvolgens aan bod komen, hoeveel pagina's zij krijgen. Het gehele Lita assortiment staat in de catalogus. Het is daarbij wel een kwestie van overleg met specialisten in de diverse sectoren," aldus de heer Blanker. „Die moeten de gegevens leveren en verder selecteren welke ih de catalogus worden vermeld." De produktie van de catalogus geschiedt in een relatief korte tijd om het risico van verouderde gegevens zo klein mog^';jk met inbegrip van alle: roo: totaal toch wel circa eei .hal De Lita-catalogus verschi het najaar in een omva^ v; op meer dan 2000 art ;el( teerd. In het voorjaar4 v-ers omvang een aanvullend zoenartikelen. Voor de art

Personeelsbladen | 1975 | | pagina 6