i IE Partiële leerplicht 1 5SCS pagina 8 Fifteen „EIGEN WIJS" noemen we deze nieuwe rubriek, die telkens een plaats in "Flitsen" zal krijgen als de redaktie aanleiding vindt of liever nog krijgt om een bepaald onderwerp eens wat uitgebreider aan de orde te stellen. Eigen wijs, ja. Niet omdat het jonge Ahold-volk als eigenwijs zou worden aangemerkt, maar om aan te geven dat ieder die dat wil op eigen wijze zijn stem kan laten horen; zijn mening kan uiten of in elk geval eens kan uitweiden over onderwerpen die je in het werk raken of die gewoon te maken hebben met je jeugd. De redaktie zou dan ook blij zijn met voorstellen en, om aan te geven in welke richting we denken, sommen we hierbij vast een aantal voorbeelden op. Als je het er niet mee eens mocht zijn, horen we het overigens graag, Je zou je bijvoorbeeld eens kunnen verdiepen in zaken als: „Wat doe je met je vrije tijd"? „Wat doe je met je geld"? Heb je zelf suggesties, stuur die dan aan de redaktie van Flitsen, Anker- smidplein 2 in Zaandam. Om wat "lijn" in de rubriek te brengen zal voorlopig door verschillende redaktieleden een aantal vragen worden opgesteld, die op het bedoelde onderwerp betrekking hebben. De antwoorden worden dan vergaard onder jonge werknemers in zoveel mogelijk werkmaatschappijen van Ahold. Zó hebben we het deze eerste maal ook gedaan met de aanpak van een onderwerp, dat althans een groot deel van de jongeren bij Ahold aangaat: de partiële leerplicht. Op deze pagina vind je allereerst in het kort de bepalingen die gelden en voor de rest zijn mensen aan het woord gelaten die er vanwege hun leer plichtige leeftijd mee te maken hebben en die zo goed mogelijk getuigen van hun ervaringen ermee in de praktijk. Misschien herken je er een eigen visie in of zetten de reacties je aan het denken. Wat we hopen is, dat we via deze en volgende pagina's enigszins "op dezelfde golflengte" komen. Want dat is de bedoeling van "Eigen Wijs". EMMY VAN KUYK (17) In het produktiebedrijf Tilburg ontmoeten we Emmy van Kuyk. Emmy werkt al anderhalf jaar in P.B.T. en is tevens op het vormingscentrum, waar zij les kan krijgen in judo, zaalsport, handen arbeid, koken, macramé, stof versier en, naailes, kinderverzorging, rekenen en taal; hieronder zijn een aantal keuze-vakken. Het is af en toe wel leuk maar als ze kiezen mocht, zou ze liever werken. Als ze zelf wat vakken mocht kiezen, zou ze koken, kinderverzorging en ook wel stofversieren uitgekozen hebben. Emmy die als inpakster werkt, doet haar werk met plezier; ze houdt van muziek vooral ook bij het werk en vindt dat er te weinig muziek in P.B. Tilburg te horen is. Ze ging steeds met vader, moeder, broer, zusters en vriendin met vakantie in Zeeland, waar ze met de caravan een standplaats op een camping hadden. Ze zou dit jaar wel eens graag met de trein naar Spanje met vakantie gaan. CARL DUYKERS (16) Voor Carl is de school een doel van hemzelf, zo vertelt hij bij onze ont moeting in het P.B.T. Op het streékcentrum krijgt hij les in machine-bediening en dat is zijn lust en zijn leven. Hij wil alles wel doen, als hij maar machine-bediende kan worden. Die reken sommen en die taallessen daar heeft hij het niet zo erg op begrepen. Ze spreken er ook over wetten en zo van gewichten (soortelijk gewicht), dat is niet zo prettig, maar dat machine-bedienen dat is het helemaal. „Ja, machine-bediende, dat wil ik worden", aldus Carl die sinds augustus 1974 in P.B.T. werkzaam is. Hij heeft niet verder kunnen leren, omdat hij op school een achterstand had opge lopen, doordat hij 8 jaar lang ieder jaar een keer in het ziekenhuis heeft Alles is nu weer helemaal in orde en hij verbaast zich over de knappe doktoren in Rotterdam, die hem weer helemaal hebben genezen. Dat dit goed is gelukt, bevestigde ook zijn chef, die vertelde van zijn grote werklust en opgeruimd karakter. Hij is op school één van hij uiteindelijk voor. Hij hoopt in de toekomst nog eens onderhoudsmonteur te worden. ELS VAN DER AAR (16) Els van der Aar is werk zaam op de slagerij-afdeling van de Miro in Purmerend. Ze gaat nog een dag in dè week naar de Detailhandels school Teun Sabel in Zaandam. Voordat ze ging werken maakte ze de lagere school af en zat daarna nog drie jaar op de huishoudschool. Wat ze van de lessen op Sinds 1 augustus 1972 geldtaansluitend aan de 9-jarige volledige leerplicht een partiële (gedeelte lijke) leerplicht van 2 jaar. Dit betekent dat als jongeren mi 9 jaar volledig dagonderwijs van school gaanzij nog 2 jaar onder de partiële leerplicht vallen. Bovenstaande geldt ook voor kinderen van buitenlandse werknemers. Wanneer is iemand partieel leerplichtig? Indien in 1974, na de grote vakantie, de dagschool na 9 jaar volledig onderwijs verlaten wordt, dan valt men onder de partiëje leerplicht, d.w.z. men moet 2 dagen per week een onderwijs- of vormingsinstituut bezoeken voor het kursusjaar 1974-1975. Wanneer in 1975 het 2e kursusjaar ingaat, namelijk 1975-1976, dan moet men 1 dag per week een onder wijs- of vormingsinstituut bezoeken. Nadat de dagschool verlaten wordt, na 10 jaar volledig onderwijs, (b.v. zitten blijven) dan is men nog" 1 jaar partieel leerplichtig; m.a.w. een onderwijs- of vor mingsinstituut moet 1 dag per week bezocht worden. Heeft men in totaal 11 jaar volledig dagonderwijs genoten (eventueel zitten blijven daarin meegere kend) dan is men vrij van partiële leerplicht. Algemeen. De ouders zijn verplicht hun partieel leerplichtige kinderen in te laten schrijven bij een onderwijs- of vormingsinstituut. De werkgever is niet wettelijk verplicht, het salaris, door te betalen voor degenen, die door hun partiële leerplicht een onderwijs- of vormingsinstituut be zoeken. In de meeste gevallen hebben de ouders recht op kinderbijslag voor hun partieel leerplichtige kinderen. Stimuleringspremie voor ondernemers met partieel leerplichtigen, die 2 dagen per week een onderwijs- of vormingsinstituut bezoeken. Deze premie is bedoeld voor de bestrijding van een mogelijk optredende jeugd-werkloosheid en bedraagt 20,per week per personeelslid. De regeling werkt als volgt: Voor de uitkering van de premie zijn 2 perioden vastgesteld, van 1 augustus 1974 t/m 31 december 1974 en van 1 januari 1975 t/m 31 juli 1975. Na elk van deze beide perioden kan de werkgever voor iedere bij deze regeling betrokken werkne mer een aanvraagformulier indienen bij het Rijks- komputercentrum, Sectie Ministerie van Sociale Zaken, Fauststraat 1, Apeldoorn. Aanvraagformulieren zijn verkrijgbaar bij de Gewestelijke Arbeidsbureaus en hun bijkantoren, alsmede de Voorlichtingsafdelingen van het Minis terie van Sociale Zaken, (Zeestraat 71-a, Den Haag) De aanvraagformulieren voor de eerste periode moeten vóór 1 januari 1976 worden ingediend; voor de 2e periode vóór 1 augustus 1976. mm JJ de jongsten; bij P.B.T. trouvjens ook en hij is blij hier te kunnen werken en dat hij in de toekomst zelfstandig machine-drijver mag worden. Zijn vader is typograaf, maar dat vak leek hem niet zo. Nog wensenJa met vakantie gaan het volgend jaar Carl is nog nooit met vakantie geweest, want dan moest bij steeds weer naar het ziekenhuis. En waarheen wil hij dan met vakantie? Naar Spanje, dat lijkt hem wel eens leuk. Carl heeft nog 2 broertjes en 3 zusjes, waarvan 1 broer ouder is (18 jaar) en de rest jonger, n.l, 15, 12, 11 en. 2 jaar. Fijn dat er zo'n school is? „Ja, dat wel, maar ze praten er wel ontzettend veel." Dat vindt hij jammer, want hij wil veel liever steeds het vak "machine- bedienen" hebben, daar komt de Detailhandelsschool vindt? Ze gaat er graag naar toe; zit in de verkopersklas, zoals je ook klassen hebt voor opleiding tot auto monteur, schilder of metselaar. In het geval van Els ziet de schooldag er als volgt uit: 's morgens krijgt ze instructie over zaken als het winkelbedrijf als totaliteit; omgang met de klant enz. 's middags ontvangt ze vaak maatschappelijke begeleiding en bijvoor beeld voorlichting over het ontstaan van reklame. JOKE DONKER (16) Werkzaam in AH-filiaal Langestraat, Hilversum. Weet je waarom je naar school moet? Nou ik weet dat het verplicht is, ik ken de wet verder niet. Op wat voor school zit je? Kappersschool. Waarom de kappers- school? Eigenlijk wilde ik kapster worden, maar ik kon- toen geen werk krijgen. Uiteindelijk ben ik bij AH gaan werken. Omdat ik het kappersvak toch wel leuk vond, heb ik voor deze school gekozen. Denk je dat de keuze van je werk in verband staat met de P.L.? Ik denk het wel. Nu heb ik plm. 2 maanden zonder werk gelopen omdat ik geen 3 dagen per week in een kappers zaak kon werken. Omdat het bij AH wel kon, ben ik daar gaan werken. Ik heb het overigens best naar mijn zin en ik zou niet meer terug willen naar een kappers zaak. Maar als ik niet naar school hoefde, had ik waarschijnlijk nu niet bij AH gewerkt. Als het niet verplicht zou zijn, zou je dan gaan? - Dan niet. Het is een heel andere wereld, zo anders. Het is veel meer school. Dat ik dan meer zou verdienen, speelt minder een rol. Ben je het eens met de wet? - Nee. Het is veel moei lijker om werk te vinden. Ik heb dit zelf onder vonden. Ik heb tenslotte 2 maanden zonder werk gelopen. Als dit niet zo zou zijn en je direkt werk kon krijgen heb ik ér geen problemen mee. Wat leer je op school? - Je krijgt theorie - Nederlands - gezond heidszorg en een onder deel kennis van het haar. Weet je wat een stimu leringspremie is? - Wel eens van gehoord, maar ik weet niet ivat het is. Zou je welen wat er mee gedaan kon worden? - Weet ik niet - geen idee.

Personeelsbladen | 1975 | | pagina 8