VLISSINGSE MIRO DRAAIT VIER JAAR Goedkope Miro-bensine trekt automobilisten pagïna 4 Flitsen „Dit is geen snoepwinkeltje meer, maar een echte tent. zegt Tom Beekman (33) als hy om zich heen kijkt in de Miro in Vlissingen, waar hij een paar maanden geleden de heer A. Szabo als Algemeen Bedrijfsleider opvolgde. Dit was ook de allereerste Miro die vier jaar geleden in Nederland werd geopend. Het bleek een schot midden in de roos te zijn. Er zijn in Nederland nu zes Miro's. Vlissingen Miro-portier L J. Van Driel, werkt nu in burger. De Miro in Vlissingen loopt als een trein, ondanks de con currentie (Trefcenter) die zich een jaar geleden een paar deu ren verderop vestigde. Tom Beekman overziet met trots „zijn" 4500 vierkante meter verkoopruimte, waar zo'n 195 personeelsleden (onder wie 120 parttimers) hun werk doen. Ie dere week komen er uit Vlissin gen en verre omgeving gemid deld zo'n twintigduizend klan ten naar de Miro. Dat wil zeg gen dat de medewerkers hun handen vol hebben. Ze "draai en" lekker. Ook vorig jaar werd er een duidelijke groei in omzet geboekt. Het stemt Tom Beekman, oorspronkelijk V D-man en daarna een jaar ver koopchef food/non food van Miro-Purmerend, tevreden. Eerst twee kassapartijen Er is sinds de opening op '28 maart 1971 heel wat veranderd. In het begin verzorgde de Miro het non-food gedeelte en AH- supermarts verkocht in de Mi- ro-vestiging het foodpakket. Een omslachtige situatie die voor de klanten veel overlast en verwarring betekende. Er waren b.v. twee gescheiden kas- sapartijen. Klanten die een pak je boter (food) en een paar pan ties (non-food) hadden gekocht moesten aan twee verschillende kassa's afrekenen. Dat maakte het winkelen bij de allereerste Miro niet zo gemakkelijk. Bo vendien was het zelfbedienings systeem in Vlissingen in die tijd nog niet zó bekend. De klanten kwamen het personeel vragen of ze de boodschappen zomaar zélf uit de vakken mochten nemen Nóg zo'n „groeistuip" van de allereerste Miro: Bij de benzi nepomp lagen de prijzen tien cent onder de vastgestelde nor male benzineprijs. Het gevolg was dat het storm liep. Wach tende automobilisten blokkeer den de straten, zodat er geen verkeer meer door kon. Het heeft wekenlang geduurd voor dat er een oplossing was ge vonden. Carnavalspak ABL Beekman: „In die tijd konden we het ons nog permit teren om bij de kassa's inpak- sters neer te zetten. Er liepen hier toen ook in kleurige uni formen geklede portiers rond. Deze mannen moesten er op toezien dat er geen winkeldief stallen werden gepleegd en zo. Zij waren ook een vraagbaak voor de mensen. Dat is nu al lemaal nóg zo, alleen met dit verschil dat onze portiers geen uniform meer dragen". Leendert-Jan van Driel (62) was zo'n geüniformeerde por- tier-van-het-eerste-uur. Hij herinnert zich: „Het was een groen pak met een oranje kraag en een oranje pet. We kregen er maar één pantalon bij. Als die naar de stomerij moest de den we ons werk één dag in burger". In z'n hart was Leerdert-Jan van Driel blij toen het portiers uniform In 1973 werd afge schaft. „Bij ons werk is het de kunst om zo onopvallend moge- „De energiecrisis en de daardoor duurdere benzine hebben de automobilist nog meer kostenbewust gemaakt dan voordien", zegt de heer M. A. Greuter, afdelingschef banden/benzine/hobby van de Miro te Purmerend. „Van daar dat de nog gunstiger prijsstelling van de Miro-ben- zine in ons zelfbedieningssta- tion zo geweldig is aangesla gen. Op 2 januari werd de prijs gebracht op vijf cent be neden de adviesprijs van de leverancier, terwyl de Miro- prijs daar verleden jaar maar drie cent onder lag". „Die extra prijsverlaging van twee cent heeft de omzet Tom Beekman, ABL van de piohier-Miro te Vlissingen behoorlijk gestimuleerd, aldus de heer Greuter „en het èffect is ook nu nog dagelijks merk baar: de stijgende lijn in de benzineverkoop zit er nog steeds in. De consument is bijzonder gevoelig gebleken voor onze la gere prijs". Het is hem opgevallen, dat zijn benzinestation hoe langer hoe meer een vaste klanten kring verwerft en dat geldt ook voor de banden-unit, waar men tegen discountprijzen aange kochte banden gratis monteert en tevens de daarna noodzake lijke wielbalans voor de klant verzorgt. Service De Purmerendse banden-unit heeft tevens de mogelijkheid lijk het publiek te observeren. Met zo'n carnavalspak aan viel dat natuurlijk niet mee. Win keldieven hebben jou dan zó in de gaten". Verkoopindustrie In veel opzichten heeft 1973 voor heel wat veranderingen bij de eerste Miro gezorgd. De zaak werd „geremodeled": het Miro zb-warenhuis werd hypermarkt een nieuwe formule die in de derde vestiging Leeuwarden zeer succesvol was gebleken. AH-supermart verdween uit de winkel en Miro ging zich in het vervolg ook bezig houden met het verkopen van het food-ge- deelte. Er kwam één kassapark en dat was een hele verbetering. De doe-het-zelf-afdeling werd uitgebreid. Er werd meer aan dacht besteed aan de opleiding van kaderpersoneel. Het sys teem om nieuwe voorraden te bestellen werd verfijnd, er kwam in de Vlissingse Miro wat meer overzicht over het magazijngedeelte, de funkties van de verschillende medewer kers kregen meer inhoud, er kon eindelijk wat aan de sfeer worden gedaan Bedrijfsleider Tom Beekman: „We draaien uitstekend. We hebben hier in Vlissingen het vertrouwen Vslh hét publiek. Ga maar na de koelkasten, ra dio's en tv's gaan als wanne broodjes de deur uit. De men- geschapen voor nog een extra service: men voorziet de ban den van tankende automobilis ten gratis van lucht wanneer de spanning te laag blijkt. Ook deze kleine dienst heeft heel wat nieuwe klanten gewonnen. Steeds meer automobilisten komen speciaal langs de Miro rijden om hun tank goedkoop te laten vollopen of tegen mini mumprijzen slipvaster op nieu we banden te rijden. Trekpleister Natuurlijk is zo'n goedkoop benzinestation een trekpleister voor de aangrenzende Miro, maar dat gaat kennelijk niet in eens. Tot eind vorig jaar be zocht ongeveer de helft van de sen weten dat we ook op het gebied van duurzame gebruiks goederen goedkoper zijn en goe de service geven. Als we in dat opzicht steken laten vallen zouden ze naar de concurrentie hiernaast gaan. Want als het er op aan komt Is het publiek erg nuchter. Maar dat gebeurt niet. De mensen blijven naar Miro komen. Dat bewijst dat we het goed doen". ,„Weet je", zegt Tom Beek man terwijl de klanten om hem heen drommen, „de Miro is een gestroomlijnde verkoopindus- trie geworden, maargeluk kig met een warm kloppend hart." benzineklanten tevens de hy- permarkt; van het zeer veel grotere aantal dat nu komt tan ken gaat ongeveer 30% ook naar binnen. Dat percentage zal wel weer groeien, want wie ge regeld voor zijn auto zo'n goed- koopte-eiland aandoet zal vroeg of laat ook wel eens gaan kij ken, of er voor de gezinsaan kopen even grote voordelen zijn te behalen. Wat vast niet tot teleurstelling zal leiden, want Miro's prijzen zijn op andere fronten even scherp als die in het tankstation. Oogje in 't zeil Het benzinestation van de Purmerendse Miro is 's avonds tot 8 uur geopend; op de vrij dagse koopavond tot 9 uur. Zondags is de zaak dicht. Alles geschiedt in zelfbediening, waarbij men achter de kassa de pompen via computers onder controle heeft. De heer Greuter vertelt, dat men toch wel een oogje in het zeil ofwel op de zelftankende automobilist moet houden, omdat sommige rijders domme dingen kunnen uithalen. Hij heeft het meegemaakt, dat ie mand bezig was zijn oliecarter met benzine te vullen en ook, dat het koelsysteem van brand stof werd voorzien. Gelukkig kon in beide gevallen het Miro- personeel tijdig ingrijpen om de ondeskundige doe-het-zelver voor een catastrofe te behoe den De heer M. A. Greuter, afdelingschef banden/ben zine/hobby van de Miro Purmerend, moet zelftan- kers soms behoeden voor catastrofale vergissingen.

Personeelsbladen | 1975 | | pagina 4