Alles werd duurder behalve de wijnen AH's jongste wijnaktie toont dat het aantal wijnkenners toeneemt w NA Nil PINARD OOR ANDERE WUNEN IN BLOOPAK "iKsr rff Nu kopen betekent jaren „goedkoop drinken Wijnprijzen Rooskleurig EEN MOOIE WIJN MAAR U MAG HEM NOG NIET DRINKEN 'f Is rood of wit of rose en het zit in een pakje Voorkeur Ontwikkeling Toekomst pagina 3 Wie rondloopt met vage plannen ooit nog eens een eigen wijnvoorraad op te bouwen, doet er goed aan nu te kopen. Terwijl alles duurder werd, is vooral de lang houdbare kwali teitswijn opzienbarend in prijs gedaald. Een mooi voorbeeld daarvan vindt men in de jongste publi- lcatie van het Genootschap voor Vrienden van de Goede Wijn. Naast vele andere kwaliteits wijnen wordt daarin bijvoor beeld Chateau Troplong Mon- dot genoemd. Deze befaamde St. Emilion (Bordeaux) staat erbij met een prij3 6,95), die de insiders zich de ogen heeft doen uitwrijven. Mogen wij hen geloven en dat mogen we dan hebben zij eerst ge keken of zij niet toevallig een publikatie van een jaar of drie geleden onder ogen hadden ge kregen. Vergelijkbare wijnen vond men kortgeleden nog in de winkels voor prijzen die va- rieerden tussen de 15,;en de 20.—. Het is duidelijk dat er iets merkwaardigs met de wijnprij zen is gebeurd. De oorzaak daarvan moet gezocht worden in het feit dat de wijnoogst van 1974 tegen alle verwachtingen in royaal is uitgevallen. Voor wijn-producenten en -handela ren is het een wet van Meden en Perzen dat er na twee of drie vette jaren een zeer mager jaar moet volgen. En die wet blijkt niet meer te kloppen. De oogsten van 1966 tot en met 1970 waren gemid deld boven de normale produk- tie, vooral dank zij het zeer overvloedige jaar 1970. In 1971 was de oogst wel kleiner dan in 1970 en die van 1972 bleef daar ook onder, maar beide oogsten waren kwantitatief bo ven het gemiddelde. Allerlei factoren deden de vraag naar kwaliteitswijnen juist in die periode toenemen. De Amerika nen kwamen aan de Franse markt, er werd druk gespecu leerd en met grote stelligheid wisten de deskundigen te ver tellen dat de oogst van 1973 heel matig zou worden. De wijnprijzen gingen bijna loodrecht omhoog en iedere wijnleverancier mengde zijn stem in het koor dat in mineur zong: Nu zijn de kwaliteitswij- nen voor eens en altijd onbe taalbaar geworden. Maar zie, nog nimmer tevo ren werd er in Frankrijk zoveel wijn geoogst als in 1973. Er viel een verbaasde stilte. Niemand waagde het als eerste te zeggen wat hij dacht. Er werd weinig wijn verkocht en gekocht. Ie dereen keek de kat uit de boom, in afwachting van de Grote Val der Wijnprijzen. En die kwam er. Met donde rend geweld stortten de illusies van de verenigde wijnboeren in de grote plas wijn van de jaren '73 en '74. De wijnhandelaren die van de jaren 1971 en 1972 duur hadden gekocht, schrok ken zich een hoedje. Hoe zou den zij ooit de prijs kunnen vragen die zij betaald hadden? Het is in de kringen der wijn- liefhebbers niet onopgemerkt gebleven dat de wijnkoperij van AH weinig of geen hoge kwali teitswijnen heeft gekocht uit de dure jaren 1971 en 1972. Omdat, zegt de heer A. G. ter Schure, wij de bui al zagen hangen. Het i3 even tobben geweest om de afgelopen periode door te ko men met wijnen die wel „be taalbaar" waren, maar nu zitten wij op rozen. Waar menige tra ditionele wijnhandel nog moet zorgen zijn duurgekochte wij nen van voorgaande jaren kwijt te raken, kunnen wij zorgeloos profiteren van de huidige situ atie op de wijnmarkt. Overigens is het niet waar schijnlijk, dat de goedkope wij nen lang op de markt zullen blijven. Tenzij de oogst van 1975 het voorbeeld van 1974 volgt en ook hij zich niet wenst te houden aan de genoemde wet van Meden en Perzen, zullen de prijzen tegen het einde van het jaar weer omhoog gaan. Met andere woorden: plannen omtrent eigen wijnvoorraad dienen nu verwezenlijkt te wor den. De kwaliteitswijnen die de kracht bezitten om vele jaren beter te worden en zeker tien jaar goed te blijven, kunnen on mogelijk ooit nog goedkoper worden dan zij nu zijn. By AH's wijnkoperij is men nog niet geheel be komen van de verbazing: binnen enkele weken wer den bijna 54.000 flessen 'ondrinkbare' wijn verkocht en de kopers blijken er heel gelukkig mee te zijn. De wijn heet: ChSteau Haut Brignon. Hij werd ge boren in 1972 en heeft het recht zijn naam aan te vullen met: Premières Cötes de Bordeaux. Deze 'achternaam' is zoveel als een gecontro leerde herkomstbenaming (Appellation d'Origine Con- trolée). Wie iets meer van wijn weet, kan daaruit lezen dat het om een wijn gaat die boven het gemiddelde kwa liteitsniveau is uitgestegen en die 'pit' genoeg heeft om in de fles verder te werken aan zijn smaak en zijn geur. Wie hem nu zou drinken zal hem waarschijnlijk niet bij zonder vinden; nogal ruw van smaak (hard) en weinig geur (gesloten). Maar drink hem nog eens over twee jaar: soepel van smaak en bijzon der geurig, zoals dat een ras echte Premières Cótes de Bordeaux betaamt. Wie koopt er ondrinkbare wijnen? De kenners. Zij we ten dat een (te) jonge kwa liteitswijn aanzienlijk goed koper is dan zijn soortgenoot die zich volledig heeft ont plooid. Zij hebben geleerd hun ongeduld te bedwingen en zijn er in geslaagd een wijnvoorraad op te bouwen, dtè ieder -jaar wordt aange vuld met andere ondrink bare Wijnen. Overigens heeft maar een gering deel van 's werelds wijnoogst het talent om op latere leeftijd smakelijker te worden. Het merendeel kan kort na de oogst zorgeloos gedronken worden en dat gebeurt dan ook. Men vindt deze consumptiewijnen voor- Yni/sau dc Q-'ai'f union ZïïrJZ: al in de categorie onder de vijf gulden. Het zijn deze wijnen die het wijnverbruik in Neder land gedurende de laatste jaren krachtig hebben gesti muleerd. Met name het grootwinkelbedrijf dat van Albert Heijn in het bijzonder heeft daaraan ijverig mee gewerkt. De toegenomen belangstel ling voor wijn deed AH's wijnkoper A. G. ter Schure en de zijnen veronderstellen dat het nu ook mogelijk moest zijn om naast de con sumptiewijnen ook de be- waarwijnen in de filialen te verkopen. Eerder gebeurde dat al via het Genootschap voor de Vrienden van de Goede Wijn en een enkele Voor vervolg zie pag. 6 Naast de Pinard, die tegen woordig bijna evenveel in bloc-pak als in fles wordt verkocht, zullen nu ook een aantal andere wijnen ge deeltelijk afstand moeten doen van de traditionele wijnflessen: Vïllanoeen Ita liaanse soortgenoot van de Pinard, Vin du Patron en Rosé d'Anjou. Toen enkele jaren geleden de Pinard-in-een-doosje werd ge ïntroduceerd, hebben de wijn kenners hartelijk gelachen. Wijn in karton? Dat kan niet, riepen zij in koor. Wijn is een edele drank die recht heeft op een oprechte fles. Het lachen is hen inmiddels vergaan. Pinard-kopers blijken in toenemende mate de voor- Xm keur te geven aan het bloc-pak boven de fles. Niet alleen omdat het pak een dubbeltje goed koper is -(ƒ 2,85), maar ook om dat de wijn in de lichtdichte verpakking beter houdbaar is gebleken, lichter in gewicht is en minder ruimte inneemt. Dat de speciaal voor wjjn ontwikkelde kartonnen verpak king een succes is geworden, duidt op een interessante men taliteitsverandering ten opzichte van wijn. Was men voorheen geneigd om, in navolging van de ken ners en snobs, „duur" te doen met zelfs de allereenvoudigste wijnen, tegenwoordig schaamt men zich er niet meer voor de Pinard in zijn kartonnen ver pakking op tafel te zetten. Het is alsof daarmee gedemon streerd wordt tegen het vaak sterk overdreven wijn-ritueel. Dat wijnritueel heeft de ont wikkeling van het wijndrinken in Nederland lange tijd kunnen tegenhouden. Gevraagd naar de reden waarom hij geen wijn dronk, antwoordde menige Ne derlander dat hij het „te moei lijk" vond, te duur ook en voora niet lekker. De introduktie van de Pinard met zijn aangepaste, naar zoet zwemende smaak, zijn lage prijs en zijn eenvoudige literfles, heeft de basis gelegd voor de ontwikkeling van het wijnverbruik in Nederland. De noodzaak om deze wijn goedkoop te houden, leidde tot het ontwikkelen van een nieuw soort verpakking. Deze verpak king is ontstaan en heeft in middels haar diensten bewezen: de Pinard is ondanks de storm achtige prijsontwikkelingen van de laatste jaren, nog altijd onder de ƒ3,— gebleven. Het valt te verwachten dat de voorkeur voor het bloc-pak zal biyven toenemen. Het is nu eenmaal handzamer dan de voorheen gebruikelijke fles en vergt ook minder opbergruimte. Bovendien demonstreert het overduidelijk dat het om een eenvoudige wijn gaat, waarover niemand zich bezorgd behoeft af te vragen of het jaar wel goed is en of de smaak wel aan genaam zal zijn. Het bloc-pak bevat een aangename drank, die toevallig recht heeft op de soortnaam wjjn. Omdat het overgrote deel van 's werelds wijnoogst bestaat uit eenvoudige wijnen die jong ge dronken kunnen worden, ligt het voor de hand te verwachten dat er steeds meer wijnen in eenvoudige verpakkingen op de markt gebracht zullen worden. De ervaringen met de drie nieuwe A.H.-wijnen in bloc-pak zullen leren of wijndrinkend Nederland inderdaad al over de drempel is gestapt die ooit werd gelegd door de geroutineerde drinkers van kwaliteitswijnen. De Villano zal zowel in rood als wit verkrijgbaar zijn en kost ƒ2,85. De Vin du Patron komt ln rood, wit en rosé op de markt (ƒ3,85) en de Rosé d'Anjou gaat 4,50 kosten.

Personeelsbladen | 1975 | | pagina 3