Bestellingen 1 dag in 59 binnen filialen „De O.R.F. is er voor het gehele KINDERSPEL IN 1 jAC-OOSTERHOUT 553 #i Simon groentepcikcentrale Amsterdam: C. D. MENNE LID VAN DE ONDERNEMINGSRAAD FILIALEN SIMON: Flitsen pagina 5 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir:iiiiiiiiiii:iiiiiiiiii!iiiii!!iii!iiiii!iiiiiiii!iii!!iiniiiiiiii>iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii^ „Het is hier 's morgens een heel ander bedrijf dan in de middag," zegt de heer J. Renes, bedrijfsleider van de Pak- centrale van Simon op het terrein van de Centrale Markt aan de Jan van Galenstraat in Amsterdam, „In de vroege ochtend worden de wagens geladen met aardappelen, groente en fruit voor de 59 Simon-supermarkten, die deze produkten in hun assortiment hebben, 's Middags worden ook nog enige filialen uit Amsterdam bevoorraad, maar dan hebben we het ergste wel gehad." Verpakken De heer Renes spreekt tegen woordig niet meer van „pak- centrale", want „er wordt niets meer verpakt." Hij gebruikt liever de aanduiding „groente centrale". Er gaat heel wat om: gemiddeld een 22.000 tof 24.000 colli per week. Alleen al aan aardappelen is er een omzet van 75 ton per week. Geleidelijk aan zijn alle in- pakwerkzaamheden overgehe veld naar de leveranciers. „Die zijn op dit punt gedeeltelijk als een verlengstuk van ons bedrijf te beschouwen," vindt de heer Renes, „de produkten komen hier ingepakt aan. Wanneer ons eigen personeel 12 mensen, die 's morgens om zes uur beginnen, maar het 's middags niet al te laat ma kennaar huis is, weten deze afleverende chauffeurs zichzelf wel te redden. Zij kunnen met de vorkheftruck omgaan en los sen dan zelf hun vracht." Vertrouwensrelatie Tussen Simon's Groentecen trale en de leveranciers is in de loop der jaren een hechte vertrouwensrelatie opgebouwd. „Dat moet ook wel", aldus de heer Renes, „men komt hier el ke dag, behalve op zaterdag. Alle artikelen komen hier ver pakt, gecodeerd en geprijsd met onze verkoopprijzen aan. Je moet er van op aan kunnen dat dit allemaal zo goed moge lijk gebeurt. Dat is ook vrijwel altijd het geval, al kan een foutje natuurlijk wel eens voor- komen, Maar dat is een uitzon dering, dat kan ik wel zeggen." Vóór alles versheid „Er gaan nooit „oude" spul len naar de filialen," benadrukt de heer Renes, „wat hier bin nenkomt is uiterlijk de volgen de middag weg. Als er per on geluk wat foutief is besteld of afgeleverd dan gaat dit terug naar de leverancier. De winkels moeten verse waar hebben." Goede naam De heer Renes is 15 jaar bij Simon, waarvan 11 jaar in de groentecentrale. Hij behartigde vele jaren de in- en verkoop en kentdus het klappen van de zweep. Voor sommige produk ten verzorgt hij nog wel de in koop. Ook het citrusfruit voor de Simon-supermarkten loopt via de Groentecentrale. Vlak voor de loodsen waarbij ook een koelcel is bevindt zich een eigen losplaats voor treinwa gons, zodat deze tot vlak voor de ,deur kunnen rijden. Op de Centrale Markt neemt de Groentecentrale van Simon een kleine 2000 m'- ruimte in be slag. De heer Renes is wel wat trots op het vlotte verloop van de toch wel drukke werkzaam heden in de centrale. Daarbij verloochent hij zijn „Simon- hart" niet: „Ik geloof," zo zegt hij, „dat wij relatief meer aard appelen, groente en fruit ver kopen bij Simon dan andere de len van het detailbedrijf. Wel een bewijs, dat wij in deze sec tor bij de huisvrouw een goede naam hebben verworven!" In het AG'-restaurant dat 14 februari in Oosterhout (NB) M werd geopend, is voor het eerst een kinderspeelhoek onder- s gebracht. H Bij de opening ging deze plek schuil achter een „gordijn" |j M van tientallen kindertekeningen. Dc onthulling was toen H aan de jeugd: leerlingen van een plaatselijke kleuterschool kwamen in optocht met feestelijke mutsen op achter de s koks aan. die een fraaie taart op een serveerwagen ver- 1 voerden. M Na het zingen van een gelegenheidslied mochten de peuters 5 de tekeningen verwijderen en gaan spelen. Natuurlijk ver- M gaten ze daarbij ook het lekkers van de koks niet. Beloond werden ze bovendien allemaal met een hondje dat H echt kan lopen en blaffen. M Kot lied. dat de kleuters hadden gezongen, werd speciaal M voor deze gelegenheid geschreven door mevrouw Van der g g Ley. een inwoonster van Oosterhout. ij g Hierbij nog even de letterlijke tekst: ,Boem rateketa, gaat dat zien rateketa 1 U Gaat de grote verrassing zien ff 1 Want we gaan in de maat met de kok en z'n taart 1 f| Naar de hoek waar de verrassing staat. g 1 Boem rateketa, gaat dat zien rateketa g g Gaat de grote verrassing zien. Boem rateketagaat dat zien rateketa g 1 Gaat de kinderspeelhoek zien g g In de hoek spelen wij met een pop oj een trein g Als m'n vader en moeder aan 't eten zijn 1 1 Boem rateketa, gaat dat zien rateketa 1 1 Gaat de kinderspeelhoek zien." g llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllilllllllllllllllllllllllllllllllilllIlillllllllillllllllllllllllllllllllllllllülllllllIIIIIIIIIIIIÜ'ÜIIIIIIIIIIIIIIII!^ Het onderhouden van contacten met de „achterban" is voor vele afgevaardigden in welke organisatie dan ook heel vaak een probleem. Ook de heer C. D. Menne, assistent bedrijfsleider (chef kruidenierswaren) in filiaal Bijlmerplein te Amsterdam van Simon B.V., kwam daar mee in aanraking, toen hij werd gekozen als lid van de O.R.F. (Ondernemings raad Filialen Simon). Hij heeft daarin zitting namens de afdelingschefs (ook de groentechefs) in de Simon-filialen. Deze filialen liggen verspreid en dat maakte het extra moei lijk om in verbinding te komen met degenen, die hem hadden gekozen. De gehele organisatie is er op afgéstemd om de artikelen van de „versgroepen" ook werkelijk vers in de filialen te krijgen. Het filiaal bestelt één dag van tevoren. Het contact is telefo nisch: een groot pluspunt, aldus bedrijfsleider Renes, dit dage lijkse gesprek met elke van de 59 afnemers, Simon-filialen. De bestellingen worden dezelfde dag doorgegeven aan de leve ranciers, die er voor zorgen, dat het bestelde tijdig in de cen trale aanwezig is om de volgen de dag naai- de filialen te wor den vervoerd. Dit gebeurt via twee vervoerbedrijven. Nabe stellingen zijn niet mogelijk. „En ook niet nodig," oordeelt de heer Renes, „Want men heeft met één dag vooruitkij ken in de filialen toch wel een goed inzicht in de verkoopmo gelijkheden." De supermarkten van Simon met aardappelen, groente en fruit in het assortiment bevin den zich in het gehele land. Bestellingen van veraf gelegen filialen in het noorden en zui den gaan drie maal per week via het DC te Zaandam tegelijk met de overige bestellingen van deze filialen: een welkome be sparing van dure transportkos ten. De heer Menne heeft echter een oplossing voor dat vraag stuk weten te vinden. Tezamen met zijn collega Bosboom (filiaal Mosplein) zocht hij contact met de afdelingschefs van de Si mon-filialen in Amsterdam. Er werd een bijeenkomst belegd, waarop negen mensen aanwe zig waren. Misschien waren dit er wat weinig, maar het aantal was voldoende om een begin te maken met een meer regelma tig overleg. Agenda „Het komt nu toch wel van de grond," vertelt de heer Men ne. „Wij vergaderen elke eer ste woensdag van de maand, waarbij wij ook willen streven naar een vaste vergaderplaats. Inmiddels hebben wij een voor zitter en een secretaris geko zen om onze bijeenkomsten goed te laten verlopen met een agenda en zo. Dan kun je ook voorkomen, dat er te veel „bui ten de orde" wordt gepraat." Er zijn ook al enkele circu laires rondgezonden naar de af delingschefs van de buiten Am sterdam gevestigde Simon-fili alen. De heer Menne vindt, dat daar teleurstellend weinig re acties op zijn gekomen. „Ik kan eigenlijk wel zeggen, dat ik er niets over gehoord heb," merk te hij op. Wel hebben inmid dels twee afdelingschefs uit IJ- muiden besloten zich bij de hoofdstedelijke gespreksgroep aan te sluiten. De heer T. W. A. de Kivet (Wageningen), ook als afdelingschef lid van de O.R.F., is bezig een groep te vormen, maar ook hij heeft nog niet veel reacties. „Misschien denkt ment Wel, dat wij de problemen van de af delingschefs automatisch in de ondernemingsraad aan de orde zullen stellen," aldus de heer Menne, „Maar dat is natuurlijk niet zo. Wat voor de een be langrijk is behoeft dat voor een ander nog niet te zijn. Ik vind het van het grootste belang re gelmatig contact te hebben met de collega's om te horen wat er overal leeft. Pas dan kun je be paalde onderwerpen zinvol in de vergadering van de onder nemingsraad aan de orde stel len." „De O.R.F. „draait" nu ruim een half jaar en de heer Menne heeft inmiddels wel ervaren, dat lang niet elk vraagstuk zich leent voor behandeling in de o.r. Hij meent, dat dit ook een kwestie van ervaring is. Gelei delijk zal de o.r. daarom toch wel aan betekenis gaan winnen, zo meent hij. Dat standpunt heeft hij ook over zijn eigen in breng, getuige zijn uitlating: „Ik geloof, dat je zeker een jaar, misschien wel twee jaar, nodig hebt om te weten wat de mogelijkheden van en in de on dernemingsraad zijn. Maar ook dan blijf je de steun van de „achterban" nodig hebben." De heer Menne vertelt, dat dit standpunt onder meer ook wordt gedeeld door mej. M. G. Harte, die namens de caissières in de O.R.F. zitting heeft. Ook zij is bezig met de vorming van een gespreksgroep. Teleurgesteld De heer Menne kan het nog wel begrijpen, dat men niet al tijd direct aan zo'n groep gaat deelnemen. Hij zegt: „De men sen hebben het druk in de zaak, 's avonds zijn zij vaak moe. Dan blijf je misschien liever huis dan naar zo'n bijeenkomst te gaan. Maar ik ben er toch wel teleurgesteld over, dat men ook zo weinig de telefoon grijpt om reacties te geven en suggesties te doen. De O.R.F. is er voor het gehele bedrijf, en om goed te kunnen functioneren moet bekend zijn wat er in het be drijf omgaat. De afgevaardig den dienen daarover te worden geïnformeerd. Met de Amster damse gespreksgroep ben ik erg in mijn schik, maar met te lefonische reacties van afde lingschefs van filialen elders zou ik minstens even blij zijn. Maar misschien komt dat alle maal wat langzaam op gang en wordt het wel beter."

Personeelsbladen | 1975 | | pagina 5